Casa del Caffé – slovenská pražiareň s 23-ročnou rodinnou históriou

 Casa del Caffé – slovenská pražiareň s 23-ročnou rodinnou históriou

Casa del Caffé je pojem, ktorý je na scéne slovenských pražiarní legendou. A máme na nich slabosť aj my v našej kávičkárskej redakcii. A tak sme ich navštívili v ich prirodzenom prostredí, v predajni a kaviarni, ktorú nájdete od samého počiatku na rovnakej bratislavskej ulici. Kým v dnešnom svete je mnoho rýchlokvasených, instantných pražiarní, Casa del Caffé je pravým opakom. 23-ročná história, 3 generácie, milióny kávových zŕn a nespočetne veľa spokojných zákazníkov.

Mário, Karin a Marcel, 2 z 3 generácií Šturcovcov, ktorí sa riadia mottom „Ťaháme za jeden povraz“.

Priekopník medzi slovenskými pražiarňami

Vkročím do Casa del Caffé na Dunajskej ulici, ktorá sa nachádza v centre Bratislavy. Rušný chod ulice sa razom mení na pokoj a pohodu kaviarne s predajňou. Tá je na rovnakej ulici už od samého začiatku. Počas tých rokov zmenili iba popisné číslo, keď sa pred nejakou dobou presťahovala „o dom ďalej“. Ako prvé si všimnem dvoch zákazníkov, ktorých po chvíľke pozorovania zaradím do kategórie štamgasti. Zhovárajú sa, prečítajú si noviny, zavtipkujú. Potom si objednajú druhú „rundu“ espressa a pokračujú. Neunikne mi ani to, že v priateľskom duchu hodia reč aj s priamo majiteľmi pražiarne, Máriom a Marcelom, ktorí sa k nim pridajú.

Bratia, ktorí majú vzťah ku káva skrátka v krvi, zbadali dieru na trhu v podobe chýbajúcej kvalitnej kávy a v roku 2000 založili podnik Casa del Caffé, ktorý je dnes ikonou.

Ako taká víla v bielom popri nich behá Karin, dcéra Marcela. Karin má v Casa del Caffé na starosti primárne marketing. Keďže je to však multifunkčná žena, stará sa o všetko. Obslúži zákazníkov, odporúči im kávu, pri ktorej pražení možno aj asistovala a vlastnoručne ju balila. Medzitým nezabudne zmenežovať otca i uja. A nebráni sa ani tomu, vziať do rúk metlu a pozametať smietky prachu, ktoré do predajne zavialo z rušnej ulice. S úsmevom privíta aj mňa a hneď mi prinesie šálku espressa. Veď ako inak ako pri voňavej a lahodnej káve by sme sa mohli zhovárať o histórii a ceste Casa del Caffé?

Casa del Caffé a príbeh troch generácií

Predstavte si veľa driny, rodinnej súdržnosti i času. Vynásobte tieto atribúty vášňou, odhodlaním a pozitívnymi vzťahmi so zákazníkmi. Ak vám vyšiel výsledok so znením Casa del Caffé, počítali ste správne.

Mário a Marcel Šturcoví sú odborníkmi vo svojom odbore. Kým jedného to tiahne viac ku káve, druhý našiel záľubu aj v čajoch, ktoré taktiež nájdete v sortimente Casa del Caffé.

Táto bratislavská pražiareň kávy má za sebou neuveriteľných 23 rokov skúseností. Pevné základy položil Michal Šturc, pôžitkár, cestovateľ a odborník, ktorý vydláždil kávovú cestu na Slovensku. Precestoval kávovníkové plantáže vo viac ako 50 krajinách a výsledkom jeho ciest bol nielen klenot v podobe knihy Cesta okolo sveta za kávou, ale aj nadobudnuté skúsenosti, poznatky či nadviazané kontakty. Tie odovzdal synom Marcelovi a Máriovi, ktorí sa chopili príležitosti. A tak druhá generácia Casa del Caffé v podobe synov posunula rodinný podnik na ďalší level a rodinnú vášeň zhmotnila. Otvorili si totiž kamennú predajňu, čím boli opäť o krok bližšie k zákazníkom.

