Nazrite s nami za dvere hotelovej izby: Takto pracujú chyžné

 Nazrite s nami za dvere hotelovej izby: Takto pracujú chyžné

 

Nahliadnite s nami do zákulisia hotelového housekeepingu. Viete, ako a kedy pracujú chyžné? Koľko izieb musia za deň upratať? A kedy sa napríklad nesmú dotknúť vašej rozostlanej postele? Zaujímavosti z hotelového života vám priblížime konkrétne z Hotela Lomnica.

hotel-lomnica-tatry-17

Každá chyžná denne dostane rozpis izieb, ktoré sa líšia svojou veľkosťou, typom a špecifickými odchodmihostí. V priemere platí, že na každú chyžnú pripadne na jednu zmenu niečo cez desať štandardných izieb. K tomu niekedy aj veľké apartmány.

Kedy chyžné upratujú?

Práca chyžných v Hoteli Lomnica začína ich príchodom v ranných hodinách presne o 6:30, deň sa im končí o 15:00. Pred začatím ich pracovných povinností prebieha na oddelení housekeepingu interná porada, kde sa väčšinou dorieši rozdelenie práce. Každá z chyžných tak získa detailný prehľad o tom, do ktorej časti má v daný deň ísť a koľko izieb na ňu čaká. Interný podrobný manuál na upratanie 1 hotelovej izby je rozpísaný na 3 strany A4 v 84 bodoch.

hotel-lomnica-tatry-14

Logistika bielizne

Ráno začínajú upratovaním dolných priestorov hotela, ktoré poumývajú a povysávajú. Následne sa presunú do práčovne, kde si prichystajú upratovacie vozíky. Áno, presne tie vozíky, ktoré si mnohí spájame s filmom Upratovačka z Manhattanu, kde chyžnú stvárnila pôvabná Jennifer Lopez. No z filmového sveta opradeného hollywoodskou fikciou späť do reality, ktorá je miestami oveľa náročnejšia, než by ste si možno mysleli. Spomínané vozíky si naplnia bielizňou, kozmetikou a po ôsmej hodine sa už presúvajú na pridelené poschodie, kde si pripravia ďalší vozík. Po deviatej začínajú klopať na izby, ktoré budú podľa vymedzeného plánu v daný deň upratovať. Od 12:00 oficiálne začínajú odchody (check-outy) hostí, a tak v tomto čase prebieha z ich strany kompletné upratovanie izieb.

hotel-lomnica-tatry-11

Koľko má chyžná času na upratanie jednej izby?

V prípade, ak je chyžná na izbu sama, upratanie priestoru jej trvá približne do 30 minút. Ak sú na izbu dve, tak im to trvá v priemere od 20 do 25 minút.

hotel-lomnica-tatry-5

hotel-lomnica-tatry-3

Hosťom nesmie nič chýbať

Keďže aj pri upratovaní je dôležité mať systém, dozvedeli sme sa, že aj chyžné Hotela Lomnica majú svoje presne stanovené štandardy, ktoré striktne dodržiavajú. „Ako prvé, keď vôjdem do izby, tak skontrolujem minibar a zaznačím, čo sa z neho skonzumovalo, aby dané produkty následne hosťom doplnili. Potom zozbieram odpadkové koše z izby aj z kúpeľne. Upratovanie začínam od priestoru, kde je väčší neporiadok. Niekedy je to kúpeľňa, inokedy zas izba. Na záver upravujem postele, poutieram prach, vyleštím zrkadlá a povysávam. Ak si splním všetky povinnosti a skončím napríklad s upratovaním skôr, tak ešte do konca pracovnej doby sa presuniem do práčovne, kde pomáhame pri skladaní uterákov a podobne,“prezradila nám jedna z chyžných Hotela Lomnica nazývaného aj Prvá dáma Tatier.

