Kávová kultúra na Islande očami Moniky Matúšovej

 Kávová kultúra na Islande očami Moniky Matúšovej

Vždy ma zaujímala kultúra, svet a cestovanie a keďže som vyštudovala hotelierstvo a gastronómiu, profesne som sa začala venovať káve. Pretože káva má svoju vlastnú kultúru v každej krajine, v každej rodine a každý z nás si ju rád vychutná. (Teda až na tých, ktorí kávu nepijú:). O mojich najnovších zážitkoch z Islandu, kde som sa pracovne ocitla, som si dovolila napísať pár riadkov. Ako vyzerajú kávičkári na Islande a aké “kávovary” tam fičia?

Monika Matúšová
Vyštudovala hoteliérstvo a od začiatku stála pri úspešnej pražiarni Zlaté Zrnko. Monika Matúšová je nielen skúsená baristka, ale aj vášnivá cestovateľka. Je aj jednou z našich mentoriek v poradni, kde sa venuje káve.

Káva rozmanitá, ako krajiny v ktorých sme

Nielen to, ako kávičkári radi diskutujeme, študujeme a zaujímame sa o to, ktorá káva ako chutí, ktorá je lepšie stráviteľná, ktorá viac nakopne, alebo naopak nám dovolí v noci zaspať. Neraz som dostala otázku, ktorá káva je najlepšia a asi mnoho ľudí pochopí, že na to neexistuje jednoznačná odpoveď, pretože ak by bola, už by sme o nej dávno vedeli. Zatiaľ som precestovala Taliansko, aby som dokonale spoznala espresso prípravu kávy a kultúru jej pitia, rovnako tak arabské krajiny a ich kávu pripravenú v džezve, balkánsky poloostrov a ich zalievanú kávu a teraz som sa vybrala na sever, kde by mala byť populárna najmä filtrovaná káva. Ako prvú destináciu som si vybrala Island a musím povedať, táto krajina ma teda poriadne prekvapila.

Zo Slovenska smerovala na Island. A hoci tam kávovary idú naplno, medzi obyvateľstvom fičia najmä filtrované kávy.

Kávovary idú naplno

S Islanďanmi máme spoločné asi iba to, že aj tu sa kaviarenská scéna rozdeľuje na kávičkárov tradičných (tým ktorým úplne nezáleží na pôvode, spracovaní a pražení kávy) a kávičkárov, ktorí naopak vyhľadávajú nové trendy a kávu si pripravujú najmä z kávových zŕn starostlivo vytriedených a upražených. Takíto kávičkári radi pijú kávu ako dvojité espresso, poprípade si doma kávu filtrujú cez lievik Hario 60, alebo ich tradičnú nádobku na filtrovanú kávu s názvom Kalita. Zaujímaví sú ale pre mňa najmä tí tradiční islandskí kávičkári.

Kávovar pripravil espresso
Zatiaľ čo v Zlatom Zrnku pripravovala pomocou kávovaru najmä espresso a cappuccino, na Islande zažila v prevádzkach aj iné trendy.

Tradičný kávičkár na Islande vôbec nepije espresso.  Preferujú cappuccino alebo caffé latte, ale nie tak hocijaké. Islanďania sú extrémni kávičkári – pri každej objednávke kávy je v pokladni možnosť prihodiť ešte extra shot espressa. Bežné sú preto aj trojité alebo štvorité objednávky caffé latte, a moja kolegyňa zažila zákazníka, ktorý si objednával caffé latte z 12tich shotov espressa a to dvakrát do dňa!