Okrem čerstvo praženej výberovej kávy sa Casa del Caffé zameriava aj na kávové príslušenstvo. Ikonické kávovary značiek La Pavoni či Bezzera, rôzne baristické doplnky či porcelánový servis.

Keďže základy boli vybudované poctivo a s láskou, niet divu, že sa Casa del Caffé naďalej rozrastá a prosperuje. Pevné základy však nestačia, je potrebné stavať ďalej, rozširovať obzory a kráčať s dobou. Dnes prikladajú ruku k dielu aj vnučky Karin a Katarína. Tretia generácia Šturcovcov tak vniesla do fungovania pražiarne nový vietor, moderný pohľad a trochu rozvírila vody. Ako?

Karin patrí k tretej generácii Casa del Caffé a v rámci chodu pražiarne sa stará hlavne, ale nielen, o marketing. To, že rodinný podnik je jej srdcovkou, človek zbadá na prvý pohľad.

Espresso, espresso a do tretice espresso?

Casa del Caffé je pražiareň, ktorá sa špecializuje predovšetkým na praženie typické pre espresso. Ale aj vďaka mladej krvi v tíme sa rozhodli kráčať s dobou a v ich ponuke už nájdete aj kávy svetlejšieho praženia, ktoré sú čoraz vyhľadávanejšie.

Práve do ideálneho praženia zŕn na prípravu dokonalého espressa venujú najväčšiu námahu. I keď uprednostňujú tradičné spôsoby praženia, ich ponuku rozšírili aj o svetlo pražené kávy.

26 druhov plantážnych káv a 5 blendov – štandardné, ale aj špeciálne či priam raritné druhy. Arabica, robusta, unikátne blendy, rôzne chuťové profily, bezkofeínové kávy dekaifeizované metódou SWISS WATER, personalizované kávy, ale aj kávy s certifikátom Bio či Demeter. Rôzne odrody, ktoré však majú niečo spoločné – čerstvosť. Na tej si mimoriadne zakladajú.

Povedzte to, že ste pravým kávičkárom aj bez slov – napríklad veľavravnou taškou či výstižným tričkom. Prednedávnom rozšírila pražiareň Casa del Caffé svoj sortiment aj o vlastný merch.

Čerstvosť je na prvom mieste, a preto v Casa del Caffé pražia kávu každý pracovný deň. Orlím zrakom na praženie zŕn dohliada hlavný pražiar Andrej, manžel Kataríny Šturcovej. Avšak pri pražičke Giesen W15A môžete stretnúť aj Marcela či dokonca Karin, ktorí sa aktívne zapájajú do praženia či balenia káv. Ide skrátka o tímovú prácu a všetci ťahajú za jeden povraz.

Keď deň začína i končí kávou

Káva je rodinnou záležitosťou, ktorá je ich súčasťou nepretržite. Veď aj deň sa u Šturcovcov začína, ako inak, kávovým rituálom. „Rodičia si hneď ráno spolu sadnú na terasu, vypijú 4 espressá a až potom sa pre nich začína deň. Takto si to pamätám ako dieťa, no rovnako je to doteraz,“ prezrádza nám Karin.

Karin Šturcová vyrastala vo svete kávy prakticky odmalička. Spolu s otcom Marcelom, ale i ujom Máriom, sestrou Katarínou a švagrom Andrejom, tvoria zohratý tím. Z ich rozprávania i prístupu poznať, že káva je ich vášňou a srdcovkou.

Marcel potom vo svojej dennej dávke kofeínu pokračuje aj v predajni. Má totiž tendenciu prehodiť so zákazníkmi pár slov a dať si s nimi šálku espressa. Ako povedala Karin, majú to zrejme v rodine a aj v tomto prípade platí, že jablko nepadá ďaleko od stromu. „Vlastne, rovnako rád so zákazníkmi prehodil reč a dal si kávičku aj dedko. Jeho rituál bol, že prišiel, otvoril noviny, prečítal ich spredu i zozadu, vypil 4 ristrettá, rozprával sa hodiny so zákazníkmi a išiel domov. A to robí v podstate doteraz, keď nás raz za čas príde v predajni navštíviť,“ spomína Michala Šturca jeho vnučka Karin.

