Segment HoReCa sa javí ako priestor, kde môžu byť ľudia s mentálnym postihnutím úspešní

 Segment HoReCa sa javí ako priestor, kde môžu byť ľudia s mentálnym postihnutím úspešní

 

„Na základe dlhodobej praxe a vedomostí sme vedeli, že situácia v zamestnávaní ľudí s mentálnym postihnutím je veľmi zlá. Preto sme aj dlho uvažovali, ako by sme to vedeli riešiť aj systémovo. Ako rozumné riešenie sme vnímali založenie vzdelávacieho centra, kde by mohli ľudia s mentálnym postihnutím získavať praktické pracovné zručnosti a skúsenosti tak, aby ich vedeli použiť na trhu práce. Ale také centrum sme nikde nevedeli nájsť,“ hovoria autori projektu BIVIO Mgr. Marián Horanič a PhDr. Iveta Mišová

Čo bolo tým dôvodom, že ste sa rozhodli založiť BIVIO?

Dôvodom bola chuť riešiť zamestnanosť a zamestnávanie ľudí s mentálnym postihnutím, ktorí sú na trhu práce mimoriadne znevýhodnenou skupinou. Máme skúsenosť, že zamestnávatelia ich mnohokrát ani nevnímajú ako potenciálnu pracovnú silu. Chceli sme ukázať, že ľudia s mentálnym postihnutím vedia pracovať a môžu byť plnohodnotnými zamestnancami.

Mali ste inšpiráciu zo zahraničia? Prečo práve HoReCa segment? A nie napríklad krajčírstvo, aranžovanie či tvorba sviečok a pod.?

Inšpiráciu sme, samozrejme, mali. Zo zahraničia (Nemecko, Taliansko, Francúzsko) poznáme hotely či reštaurácie, kde pracujú ľudia s mentálnym postihnutím. Tieto podniky fungujú dlhodobo a dlhodobo sa im darí aj integrovať na pracovný trh ľudí s mentálnym postihnutím. Segment HoReCa sa javí ako priestor, kde môžu byť ľudia s mentálnym postihnutím úspešní a môžu byť aj konkurencieschopní. Bohužiaľ, koronakríza zasiahla práve tento segment asi najbolestivejšie.

Bivio

Komu prvému ste nápad, založiť sociálny podnik a vzdelávaco – rehabilitačné stredisko predstavili? Podporovali vás alebo skôr odrádzali?

Nápad založiť BIVIO nevznikol zo dňa na deň. Na základe dlhodobej praxe a vedomostí sme vedeli, že situácia v zamestnávaní ľudí s mentálnym postihnutím je veľmi zlá. Preto sme aj dlho uvažovali, ako by sme to vedeli riešiť aj systémovo. Ako rozumné riešenie sme vnímali založenie vzdelávacieho centra, kde by mohli ľudia s mentálnym postihnutím získavať praktické pracovné zručnosti a skúsenosti tak, aby ich vedeli použiť na trhu práce. Ale také centrum sme nikde nevedeli nájsť. Rozhodli sme sa, že by sme ho mali založiť my. Otázkou však bolo financovanie, keďže sme vedeli, že zo systémových zdrojov by sme iba veľmi ťažko hľadali dostatok finančných zdrojov na jeho prevádzkovanie. Preto bolo logickým krokom, že by malo byť centrum schopné sa aj samofinancovať. Takže sme v podstate vytvorili vzdelávacie centrum, ktoré svoje služby v rámci gastronómie, hoteliérstva a práčovne poskytuje širokej verejnosti. To, že BIVIO je zároveň sociálnym podnikom je v podstate iba následkom legislatívnej situácie. My sme vopred neuvažovali o tom, či budeme alebo nebudeme sociálnym podnikom. V našej situácii môžeme povedať, že štatút registrovaného sociálneho podniku pre nás neznamená zásadné finančné či iné výhody.

bivio

Mnohí hovoria, že ich vysnívaný projekt, je ich ďalším dieťaťom? Ako je to u vás?

Rozhodne je to najväčší a najnáročnejší projekt v histórii nášho združenia. Vyžaduje si mimoriadne veľa pozornosti a času. Z tohto pohľadu ho ako ďalšie dieťa vnímať určite môžeme. Zároveň niekoľko zamestnancov a funkcionárov nášho združenia poskytlo osobné ručenie za úvery, ktoré boli potrebné na rozbehnutie centra BIVIO. Táto angažovanosť je tiež silným znakom toho, že projekt viacerí z nás berú veľmi osobne.

Bivio

Peniaze sa hľadajú väčšinou veľmi ťažko. U Vás to asi nebolo inak…

Centrum BIVIO sme vytvorili prakticky bez podpory z verejných zdrojov. Získali sme grant od Nádacií Velux, vďaka ktorému sme zakúpili priestory a zabezpečili aj podstatnú časť ich rekonštrukcie. Ako už bolo spomenuté vyššie, čerpáme niekoľko úverov, realizovali sme verejnú zbierku, uchádzali sme sa o podporu z nadácií. Momentálne sme v mimoriadne komplikovanej situácii, nakoľko príjmy z podnikania sú veľmi nízke, ale platby za úvery, ale aj plnenie ďalších záväzkov musí bežať ďalej, ako by sa nič nedialo.

bivio

Čo bolo/je pre vás najťažšie?

