Rodinný trojlístok, ktorý vyvinul kávový sprej Enebire: „Nejde o konkurenciu kávy, ale jej zdravšiu alternatívu“

 Rodinný trojlístok, ktorý vyvinul kávový sprej Enebire: „Nejde o konkurenciu kávy, ale jej zdravšiu alternatívu“

Energetický kávový sprej Enebire je v našich končinách úplnou raritou – stačí totiž pár streknutí pod jazyk a účinok sa rovná energii, akú by ste nadobudli po dobrom spánku. Sú za ním roky výskumov a zanietenie troch Slovákov. Ako sami vravia, sú rodinný trojlístok, ktorý myšlienku spreja Enebire zrealizoval a ktorý na nej stále pracuje. Výsledkom snáh sú spokojní zákazníci nielen na Slovensku, ale po celom svete vrátane Spojených štátov amerických. Trojica často cestuje do USA a tam sa vlastne začal celý príbeh spreja Enebire. Ste zvedaví, ako účinkuje a chutí káva v celkom inom „šate“?

Energetický sprej Enebire
Pilotný produkt, ktorý trojica priniesla na trh, je energetický kávový sprej Enebire, ktorý sa pýši mnohými benefitmi, no v žiadnom prípade nechce konkurovať káve.

Priamo vo výrobni v Topoľčanoch sme sa stretli so zakladateľmi značky Enebire – s bývalým športovcom a dlhoročným podnikateľom Pavlom Mišenkom Tovom a s mamičkou jeho manželky Kataríny, špecialistkou v oblasti etnomedicíny, Gabrielou Tovou. Pavlova manželka Katarína Mišenka Tova, absolventka Harvardovej univerzity v odbore psychológia, ktorá dopĺňa rodinný trojlístok, sa s nami spojila telefonicky. Trojica nám priblížila nielen okolnosti, ktoré predchádzali vývoju energetického spreja Enebire, ale aj jeho technológiu, benefity či plány do budúcna. Lebo sprejom Enebire sa všetko iba začína…

Enebire energy sprej
Gabriela, Katarína a Pavol sú zohratý tím. Kým s Gabrielou a s Pavlom sme sa stretli osobne priamo v zariadení v Topoľčanoch, kde sa vyrába energetický kávový sprej Enebire, s Katarínou sme sa počas rozhovoru spojili telefonicky, keďže momentálne sa nachádza v New Yorku.

Čomu ste sa venovali predtým, ako ste na trh priniesli sprej Enebire?

Pavol: Venoval som sa vodnému pólu, a keďže moje ľadviny boli stále vo vode, začali byť oslabené. Cez túto chorobu som sa spoznal so špecialistkou na etnomedicínu, pani doktorkou Tovou, ktorá ma liečila. V roku 2011 som za ňou začal chodiť do New Yorku. Pani Tova si sama tvorila liečebné doplnky, a keď sme o nich počas liečby komunikovali, prišli sme na to, že by sme mohli začať vo veľkom vyrábať produkt, ktorý ona sama vyvíjala v laboratórnych podmienkach.

Gabriela: Dvadsať rokov som pôsobila v Slovenskom národnom múzeu v Martine, venovala som sa výskumu, dokumentácii a čiastočne aj praktickej aplikácii ľudového liečenia, ktoré odborne nazývame etnomedicína. Výsledky mojej práce boli zverejnené na celoslovenskej výstave, ktorú organizovalo Slovenské národné múzeum v roku 1984.

Gabriela Tova zakladateľka Enebire
Gabriela Tova sa už roky venuje etnomedicíne. Na základe jej výskumu vznikol originálny kávový sprej Enebire.

Hana Stanczová zo ZJEDENÉ: „Chceme naučiť ľudí zdravo a pravidelne jesť."

Čítať viac >

Je zaujímavé, že sa to stretlo s veľkým záujmom širokej verejnosti – nielen na Slovensku, ale postupne záujem prerástol do celého Československa a neskôr do sveta. Návštevníci na výstave mi často kládli otázku: „Čo by som mal robiť, keď mám takýto a takýto problém?“ Tak som sa našla v pozícii poradcu, no dopyt vzrástol natoľko, že potom sa stalo hlavnou náplňou mojej práce liečenie a radenie ľuďom na prírodnej ceste. Jednak som im radila, v čom môžu zlepšiť zdravie, a jednak, ako sa vyliečiť alebo posilňovať imunitu.

Katarína: Po ukončení stredoškolského vzdelania na Slovensku som dostala možnosť študovať angličtinu v New Yorku. Popri štúdiu angličtiny sa mi podarilo dostať sa na bakalárske štúdium Hunter Collage v New Yorku v odbore psychológia. Po ukončení bakalárskeho štúdia som bola prijatá na Harvardovu univerzitu a presťahovala som sa do Bostonu, kde som pokračovala vo vysokoškolskom štúdiu v odbore psychológia. Po ukončení som spolu s mojou mamou, s pani doktorkou Gabrielou Tovou pracovala na výskume a aplikácii alternatívnej medicíny v New Yorku.

