Kaviareň norma v Piešťanoch. Ne-norma-lna premena na top podnik

 Kaviareň norma v Piešťanoch. Ne-norma-lna premena na top podnik

Pri našej najnovšej ceste s Fiat 500e sme sa preniesli do Piešťan. Toto naše Mesto snov ukrýva kaviareň, ktorá je zaujímavá nielen svojim dizajnom, ponukou, ale aj samotným príbehom. Poďte s nami do parku plného veveričiek, dajte si skvelú kávu a úžasný koláč. Zdá sa vám, že používame príliš veľa superlatívov? Absolútne zaslúžene. Vitajte v kaviarni norma.

Túto kaviareň vám prinášame vďaka  partnerovi – spoločnosti FIAT, ktorá nám zapožičala elektrické vozidlo Fiat 500e na účely prípravy tohto článku. Prinášame vám náš dolce vita pohľad a spoločne si predstavíme tie najzaujímavejšie kaviarne, ktoré sa nachádzajú na Slovensku. Poďte s nami na Fiat Dolce Výlet do Piešťan!
kaviareň norma piešťany schodisko
Čistý a oceňovaný dizajn urobil z bývalých verejných záchodov dizajnérsky bonbónik.

Cestu do Piešťan z Bratislavy milujem. Nielen preto, že v Piešťanoch ma vždy čaká niečo príjemné v podobe dobrého gurmánskeho zážitku, ale aj kvôli pohodlnej diaľnici. Ani nie hodinová cesta, tak akurát na drobný doobedný spánok bábätka, ktoré som aj s kočíkom, dvoma taškami a kufrom brala na víkend so sebou. Fiat 500e znovu ukázal svoju variabilitu a keď sme do auta vzali aj skoro dvojmetrového fotografa Ondreja s výbavou, auto ukázalo, že zvládne aj väčšiu posádku a náklad.

Do normy sme sa odviezli na našom Fiat 500e. Len málokedy sa nám stane, že máme prepojenie s takými dizajnérskymi “meisterstückmi” počas jedného dňa.

Dizajnová kaviareň norma v Piešťanoch

Kaviareň v Piešťanoch nesie nomináciu na prestížne ocenenie CE ZA AR (cena za architektúru) v kategórii Fenomény architektúry. Prečo? Aj preto, lebo vznikla z bývalých verejných záchodov. Predtým opustená budova sa nachádza v centre mesta a v parku, ktorý je plný veveričiek. Vďaka norme toto prostredie ožíva a láka aj iných návštevníkov než len mamičky s kočíkmi a príležitostne i rekreantov z kúpeľov. Čistý a jednoduchý dizajn má na svedomí bratislavský ateliér gutgut. Kaviareň normu definovala jedinečná poloha a všadeprítomná zeleň, na ktoré sú Piešťany vďaka veľkým parkom bohaté.

kaviareň norma piešťany dizajn

kaviareň norma piešťany dizajn
norma sa s okolím prepája i veľkými oknami.

Kaviareň norma vyplnila prázdne a kedysi smutné miesto. Mestu a ľuďom v ňom sa otvára veľkými oknami a odpovedá aj na prepojenie s okolím. Svoju minulosť nezamlčuje. Spojila tri prvky dokopy- betón, oceľ a drevo. Unikátna červená oceľová polica sa nadpája na schody a poukazuje na neďaleký Dom umenia. Spodná časť je prepojená s parkom širokými schodami a zelená teraska je vlastne jediným miestom pre fajčiarov. Inač sa v norme nefajčí a vy si tak môžete vychutnať skutočné vône, ktoré toto miesto ponúka.

Schodisko, ktoré je prepojené s policou odkazuje na blízky dom umenia.

Kaviareň norma chce dať to najlepšie čo môže

Origin Lučenec

Origin: nový originálny koncept v Lučenci, ktorý si vás získa kvalitou

Čítať viac >

Pri tomto mieste je nám jasné, že rovnako ako sa pristupovalo k dizajnu prevádzky, majitelia dbali aj na výber sortimentu. “Vlastne všetko máme od kamarátov. Výborná káva je z Dunajskej Lužnej od Diamond´s roastery, ktorú ponúkame aj na predaj. Ku káve pristupujeme veľmi dôkladne a chceme dať ľuďom skutočne len to, čo chutí aj nám”, prezrádza nám o káve majiteľka normy, Martina Ulehlová.