Najťažšie je určite prekonať nepriaznivú finančnú situáciu. Štandardne sa prevádzky v segmente HoReCa rozbiehajú 2 až 5 rokov. My sme boli na trhu niečo vyše roka a prišla koronakríza. Nemali sme vytvorené žiadne finančné rezervy, ktoré by nám vzniknutú situáciu pomohli riešiť. Bohužiaľ, jediným riešením, ak sme chceli podnik udržať, bolo čerpanie ďalšieho úveru. Zaň opät ručia dvaja zamestnanci nášho združenia.

Prečo práve BIVIO? Porozprávajte nám, ako vznikol názov centra.

Názov je výsledkom diskusie medzi zamestnancami a spolupracovníkmi nášho združenia. Autorom názvu je Michal Grandtner, občasný kreatívny spolupracovník nášho združenia. Názov pochádza z taliančiny a znamená v podstate rázcestie. Je to pre nás symbolické, pretože do centra BIVIO prichádzajú mladí ľudia s mentálnym postihnutím, ktorí sa aktuálne rozhodujú o tom, akým smerom sa ich život bude uberať. Skončili školy a sú na rázcestí…

Bivio

Skúste nám priblížiť čo všetko u vás hostia nájdu…

Naši zákazníci sa môžu tešiť na komfort trojhviezdičkového hotela s útulnými a čistými izbami. Kvalitu služieb asi najlepšie vystihuje hodnotenie 9.1 od najväčšieho sprostredkovateľa ubytovania booking.com za rok 2019. V hoteli je 10 izieb s celkovou kapacitou 20 miest. V rámci hotela máme spoločenskú miestnosť s kapacitou do 60 osôb.

Reštaurácia, ktorá je otvorená 7 dní v týždni ponúka obedové menu, naši zákazníci si môžu vybrať z nášho jedálneho lístka, ponúkame špeciálne sezónne menu, vieme pripraviť catering či už u nás alebo u zákazníka.

Súčasťou centra je aj práčovňa, kde poskytujeme pranie a žehlenie rovnej bielizne (obliečky, obrusy, deky, závesy,…)

Čo pre vás osobne, BIVIO, znamená?

BIVIO je v prvom rade obrovský záväzok. Do veľkej miery je to aj radosť a hrdosť na to, čo sme dokázali. Avšak v momentálnej situácii strach a obavy z našej budúcnosti prevyšujú spomínanú radosť.

Iste ste museli prekonať množstvo prekážok. Boli chvíle, keď ste pochybovali a chceli to vzdať?

Problémom a komplikáciám sme museli čeliť od začiatku tohto projektu (realizácia začala už v roku 2015). Už veľakrát sme si povedali, že všetky tie peripetie, ktoré sme absolvovali, by vystačili aj na poriadne hrubú a hádam aj poučnú knihu. Napriek tomu sme o význame centra BIVIO nikdy nepochybovali. Asi najzásadnejšie a najbolestivejšie bolo obdobe posledných pár mesiacov, kedy sme sa rozhodovali o tom, či budeme čerpať ďalší úver. Nikto totiž nevie, ako sa situáciu vyvinie a či sa nám v dohľadnej dobe podarí oživiť chod jednotlivých prevádzok na očakávanú úroveň. Najmä zamestnanci, ktorí sa rozhodli osobne ručiť za tento úver boli vo veľmi ťažkej situácii a v podstate riziko, ktoré sa rozhodli podstúpiť umožnilo nateraz prežitie centra BIVIO.

Bivio

Všetko v BIVIU má sociálny rozmer aj financovanie vzdelávaco – rehabilitačného strediska.

Financovanie je komplikované. Vzhľadom na to, že v rámci centra poskytujeme aj sociálne služby, získavame menšiu časť financií na jeho chod z dotácie Bratislavského samosprávneho kraja a z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, podľa zákona o sociálnych službách. Ide však iba o príspevok na poskytovanie sociálnych služieb a zvyšok financujeme z vlastných zdrojov. Tieto musíme buď vyrobiť alebo ich získať od sponzorov a iných fyzických alebo právnických osôb. Bohužiaľ, v aktuálnej situácii sa takéto zdroje získavajú iba veľmi ťažko a naše podnikanie je zásadne ovplyvnené situáciou a platnými reštrikciami.

V prvej vlne korony ste mali veľkú krízu a museli ste vyhlásiť zbierku….

