Hotely majú nádej na otvorenie, no smutní zostanú kávičkári v ďalších okresoch
Ministerstvo dopravy a výstavby pripravuje návrh na štátnu karanténu v hoteloch. K Žiline, ktorá má zákaz okienkového predaja nápojov už od minulého týždňa, sa pridáva aj Čadca a Kysucké Nové Mesto.
S napätím opäť všetci čakali na novú vyhlášku hlavného hygienika, ktorá v tesnom závese za oznámenými opatreniami spresňuje ich zavedenie do praxe. Pozitívnych správ sa dočkal stánkový predaj a tržnice. Opäť môžu otvoriť stánky s trvalým stanovišťom vydávajúce pokrmy a nápoje zabalené na odber so sebou alebo na donášku a taktiež nekryté alebo čiastočne kryté trhoviská s predajom potravín, zeleniny, ovocia, kvetov a sadeníc. Musia však dodržať jednosmerný pohyb zákazníkov, regulovať vstup a výstup a umiestniť predajné miesta minimálne na vzdialenosť 2 m. Negatívne správy vyhláška priniesla pre okresy Čadca a Kysucké Nové Mesto, ktoré sa od 22. 3. pridávajú k Žiline a Bytči a gastro prevádzky nesmú predávať nealkoholické a alkoholické nápoje na priamu konzumáciu a ani na odber so sebou. Zakázané je aj organizovanie hromadných podujatí divadelných, hudobných, filmových alebo iných umeleckých predstavení, športových podujatí v interiéri aj exteriéri a tiež akékoľvek spoločenské stretnutia spojené s konzumáciou pokrmov alebo nápojov.
Ministerstvo pripravuje hotelovú karanténu
V súvislosti s nefunkčnosťou elektronickej aplikácie na prihlásenie sa do povinnej karantény, pripravuje pracovná skupina, s účasťou Ministerstva dopravy a výstavby SR, legislatívne a technické podmienky pre strávenie povinnej karantény v hotelových a ubytovacích zariadeniach. Spolu s rezortmi zdravotníctva, vnútra a zahraničných vecí pripravujú návrh na fungovanie povinnej štátnej karantény, ktorý bude ešte predmetom rokovania a schválenia pandemickej komisie a vlády. „Keďže stále nefunguje elektronická aplikácia na prihlásenie sa do povinnej karantény, diskutujeme s našimi hoteliermi aj s ostatnými dotknutými rezortmi o zriadení povinnej karantény v ich zariadeniach. Myslíme si, že v hoteloch budeme vedieť vytvoriť prijateľnejšie podmienky, ako to bolo pri povinnej karanténe v prvej vlne. Zároveň tým pomôžeme aj hotelom, ktoré musia byť od Vianoc zatvorené,” vysvetlila štátna tajomníčka rezortu dopravy Katarína Bruncková.
Funguje už vo Veľkej Británii
Toto riešenie nie je však žiadnou novinkou. Rovnaký spôsob úspešne aplikujú v Anglicku, kde občania po návrate zo zahraničia strávia dvojtýždňovú karanténu v hotelovom zariadení. Ide o efektívny spôsob ako zabrániť zavlečeniu mutácií koronavírusu do krajiny. Otázkou však zostáva financovanie, ktoré je zatiaľ predmetom rokovaní. ,,Nám by v tejto situácii pomohla akákoľvek možnosť ubytovať hostí. Mnohí hotelieri ponúkli svoje zariadenia ešte na jeseň na strávenie dobrovoľnej karantény, a tak vieme, že splniť podmienky karanténneho ubytovania a stravovania dokážeme zabezpečiť v relatívne krátkom čase,” reagoval na návrh generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií SR Marek Harbuľák. Ministerstvo považuje túto možnosť inšpirovanú zahraničím, taktiež za rýchlo zrealizovateľnú.
Odklad odvodov za marec
A na záver ešte jedna aktuálna informácia. Vláda minulý týždeň schvália odklad odvodov do sociálnej poisťovne aj za marec, s úhradou do konca júna a zmenila i výpočet poklesu tržby na tento účel tak, aby sa marec 2021 neporovnával s marcom 2020, kedy už kríza trvala.
Zdroj: TS MDV SR
Text: Mária Baláž Gyuránová