Čo vás viedlo k tomu začať vyrábať sprej Enebire?

Gabriela: Na základe výsledkov môjho výskumu a vďaka širokému okruhu pacientov som sa dostala aj do kontaktu s ľuďmi, ktorí mali v zahraničí svojich príbuzných a prichádzali na návštevy na Slovensko. A tak sa o mne začalo rozprávať aj niekde inde a dostala som pracovnú ponuku od UCLA California. Po nežnej revolúcii, keď bola na Slovensku chaotická situácia, som si povedala, že idem na pol roka do USA. Myslela som si, že dovtedy sa veci na Slovensku vyjasnia a ja sa vrátim. No z pol roka sa stalo 30 rokov. (Úsmev.) V USA som získala neuveriteľné možnosti robiť výskumy. Cestovala som po svete, liečila som ľudí na rôznych kontinentoch, rôznych náboženstiev, sociálnych skupín, farieb pleti a podobne.

Prečo ste sa s týmto produktom rozhodli podnikať práve na Slovensku v Topoľčanoch a nie v New Yorku? Predsa len, v New Yorku je určite viac možností a širšia klientela.

Gabriela: Do USA za mnou prichádzali mnohí pacienti zo Slovenska. Keď sa vracali domov, zistila som, že potravinové doplnky, minerály či vitamíny, ktoré som im poradila, sú u nás nesmierne drahé. Za tú istú cenu si v USA mohli kúpiť 300 tabletiek a na Slovensku len 30. Navyše, miligramová hodnota kľúčovej látky bola podstatne nižšia ako v produktoch v USA. Tak som si povedala, že pre to niečo urobím. Vznikla myšlienka vybudovať toto zariadenie, ktoré už stojí a začína svoju prevádzku v Topoľčanoch.

Výrobu rozbehli na Slovensku, pretože mnoho Slovákov prichádzalo za pani Tovy s problémami až za veľkú mláku.

Na základe praktických skúseností s ľuďmi som urobila výber tých potravinových doplnkov (vitamínov, minerálov či byliniek a ich kombinácií), ktoré viem, že naozaj pomáhajú. V USA, ako aj inde na svete je veľa produktov, ktoré nie sú účinné. Keď sme „preosiali cez sito“ to, čo je dobré a čo zlé, vybrali sme len dobré veci, ktoré sú naozaj účinné, kvalitné a v cenách, ktoré sú nielen pre Slovákov, ale aj ľudí vo svete naozaj dostupné. Ja sa stále cítim súčasťou Slovenska a chcem pomôcť.

Čo považujete za najväčšiu výhodu sprejov Enebire? Akú pridanú hodnotu prinášajú?

Gabriela: Sprej Enebire má jednu obrovskú výhodu – formu, akou sa aplikuje. Keďže sa strieka pod jazyk, obchádza zažívací trakt a účinná látka ide priamo do krvi, čiže už malé množstvo má veľký účinok. Podarilo sa nám ovplyvniť energiu vody bunky – prostredníctvom špeciálnych technológií štiepiť molekulu bunky vody. V dnešnej dobe, keď človek bojuje so stresom a chce kvalitne využiť každú minútu času, je rýchly výsledok pôsobenia spreju Enebire naozaj fantastický. Po aplikácii spreja máte pocit, akoby ste si 2 hodiny dobre pospali.

Enebire sprej zloženie
Sprej Enebire ja novinka na slovenskom trhu a jeho hlavnými benefitmi sú praktické balenie, jednoduchá aplikácia a rýchly účinok.

Kto môže najväčšmi benefitovať zo spreja Enebire?

Gabriela: Ide o skvelý produkt pre športovcov, šoférov, ktorí sa potrebujú sústrediť na cestách, pre študentov, ktorí sa potrebujú koncentrovať. Po použití spreja Enebire je sila človeka rovnomerná a zdravá. Zároveň je to skvelý produkt pre ženy v zamestnaní, ktoré prídu domov a čaká ich ďalšia šichta. Je to produkt pre každého, kto potrebuje pomoc v energii. A tým, že sa telo posilní prirodzenou a prírodnou energiou, človek nemá žiadne vedľajšie následky.

Sú s produktom predsa len spojené aj nejaké riziká? Môže sa ním človek predávkovať?

Gabriela: Nie, pretože odporúčaná dávka sú maximálne 4 streky pod jazyk v jednej aplikácii, pričom tieto 4 streky môžete aplikovať 4-krát za deň. Niektorým ľuďom stačí menej, no v každom prípade nehrozí žiaden vedľajší účinok. A keďže organizmus je posilnený a účinná látka ide do bunky vody v tele, tak posilňuje všetky orgány a imunitu človeka.

Ako by ste opísali chuť spreja Enebire? Je kávová?

Gabriela: V spreji cítiť chuť kávy. Sú kávičkári, ktorí si dávajú do kávy veľké množstvo cukru, a sú kávičkári, ktorí majú radi horkú kávu. Tieto chute sme sa snažili dodržať.

Pavol: Sprej sa vyrába z praženej kávy, ktorá sa upravuje – prvá úprava je nechemická (odbúrajú sa nežiaduce tuky), druhá úprava je nasycovanie molekuly vody. A keďže základ spreja tvorí káva, tak chuť kávy je v ňom obsiahnutá. Momentálne máme dve príchute spreja – jeden je osladený kokosovým cukrom a druhý nie.

Katarína: Snažili sme sa spraviť zdravú alternatívu, takže aj keď je jeden druh spreja Enebire sladený kokosovým cukrom, množstvo je minimálne a neovplyvňuje glykemický index v tele.

Enebire sprej vývoj Topoľčany
V zelenom balení spreja Enebire je sa horká chuť kávy snúbi s kokosovým cukrom s nízkym glykemickým indexom, v tmavohnedom balení nájdete sprej s horkou príchuťou kávy.

A čo ak sa niekto nechce vzdať pôžitku z kávy – môže kombinovať klasickú kávu a sprej Enebire v jednom dni?

Gabriela: Samozrejme, môže. Náš prípravok nie je konkurencia kávy, je pre lepší životný štýl a lepšie využitie hodín dňa.

V súčasnosti veľa firiem dbá aj na ekológiu. Ako je to vo vašom zariadení?

Gabriela: Od A po Z môžeme ísť príkladom.

Pavol: Obal je zložený z troch častí – zo skla, z plastu a hliníka, takže všetky tri časti obalu sa dajú rozobrať a následne každá zvlášť recyklovať. Kávu nakupujeme v Južnej Amerike, pričom sú dodržané všetky nariadenia. Zloženie je bio. A čo sa týka výroby, je certifikovaná a na konci ostáva sós, z ktorého plánujeme vyrábať scrub alebo hnojivo, či iné veci, ale ešte sme sa do toho nepustili.

Enebire sprej výroba
Obal energetického spreja Enebire je celý recyklovateľný.

Aké sú ohlasy používateľov na sprej Enebire?

Pavol: Mám známych, ktorí sú šoféri, a predtým si kupovali energetické nápoje, no museli každú chvíľu zastavovať na pumpách, pretože potrebovali ísť na toaletu. Sprej Enebire nie je močopudný, takže zrazu aj dlhšie cesty urobili na jedenkrát bez prestávky. Rovnako poznám futbalistov, ktorí ak potrebujú vzpružiť, môžu si sprej kedykoľvek streknúť, pretože je malý a majú ho vo vrecku.

Katarína: Máme tiež výborné recenzie od lekárov, právnikov, študentov, ľudí, ktorí potrebujú mať zvýšenú sústredenosť pri práci. Keď si napríklad lekári dávali kávu alebo energetické nápoje, boli limitovaní negatívnymi vedľajšími účinkami. Vďaka spreju Enebire mohli pri operáciách zostať dlhšie. Spomínali, že majú lepšiu sústredenosť bez toho, aby boli podráždení. Pekný ohlas bol aj od študentov, ktorí sa potrebovali koncentrovať na dlhé hodiny.

Praktický malý sprej, ktorý ľahko skryjete do vrecka, si získal priazeň u ľudí v rôznych povolaniach, ktoré si vyžadujú sústredenosť a maximálny výkon.

Ja som momentálne v Amerike a tu sa sprej Enebire ľuďom veľmi páči. Je tu totiž zrýchlené životné tempo, väčšie vyťaženie. Američania majú dlhší pracovný týždeň, ktorý trvá vyše 60 hodín, takže oceňujú praktické balenie aj spôsob aplikácie spreja. Stačí, že si ho streknú pod jazyk a okamžite cítia energiu bez toho, aby sa museli zastaviť alebo prerušiť tok svojich aktivít. Sprej je vlastne výborná alternatíva pre tých, ktorí nemajú možnosť dať si kávu.

Gabriela: Mimoriadne pozitívny ohlas bol aj medzi hercami na Broadwayi ako George Wolfe, Brian Stocks Michael, Audra McDonald…, ktorí pracujú pod stresom a sú dosť vyčerpaní. Ďalej si ho pochvaľovali učitelia, profesori v školách, je to skutočne široký okruh ľudí. Sprej pomáha aj starším ľuďom nad 70 rokov, v New Yorku aj nad 80 rokov, ktorí si ho nevedia vynachváliť. Vravia, že keď sa ráno zobudia a majú stretnutie s kamarátom, tak aby videl, že mi to ešte myslí, streknú si sprej Enebire a zrazu nemusia hovoriť len o starých časoch, ale pamätajú si toho oveľa viac. (Úsmev.) Rovnako je sprej Enebire výbornou voľbou pre ženy v čase menštruačného cyklu, keď mnohé trpia bolesťami hlavy, pretože pri tomto probléme veľmi dobre pomáha.

Aká je výdrž spreja? Koľko strekov je v jednej fľaštičke?

Katarína: Ide o 8 ml balenie, čo je vhodná veľkosť aj do lietadla. Ak človek používa sprej Enebire 4-krát denne 7 dní v týždni, tak mu balenie obsahujúce 112 streknutí, vydrží  jeden týždeň. Po otvorení má človek 3 týždne na to, aby ho skonzumoval.

A čo dizajn produktu? Napohľad je jednoduchý a zároveň elegantný. Je za ním nejaký príbeh?

Pavol: Dnes je taká doba, že výrobok musí byť nielen funkčný, ale aj vizuálne pekný, tak sme hľadali ideálnu možnosť. Dôraz sme kládli na obal, na začiatku sa totiž stalo, že nám prototypy vytiekli do kabeliek alebo nerozprašovali, ako mali. Vhodnú alternatívu sme hľadali po svete, až kým sme nenašli tento typ flakónu, ktorý je ideálny z hľadiska recyklácie, balenia, veľkosti aj aplikácie. Je tiež zaujímavý tým, že sa vysúva otočením. S novým druhom produktu sme chceli priniesť niečo nové.

Gabriela: Na tvorbe dizajnu spreja Enebire sme skutočne nešetrili. Sledovali sme rôzne výstavy, kde sa robili prezentácie nových foriem obalovej techniky. Keď sa robili návrhy dizajnu, oslovili sme veľké množstvo renomovaných návrhárov a výtvarníkov, ktorí sa na tom podieľali.

Vizuál aj spôsob, akým sa energetický kávový sprej Enebire používa, boli do detailov premyslené, aby zohľadnili súčasné trendy. Zaujímavosťou je, že sprej sa vysúva otočením.

Aká je vízia vašej spoločnosti do budúcnosti? Kam by ste sa chceli posunúť?

Pavol: Naším prvým produktom je energetický sprej Enebire a naň sa budú neskôr „nabaľovať“ nové produkty. Rovnako plánujeme rozšíriť rad sprejov Enebire už od septembra tohto roku. No a v priebehu najbližších mesiacov by sme mali začať aj s produkciou výživových doplnkov.

Gabriela: V dôsledku rozširovania civilizačných chorôb hľadáme možnosti na prírodnej báze, ako ľuďom pomôcť, aby sa cítili lepšie. Pribúdajú nové choroby, nové vírusy, baktérie, takže človek je nútený stále rásť, študovať a hľadať.

Enebire sprej výroba
Tím má v pláne rozšíriť rad kávových sprejov Enebire a zároveň ponuku obohatiť o výživové doplnky.

 

Keďže sme portál, ktorý sa vo veľkej miere venuje aj káve, nedá mi na záver nespýtať sa – pili ste v minulosti kávu? Alebo doprajete si labužnícku šálku kávy aj dnes?

Pavol: Ja si občas vypijem kávu, no nie som zarytý kávičkár. (Úsmev.)

Katarína: Ja som kávičkárka. Dlhé roky som žila v New Yorku a tu sa deň začína tým, že človek vyjde z domu a prvá vec je, že sa zastaví v kaviarni a kúpi si kávu na cestu. No je to celkom iný zážitok. Pre mňa sprej Enebire funguje, keď potrebujem zvýšenú koncentráciu alebo keď idem na dlhú cestu. Pri pití kávy sa totiž niekedy dostaví účinok až vtedy, keď to nemá význam. Sprej vnímam ako takú zdravú alternatívu. (Úsmev.)

 

Viac informácií o energetickom kávovom spreji Enebire nájdete aj na ich Facebooku či Instagrame.

Text: Katarína Mikulcová

Fotografie: Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Katka Kántorová

Zanietená jazyková redaktorka, ktorej hlavnou pracovnou náplňou je mať oči na stopkách, len čo sa na obzore objaví nejaká chybička. Od štúdia na vysokej škole až dodnes prešla rôznymi redakčnými profesiami, no s určitosťou vie, že okrem korigovania sa v živote nezaobíde ani bez písania. A, samozrejme, bez dobrej kávy a milej mačacej spoločníčky Ellie.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články