Pivovar Predná Hora alebo keď sa pivo robí s láskou

 Pivovar Predná Hora alebo keď sa pivo robí s láskou

Pivovar Predná Hora je rodinný podnik, ktorý je otvorený od roku 2017. Pre rodinu Čižmárovcov bola výroba piva vždy hobby, nie biznis. Nasvedčuje tomu aj prvotriedna kvalita spracovania piva v samotnom srdci Národného parku Muránska planina. Vaša návšteva pivovaru však nemusí znamenať, že sa zastavíte len na jedno čerstvo orosené pivko. Areál ponúka podstatne viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať, wellness i ubytovanie.

Jeden z majiteľov Rudo Čižmár priznáva, že pivovar nie je len rodinným biznisom, ale tiež koníčkom, ktorý ich teší.

„To, čo nás líši od ostatných, je náš prístup – je to hobby, nie biznis.“

Bývalé štátne budovy, ktoré zívali nudou, majú teraz úplne iný charakter. V ich útrobách sa totiž varí očarujúci nápoj zo sladu, ktorý všetci veľmi dobre poznáme ako pivo. Pivovar disponuje 500-litrovou varňou a kapacitou do 1 000 hektolitrov, takže si môžete byť istí, že piva bude naozaj dostatok. V pivárni sa nachádza zopár zaujímavých pivných špeciálov, pričom pivo tečie priamo z tankov vo výčape. Medzi špeciály, ktoré treba určite ochutnať, patrí pivo s materinou dúškou. Jeho chuť vás prenesie priamo do krásneho prostredia prírody navôkol.

Z kohútikov tečú zaujímavé pivné špeciály a jedným z nich je dozelena sfarbené pivo s materinou dúškou. To musíte ochutnať!
Lahodný zlatý mok tečie priamo z tankov vo výčape.

Pivovar pre deti? Áno, počujete správne.

Ako tvrdí Rudo Čižmár: „Je vidieť, že areál je stavaný aj pre tých najmenších.“ Preto ak sa rozhodnete pre návštevu s vašimi ratolesťami, vôbec nemusíte zúfať, že by sa nudili. Veľké množstvo exteriérových športovísk dopĺňajú detské kútiky, v ktorých si každé dieťa nájde to svoje. A vy budete mať čas poctivo si oddýchnuť v častiach hotela, ktoré robia celé prostredie rozprávkovým.

Detský kútik Predná Hora
Znie to prekvapivo, ale nájdete tu množstvo zákutí i pre deti.

Z Gemera do hradných kúpeľov? Nie je problém.

Zišli sme len zopár schodov do podzemných útrob a neverili sme vlastným očiam. Ocitli sme sa v úplne inom svete. Vo svete plného relaxu, pohody a hlavne pokoja. Podľa spolumajiteľa Ruda Čižmára sa tu stretávajú hlavné elementy – teplo, vlhkosť, chlad, vôňa, svetlo a zvuk – a spoja sa do toho najlepšieho účinku pre organizmus.

Spa Predná Hora

Priestory Penzióna Predná Hora prekvapia bohatou ponukou priestorov na relax.
Pivovar Predná hora kúpeľ
Kúpeľ s blahodarnými účinkami piva? Kde inde keď nie tu.

Pivo tu netečie prúdom len do pohárov, ale je aj súčasťou viacerých procedúr. Za zmienku určite stoja kúpele z morských rias z Mŕtveho mora, hradný wellness plný víriviek a rôznych druhov sáun alebo soľná jaskyňa postavená zo soľných blokov z pakistanských a poľských soľných baní. Celkový charakter hradných kúpeľov pôsobí tak, ako sa odeň očakáva. Prenesie vás do stredoveku a spraví z vás kráľov a kráľovné.

Možnosť ubytovania v tradičnom duchu

Či už ste pár, rodina, partia kamarátov, alebo len pocestný, priamo v penzióne sa nájde izba pre každého. Ak by ste napriek tomu chceli zažiť niečo viac, existujú ďalšie možnosti. V ponuke figuruje ubytovanie v chalúpkach, ktoré vás dekoráciami a dizajnom ihneď prenesú o niekoľko storočí naspäť a ocitnete sa v priestoroch plných tradícií a folklóru.

Pomocná ruka v tých najhorších časoch

Za zmienku určite stojí aj to, ako sa v aktuálnej situácii v súvislosti s vojnou na Ukrajine zachovalo vedenie Pivovaru Predná Hora. „Predstavte si, že nemáte kam ísť a ste v cudzej krajine bez ničoho. Neostávalo nám nič iné, ako sa pokúsiť vžiť do ich kože a podať im pomocnú ruku,“ povedal spolumajiteľ Rudo Čižmár. Rozhodli sa pomôcť a zabezpečili ubytovanie niekoľkým rodinám utekajúcim pred hrôzami vojny. Niektorí našli uplatnenie priamo v penzióne alebo kuchyni, a tak získali aj plnohodnotné pracovné miesto.

Devízou Pivovaru Predná Hora je aj ochotný personál s úsmevom na tvári.

Pandémia bola takmer zdrvujúca

V čase, keď boli v platnosti prísne nariadenia pre hotelierstvo a gastrosektor, majitelia areálu zozačiatku nevedeli, čo robiť. Pre ľudí by nebolo zaujímavé len sedieť v izbe a nemôcť ísť do reštaurácie a posedieť si s čerstvo načapovaným pivom. Dialo sa to najhoršie – zákazníci rušili objednávky. Nepriaznivá situácia znamenala, že museli udržiavať prázdne izby, a to si majitelia naozaj nemohli dovoliť. Museli znížiť stavy z 36 zamestnancov na 3 údržbárov. Všetko zlé je však na niečo dobré. V areáli sa podarilo niekoľko zaujímavých rekonštrukcií. Spolumajiteľ Rudo Čižmár nám sľúbil, že keď sa najbližšie vrátime, tak budeme prekvapení, čo sa im ešte len podarí vybudovať. A my sa už teraz tešíme.

Priestory pivovaru aj penziónu prešli rekonštrukciou a majitelia sľubujú ďalšie zaujímavé prekvapenia.

 

Rekreačný areál Predná Hora nájdete aj na Facebooku.

 

Text: Martin Papai

Foto: Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Martin Papai

Večne spontánny a zapálený pre vec. Dobrovoľník, nadšenec pre média. Urobí vám aj skvelú kávu, keďže pracuje aj ako barista. Do svojej prenosnej šálky si vždy nechá spraviť kávu len z tých najlepších zŕn. Gastro má už v krvi od malička aj vďaka svojmu otcovi, ktorý sa v nej už dlhodobo pohybuje. Pri svojich článkoch môžte vidieť jeho pohľad na vec z iných perspektív a samozrejme aj štipku svojho svojského humoru.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *