Juraj Beráts: Človek má rád istoty. Keď vie, že vždy dostane to isté, čo má rád, je spokojný

 Juraj Beráts: Človek má rád istoty. Keď vie, že vždy dostane to isté, čo má rád, je spokojný

 

Vyštudoval teóriu hudby, no od distribúcie ekologickej tašky cez ekologické poháre na kávu so sebou sa prepracoval do sveta výberovej kávy. Uvedomuje si, že je to svet, ktorý prináša stále niečo nové, a to ho na ňom fascinuje. Napríklad, jemu do života priniesol túžbu, ktorá sa premenila na víziu, že do roku 2020 si otvorí vlastnú kaviareň. A podarilo sa. Juraj Beráts je spoluzakladateľom značky mabets.sk a od polovice júla tohto roku aj podniku s menom FELKA café & brew bar. Kaviareň v Poprade sa rýchlo dostala nielen do obľuby miestnych, ale aj do populárneho rebríčka European Coffee Trip. Čím si to Felka zaslúžila? Ako sa Juraj snaží v kaviarni spájať ekológiu s kávou a prečo je v logu podniku drak?

felka-poprad-velka-58

Aká bola vaša prvá káva dnes – spôsob prípravy, pražiar, oblasť?

Dnes som kávu ešte nemal. (smiech) Nestihol som, ale bežný deň začínam espressom alebo doppiom. A potom si doobeda dám určite ešte filter. Momentálne pijem filtrovanú kávu od Casino Mocca. Je to pražiareň z Budapešti, veľmi známa, veľmi dobrá. Vo Felke ju máme momentálne na mlynčeku.

felka-poprad-velka-88

Aký bol váš prvý kontakt s kávou?

Kávu registrujem od svojich študentských čias, pomáhal som si ňou k bdelosti. Vtedy to boli kávy typu 3 v 1. Neskôr som sa presunul k espressu, ako darček som dostal espresso kávovar, do ktorého som si dával už zomletú kávu – nemal som vtedy mlynček. Napriek tomu už išlo o dobrú kávu a chutila mne aj mojim priateľom. To bolo už ale veľmi dávno, okolo roku 2008, 2009. Neskôr som získal intenzívnejší kontakt s kávou vďaka mabets. V čase, keď sme začali distribuovať značku KeepCup. To bol hlavný spúšťač, vďaka ktorému som prenikol do sveta hlavne výberovej kávy. V tom čase, v roku 2012 bola ešte úplne v plienkach. Na Slovensku boli jedna, dve pražiarne a zopár nadšencov, ktorí sa tomu venovali v domácich podmienkach.

felka-poprad-velka-51

Ako sa za ten čas zmenil váš pohľad na kávu?

Pohľad sa veľmi nezmenil. Už od začiatku som videl, že je to svet, ktorého objavovanie bude trvať veľmi dlho, a to v podstate doteraz platí. Stále objavujeme niečo nové – nové spôsoby prípravy, nové druhy spracovania, vždy sa niečo nové naskytne. Celé to berieme ako cestu, ktorá vopred nemá daný cieľ. Ideme po ceste a v „krajine kávy“ stále niečo nové objavujeme.

felka-poprad-velka-36

 Vždy sa však všetko netočilo iba okolo kávy, v roku 2008 ste začali ako jeden z prvých e-shopov na Slovensku s predajom ekologickej tašky. Čo vás k tomuto kroku viedlo?

Bola to vášeň, ktorá nás dohnala k tomu, že sme chceli robiť so svetovou a etablovanou značkou. Presne takú sme chceli priniesť na Slovensko. Pokiaľ si pamätáte, tak rok 2008, aj rok predtým i potom bolo obdobie hospodárskej krízy. Nás to vo firme zasiahlo tak, že o produkty, ktoré sme ponúkali dovtedy – bytové doplnky, prestieranie, vankúše vyrábané pod našou značkou –, prestal byť záujem. A táto situácia priniesla príležitosť: poďme hľadať niečo nové, niečo pekné, čo by sa ľuďom a najmä nám páčilo, a zároveň to bolo užitočné.

