Lady Chef – projekt, ktorý na Slovensko prináša medzinárodnú dámsku kulinársku elitu

 Lady Chef – projekt, ktorý na Slovensko prináša medzinárodnú dámsku kulinársku elitu

Kráčame nádherným námestím Spišskej Soboty. Je priam posiata skvelými reštauráciami a kaviarňami. Vstupujeme do jednej z nich. Do nenápadného podniku manželov Sisákových, Vino&Tapas, kam už niekoľko rokov pozývajú výnimočné ženské šéfkuchárske osobnosti. V rámci projektu Lady Chef spoločne pripravujú ikonické degustačné menu, s podtitulom „Menu štyroch rúk“. Tento rok začala už druhá dekáda tohto podujatia, a tak si, prirodzene, zaslúžilo aj výnimočnú hostku. Na východ Slovenska tak pricestovala šéfkuchárka Victoire Gouloubi – z exotickej Afriky.

Victoire-Gouloubi
Hostkou jedenásteho ročníka projektu Lady Chef, ktorý sa konal 8. a 9. februára 2024, bola šéfkuchárka Victoire Gouloubi z exotickej Afriky.

Jedenásty ročník Lady Chef priniesol výnimočnú osobnosť

Kým všetky predchádzajúce ročníky Lady Chef priviedli do Spišskej Soboty výlučne šéfkuchárky z neďalekých krajín, tento ročník si dal za cieľ priniesť na Slovensko kuchyňu, aká tu ešte nebola. Chef Victoire pochádza z Konga. Počas vojny, pred viac ako 20 rokmi, utiekla do Talianska, kde rozbehla svoju kulinársku kariéru. Táto výrazná osobnosť, známa nielen svojím kulinárskym talentom, patrí medzi najvplyvnejšie ženy a šéfkuchárky svojej krajiny. Má za sebou pestrú kariéru nielen v reštauráciách, ale aj televíznych súťažiach. Dostala sa až do najužšieho výberu v súťaži Top Chef. V súčasnosti pôsobí ako private a event Chef, popularizuje africkú gastronómiu a kultúru v Európe a varí jej jedinečnú fúziu so stredomorskou kuchyňou Talianska.

Menu-štyroch-rúk
V rámci projektu Lady Chef pripravuje pozvaná hostka spolu so šéfkuchárkou Zuzanou Sisákovou ikonické degustačné menu s podtitulom „Menu štyroch rúk“.

Cesta na vrchol

Životná cesta šéfkuchárky Victoire je vskutku pozoruhodná. Jej príbeh, ako sa z mnohopočetnej rodiny, z vojnou zmietaného Konga, prepracovala až pred kamery svetovej kuchárskej súťaže a na vrchol kuchárskych rebríčkov v Taliansku, by stál aj za dokumentárne spracovanie. Po takmer štvrťstoročí od odchodu z rodnej krajiny, po rokoch naplnených prácou a drinou, teraz zbiera zaslúžené plody práce. Nielen ako fantastická kuchárka, ale aj ambasádorka africkej kultúry a gastronómie vo svete. Sama o sebe hovorí, že je veľmi jednoduchou šéfkuchárkou, ktorá sa snaží v chutiach a jedlách vracať domov, do svojich spomienok. Afrika patrí medzi najmenej rozvinuté kontinenty, nielen gastronomicky. Victoire sa to snaží svojou prácou zmeniť a ukázať čaro i chute svojej domoviny.

Chef-Victoir
Chef Victoire pochádza z Konga, odkiaľ utiekla pred vojnou do Talianska. Má za sebou pestrú kariéru nielen v reštauráciách. Dostala sa až do najužšieho výberu v súťaži Top Chef. V súčasnosti pôsobí ako private a event Chef, popularizuje africkú gastronómiu a kultúru v Európe a varí jej jedinečnú fúziu so stredomorskou kuchyňou Talianska.

Lady Chef – štyri ruky, desať chodov a jedna kuchyňa

Menu štyroch rúk – také meno nesie podtitul celého projektu Lady Chef. Šéfkuchárka Zuzana Sisáková, z reštaurácie Vino&Tapas, varí spolu so svojou hostkou spojenie domácej a zahraničnej gastronómie. Výsledkom sú výnimočné jedlá a nevšedné kombinácie. Štyri ruky, 10 chodov a jedna kuchyňa – takto by sa dal v číslach zhrnúť tento príjemný februárový večer. V kontexte tohtoročnej exotickej hostky sme boli nesmierne zvedaví, ako sa podarí prepojiť jednotlivé kuchyne a či to na tanieri, a v našich ústach, prinesie očakávaný pocit skvelého zážitku.