Verejnú zbierku máme otvorenú od 16.marca až do konca roka 2020. Už sme spomenuli, že rozbehnutie a etablovanie gastroprevádzky trvá štandardne viac, ako 2 roky. My sme tento čas nemali. Nemali sme ani investora, ktorý by disponoval balíkom peňazí určených na dotovanie prvých stratových rokov. Napriek pomoci ľudí cez finančnú zbierku sme nútení hľadať aj iné spôsoby pomoci. Bohužiaľ, jediným riešením v našej situácii bolo čerpanie ďalšieho úveru.

bivio

Takýto veľký projekt, v gastro segmente, bol pre vás oboch novou skúsenosťou?

Je to obrovská skúsenosť, ktorá má neuveriteľné komplexné rozmery.

Každá skúsenosť v živote nás niekam posúva. Čomu vás BIVIO naučilo?

BIVIO nám ukázalo, že existuje veľa prístupov v komunikácii a riešení dohôd s partnermi či so zamestnancami. Zistili sme, že nie všetko, čo ste si dohodli (a nemáte to na papieri) vždy platí. Naučili sme sa, že sa nemôžeme vždy spoliehať na informácie, ktoré dostaneme, ale musíme si ich viacnásobne overovať. Toto sú skúsenosti, ktoré nás v konečnom dôsledku oberajú o veľa času, ale asi to patrí k riadeniu podobného projektu.

Na druhej strane nám BIVIO ukázalo, že náš zámer má zmysel – ľudia s mentálnym postihnutím chcú a vedia pracovať. A sú nesmierne vďační za šancu, ktorú im BIVIO poskytlo. Vidíme, že aj v radoch verejnosti existujú ľudia, ktorí nám fandia a podporujú nás. Toto sú veci, ktoré nám pomáhajú vydržať a ťahať to ďalej.

bivio

Kto pri vás stoji? Chceli by ste niekomu poďakovať za podporu?

Mimoriadne dôležití sú pre nás naši najbližší spolupracovníci, ktorí majú na starosti riadenie jednotlivých úsekov. Máme zopár dôležitých externých poradcov a spolupracovníkov, ktorí nám pomáhajú v oblasti rozvoja našich podnikateľských aktivít a v oblasti marketingu Nech to znie ako klišé, mimoriadne dôležitou je pre nás podpora rodiny. Bez nej by sme totiž iba veľmi ťažko zvládali nápor, ktorému v podstate od začiatku projektu čelíme.

Na čo ste, osobne, najviac hrdí?

Hrdí môžeme byť na samotný fakt, že sa nám podarilo centrum BIVIO vytvoriť. Je tu kompletne rekonštruovaná budova s nádherným pozemkom. Disponujeme kompletným technologickým vybavením, ktoré nám umožňuje poskytovať služby na profesionálnej úrovni. A hlavne, vytvorili sme 11 pracovných miest pre ľudí so zdravotným postihnutím a ďalších 14 pracovných miest pre bežných zamestnancov.

hotel-bivio-bratislava

Ľutujete niečo, keď sa ohliadnete späť?

Na projekte BIVIO pracujeme už viacej ako 5 rokov. Za toto obdobie sme museli prijať veľmi veľa rozhodnutí a nie všetky boli správne. Hovoriť o ľútosti ale asi nie je na mieste. Každé rozhodnutie a jeho následky nás niečo naučili. Ľutujeme to, že počas našej cesty sme stretli aj ľudí, ktorí nám chceli vyslovene uškodiť. To je asi najväčšia lekcia, ktorú sme dostali.

Aké aktuálne problémy BIVIO rieši? Ako sa vyrovnáva s druhou vlnou korony?

Aktuálne a dlhodobo riešime našu finančnú situáciu. Je silno ovplyvnená koronakrízou a platnými reštrikciami. Už viackrát sme spomenuli, že jedinou možnosťou, ako prežiť, bolo čerpanie ďalšieho úveru.

Bivio

Aké máte plány do budúcnosti?

Je ťažké plánovať v tejto situácii. Nevieme, ako dlho bude súčasná situácia panovať a aké budú jej následky. Ako ovplyvní ekonomickú situáciu, kúpyschopnosť našich zákazníkov, ich zvyky. Netušíme, aký bude vplyv na celkovú mobilitu ľudí. Preto je prakticky nemožné vytvárať plány, ktoré by stáli na reálnych základoch. Našou hlavnou úlohou je prežiť a vyjsť z krízy s čím menšími škodami. A ihneď reagovať na vzniknutú situáciu ponukou relevantných služieb.

Bivio nájdete na facebooku aj instagrame.

 

Text: Mária Baláž Gyuránová

 

Foto: Šimon Ľupták, archív BIVIO

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Portál Kávičkári.sk vznikol v roku 2011 ako priestor pre všetkých nadšencov a milovníkov pôžitkov - dobrej kávy, jedla, zaujimavých miest a podujatí. Počas desaťročia pôsobenia priniesol stovky zauijímavých informácii, v ktorých sa rozoberala káva, slovenské pražiarne kávy, výrobcovia produktov, majitelia a prevádzkovatelia reštaurácii, šéfkuchári, ale i pomoc celému segmentu HoReCa.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články