S nádychom monarchie

S nádychom monarchie

Petržalská strana hlavného mesta nebola vždy sivou bodkou na mape. Dunaj bol rozvodnený a vytváral scenériu krásnych zelených ostrovčekov. Na jednom z nich, Enger- Au, sa v 16.-17. storočí vytvorili základy starej Petržalky- kostolík i zopár domčekov s roľami i hájovňami. A k usadlostiam patril i kvalitný penzión, v tomto prípade Bruck Aurel Wirthaus.

 

 

leberfinger maľba na stene

 

 

Penzión si prešiel viacerými významnými obdobiami, napríklad aj premenou koryta rieky a vytvorenia nového parku. Stalo sa tak za vlády slávnej Márie Terézie. V roku 1784 prevzal vedenie budovy Ludwig Leberfinger. Počas jeho prevádzkovania, navštívil hostinec aj cisár František Jozef.

 

 

leberfinger interiér

 

Na na atmosféru, ktorú tu vedeli Leberfingerovci vykúzliť, si spomínali aj naši literáti. Emil Bohúň v súvislosti so svojimi priateľmi písal: “Na spiatočnej ceste sa vždy zastavili na jedno pivo v záhradnej reštaurácii u Leberfingera, o tomto hostinci bolo všeobecne známe, že tam varia najlepšie slivkové knedle.” Chválou nešetril ani Ján Smrek : “Leberfinger , to bola zázračná kuchyňa, pánboh ju osláv, škoda, že je už minulosťou.” Aj dnes sa však o kuchyni Leberingera dá povedať, že je legendárna a patrí k stáliciam Prešporskej kuchyne. Ponúka jedlá s nádychom histórie- Tafelspitz, Backhendl, či domácu jablkovú štrúdľu.

 

 

leberfinger interiér

 

Šéfkuchár Ján Duda svojim hosťom však ponúka aj pravidelné variácie sezónneho menu. Momentálne je v ponuke Jarné menu, v ktorom môžete nájsť aj údenú šunku s jabĺčkovým chrenom, vajíčkom a domácim chlebom, ale aj voňavú pečenú jahňacinu s rozmarínom na cesnaku.   

 

 

udená šunka s jabĺčkovým chrenom

jahňacina

 

Kávičkárov poteší blend značky ORO café a 100% arabica.  Pokiaľ sa vám začali zbiehať slinky na tradíciu, skúste aj klasickú mega schnizlu. Obľúbená je aj u zahraničných turistov. Nebojte sa, vytrávite. Či už pod stromom pripomínajúcim dávnu atmosféru hostinca, alebo v parku, ktorého súčasťou reštaurácia Leberfinger je.

 

 

leberfinger interiér

 

 

FOTO: Ondrej Bobek pre Kávičkári.sk

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Odporúčané články

Prihlásiť sa na odber
Upozornenie na
guest
0 Komentárov
Vložené komentovanie
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše názory, prosím zanechajte nám komentár.x
()
x