Orientované na zákazníka

To, že zákazník je najväčší pán, je v prístupe a fungovaní Casa del Caffé poznať. A práve zákazníkom chcú byť čo najbližšie, preto prikývli na spoluprácu so sieťou lokálnych a remeselných potravín Yeme. Vďaka tejto spolupráci vytvorili špeciálne kávy Čierne Zlato, Kabinet, Zborovňa a Monzun, ktoré si môžete zakúpiť priamo v predajniach Yeme. Aj takto sa snažia byť čo najprístupnejší pre všetkých.

Okrem čerstvo praženej výberovej kávy sa Casa del Caffé zameriava aj na kávové príslušenstvo. Ikonické kávovary značiek La Pavoni či Bezzera, rôzne baristické doplnky či porcelánový servis.

Ďalším krokom smerom k zákazníkom je aj ich ponuka kávovarov a kávového príslušenstva. Exkluzívne kávovary a potrebné príslušenstvo sa postará o to, že z doma pripravenej kávy dokážete vyťažiť to najlepšie. Neprehliadnuteľné sú aj šálky značky d’Ancap, ktoré sú už akýmsi poznávacím znamením Casa del Caffé, keďže sú ich súčasťou od samého začiatku. Nie je šálka ako šálka a ak si chcete kávu vychutnať na 100 %, svoju úlohu v tom zohráva. Pretože nielen kvalitná káva je dôležitá, ale aj príprava či servírovanie tvoria polovicu úspechu. A v Casa del Caffé vám so všetkým ochotne a radi pomôžu.

Casa del Caffé – ikonická srdcovka v srdci Bratislavy

Ak navštívite kaviareň na Dunajskej, nezabudnite si čerstvo upraženú kávu kúpiť aj domov. Vybrať si však bude ťažké. Uprednostňujete arabicu, robustu alebo blend? Nezúfajte, Šturcovci vám radi poradia a tú pravú šálku kávy si nájde naozaj každý.

V Casa del Caffé dokážu s kávou čary. Príďte sa sami presvedčiť a vychutnať si šálku espressa. Práve espresso je to, na čo sa v Casa del Caffé zameriavajú.

Casa del Caffé je priekopníkom, ak ide o kvalitnú kávu na Slovensku, o tom niet pochýb. Ak budete chcieť ochutnať šálku lahodného espressa, prehodiť pár slov s niekým z generácie Šturcovcov či si čerstvo praženú kávu kúpiť priamo domov, navštívte predajňu na Dunajskej ulici. Je v centre Bratislavy, v príjemnom ruchu mesta, no zároveň plná pohody a vôní. Či už si kávu vychutnáte vovnútri, alebo si ju doprajete vonku, takzvane „na stojáka“, a užijete si príjemnú jeseň v centre Bratislavy, je len na vás. Zárukou však bude pôžitok a príjemná atmosféra.

Už od samého začiatku sú verní Dunajskej ulici v Bratislave. Našli si svojich stálych zákazníkov, no neustále k nim prichádzajú aj noví návštevníci. Kvalitná káva a priateľský personál skrátka robia svoje a pôsobia doslova ako magnet na všetkých kávomilcov.

 

Casa del Caffé nájdete aj na Instagrame a Facebooku.

 

Text a foto: Dominika Noskovičová

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Dominika Noskovičová

http://www.kavickari.sk

Tvor tvorivý s vášňou k písaniu, foteniu a iným kreatívnym aktivitám. Svoje študijné kroky smerovala k štúdiu divadelných, filmových a mediálnych vied na Viedenskej univerzite. A vďaka Kávičkárom mohla tieto svoje vášne spojiť s ďalším pôžitkom, akým je kvalitná káva. Inšpiráciu a múzu hľadá vo všedných veciach. Svet rada objavuje cez hľadáčik fotoaparátu, zaznamenáva s perom v ruke a vychutnáva s kvalitnou kávou v ruke. Ako každá žena a mama sa točí v nekonečnom kolotoči. Preto vyhľadáva činnosti, ktoré ju bavia a napĺňajú. Na Kávičkári.sk má Dominika na starosti najmä sekciu "Pražiarne", ktorej dodáva jej osobitý ráz a vzhľad. Ako autorka románu však svoju kreatívnu dušu potešuje aj tvorbou rozhovorov, či iných článkov na našom portáli.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články