hotel-lomnica-tatry-6

Manuál na uteráky aj postele

Zaujímavosťou je, že každý hotel ustiela posteľ alebo skladá uteráky podľa vlastnej mustry, čo platí aj v prípade Hotela Lomnica. Posteľ má presne určenú formu v rámci rozloženia vankúšov a prikrývok, rovnako tomu je aj v prípade tvarovania uterákov. Hoci niektorí hostia sú skutočne príkladní a pred odchodom z izby si upracú posteľ, chyžné ju vždy ustelú podľa spomínaných interných štandardov. Taktiež sme sa dozvedeli, že posteľ alebo stôl hosťa sa neupratuje v prípade, ak na nej má položené hodnotné veci – luxusné róby, šperky, elektroniku a podobne, aby sa zamedzilo prípadnému poškodeniu pri zlej manipulácii. Opatrnosť personálu a spokojnosť hosťa je na prvom mieste.

hotel-lomnica-tatry-4

Tri otázky pre Annu Váradiovú, manažérku housekeepingu v Hoteli Lomnica:

Ako by ste opísali povinnosti chyžných z vášho pohľadu manažéra oddelenia housekeepingu?

V podstate vo veľmi zjednodušenej forme, no písať o všetkých povinnostiach a náplni práce chyžných a práčovne by zabralo jedno celé číslo hotelových novín. Je však dobré začať rozprávať o tejto práci, ktorá je ešte aj v súčasnej dobe dosť zaznávaná a kolujú o nej relatívne skreslené predstavy (aj podľa spomínaného filmu s Jennifer Lopez) .

hotel-lomnica-tatry-12

Aká je hlavná zásada pri manažovaní chyžných?

Housekeeping (ďalej už HSK) je jedno z najvýznamnejších a najrozsiahlejších stredísk hotela. HSK je všade tam, kde sa v hoteli pozriete. Všetko, čo sa od chyžných očakáva, je čistota nielen izieb, ale aj verejných priestorov, ktoré vytvárajú prvý dojem. Je dôležité dodržiavať správne nastavený systém a ten potom preniesť na zamestnancov.

hotel-lomnica-tatry-19

Stretávate sa aj s netradičnými požiadavkami hostí?

V práci sa často stretávame s rôznymi požiadavkami, no všetko záleží na pripravenosti chyžných – v zmysle, akým spôsobom sú schopné tieto požiadavky alebo sťažnosti vyriešiť.

Tiež platia určité pravidlá pri upratovaní, ktoré sú súčasťou manuálov a štandardov. Napríklad spôsob, ako sa ustiela posteľ, kedy sa neustiela – ako sme spomínali, ak má hosť na posteli osobné a hodnotné veci ako šperky, mobily, notebook, iPod, rozložený kufor, množstvo oblečenia. Máme vypracované ďalšie manuály, ktoré podrobne rozoberajú:

  • Ako vstupovať do izby
  • Komunikácia s hosťom
  • Riešenie sťažností a požiadaviek hosťa
  • Ako upratať odchodovú izbu a kúpeľňu
  • Ako upratať zostávajúcu izbu a kúpeľňu

Zamestnanci HSK musia ovládať bezpečnostné a hygienické predpisy, manipuláciu s čistiacimi prostriedkami. Ovládajú štandardy a manuály na úpravu vozíkov, skladov, manipuláciu s čistou a špinavou bielizňou. V manuáloch je presne uvedené, ako má vyzerať izba a kde a akým spôsobom sú uložené uteráky, kozmetika, župany, papuče, minibary, čo má obsahovať hotelová mapa… Najdôležitejší je komfort a bezpečnosť našich hostí.

hotel-lomnica-tatry-18

Hotel Lomnica nájdete aj na instagrame.

Text: Tomáš Turek

Foto: Tomáš Turek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Tomáš Turek

Nadaný, so svojským humorom. Jeho články sú skutočným pokladom a jeho rozhovory sú románom na pokračovanie. Vďaka nemu sa dokážete preniesť na miesta, o ktorých s ľahkosťou píše. A možno ostanete aj trošku hladní. To je riziko Tomášových článkov. No a ešte fotí. Parádne!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články