Depo Café: Keď skvelý nápad naštartuje cestovný ruch v celom regióne

 Depo Café: Keď skvelý nápad naštartuje cestovný ruch v celom regióne

Dnes už ikonickú kaviareň Depo Café zaregistroval azda každý kávičkár. A ak náhodou nie, je načase to zmeniť. Jedinečný priestor vytvorený z vyradeného vagóna, postupne doplnený o ďalšie prvky či krytú terasu, je snom a projektom manželov Šramkovcov. Zuzka a Andrej opustili svoje miesta a rozbehnuté kariéry v Bratislave, aby pomohli zachrániť pomaly upadajúci rodinný podnik. Vďaka svojej šikovnosti a „nápadu za milión“ dokázali vybudovať nielen vyhľadávané miesto všetkých kávičkárov, ale naštartovať cestovný ruch v celom mikroregióne. Predstavujeme vám Depo Café – miesto zážitkov, výhľadov, krásy a splnených snov.

Fiat 500 Depo Café
Fiat 500 v spoločnosti lietajúceho autíčka Harryho Pottera, ktoré je atrakciou pre malých i veľkých v Depo Café v Telgárte 🙂 Už pri pohľade na Fiat 500 je každému jasné, že neexistuje parkovacie miesto, na ktoré by ste mali problém zaparkovať. Prekvapivo veľký batožinový priestor pojme aj týždenný rodinný nákup a jednoducho sklopné sedadlá poskytujú komfortné nastupovanie aj pre pasažierov na zadných sedadlách.
Túto kaviareň vám prinášame vďaka partnerovi – spoločnosti FIAT, ktorá nám zapožičala hybridné vozidlo Fiat 500 na účely prípravy tohto článku. Prinášame vám náš dolce vita pohľad a spoločne si predstavíme tie najzaujímavejšie kaviarne, ktoré sa nachádzajú na Slovensku. Poďte s nami na Fiat Dolce Výlet.

Depo Café v Telgárte: kaviareň vo vagóne

Kto dnes príde do Telgártu, ktorý sa aj vďaka Depo Café stal vyhľadávanou destináciou pre ľudí zo širokého okolia, uvidí nádherný areál plný možností. Nebolo to tak vždy a cesta k súčasnej podobe bola naozaj náročná. Zuzka ako interiérová dizajnérka a Andrej ako marketingový špecialista žili a rozvíjali svoje kariéry v Bratislave. Neustále však boli hlavou v Telgárte a rozmýšľali, ako pomôcť zachrániť rodinnú firmu, ktorá sa angažovala v cestovnom ruchu. Ako silná dizajnérsko-marketingová dvojica prišli s nápadom otvoriť pri známom Chmarošskom viadukte kaviareň, ktorá nebude len kvalitná, ale aj vizuálne pôsobivá s odkazom na daný región.

Depo Café
Vizuálne pôsobivý a originálny nápad situovať kaviareň Depo Café do vyradeného vagóna láka na návštevu čoraz viac turistov.
Depo Café
Majitelia Depo Café Zuzka a Andrej Šramkovci

Tŕnistá cesta

A tak sa zrodilo Depo Café, aj keď cesta k nemu nebola najľahšia. Zohnať len tak vagón, koľajnice a ďalšie časti nie je práve najjednoduchšie. Nehovoriac o ich inštalácii. Ale všetko dopadlo na výbornú a dnes si môžu hostia vychutnávať svoju obľúbenú kávu v objatí prírody s neuveriteľnými výhľadmi. A keď hovoríme o káve, na mlynčeku nájdete obľúbenú Mlsnucavu, ktorá je súčasťou mnohých krásnych a kvalitných konceptov.

Mlsna cava Depo Café
Na mlynčeku majú výbornú slovenskú kávu z pražiarne Mlsnacava z Banskej Bystrice.

Depo Café sa pýši zaujímavými detailmi

Hoci Depo Café otvárali v neľahkých časoch pandémie, veľmi rýchlo si našli množstvo spokojných hostí. Rozhodne tomu pomohla aj skvelá práca na sociálnych sieťach a v marketingu od Andreja. A, samozrejme, nemožno opomenúť skvelo dizajnovo zvládnutý priestor, pod ktorý sa zas podpísala Zuzka. Množstvo pôvodných dobových prvkov, ale aj skvelý hravý detail v podobe vláčika premávajúceho sa po obvode kaviarne.

Depo Café
Dobový a naozaj miestu verný dizajn kaviarne vás chytí za srdce.