felka-poprad-velka-78

Zhodou viacerých náhod sme tak objavili značku BAGGU z USA, ktorú sme ako prví doviezli na Slovensko. Pokiaľ si pamätám, ekologické tašky v tom čase neboli také rozšírené ako teraz. Bolo to niečo wau, o čom si ľudia povedali: „To chcem mať, odteraz idem nakupovať do vlastnej tašky a nebudem brať igelitky z obchodu.“ Hoci sú igelitové tašky stále k dispozícii, už sú v podstate zakázané, spoplatnené a svet sa za tých 12 rokov veľmi zmenil. Desiatky tisíc ľudí má tašku, ktorú si kúpili u nás.

felka-poprad-velka-63

Neskôr do ponuky pribudol KeepCup, ktorý je ďalším ekologickým produktom, a je úzko spätý s kávou. Bol to ten moment, keď ste naplno prepadli do sveta kávy, alebo sa to stalo ešte predtým?

To bolo v časoch, keď som do sveta kávy ešte tak neprepadol. Keď si teraz na to spomínam, na KeepCup som narazil počas štúdia, keď som trávil veľa času v kaviarňach. Každý deň som tam bol i dva-, trikrát a pracoval som pri tom – pripravoval si veci na prednášky, učil sa alebo som len tak browsoval. V Bratislave som mal obľúbené miesta, na ktoré som rád chodil, a tam som počas surfovania objavil jeden blog. Už neviem presne, ako sa volal, ale písali tam o produkte, ktorý je inovatívny, nový, vznikol v Austrálii a volá sa KeepCup.

felka-poprad-velka-92

Začal som teda pátrať, čo to je, ako sa používa. Sám som si totiž brával kávu so sebou – často do papierových pohárov, ale mal som tiež vlastnú termosku. Kúpil som si ju v Paríži, v roku 2008, značky Starbucks. Kávu do nej som si pripravil sám, alebo som si ju dal naplniť v kaviarni. Vtedy ako jeden z mála ľudí, teraz to už funguje normálne. Tak mi prišiel do rany KeepCup, začiatok spolupráce a jej naštartovanie, to je už ďalší príbeh. Takže hlbší vzťah ku káve vznikol až po tom.

felka-poprad-velka-83

KeepCup ste začali predávať v 2012, kedy sa zrodila myšlienka, že by ste chceli mať vlastnú kaviareň?

Pár mesiacov dozadu som našiel jeden zápis, svojich myšlienok. Zapísal som si víziu na rok 2020, tuším to bolo v roku 2016 alebo 2017. Vtedy som si povedal, že do roku 2020 chcem mať vlastný priestor pre firmu, vlastné sklady, vlastné kancelárie a popritom vytvoriť miesto, v ktorom by bola kaviareň, showroom a priestor, kde by sa mohli ľudia stretávať, mohli by sme tu robiť workshopy. Chcel som, aby vzniklo niečo komunitné. V hlave som mal teda takúto myšlienku od tohto zápisu. Pomaly som naň aj zabudol, stále mi to však bežalo niekde na pozadí v hlave. Až som túto myšlienku začal naplno rozvíjať približne pred dvomi rokmi. Začiatkom roka 2019 sa nám naskytla príležitosť tohto priestoru, a keď sa stal naším, zrekonštruovali sme ho. Od začiatku som mal v hlave, že tu bude Felka, moja kaviareň, ktorú chcem mať presne takú, akú som si vysníval.

felka-poprad-velka-54

A tie predstavy o vlastnej kaviarni sa tie štyri roky nejako formovali, upravovali? Ako by to malo vyzerať, čo by tam malo byť?

Určite som nemal vymyslené, že tu chcem mať betónový strop, tehlovú stenu a dlažbu takéhoto formátu a ďalšie detaily. Skôr som si po potulkách svetom všímal– lebo vďaka biznisu s KeepCup som sa dostal na množstvo miest v rámci Európy, či už obchodne, alebo počas výletov –, pre mňa zaujímavé kaviarne. Hlavná vec, ktorú som si z týchto miest odniesol, bolo, že chcem, aby aj môj priestor vytváral nejaký pocit. Feeling toho, že je mi tu dobre, že je to miesto, kde rád chodím. Miesta, ktoré sa mi páčili, sa štýlovo od seba líšili, okrem dobrej kávy ich v zásade nespájalo nič.