Hosťom chcela dať len to, čo chutí aj jej. Majiteľka Martina Ulehlová sa k sortimentu v kaviarni norma stavala veľmi citlivo.

V ponuke sú samozrejme tradičné kávové nápoje pripravené na kávovare Black Eagle Maverick od Victoria Arduino, ale aj osviežujúcejšie varianty i v podobe skvelo vyladeného espresso tonicu. Batchbrew vám pripravia na Fetcu XTS . Vínko ponúkajú so Slobodného vinárstva, ale i z vlastných viníc. Norma je skvelá cez deň, ale i navečer. Vtedy idú najmä moderné a ľahké drinky, ako stvorené na leto.

Na kávovari La Marzocco vám vyčarujú kávičku od Diamond´s roastery.

Norma je prekvapením. Nielen dizajnom, ale aj sortimentom, v ktorom ponúka vlastné dezerty z dielne cukrárky Kláry Bartkovej, ktorá pôsobila aj v Spojených arabských emirátoch. Jej výtvory sa rýchlo míňajú, i preto každý deň tvoria čerstvé – nemrazia ich a nerobia nič navyše. Samozrejme, v ponuke kaviarne sú aj bezlepkové koláčiky.

kaviareň norma piešťany dezerty

Skúsená cukrárka Klára Bartková pôsobila v Dubaji. Teraz sa vrátila do rodného mesta aby urobila z normy miesto, kde sa radi vrátite aj kvôli jej sladkým pokušeniam.

Ak by ste si radi odniesli z normy niečo na pamiatku, môžete si kúpiť originálne grafiky, či sójové sviečky. Osobne som siahla po tej, ktorá má názov zen. “To potrebujem ako soľ”, vravím. Martinka, mama dvoch detí, mi sekunduje. “Aj ja veru” a zasmeje sa. A aby sme to ešte podčiarkli, táto chvíľka pohody je narušená krikom môjho syna.

kaviareň norma piešťany interiér
Pohodu si viete vychutnať i v spodnej časti kaviarne norma, kde na nás čaká tento parádny červený gauč.

V norme sú však deti, rovnako ako aj zvieratká, vítané. A hoci sa nám ťažko odchádza, balíme sa, lebo je čas na spánok. Nakladáme dieťa do auta, rovnako ako aj všetku techniku. Parkujeme v tieni, v blízkej aleji, ktorá pozvoľne nadväzuje na kaviareň. Blízkosť parkovania je ďalšia nesmierna výhoda kaviarne.

Fiat 500e
Parkovanie v tieni je počas týchto letných dní veľkým benefitom. A hoci vie byť auto rýchlo vychladené, pri cestovaní s dieťaťom využívame radšej takéto “naturálnejšie” formy, na ktoré je okolie kaviarne bohaté.
Fiat 500e pre rodinu
Unikátny trojdverový systém robí z Fiat500e auto i pre rodinu. V tomto prípade som si parkovanie a nakladanie dieťaťa do auta naozaj užila.

Norma je unikát, tak ako mesto, v ktorom sa nachádza. Doprajte si ju spoločne spolu s Piešťanmi.

kaviareň norma piešťany
Doprajte si normu počas leta. Vlastne i hocikedy 🙂

 

Text: Simona Budinská

Foto: Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Simona Budinská

Vášnivý gurmán, mama troch detí, dvoch kníh a niekoľkých bedekrov. Náhody sú jej osudom, a tak pred rokmi vznikol projekt Kávičkári.sk. S nadšením sa venuje najmä víziám, kreovaniu na portáli, ale aj new biznis. Srdcovkou je aj vzdelávanie v oblasti gastronómie v rámci projektu Gastrolove a tvorbe osobnostného PR.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články