Kaviareň Tma v hrnku posúva hostí o mlynček ďalej

 Kaviareň Tma v hrnku posúva hostí o mlynček ďalej

Viete, ako sa po záhorácky povie káva? „Tma v hrnku“. Bratislavčanov Petru Vozárovú a jej partnera Juraja tento výraz oslovil natoľko, že podľa neho nazvali svoju kaviareň. Tma v hrnku je miesto, kde je rušno. V blízkosti hlavného stupavského ťahu, ale zároveň pri parku. Tam ponúkajú Petra s Jurajom to, čo inde v meste nenájdete. Poďte s nami na ďalší FIAT Dolce Výlet. Tentokrát na Záhorie.

Náš najnovší FIAT Dolce Výlet sa odohráva na Záhorí, konkrétne v Stupave.

Elegantná cesta z mesta

Kaviareň Tma v hrnku sme vybrali po našom hlasovaní na instagramovom profile. Jednoznačne dostala najviac hlasov ako prevádzka, ktorú sa oplatí na Záhorí navštíviť. V aplikácii s počasím sme si vybrali pekný slnečný deň, vzali nášho automobilového parťáka FIAT 600 v prekrásnej smaragdovej farbe a vyrazili na krátky výlet po mestečkách na západe Slovenska.

Za náš najnovší FIAT Dolce Výlet ste zahlasovali na Instagrame. Smaragdový a plne elektrický fešák FIAT 600 sa s nami odviezol do Stupavy.

FIAT 600 je ideálny parťák nielen pre rodiny (ako sme už stihli vyskúšať minule), ale aj pre dve priateľky, ktoré si štýlovo vyrazia na nákupy i kávu. Alebo v našom prípade po reportážach, pričom kufor máme plný redakčných dôležitostí ako fototechnika, počítač, kvety, ale našla sa tam aj jogamatka.

Nie je to len o dizajne. Prešívané slovíčka na sedadle majú aj masážnu funkciu, teda pri šoférovaní aj relaxujete. A to sa nám páči.

Elektrický FIAT 600 oslňuje a v plnej výbave bol dokonalým parťákom nielen na dialnici, ale aj na menších medzimestských cestách, kde sme sa mohli viac pokochať krásnymi výhľadmi malebného Záhoria, ale aj sa vyhrať s úspornejším jazdením elektroautomobilu.

Z auta na rýchlu kávu. Jazdiť elektromobilom je radosť. Poteší však zastávka aj na rýchle espresso, najmä, ak si viete vybrať tú svoju chuť. Nás potešila pražiareň Fjord s osviežujúcimi ovocnými tónmi v šálke.

Tma v hrnku chce mať kávu pre každého

Hoci kaviareň Tma v hrnku vyzerá na prvý pohľad ako hipsterské miesto plné acidnejších káv, nie je to úplne tak. Cieľom Petry a Juraja bolo priniesť kávu pre každého. Aj preto v ich kaviarni nájdete tri mlynčeky, ktoré hosťom ponúkajú skutočne široký rozmer chutí. „Na prvom mlynčeku nájdete tmavo praženú kávu. Na druhom je medium roast a na treťom mávame už acidnejšie, ovocnejšie a voňavejšie svetlo pražené kávičky,“ približuje Petra Vozárová. Rovnako nastavený majú aj predaj zrnkovej kávy – tak, aby si vybral skutočne každý.

Petra Vozárová sa už roky pohybuje v gastronómii. Po návrate zo zahraničia prešla k pojazdným kaviarniam. Dieťa a túžbu po pokojnejšom živote jej priniesla kamenná prevádzka v Stupave, „Tma v hrnku“.

V kaviarni Tma v hrnku nájdete nielen rôzne pražiarne zo Slovenska a zahraničia, ale i vlastný, na mieru šitý brand, ktorý im praží trenčianska pražiareň Coffee Sheep. I ten ponúkajú v troch overených variantoch – „Tma v tme“, ktorý predstavuje tmavo pražený blend v pomere 70 % na 30 %, ideálny na espresso. „Trikáva“ je zas káva zo zmesi arabík, bez robusty, a je vhodná do domácich automatov. 3K znamená Kubu, Kolumbiu a Kongo – krajiny, z ktorých pochádzajú kávičky v tomto blende.

Vlastné blendy káv praží kaviarni známa trenčianska pražiareň Coffee Sheep.

„Tma v hrnku Espresso blend“ je prémiovejšia kávička na doma, rovnako zmes arabík s vyváženou aciditou. Ukrýva v sebe kávové tajomstvá krajín ako Kuba, Etiópia a Kolumbia.

O jeden mlynček ďalej

Pri otázke, ktorú kávu hostia najviac preferujú, sa Petra usmeje. „Našich hostí posúvame o jeden mlynček ďalej. Mnohí, ktorí začínali na tmavom pražení, sú teraz na medium roast, a tí zo stredu zas na výberovkách,“ smeje sa. A kam cestujú v kávových chutiach tí, ktorí sú na treťom mlynčeku? „Tak tých sme naučili na batch,“ vysvetľuje s úsmevom.

Hostí posúvajú o jeden mlynček ďalej, a tým ich učia aj na nové, výraznejšie chute káv.

Na ten sa používa svetlejšie pražená káva. Vďaka filtrácii vyniknú vône a chute kávy, ktoré by v bežnom espresse boli ťažšie rozpoznateľné. Aj preto sa batch brew považuje za kávu pre fajnšmekrov.

Tma v hrnku je fenoménom mesta Stupava

Nachádzajú sa pri hlavnom ťahu, teda ruch vozidiel nie je ničím výnimočným. Malé priestory postupne rozširovali a k predajničke pribudla samostatná časť so sedením, kde si hostia môžu vychutnať svoj kávový nápoj či menší snack, ktorý je v kaviarni v ponuke.

Prevádzku tvorili postupne. Najprv prvá časť, následne pribudla prerobená garáž, v ktorej vzniklo miesto na sedenie.

Káva so sebou, pred sebou aj za sebou. Tak vravia majitelia o take away kávach svojich hostí. Stáva sa, že sa po tú svoju šálku kávy vrátia hostia niekoľkokrát za deň. Vymenia si pár slov so známymi, ktorých stretnú, či vybehnú na prechádzku oproti do príjemného stupavského parku. Alebo prinesú deti, ktoré sa pohrajú na malom detskom ihrisku vzadu, v bezpečnej vzdialenosti od rušnej cesty.

Blízkosť parku využívajú aj rodiny s deťmi. Tie sa vedia pohrať aj na malom ihrisku.

Tma v hrnku vás neprekvapí dizajnom či lokalitou. Dostane vás komunitný duch, perfektný výber a akceptovanie rozličností každého z nás. Najmä tých kávových, všakže. A keď svoj výlet spojíte s perfektným automobilovým parťákom ako my, radosť bude o to väčšia.

Vyberte sa do Stupavy za dobrou kávou. Nebudete sklamaní.

 

Tma v hrnku nájdete aj na Instagrame a Facebooku.

Text: Simona Budinská

Foto: Dominika Noskovičová

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Simona Budinská

Vášnivý gurmán, mama troch detí, dvoch kníh a niekoľkých bedekrov. Náhody sú jej osudom, a tak pred rokmi vznikol projekt Kávičkári.sk. S nadšením sa venuje najmä víziám, kreovaniu na portáli, ale aj new biznis. Srdcovkou je aj vzdelávanie v oblasti gastronómie v rámci projektu Gastrolove a tvorbe osobnostného PR.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články