felka-poprad-velka-17

Videl som, že ľudia sú tam radi, pijú svoju kávu, sú spokojní a ja sám som sa tam počas dňa zvykol ešte raz vrátiť. Druhou vecou bola vôňa. Tá v dobrej kaviarni musí byť, v zlej kaviarni nevonia. A tretia vec bola, že priestor musí vizuálne, dokonca aj na fotke, pôsobiť príjemne, mať atmosféru, hrejivý pocit a že sú tam dobrí ľudia. To bola predstava, ktorú som mal v hlave odvtedy, ako som si povedal, že chcem mať vlastnú kaviareň. Zvyšok, ostatné detaily sa kreovali počas príprav projektu. Všetko, čo vo Felke je, vzniklo prirodzene.

felka-poprad-velka-81

Keď ste prvýkrát vošli do hotového priestoru, mali ste pocit, že predstavy sa splnili?

Nebolo to také, že by som výrobu priestoru zadal firme, na dva mesiace odišiel preč a potom sa vrátil. Bol som súčasťou celého procesu a i vďaka tomu na mňa nečakal „wau efekt“ toho, keď som sem prišiel prvýkrát. Počas procesu som dolaďoval tiež detaily, ktoré na papieri vyzerajú inak a v skutočnosti zase inak. Keď sa pozerám spätne, je to presne tak, ako som si želal. Nie je tu nič, čo by mi prekážalo, nie je tu nič, pri čom by som bol nútený urobiť kompromis.

felka-poprad-velka-76

Otvárali ste v júli, spomalila vás korona, alebo naopak vám dopriala viac času doladiť všetko okolo otvorenia?

Korona trochu spomalila úradníkov, ktorí o veciach rozhodovali. No myslím si, že to vyšlo dobre. Keby sme nemuseli zažiť veľký byrokratický kolotoč, ktorý sme absolvovali kvôli tomu, že chceme mať kaviareň v priestore, kde boli potraviny, bolo by všetko inak. Toto bol však proces, ktorý trval približne jeden rok. Od rekonštrukcie až po prípravu prvej oficiálnej kávy. Z toho rekonštrukcia nám zabrala 1 mesiac, byrokracia 11 mesiacov. Myslím, že to bolo dobré tak, ako to bolo. Ak by sa celý proces urýchlil a otvorili by sme v januári, v marci by sme museli zatvoriť. To by pre biznis nebolo dobré. Otvorili sme vtedy, keď už opatrenia boli v rovine odporúčaní, a mohli sme sa naplno rozbehnúť.

felka-poprad-velka-50

Hoci ste otvorení pomerne krátko, už ste sa stihli dostať do prestížneho zoznamu European Coffee Trip. Čím si to Felka zaslúžila?

Felka je premyslená do detailov – najmä v oblasti prípravy kávy. Máme tu splnené všetky kritériá, ktoré European Coffee Trip požaduje, aby mohol prevádzku zaradiť do svojho zoznamu. Začína sa to kávou: robíme len s výberovým zrnom, žiadnym iným. Máme profi vybavenie na espresso i filtrovanú kávu. Pokračuje to filtráciou vody, máme ju špeciálne upravenú na tri druhy prípravy – jedna na espresso, druhá na filter a čaj a tretia na bežné pitie pre zákazníkov. Toto je ďalšie kritérium. Veľmi som túžil po tom, aby sme sa v tomto zozname objavili, a tak som ich oslovil. Napísal som im, že chcem, aby Felka bola v ich zozname, lebo ich zoznam mi veľakrát na výletoch „zachránil život“. Poslali nám dotazník, ktorý sme vyplnili, medzitým nás navštívili a boli sme tam. Prišli si nás vyskúšať a boli spokojní.

felka-poprad-velka-69

Zásadná otázka, prečo Felka a prečo drak?