Lady-Chef
Menu štyroch rúk, ako znie podtitul celého projektu Lady Chef, prinieslo hosťom spojenie domácej a zahraničnej gastronómie. Výsledkom sú výnimočné jedlá a nevšedné kombinácie.

Lady Chef spája nespojiteľné

Už prvý pohľad na menu sľuboval nevšedný zážitok. Suroviny ako goyava či egusi, spolu s ďalšími inými, naozaj v našich končinách nepatria medzi typické. Priznám sa, že sme museli za stolom googliť, čo vlastne budeme jesť. Je skvelé, že aj po rokoch dokáže človeka niečo neznáme prekvapiť. Menu bolo spojením na prvý pohľad až nespojiteľných komponentov. No fungovali spolu znamenite. Vďaka projektu Lady Chef sa nám naskytla príležitosť ochutnať atypické kombinácie, ktoré však chutili tak dobre, že by sme ich chceli na Slovensku viac.

Lady-Chef
Atypické kombinácie, ktoré prinieslo spojenie jednotlivých kuchýň, vyústili do skvelého gastronomického zážitku.

Chernomorka: Závan čerstvého morského vzduchu v centre mesta

Čítať viac >

V jednotlivých chodoch bolo cítiť rukopis africko-talianskej šéfkuchárky, rovnako aj domácej Zuzany Sisákovej. Jej chrenová polievka si zaslúži miesto na piedestáli tých najlepších polievok. Menu prinieslo nečakané spojenia, výrazné chute, skvelú prácu s textúrami. Surovina vo viacerých vrstvách doplnená o dobre napárované vína… To všetko smerovalo ku kvalitnému gastronomickému zážitku, aký dokážu vytvoriť práve na tomto mieste.

Menu-štyroch-rúk
V jednotlivých chodoch bolo cítiť rukopis africko-talianskej šéfkuchárky, rovnako aj domácej Zuzany Sisákovej. Jednotlivé chody obsahovali vždy jednoznačný rukopis jednej z kuchárok, doplnený o element opozitnej kuchyne.

Ale poďme už do tanierov

Schopnosť prepojiť exotické africké suroviny a chute s mediteránskou kuchyňou a našimi typickými produktami, ako huby, fánky či zelenina, si zaslúži uznanie. Jednotlivé chody obsahovali vždy jednoznačný rukopis jednej z kuchárok, doplnený o element opozitnej kuchyne. Maniokové gnocchi doplnené o údené huby alebo teľacie líčko spolu s fondo bruno a čakankou. Dokonalé. To najlepšie z jednotlivých kuchýň, doplnené o skvelé momenty tej druhej kuchyne, spolu vytvorili unikátny zážitok, ktorý sa nedá k ničomu prirovnať. Jednoducho to treba zažiť. A ak niečomu z menu neporozumiete, vôbec sa netrápte. Mnoho komponentov pochádza priamo z Afriky a bolo náročné ich do Popradu vôbec dostať. Jedna zásielka je dokonca dodnes na colnici vo Francúzsku. Menu sa skladalo z troch snackov, nasledovalo päť hlavných chodov, preddezert vo forme ikonického jedla Vino&Tapas a na záver dezert. Someliér večera veľmi umne doplnil jedlá o skvelé Champagne, ale aj vína z Talianska a Slovenska znamenite zvýraznili rukopisy jedál a jednotlivých šéfkuchárok.

Lady-Chef
Someliér večera veľmi umne doplnil jedlá o skvelé Champagne, ale aj vína z Talianska a Slovenska znamenite zvýraznili rukopisy jedál a jednotlivých šéfkuchárok.