 

About Coffee v Modre- miesto, ktoré vami zarezonuje

Čítať viac >

 

Bezodné poháre plné kávy

Populárna je tu aj takzvaná Swiss Moka – čo je vlastne dvojité espresso zaliate horúcou čokoládou, ku ktorej si tradiční islandskí kávičkári radi doprajú extra porciu šľahačky. V každej kaviarni je takisto k dispozícii minimálne dvojlitrová termoska filtrovanej kávy, pripravenej cez Batch Brew kávovar a ten funguje na princípe ktorý sa dá prirovnať k bezodnému poháriku. Čiže si zakúpite jednu šálku kávy a tú môžete dopĺňať do nekonečna.

kávovar Island
Taký iný kávovar. Bezodná termoska plná kávy? Aj takýto trend vládne na Islande.

Aj keď si objednáte cappuccino, a po jeho vypití dostanete ešte chuť na kávu, môžete si do svojej prázdnej šálky doplniť tú filtrovanú, poprípade si vypýtať papierový pohárik a načapovať si extra porciu filtrovanej kávy na doma. Tradiční Islanďania proste milujú silnú a sladkú kávu s čo najväčším objemom. Podľa mňa to nejako musí súvisieť s chladným podnebím veď uznajte – Taliani pijú odjakživa malé porcie kávy, my Slováci v strede Európy také stredné, a severania veľké. Asi aby im horúci nápoj zahrial ruky a duše. Nie je divu, že sú islanďania takí vrúcni a priateľskí.

Termálne jazero ako kávovar

Island je tiež krajina, ktorá je jedinečná svojím unikátnym prírodným bohatstvom a vyspelou technológiou. Táto krajina je bohatá na termálne pramene, vďaka sopečnej činnosti tu na mnohých miestach vyviera voda, a tvorí bubľajúce jazierka. Islanďania tento fenomén využívajú na tvorbu čistej a ekologickej elektrickej energie, a keďže tam neboli v blízkosti kávovary, ja som jedno jazierko využila na prípravu kávy. 🙂 Bohužiaľ čo sa týka nejakých nových trendov v oblasti pitia kávy a jej prípravy je Island podobne ako Slovensko ešte len v takých začiatkoch.

Keď nie je nablízku kávovar, dobre padne aj termálne jazierko. Autorka článku si v ňom uvarila kávu.

Na Island som sa prišla pôvodne trochu priučiť trendom v pití a degustovaní filtrovanej kávy, pretože verte či nie, momentálne je filtrovanie kávových zŕn najpopulárnejšou metódou prípravy kávy na svete. Až 80% celej populácie na prípravu kávy využíva rôzne techniky filtrácie. A nové spôsoby a techniky pribúdajú každým dňom. Okrem toho sa upúšťa od presných pravidiel prípravy a otvárajú sa brány experimentovaniu. Skúsenosť z Islandu preto zatiaľ vnímam skôr ako skúsenosti plné kávových úletov. Ale taký je asi Island. V každej oblasti tradične netradičný.

 

Text a foto: Monika Matúšová

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Monika Matúšová

http://www.zlatezrnko.sk

Profesionálna baristka z pražiarne Zlaté Zrnko, ktorá v spolupráci so svetovými odborníkmi z Talianska vzdeláva verejnosť v oblasti kávy. Vyštudovala manažment hotelierstva, gastronómie a cestovného ruchu v Brne a odvtedy sa venuje gastronómii a cestovaniu naplno. Jej cieľom je pomôcť vybudovať na Slovensku silnú kávovú kultúru, ktorá bude známa po celom svete, pretože naša krajina má podľa nej veľký potenciál. Absolvovala kurz Coffe Quality Processing prostredníctvom Coffee Quality Instiute (organizácia, ktorá sa snaží medzinárodne zlepšovať kvalitu kávy a život ľudí, ktorí ju vyrábajú). Je spoluzakladateľkou webu Univerzita kávy, kde informuje čitateľov o novinkách a zaujímavostiach z kávového sveta. „ O káve sa človek dozvie každý deň niečo nové, je dôležité ostať v obraze, neprestávať sa vzdelávať a šíriť poznatky ďalej. To, čo platilo pred rokom dnes už nemusí.“

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články