Felka je pôvodný historický názov mestskej časti Veľká, kde žili Maďari aj Nemci. V sa číta v Nemčine ako F, a tak Veľkú volali Felka alebo Völk. Meno Felka prischlo kaviarni tiež z toho dôvodu, že som chcel, aby priestor mal jedinečné meno. Aby to nebolo len obyčajné „Espresso na ulici“ alebo „Coffeeshop“. Chcel som kaviarni dať meno, lebo je to také naše dieťa – aj s ľuďmi, s ktorými som na tom robil. Každé dieťa musí predsa mať meno. A okrem toho, Felka v sebe ukrýva slovo „kafe“, ukrývajú ho posledné a prvé dve písmená.

felka-poprad-velka-35

A drak? Ten je v erbe metskej časti Veľká, je tam symbolika ramena (sv. Jána Evanjelistu) držiaceho zlatý kalich, z ktorého vylieza strieborný drak. Drak je biely a pozerá sa doprava, to v heraldike znamená, že je dobrý. Vo Felke je rovnako ako symbol dobrého draka, ktorý nám pomáha. Drak tiež chrlí oheň a oheň nám praží kávu. A druhá symbolická vec je tá, že ako sme sa rozprávali o tom, že sme KeepCup začali distribuovať v apríli roku 2012, tak práve v tomto roku bol v čínskom kalendári Rok draka. Mabets mal s KeepCup úspech a bez toho by Felka nebola. Postaviť kaviareň na zelenej lúke je veľmi náročné, ale keď má človek background a zázemie inej firmy, potom sa to robí oveľa ľahšie.

felka-poprad-velka-91

Keď sme pri KeepCup, vďaka nemu aj tu vo Felke spájate ekológiu s kávou. Kávu pripravujete nie do plastových, ani nie do papierových, ale iba do vlastných pohárov, ktoré si so sebou človek prinesie. Ako na to ľudia reagovali?

Keď sme kaviareň vymýšľali, bola to naša podmienka. Veď Felka bude v rovnakom priestore ako mabets, ktorý je distribútorom KeepCup a už 8 rokov sa snaží bojovať proti jednorazovým pohárom. Tak sme si povedali, že také poháre u nás nebudú, ani keby čo bolo. Ani keby nás korona zatvorila a kávu vydávali iba so sebou. Tam sme zaviedli túto našu predstavu do praxe a kávu so sebou robíme výlučne do vlastných pohárov. Nemusí to byť KeepCup, môže to byť akýkoľvek iný pohár, ktorý majú ľudia radi – sklenený, plastový, bambusový, termoska.

felka-poprad-82

Trúfam si povedať, že sme jediná kaviareň široko-ďaleko, ktorá jednorazové poháre úplne zrušila. Je to náš zásadný postoj. Vyriešili sme to tak, že u nás funguje vernostný systém, vďaka ktorému u nás dostane zákazník za kávu pečiatku, a keď ich má desať, kávu ma na nás. No keď používa vlastný pohár, dostane pečiatky dve, takže každú piatu kávu ma zadarmo. Čo je veľmi príjemné. Aj takto chceme odmeniť človeka za to, že používa vlastný pohár a myslí na ekológiu. Čo sa týka Felky, v zásade nemá ani inú možnosť. (úsmev)

felka-poprad-velka-66

Zaujímavou a krásnou súčasťou kaviarne je dlažba, na takú či podobnú ste natrafili v Anglicku. Bol problém sem takú dostať?

Bolo to v Londýne, v Piccadilly Circus je pasáž s takou dlažbou. Londýn som navštívil naposledy v 2019 počas London Coffee Festivalu. Vtedy mi udrela do očí: Wau, to je krásny geometrický vzor, toto by som chcel mať u seba v kaviarni. V tom čase sme už boli vo fáze, keď sme pripravovali projekt Felky. Tento nápad tak pochádza Londýna, ktorý mám veľmi rád, je to svet dobrých kaviarní a dobrých pražiarní a sídli tam tiež KeepCup. Rád sa tam teda vraciam. Potom nastal proces hľadania a problém, kto takúto dlažbu vôbec robí, kto ju má skladom a odkiaľ je. To bol asi trojmesačný proces, kým som ju vôbec našiel. Zopár firiem mi poslalo vzorky a nebolo to ono. Napokon som ju objavil a dlažba k nám dorazila z Talianska.

felka-poprad-velka-5

Čím momentálne vo Felke žijete – čo chystáte, aké sú vaše plány?

