Predajňa Kávoholik v Bratislave – na malom mieste veľký svet kávy

 Predajňa Kávoholik v Bratislave – na malom mieste veľký svet kávy

Platforma Kávoholik vznikla s obrovským nadšením, plánmi a predsavzatím. A i keď mnoho podnikov zo segmentu HORECA skončilo počas koronakrízy kvôli financiám, oni sa rozhodli zaťať zuby a vydržať. No neubránili sa zmenám – pozitívnym aj negatívnym…

 

„Odtrpeli sme si Covid, nastavovali sme oddelenia v pokojnejšom pracovnom režime a snažili sme sa venovať čo najviac marketingu – budovať povedomie o značke. Aj Baťa predsa každú korunu ktorú zarobil, dával prvé 3 roky do marketingu,“ skonštatoval generálny riaditeľ platformy Ján Hoľko a dodal, že všetko zlé je vlastne na niečo dobré. S neutíchajúcim nadšením sa stále snažia ísť cestou, ktorú si vybrali hneď na začiatku – byť iní a držia sa svojho zamerania na kávu od A – Z. V portfóliu im nechýbajú „pojazdné“ kaviarne – 2 Piaggio autíčka, ktoré dokážu zapožičať na akciu kdekoľvek na Slovensku. A dnes už majú podpísanú aj zmluvu na distribúciu veľkokapacitných top kávovarov do hotelov. Z pôvodných dvoch kaviarní im zostala jedna – v Rači a my sme okrem nej, navštívili aj ich útulnú predajňu na Bajkalskej v bratislavskej časti Nové mesto, kde vám ako novinku radi pripravia aj kávičku so sebou. „Ohmatať“ si tu viete viaceré kávovary či už profi alebo „len tak na domov“ a tiež si k nim zakúpiť potrebné príslušenstvo či náhradné diely. Na svoje si prídu aj baristi, ktorý tú nájdu množstvo, pre svoju prácu potrebných, doplnkov ako tampery, mlynčeky a veľa veľa iného. Samozrejmosťou je profesionálne poradenstvo a bez balíčka pre vaše chute ladiacej kávy tiež iste neodídete. Venovať sa vám bude zanietený barista a špecialista na Latté Art, Oliver Pešta.

Predajňa na Bajkalskej ulici je plne vybavená a je malým rajom všetkých kávových fanúšikov.

Kávová gramotnosť

Lucia Ratkovská: „Keď bolo treba, vzala som rondon a varila som polievky“

Čítať viac >

Kávoholici sa o svete kávy snažia od svojich začiatkov čo najviac edukovať aj konečných konzumentov a pozdvihnúť tak kávovú gramotnosť na Slovensku. Oliver taktiež školí na kurzoch, ktoré organizujú pre profesionálov ale aj nadšených konzumentov, ktorí si chcú doma vychutnať skutočne kvalitne pripravenú šálku kávy. Okrem školení natáčajú aj zaujímavý vlog, v ktorom prinášajú nové poznatky, tipy a zaujímavé vychytávky. „Naše blogy a vlogy nie sú len o tom, čo už bolo X krát povedané v zahraničí ale prinášame aj svoje témy. Tak ako Kávoholik nesie so sebou určitý rukopis, tak aj do blogov v rámci tzv. kávovej gramotnosti chceme dávať veci, ktoré nenájdete inde,“ priznal Ján. Momentálne dokonca pracujú na vedeckom pokuse ohľadom koncentrácie kofeínu v šálke kávy.

kavoholik-bratislava (13)
Do sveta kávy chcú prinášať neustále nové témy – nielen tie, ktoré si vedia pôžitkári prečítať na zahraničných blogoch. I preto spustili vlogovanie.

