Pro Patria v Piešťanoch: Hotel s rodinnou atmosférou a skvelým cisárskym trhancom

 Pro Patria v Piešťanoch: Hotel s rodinnou atmosférou a skvelým cisárskym trhancom

 

 

Keď v roku 1916 dokončili hotel Pro Patria, na liečenie sem prichádzali zranení vojaci z 1. svetovej vojny. Piešťanské blato a voda s obsahom sírovodíka im pomáhali vyliečiť zranenia z boja, o jazvy na duši sa zase starala nezameniteľná pohodová atmosféra Kúpeľného ostrova. Hoci odvtedy už uplynulo 105 rokov, pôvodný účel hotela cítiť na jeho chodbách i teraz. Atmosféru navodzujú historické fotografie a tiež vitríny s barlami vojakov či ich zbraňami. Našťastie, dnes sa sem z vojnového zranenia nechodí zotavovať prakticky nikto, no skvelé liečivé účinky jednotlivých kúr ostali dodnes. Čím je hotel Pro Patria výnimočný?

 

pro-patria-piestany-35

why-not-coffee-piestany-sedenie

Why Not Coffee: Kaviareň, ktorá prifarbuje kolorit Piešťan 

Čítať viac >

 

pro-patria-piestany-5

 

Hotel s rodinnou atmosférou na Kúpeľnom ostrove

 

Hoci Pro Patria môže na prvý pohľad vyzerať ako menší penzión, nenechajte sa pomýliť – vďaka architektonickému riešeniu, ktoré do jedného celku spája viacero budov, v hoteli nájdete až 118 izieb a apartmánov. I napriek tejto kapacite sa zamestnancom darí v Pro Patrii udržať rodinnú atmosféru: obrovské množstvo vracajúcich sa hostí je toho skvelým príkladom.

 

pro-patria-piestany-1

 

 

Stačí spomenúť príklad pána z Nemecka, ktorý sem chodí každú sezónu už 30 rokov. A mimochodom, viete čo znamená názov Pro Patria? Hľadať za tým môžeme jeho vojenský pôvod, v latinčine tento názov znamená Za vlasť.

 

pro-patria-piestany-1

 

pro-patria-piestany-29
Odkaz na históriu mesta Piešťany.

 

 

Po prechádzke zájdite na skvelý cisársky trhanec

 

Hotely na piešťanskom Kúpeľnom ostrove často bojujú s tým, že mnohí si myslia, že svoje služby poskytujú iba ubytovaným. Pro Patria má tiež túto skúsenosť. V hoteli Pro Patria si môžete užiť pohodu v kaviarni či reštaurácii bez toho, aby ste tu boli ubytovaní. Ponuka kaviarne sa zmenila tak aby bola výnimočnejšou a atraktívnejšou pre verejnosť i ubytovaných hostí.  A za čím sa sem oplatí ísť?

 

pro-patria-piestany-38

 

Ak máte za sebou príjemnú prechádzku (nielen) na Kúpeľnom ostrove, tu nájdete oázu pokoja. Okrem vnútorných priestorov kaviarne si oddýchnete aj na, ako to zamestnanci hotela volajú, trochu utajenej vonkajšej terase, ktorá je ideálnym miestom pre letný oddych. Ak hľadáte súkromie, ste na správnej adrese.

 

pro-patria-piestany-20
Oáza pokoja na terase.

 

Tu poteší ponuka dezertov, ktoré kúpeľná cukrárka ladí v tóne Rakúsko-uhorskej monarchie. Nie náhodou sa kaviareň volá Franz Jozef. Za skúšku určite stojí skvelá dobošová torta s jedným zo slovenských likérov v ponuke: napríklad tým orechovým.

 

pro-patria-piestany-1

 

pro-patria-piestany-10
V hoteli Pro Patria si môžete užiť pohodu v kaviarni či reštaurácii bez toho, aby ste tu boli ubytovaní.

 

A čo by to bolo za cisársky ráz hotela, keby vám v ňom nenaservírovali tradičný trhanec. Ktorý vraj vznikol, ako inak, nešťastnou náhodou. Franz Jozef si objednal u kuchára palacinky, ten však urobil prihusté cesto, palacinky sa trhali, a tak sem pridal ešte hrozienka, ovocné pyré a cisársky trhanec bol na svete. A ten v hoteli Pro Patria skutočne stojí za to.

 

pro-patria-piestany-16

 

pro-patria-piestany-18
Tradičný trhanec.

 

Typickú pokojnú atmosféru Kúpeľného ostrova dokážu v hoteli Pro Patria ešte znásobiť. Ak hľadáte miesto, kde si dopriať skvelý dezert s likérom či potešiť detí konečne niečím iným ako palacinkami, viete, kam smerovať svoje kroky. Zabudnúť však nemôžeme spomenúť ani unikátne „Zrkadlisko“ a „Bahnisko“, či množstvo liečebných a relaxačných procedúr, ktoré sa poskytujú priamo v hoteli.

 

pro-patria-piestany-5
Piešťanské blato a voda s obsahom sírovodíka im pomáhali vyliečiť zranenia z boja, o jazvy na duši sa zase starala nezameniteľná pohodová atmosféra Kúpeľného ostrova.

 

 

pro-patria-piestany-5

 

Rezort Piešťany nájdete aj na instagrame.

 

Text: Tomáš Turek

 

Foto: Tomáš Turek a archív Hotela Pro Patria

 

 

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

 

 

 

logo_Slovakia_travel_SK

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Tomáš Turek

Nadaný, so svojským humorom. Jeho články sú skutočným pokladom a jeho rozhovory sú románom na pokračovanie. Vďaka nemu sa dokážete preniesť na miesta, o ktorých s ľahkosťou píše. A možno ostanete aj trošku hladní. To je riziko Tomášových článkov. No a ešte fotí. Parádne!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *