Nedeľné varenie – Lahodný domáci burger

 Nedeľné varenie – Lahodný domáci burger

 

Chceli ste pripraviť trhané bravčové mäso, ale nikdy ste to neurobili? Potom je najvyšší čas kúpiť si dobrý kus mäsa a pripraviť si svoj vlastný lahodný burger. Úspech je zaručený zeleným vajíčkom a týmto lahodným receptom. Ak mäso počas varenia ešte trošku zaudíte, dosiahnete ešte intenzívnejšiu chuť. Dobrú chuť!

Trhané bravčové v žemly „BURGER“

Na prípravu 20 porcií

Jeden kus 2 až 2,25 kg bravčového mäsa

Ingrediencie:

Pre výrobu korenia: 10 polievkových lyžíc hnedého cukru, 2 polievkové lyžice mletéj kurkumy, 3 polievkové lyžice cibuľového prášku, 3 polievkové lyžice cesnakového prášku, 1,5 polievkovej lyžice kajenskeho korenia, 7 polievkových lyžíc sladkej papriky, 7 polievkových lyžíc soli

nedeľné varenie Big Green Egg

Na výrobu náplne žemle: ocot, cukor, cherry paradajky, žlté papriky, mrkva, uhorka, kaiserky, kapustový šalát, miešaný šalát, grilovaná omáčka podľa výberu.

Potrebné príslušenstvo: čerešňová štiepka, konvEEGtor, vpichovací digitálny teplomer, EGGrukavice, medvedie drápy

Postup: Vyberte mäso z chladničky, premiešajte všetky ingrediencie, ktoré sú vhodné na marinovanie, a šetrne zmes korenia rozotrite a v masírujte do mäsa. Zostávajúca korenie si odložte do uzatvorenej nádoby pre budúce použitie. Namočte za hrsť čerešňových štiepok do vody. Zmiešajte pár hrstí nenavlhčených drevených štiepok s drevným uhlím.  Otvorte spodný a vrchný regulátor vzduchu, zapáľte drevné uhlie  a nechajte kupolu vajíčka otvorenú po dobu 10-12 minút. Posypte vlhké drevné štiepky na tlejúce uhlie. Vložte konveggtor do vajíčka s nohami hore, na ktoré položte antikorový rošt. Mäso položte do stredu na rošt a zatvorte kupolu vajíčka. Teplotu regulujte v rozmedzí od 95 do 110 ° C. Pri úprave bravčového mäsa pri tejto teplote bude výsledok veľmi chutný a šťavnatý. Mäso nechajte pomaly variť aspoň 8 hodín, kým nedosiahne teplotu v jadre najmenej 71 ° C. Vnútornú teplotu merajte vpichovacím digitálnym teplomerom Big Green Egg.  V tomto bode môže mäsko trošku stagnovať, čo znamená, že teplota jadra sa bude veľmi pomaly zvyšovať, pričom treba dosiahnuť minimálne 77 ° C. Pomalosť zvýšenia teploty je zapríčinená tzv. kolagénom obsiahnutým v mäse, ktorý sa premení na želé.  V rámci tohto procesu sa aj uvoľňuje značné množstvo vlhkosti, čo vlastne spomaľuje proces varenia.

nedeľné varenie Big Green Egg

Po dosiahnutí 77 °C vyberte mäso z vajíčka, zabaľte ho do alobalu a vložte ho späť do Big Green Egg na rošt. Zatvorte kupolu a nechajte mäso ešte pomaly asi 6 až 8 hodín variť, kým sa nedosiahne teplota v jadre 86 až 96 ° C. Presná teplota nie je taká dôležitá, podstatné je aby bola vyššia ako 86 ° C.

nedeľné varenie Big Green Egg

Nasaďte si rukavice a vyberte mäso z vajíčka. Nechajte ho následne niekoľko hodín odpočívať v chladničke. Alobal a chladnička majú izolačný efekt a mäso si udrží tú správnu teplotu; nechať vychladiť je preto zbytočné. Medzitým pripravte zostávajúce ingrediencie do žemle. Na tento účel zohrejte jeden podiel vody s jedným podielom octu a jedným dielom cukru, až kým sa cukor nerozpustí a vznikne sladko a kyslá zmes, ktorú nechajte vychladnúť. Cherry paradajky nakrájate na štvrtky. Žltú papriku prekrojte, odstráňte stred a semená a narežte na tenké plátky. Očistite mrkvu a uhorku a pomocou škrabky narežte tenké plátky. Pripravenú zeleninu vložte do sladko -kyslej zmesi. Pred podávaním nechajte naloženú zeleninu odkvapkať a mäso s použitím medvedích drápov natrhajte. Prekrojte žemlu na polovicu, otvorte a naplňte kapustovým šalátom, miešaným hlavkovým šalátom a sladko-kyslou zeleninou. Následne naplňte trhaným bravčovým mäsom a polejte grilovacou omáčkou. Žemlu zatvorte a a vychutnajte si vlastný burger s bravčovým trhaným mäsom!

nedeľné varenie Big Green Egg

Recepty pre dnešné Nedeľné varenie sme pripravili v spolupráci s Big Green Egg.

Text: Big Green Egg

Foto: Big Green Egg

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Portál Kávičkári.sk vznikol v roku 2011 ako priestor pre všetkých nadšencov a milovníkov pôžitkov - dobrej kávy, jedla, zaujimavých miest a podujatí. Počas desaťročia pôsobenia priniesol stovky zauijímavých informácii, v ktorých sa rozoberala káva, slovenské pražiarne kávy, výrobcovia produktov, majitelia a prevádzkovatelia reštaurácii, šéfkuchári, ale i pomoc celému segmentu HoReCa.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články