Chceli byť iní

Stretli sa rovnako naladení ľudia a postupne začala vznikať myšlienka na niečo iné, niečo väčšie. „Pôsobil som 25 rokov v IT sfére a viem, že posúvanie krabíc s nejakou maržou je cesta do pekla. E-shopov a pražiarní je dnes už tiež veľa,“ skonštatoval Ján Hoľko. Do tímu sa im podarilo sa  získať aj skúseného Pavla Patáka, ktorý pôsobí v kávovom segmente už viac ako 27 rokov. Zvyčajne ho nájdete v predajni Kávoholik na Bajkalskej ulici v Bratislave, kde nájdete úplne všetko zo sveta kávy. Okrem samotnej kávy, špičkové kávovary, príslušenstvo pre baristov,
ale aj chémiu na čistenie kávovarov. A ak chcete poradiť top stroj na doma či do prevádzky, radi vám urobia aj „kávový audit“ – pozrú sa na tvrdosť vody, počet zákazníkov, veľkosť priestoru… „Máme profi riešenia od jednoduchších a lacnejších až po „mercedesy“,“ dodáva Ján. A sú aj slovenským oficiálnym servisným strediskom pre viaceré medzinárodné značky.

 

kavoholik-bratislava (29)
Skúseností z IT biznisu presúva Ján Hoľko do podnikania s kávou. Obklopil sa odborníkmi, na foto s Pavlom Patákom, ktorý je expert na opravy kaviarenských prístrojov.

Kávy od Kávoholikov

Aj keď sa káva na Slovensku nepestuje, Kávoholik úspešne spája históriu, kávu a mimoriadne slovenské osobnosti, ktoré ovplyvnili naše dejiny. „Máme kávu v srdci a chceme ju robiť pre chute Slovákov,“ hovorí zanietene Ján Hoľko. „Je pravda, že talianske a anglické názvy sú komerčnejšie a možno ľahšie zapamätateľné, no povedali sme si, že to nevadí a i keď naša káva nie je pestovaná na Slovensku, je pražená na Slovensku a pre chute Slovákov,“ dodáva oduševnene. Nájdete u nich čisté arabiky a taktiež blendy. Chcú totiž chuťovo ulahodiť naozaj všetkým. Zaujímavé je, ako krásne prepájajú oblasť pôsobenia osobností nášho kultúrneho a spoločenského života s vlastnosťami tej – ktorej kávy. Ich napredávanejší blend je Štúr – učiteľ národa s podtitulom Mentálna obnova. Nechýba ani línia výberových Arabík pod názvom Štefánik – Chute sveta či Legendárna energia Jánošíka. Autorkou krásneho loga Kávoholik je šikovná Nina Weisslechner.

Mentálna obnova vo forme kávy vždy dobre padne. Takto sa v platforme vyhrávajú s historickými postavami a copywritingom.

Proklientský prístup

Pražiar Janko Havránek siaha najmä po Fair Trade výberových kávach, so skóre 82 a vyššie. Jeho špecialitou je tzv. omni praženie na stredne tmavú, ktorú viete kvalitne pripraviť na profi pákovom kávovare a zároveň aj na automate. Po dvoch rokoch už majú viacero pravidelných odberateľov pre ktorých pražia i na mieru. Svojich partnerov si veľmi cenia a tak kaviarňam a reštauráciám, ktoré od nich majú stroj, nedodávajú len kávu a neposkytujú iba kvalitný servis ale aj regionálne cielený marketing. „Vždy sa snažíme o win – win najrozumnejšie riešenie. Obzvlášť v tejto covid dobe. Vieme sa zaručiť za kvalitu servisu, stroja aj kávy,“ vymenúva Ján Hoľko. „Samozrejme keď kávovar dodáme a vyladíme, snažíme sa personál aj zaškoliť v nastavení mlynčekov a naši technici im raz za kvartál aj keď nie je problém, stroj prídu skontrolovať a nastaviť,“ dodáva o ich top starostlivosti na záver. My im držíme palce, aby nestrácali svoj entuziazmus a zanietenosť pre voňavý svet kávy. A stále napredovali a prinášali Slovákom niečo iné…

 

 

Text: Mária Baláž- Gyuranová

Foto: Tomáš Turek a archív Kávoholik

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Mária Baláž - Gyuranová

http://www.kavickari.sk

Vyzná sa v zákonoch, je rýchla ako blesk a zároveň si rada dopraje chvíľku pôžitku. Mária je redaktorkou portálu Kávičkári.sk, ktorá má pod palcom rozhovory, eventy, ale najmä novinky s vyhláškami týkajúce sa gastra.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články