Chody Menu Štyroch rúk

Taco z banánovej múky plnené konfitovanou čakankou, kvapky gorgonzoly

Fufu krekry – zimné crudités, safou guacamole

Zemiakové Mille foglie, zázvorová treska, ananásový kaviár

Chrenová polievka, zemiak konfitovaný v údenom masle, jablkový gél, fašiangová šiška plnená krvavničkou

Gnocchi z manioku, orieškové maslo z egusi, záudené huby

Quinoa šalát, zimná zelenina, sušená slanina, miso vývar

Kranas (Amberjack) gravlax, shio koji pena, bambucké maslo, datle

Teľacie líčka, karfiolové pyré, čakanka, fondo bruno

Malina plnená paradajkou

Ganache z bielej čokolády, ibištekové maslo, goyava gél

PÁROVANIE VÍN

Champagne Brut Reserve / Boizel, Champagne AOC

Blanc de Blancs Riserva Extra Brut / Tenuta San Leonardo, Trentino, DOC, 2017

Chardonnay Terroir Selection / Világy Winery, Južnoslovenská vinohradnícka oblasť, AOV, 2018

Pouilly – Fumé Cuvées Tradition / Domaine Roc de l’Abbaye, Pouilly – Fumé AOC, 2022

Pinot Noir Patricia / Girlan, Alto Adige DOC, 2020

Riesling / Repa Winery, Malokarpatská CHOP, 2020

Lady-Chef
Projekt Lady Chef poskytol študentom miestnej hotelovej akadémie skvelú príležitosť zažiť vrcholovú gastronómiu. Ich servis bol bezchybný a bolo vidieť, že si celý večer užívajú plnými dúškami.

Lady Chef – výnimočný zážitok, ktorý nie je samozrejmosťou

Manželia Sisákoví do Spišskej Soboty priviedli šefkuchárku svetového významu už po jedenástykrát. Spolu sú to už desiatky michelinských hviezd, ktoré predviedli svoje umenie na území východného Slovenska. Projekt Lady Chef, ktorý sa teší veľkej obľube a dlhej tradícii, je bezpochyby unikátom. Je však logisticky extrémne náročný – pozvať sem šéfkuchárku s celým tímom, zabezpečiť suroviny, ubytovanie či marketing celého podujatia. Za to si vďaku zaslúžia všetci partneri, ktorí sa na podujatí podieľali. Nás najviac oslovil servis v podaní študentov miestnej hotelovej akadémie, pre ktorých to bola skvelá príležitosť zažiť vrcholovú gastronómiu a nazrieť do sveta veľkej kuchyne. Ich servis bol bezchybný, profesionálny a bolo vidieť, že si celý večer užívajú plnými dúškami. Ďakujeme za krásny večer a už teraz sa tešíme na ďalšie vydanie Lady Chef.

Kto je šéfkuchárka Victoire Gouloubi?

Victoire Gouloubi je meno, ktoré rezonuje v gastronomickom svete nielen vďaka jej televíznym vystúpeniam v programoch ako „Il Tocco di Victoire“ a „La Mia Africa“, ale aj pre jej výnimočný príbeh a vplyv, ktorý má na svetovú kuchyňu. Victoire opustila svoju rodinu a domov v Kongu už v mladom veku, aby našla svoju vášeň a osud ďaleko od domova. Jej cesta do sveta gastronómie nebola ľahká. Bez zázemia a znalostí v kulinárskom odvetví si Victoire vybudovala meno od základov, čo vyvrcholilo účasťou v prestížnej súťaži „Top Chef“. V roku 2021 bola dokonca označená za jednu zo 100 najvplyvnejších žien sveta, čo je dôkazom jej neochvejného odhodlania a talentu. Victoirein prístup k vareniu je jedinečný. V jej jedlách sa miešajú chute a techniky z celého sveta, no najviac ju ovplyvnila rodná Afrika. Venuje sa aj vzdelávaniu a mentorstvu mladých kuchárov. Vášeň pre zdieľanie vedomostí a skúseností s ďalšou generáciou kuchárov je svedectvom jej oddanosti nielen kuchárskemu umeniu, ale aj komunite. Victoire Gouloubi tak nie je len šéfkuchárkou, je inšpiráciou pre mnohých, ktorí hľadajú svoje miesto vo svete gastronómie, a dôkazom, že odhodlanie a vášeň môžu zmeniť nielen život jedinca, ale aj tvár svetovej kuchyne.

 

Viac o projekte Lady Chef sa dozviete aj na Facebooku a Instagrame reštaurácie Vino&Tapas.

Text a foto: Rudolf Sladkovský

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Rudolf Sladkovský

Po rokoch sledovania portálu Kávičkári.sk sa k nám Rudolf pridal a začal pre nás fotiť. Akčný, s veľkým úsmevom, talentom a nasadením pokrýva Rudi celé Slovensko. Najnovšie sme objavili jeho nadanie pre písanie článkov. Veď posúďte sami!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články