Hotely majú nádej na otvorenie, no smutní zostanú kávičkári v ďalších okresoch

 Hotely majú nádej na otvorenie, no smutní zostanú kávičkári v ďalších okresoch

 

Ministerstvo dopravy a výstavby pripravuje návrh na štátnu karanténu v hoteloch. K Žiline, ktorá má zákaz okienkového predaja nápojov už od minulého týždňa, sa pridáva aj Čadca a Kysucké Nové Mesto.  

S napätím opäť všetci čakali na novú vyhlášku hlavného hygienika, ktorá v tesnom závese za oznámenými opatreniami spresňuje ich zavedenie do praxe. Pozitívnych správ sa dočkal stánkový predaj a tržnice. Opäť môžu otvoriť stánky s trvalým stanovišťom vydávajúce pokrmy a nápoje zabalené na odber so sebou alebo na donášku a taktiež nekryté alebo čiastočne kryté trhoviská s predajom potravín, zeleniny, ovocia, kvetov a sadeníc. Musia však dodržať jednosmerný pohyb zákazníkov, regulovať vstup a výstup a umiestniť predajné miesta minimálne na vzdialenosť 2 m. Negatívne správy vyhláška priniesla pre okresy Čadca a Kysucké Nové Mesto, ktoré sa od 22. 3. pridávajú k Žiline a Bytči a gastro prevádzky nesmú predávať nealkoholické a alkoholické nápoje na priamu konzumáciu a ani na odber so sebou. Zakázané je aj organizovanie hromadných podujatí divadelných, hudobných, filmových alebo iných umeleckých predstavení, športových podujatí v interiéri aj exteriéri a tiež akékoľvek spoločenské stretnutia spojené s konzumáciou pokrmov alebo nápojov.

K Žiline, ktorá má zákaz okienkového predaja nápojov už od minulého týždňa, sa pridáva aj Čadca a Kysucké Nové Mesto.

Ministerstvo pripravuje hotelovú karanténu

V súvislosti s nefunkčnosťou elektronickej aplikácie na prihlásenie sa do povinnej karantény, pripravuje pracovná skupina, s účasťou Ministerstva dopravy a výstavby SR, legislatívne a technické podmienky pre strávenie povinnej karantény v hotelových a ubytovacích zariadeniach. Spolu s rezortmi zdravotníctva, vnútra a zahraničných vecí pripravujú návrh na fungovanie povinnej štátnej karantény, ktorý bude ešte predmetom rokovania a schválenia pandemickej komisie a vlády. „Keďže stále nefunguje elektronická aplikácia na prihlásenie sa do povinnej karantény, diskutujeme s našimi hoteliermi aj s ostatnými dotknutými rezortmi o zriadení povinnej karantény v ich zariadeniach. Myslíme si, že v hoteloch budeme vedieť vytvoriť prijateľnejšie podmienky, ako to bolo pri povinnej karanténe v prvej vlne. Zároveň tým pomôžeme aj hotelom, ktoré musia byť od Vianoc zatvorené,” vysvetlila štátna tajomníčka rezortu dopravy Katarína Bruncková.

zuckmann-villa-piestany-ubytovanie-kavickarisk
Strávenie povinnej karantény v hotelových a ubytovacích zariadeniach bude pravdepodobne realitou.

Funguje už vo Veľkej Británii

Toto riešenie nie je však žiadnou novinkou. Rovnaký spôsob úspešne aplikujú v Anglicku, kde občania po návrate zo zahraničia strávia dvojtýždňovú karanténu v hotelovom zariadení. Ide o efektívny spôsob ako zabrániť zavlečeniu mutácií koronavírusu do krajiny. Otázkou však zostáva financovanie, ktoré je zatiaľ predmetom rokovaní. ,,Nám by v tejto situácii pomohla akákoľvek možnosť ubytovať hostí. Mnohí hotelieri ponúkli svoje zariadenia ešte na jeseň na strávenie dobrovoľnej karantény, a tak vieme, že splniť podmienky karanténneho ubytovania a stravovania dokážeme zabezpečiť v relatívne krátkom čase,” reagoval na návrh generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií SR Marek Harbuľák.  Ministerstvo považuje túto možnosť inšpirovanú zahraničím, taktiež za rýchlo zrealizovateľnú.

chata-urbanove-sestry-cierny-balog-5
Otázkou však zostáva financovanie.

Odklad odvodov za marec

gastronomia

Balík pomoci pre cestovný ruch nestačí - aké kroky plánuje ministerstvo?

Čítať viac >

A na záver ešte jedna aktuálna informácia. Vláda minulý týždeň schvália odklad odvodov do sociálnej poisťovne aj  za marec, s úhradou do konca júna a zmenila i výpočet poklesu tržby na tento účel tak, aby sa marec 2021 neporovnával s marcom 2020, kedy už kríza trvala.

 

Zdroj: TS MDV SR

 

Text: Mária Baláž Gyuránová

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Mária Baláž - Gyuranová

http://www.kavickari.sk

Vyzná sa v zákonoch, je rýchla ako blesk a zároveň si rada dopraje chvíľku pôžitku. Mária je redaktorkou portálu Kávičkári.sk, ktorá má pod palcom rozhovory, eventy, ale najmä novinky s vyhláškami týkajúce sa gastra.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články