Vďaka láske, energii a zaujímavým detailom sa im podarilo vybudovať miesto, ktoré doslova praskalo vo švíkoch. Boli nútení vagón zboku otvoriť a pristaviť k nemu presklenú terasu s výhľadmi do okolia. Klobúk dole pred tým, ako umne sa im podarilo zapracovať tak zásadný konštrukčný zásah bez toho, aby akokoľvek narúšal celkový vizuál a dojem z návštevy Depo Café.

Depo Café
Keďže Depo Café často praskalo vo švíkoch pod náporom zvedavých okoloidúcich, pristavili k vagónu presklenú terasu.
Gemer

Jaroslav Hric z OOCR Gemer: „Postupne dokážeme nakopnúť tento náš krásny kúsok kraja“

Čítať viac >

 

Nájdete tu aj zmrzlinu či lokálne pivo

Útulný priestor, ktorý v zime vyzerá ako z rozprávky, pohodlne pojme desiatky hostí. Veľká vonkajšia terasa spolu s vnútorným priestorom vytvárajú neopakovateľnú atmosféru. Veď koľko kaviarni vo vagóne poznáte? V ponuke nájdete všetko, čo dobrá kaviareň musí mať, a aj niečo navyše v podobe ich špeciálneho menu. Tento rok pridali do svojho portfólia aj zmrzlinový stánok, ktorý postavili v duchu starých železničných budov. A s konceptom zmrzliny im pomáha Espresso Bar Poprad a ich Ta naj Zmrzlina. Lokálnou podporou sa to v Depo Café len tak hemží. Preto u nich okrem iného nájdete aj pivo (v krásnom balení ideálne ako darček), na ktorom spolupracujú s rožňavským pivovarom Kaltenecker a pivovarom Predná Hora.

Depo Café
V lete sa tu môžete osviežiť zmrzlinou alebo lokálnym pivom.

Depo Café

Spoznajte krásy Gemera a Spiša

Ak ste sa aj vy v posledných rokoch stali fanúšikmi cestovania po rodnej krajine a máte záujem podporiť cestovný ruch doma, oblasť Telgártu je priam stvorená na dovolenku. V lete, zime aj mimo sezóny poskytuje množstvo atraktívneho programu od lyžovačky cez turistiku až po dnes populárne elektrobicykle. Infraštruktúra v okolí Depo Café je stvorená na oddych počas vášho nabitého programu. Dostupná pešo, na bicykli aj autom prináša možnosti oddychu pre veľkých aj malých.

Depo Café
Okolie kaviarne láka na neopozerané výhľady a krásnu prírodu.

Depo Café

Dobový a naozaj verný dizajn vás chytí za srdce. Vydajte sa na cestu do histórie vďaka množstvu historických fotiek a článkov po stenách vagóna. Pre deti je okolo množstvo priestoru na vybláznenie vrátane nedávno inštalovaného „auta Harryho Pottera“. Ak hľadáte neopozerané výhľady a máte radi aktívny oddych, Depo Café je skvelým miestom, ktoré prepája Gemer a Spiš a prichýli vás na vašich cestách po Slovensku. Vyskúšajte, neoľutujete.

Depo Café naštartovalo turistický ruch na Gemeri

Telgárt bol kedysi miestom, kde sa turisti zastavili na päťminútovú fotku s viaduktom a kúpili si čučoriedky, ktorými je mesto známe. S príchodom Depo Café je to miesto, kde turisti dokážu stráviť nielen celý deň, ale ísť na Gemer cielene dovolenkovať. Objem turistov kaviarne spolu s ich mediálnou popularitou priniesli do regiónu množstvo príležitostí a pomaly nakopli cestovný ruch.

Depo Café natoľko prispelo k návštevnosti Gemera, že rezort okolo neho je najväčším zamestnávateľom v mikroregióne.

Ku kaviarni sa nabalili ubytovacie a reštauračné služby, začalo sa rozvíjať lyžiarske stredisko SKi Telgárt, vybudovali sa apartmány a mnohé ďalšie služby. Dnes v turistickom ruchu pracuje niekoľko desiatok ľudí z regiónu a rezort okolo Depo Café je najväčším zamestnávateľom v mikroregióne. Toto je rozhodne príklad pre ďalšie mestá. Stačí jeden skvelý nápad a jeho dosah môže byť nesmierny.

Depo Café nájdete aj na Instagrame a Facebooku.

 

Fotografie a text: Rudolf Sladkovský

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Rudolf Sladkovský

Po rokoch sledovania portálu Kávičkári.sk sa k nám Rudolf pridal a začal pre nás fotiť. Akčný, s veľkým úsmevom, talentom a nasadením pokrýva Rudi celé Slovensko. Najnovšie sme objavili jeho nadanie pre písanie článkov. Veď posúďte sami!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články