Château Rúbaň – večer v znamení jedla, vína a vlastného cuvée
Počas horúcich letných dní sme sa zúčastnili krásneho eventu pre novinárov, ktorý sa konal v čarovnom prostredí vinárstva Château Rúbaň. Bol plný kvalitného vína oceňovaného po celom svete a výborného jedla od kuchára, ktorý sa pýši titulom MasterChef. Bonusom bolo, že sme si mohli sami vytvoriť vlastné cuvée pod dohľadom someliéra, ktorý pred rokmi ohúril aj kráľovskú rodinu.
Z investičnej kúpy schátraného kaštieľa sa nakoniec stalo výnimočné vinárstvo Château Rúbaň
V krásnom kaštieli z 18. storočia nás osobne privítala majiteľka Vladimíra Ollé. Dozvedeli sme sa od nej veľa z histórie súčasného vinárstva, ale aj regiónu. Po prevzatí schátraného areálu, okolo ktorého tečie potôčik Paríž, nebola jeho budúcnosť istá. Nevedeli, či samotný kaštieľ zrekonštruujú ako investíciu do nehnuteľnosti, ktorú po zveľadení predajú, alebo vytvoria malý hotel, prípadne domov sociálnych služieb, keďže s tým už majú predchádzajúce skúsenosti.
Poslednou myšlienkou bolo vybudovanie vinárstva, keďže Strekov je región plný vinohradov. Miestni vinári v Rúbani však dopestované hrozno často predávali ďalej, a na tomto mieste sa spracovávalo len minimálne množstvo úrody.
Tak postupne vznikalo vinárstvo, kde malú degustačnú miestnosť prerobili na kvalitnú reštauráciu s veľkou kapacitou aj pre firemné akcie. Následne potrebovali hostí ubytovať a na väčšie eventy či svadby pripraviť stan. A tak z prvotnej myšlienky zachrániť kaštieľ nakoniec vznikol komplex, v ktorom môžete stráviť celý deň aj večer.
Château Rúbaň postupne učí miestnych vinárov, ako vypestovať čo najkvalitnejšie hrozno pre potreby vinárstva
Nasledovala malá prehliadka exteriérov ubytovania, odrážajúceho okolitý park vo svojom priečelí, a okolia s vysadenými rôznymi odrodami hrozna, medzi ktorými sa nachádzali aj tie najstaršie odrody na svete. Po návrate nás čakal vynikajúci spoločný obed v priestoroch kaštieľa a prehliadka samotného vinárstva.
Prehliadkou nás sprevádzal enológ Ladislav Ďörď. Postupne vysvetľoval proces vzniku vín rôznych farieb a prezradil, že s ružovým si vedia užiť po zbere veľa „pracovnej zábavy“ aj počas noci, len aby trafili ten správny odtieň. Víno berú iba od miestnych vinárov a následne ich učia postupy, ako vypestovať čo najkvalitnejšie hrozno pre potreby vinárstva Château Rúbaň. Spracovávajú množstvo doma vyšľachtených odrôd, ktoré tomuto regiónu pristanú. Prinášajú aj kus originality či nevšednosti do pohárov. Počas horúceho letného dňa bolo najpríjemnejšie v pivniciach, kde v drevených sudoch rôznych veľkostí postupne dozrievali vína.
Tvorba cuvée je laboratórna práca, vyžadujúca si veľa znalostí a dobré rozlišovacie schopnosti
Po prehliadke vinárstva a areálu Château Rúbaň sme sa presunuli do krásneho veľkého eventového stanu v parku medzi stromami. Tu nám enológ Ladislav Ďörď vysvetlil, ako vznikajú kvalitné vína, ako postupovať pri tvorbe cuvée, ale aj to, ako môže výber kalicha umocniť zážitok z vína. Ponúkol nám 4 červené vína rôznych odrôd. Rozdelili sme sa na jednotlivé tímy a miešaním ponúknutých odrôd, v rôznych pomeroch, sme vytvárali čo najlepšiu kombináciu chutí a vôní.
Je to veru laboratórna práca, vyžadujúca si veľa znalostí a dobré rozlišovacie schopnosti. Po dlhšom čase, diskusiách, porovnávaniach a ochutnávaniach, nastalo správne vinárske finále na bodovanej súťaži, kedy si zástupcovia jednotlivých tímov mohli navzájom ochutnať a zhodnotiť svoje výtvory. Súboj to bol tesný, rozdiel medzi prvým a druhým miestom boli len dva body. Naše víno skončilo druhé, aj napriek tomu, že bolo najlepšie 😊
Vyvrcholením večera bola 4-chodová degustačná večera v podaní šéfkuchára Róberta Tataiho
Počas následnej 4-chodovej degustačnej večere, v podaní šéfkuchára Róberta Tataiho, sme sa od ambasádora Château Rúbaň, someliéra Petra Kecskésa dozvedeli, ako sa víno správne degustuje, ako sa posudzuje jeho kvalita a ako ho snúbiť s jedlom.
Prezradil aj detaily a príbehy zrodu rôznych vín. Predstavil nám 4 veľmi zaujímavé, majstrovsky zvládnuté odrody vyšľachtené v našich podmienkach.
Svoj sen, elegantnú ovocnú bielu odroda vyšľachtil profesor Kraus. Odrodu Hossa pomenovali po hokejistovi Mariánovi Hossovi a vznikla krížením dvoch aromatických odrôd Irsai Oliver a Sauvignon blanc. K hlavnému jedlu bol plný a korenistý červený Dunaj a ako dezert biela, jemne aromatická, korenistá a sladká Milia.
Nasledoval už len večer pri západe slnka plný debát v príjemnom prostredí vinárstva.
Text a foto: Ondrej Bobek
Château Rúbaň nájdete na Facebooku aj Instagrame.