Dúfa, že v hotelierstve prežije osobný kontakt

Dúfa, že v hotelierstve prežije osobný kontakt

Keď máte naplánované stretnutie s finančnou riaditeľkou, väčšinou čakáte prísnosť, strohosť a veľa čísel. O to viac vás prekvapí, keď do miestnosti vstúpi elegantná, usmievavá a sympatická dáma v červenom saku, ktorá o svojej práci rozpráva s rovnakým nadšením ako kávičkár o šálke espressa.

 

Kariéru Evy Clarkson určujú čísla, tabuľky a rozpočty. Vysoká, usmievavá blondýna za nimi stále vidí viac ako ostatní a jej jedinečné chápanie biznisu a financií ju priviedli až na pozíciu finančnej riaditeľky hotelov Crowne Plaza Bratislava, Sheraton a Grand Hotel River Park v Bratislave. Pri šálke horúcej kávy nám porozprávala, ako sa dievča z Detvy stalo strážkyňou financií niektorých z najlepších hotelov na Slovensku.

 

Crowne Plaza

 

Prvé stretnutie s manažovaním financií získala Eva Clarkson v Kanade. Po strednej hotelovej škole sa rozhodla vycestovať za Atlantik za rodinou, aby si zlepšila angličtinu a mohla prísť naspäť študovať učiteľstvo telesnej výchovy a jazykov. Život jej však trochu prekazil plány, keď v Kanade začala pracovať na čiastočný úväzok v účtovníctve a čísla jej začali dávať stále väčší zmysel. Po čase však mladá Slovenka prišla na to, že nie všetkému v svojej práci rozumela. „A to ma hnevalo, ja musím všetkému rozumieť,“ hovorí dnes v úsmevom pani Clarkson, ktorá sa rozhodla svoje medzery vo vzdelaní doplniť štúdiom vysokej školy popri práci. Keďže si v Kanade našla aj manžela, okrem stále úspešnejšej kariéry musela zvládať štúdium i rodinu. „To obdobie mi veľa dalo, bolo nesmierne poučné,“ tvrdí pani Clarkson.

 

Crowne Plaza

 

Práca i štúdium v Kanade dali Eve Clarkson množstvo praktických skúseností a pevné základy finančníctva, na ktorých vybudovala celú svoju kariéru. „Akonáhle raz uvidíte ten ‚full picture‘, pochopíte to. Tam som to takto pochopila a robím to dodnes,“ uviedla finančná riaditeľka. Čísla a figúry Evu Clarkson vždy fascinovali, úlohu v jej návrate na Slovensko však zohrala najmä rodina. Keď sa jej narodila dcérka Christy (pomenovaná po slávnej topmodelke Christy Turlington), pani Clarkson si bez okolkov zobrala 5 rokov voľna a naplno sa venovala jej výchove. Pozastavenie rozbehnutej kariéry je vždy odvážny krok, o to viac, ak ho urobí žena, ktorá sa nebojí otvorene hovoriť o svojich prioritách a pritom stále milovať svoju prácu. „Vôbec to neľutujem a myslím, že to bolo dobré rozhodnutie,“ hovorí dnes pani Clarkson, ktorá po niekoľkoročnej prestávke nastúpila do práce na finančnom oddelení spoločnosti Dell v Bratislave. „Christy v tom čase bola už taká moja podpora a opora,“ hovorí dnes s úsmevom.

hotel

 

V roku 2010 sa Eva Clarkson vrátila k hotelierstvu, ktoré študovala na strednej škole. Ako však sama priznáva, ani škola vás nepripraví na všetko a mnoho záležitostí z denno-denného fungovania hotela Crowne Plaza Bratislava bolo pre ňu novinkou. „Práca v hoteli ma naučila pokore. Naučilo ma to spolupracovať so všetkými zamestnancami v hoteli, lebo každý z nich je dôležitý,“ hovorí pani Clarkson. Na hotelovom biznise sa jej však najviac páči, že je veľmi priateľský a rodinný, aj keď pozícia finančnej riaditeľky zrejme nepatrí k tým najobľúbenejším. V „mužskom svete“ plnom zásadných rozhodnutí sú však podľa Evy Clarkson kľúčom k úspechu správne argumenty. „Je to taká neprajná rola, ale pre ženu je to niekedy aj ľahšie. Keď poviete ‚nie‘ s úsmevom, akosi vám to ľahšie prejde,“ smeje sa pani Clarkson, ktorá si myslí, že na rodové predsudky i dobré vzťahy je najlepším receptom dobrá komunikácia.

„Keď ľudia na vedúcej pozícii robia rozhodnutia zo svojej pozície bez toho, aby brali do úvahy argumenty iných, vtedy je úplne jedno, či je niekto muž alebo žena,“ hovorí pani Clarkson. So svojimi kolegami sa rada rozpráva a neraz sa nechá ich argumentmi presvedčiť, aj keď rozhodnosť jej jednoznačne nechýba. „Musíte mať vlastné hodnoty a držať sa ich. A mať zdravý rozum a súdnosť. Dôležitá je však aj pokora,“ myslí si Eva Clarkson, ktorá priznáva, že často musí byť „rozumom“ celého hotela, i keď jej rozhodnutia nie sú vždy jednoduché.

 

hotel

 

Hotely a služby si Eva Clarkson užíva rada i mimo práce, i keď poriadnu dovolenku si s už dospelou dcérou Christy môžu dopriať len raz do roka. Príjemnú dovolenkovú atmosféru však miestami ovplyvňuje jej „profesionálna deformácia“, napríklad keď si v hoteli v Taliansku ako prvú vec všimla chýbajúce označenia núdzových východov. „Na inej dovolenke som sa ani nestihla vybaliť a už som sa kolegov pýtala na revenue a financie. Moja dcéra len hodila rukou,“ smeje sa úspešná manažérka. Dobrá dovolenka však podľa nej nezávisí od počtu hviezdičiek pri názve hotela ale od servisu a atmosféry, ktoré návštevníka privítajú. „Nie je to o peniazoch. Je to o pocite. Ja som zažila veľmi lacné dovolenky, ktoré boli výborné vďaka službám či kolektívu. Je to o pocite, ktorý si so sebou odnesiete a ktorý vám už nikto nezoberie,“ myslí si Clarkson. A hoci sa hotelový biznis mení a prispôsobuje dobe, podobne ako iné odvetvia, Eva Clarkson verí, že jedna časť hotelierstva sa nikdy nestratí. „Vzťahy medzi ľuďmi, to je tak veľmi dôležitá vec – komunikovať a stretávať sa, to by malo pretrvať,“ myslí si pani Clarkson.

 

izba

 

Text: Miroslava Germanová

Foto: Ondrej Bobek, Marek Gavlak

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Odporúčané články

0
Budeme radi za vaše názory, prosím zanechajte nám komentár.x
()
x