Tým, že fungujeme veľmi krátko, a ja nemám žiadne skúsenosti z gastra okrem veľkoobchodnej spolupráce s našimi odberateľmi, z ktorých sú väčšina kaviarne, snažíme sa dolaďovať procesy. Aby bol výsledok vždy rovnaký, aby zákazník vždy dostal kávu rovnakej kvality, ale aj jedlo, limonádu, čokoľvek, čo mu príde na stôl. Nehovorím, že kvalita hapruje alebo je problémom, je to skôr o detailoch. Raz je na chlebíku s kozím syrom a hruškou uložený lístok mäty doprava a druhýkrát je doľava, bol by som veľmi rád, keby to bolo stále rovnaké. Človek má rád istoty. A v gastronómii, keď viem, že dostanem to isté, čo mám rád, som spokojný. Ak je tam niečo zmenené, môže to byť i dobrým smerom, často je to však posun neželaným smerom. Na tom sa snažíme popracovať.

felka-poprad-22

Vo Felke dlhodobo dopredu plánujeme, s ktorými pražiarmi budeme spolupracovať, máme zoznam pražiarní, ktoré sa u nás objavia. Momentálne to je Casino Mocca z Budapešti, predtým sme dali priestor The Coffee Collective z Kodane a Gardelli z Talianska. Toto je naša dlhodobá cesta: hoci máme zoznam stále plný, stále objavujeme nové a nové kávy a pražiarne, ktoré by sme sem chceli priniesť. Tiež chceme posilniť eventy vo Felke. Od začiatku sme začali robiť projekt Brain & Breakfast, ktorý sa vysiela každé dva týždne priamym prenosom z Prahy alebo Bratislavy. Sú to také kreatívno-vedecké raňajky na rôzne témy, vysiela sa to každý druhý štvrtok, od 8:30 do 10:00 a  spíker rozpráva na rôzne témy. Vysiela sa to na rôzne prenosové miesta, kde sme zapojení aj my. Ľudia počúvajú, môžu dávať otázky cez Sli.do, robíme niečo, čo v našom meste nerobí takmer nikto a vzdelávame ľudí v určitých oblastiach. Takisto by sme chceli rozšíriť tieto prednášky o živých spíkrov, ktorí budú u nás naživo rozprávať o káve, ekológii, životnom štýle, cestovateľských skúsenostiach alebo sa zabaviť pri kvízoch.

felka-poprad-velka-75

Keď sme pri vzdelaní, akú najcennejšiu lekciu ste dostali v oblasti gastra?

(ticho) Musím povedať, že zatiaľ sme sa nejakým spôsobom nepopálili na ničom. Všetko sa odzačiatku snažíme mať nastavené čo najlepšie. Samozrejme, nejaké muchy sa vždy nájdu, ale nedostali sme žiadnu lekciu, ktorá by nám sklopila uši a povedali by sme si: Tak to bol riadny fail. Som teda hrdý, že na to, koľko ľudí a zákazníkov sa vo Felke už vystriedalo, tak žiaden kiks nenastal. Boli stavy, keď niekto musel dlhšie čakať, ale to je v plnej prevádzke bežná vec. Musím poklopať (ťuk-ťuk), že zatiaľ je to bez zásadnej lekcie a dúfam, že to tak aj zostane.

felka-poprad-velka-56

Aj dobré veci môžu učiť.

Áno, v pozitívnom zmysle bola dobrá lekcia tá, že nás to uistilo počas týchto dvoch mesiacov, čo fungujeme, že sme koncept vymysleli dobre a ľudia sa u nás cítia dobre. To je lekcia, ktorá je veľmi potrebná na sebavedomie a povzbudenie do ďalších krokov.

felka-poprad-velka-18

Felka Café & brew bar nájdete aj na instagrame.

Mabets nájdete aj na instagrame.

Text: Tomáš Turek

Foto: Tomáš Turek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Tomáš Turek

Nadaný, so svojským humorom. Jeho články sú skutočným pokladom a jeho rozhovory sú románom na pokračovanie. Vďaka nemu sa dokážete preniesť na miesta, o ktorých s ľahkosťou píše. A možno ostanete aj trošku hladní. To je riziko Tomášových článkov. No a ešte fotí. Parádne!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články