5 mýtov o káve: Pravda, ktorá vás prekvapí

 5 mýtov o káve: Pravda, ktorá vás prekvapí

Foto: 123rf.com

PR článok

O káve koluje množstvo mýtov. Zistite, či káva dehydruje organizmus, zvyšuje krvný tlak alebo spôsobuje nespavosť. Káva je jedným z najpopulárnejších nápojov na svete, pričom sa odhaduje, že sa denne vypije 2,25 miliardy šálok. Pre zaujímavosť, na Slovensku je spotreba kávy na jedného obyvateľa 3 kg za rok. Kávovar vám ráno pripraví čierny povzbudzujúci nápoj, bez ktorého si mnoho ľudí nevie predstaviť deň. Okolo kávy však koluje množstvo mýtov a tvrdení, že káva dehydruje, či je škodlivá pre srdce. Ako je to teda naozaj?

Mýtus č. 1: Káva dehydruje organizmus

Častým mylným názorom je, že káva dehydruje organizmus. Hoci má kofeín mierne diuretické účinky, teda podporuje vylučovanie tekutín, štúdie ukazujú, že tento efekt nie je dostatočne silný na to, aby spôsobil dehydratáciu. Voda obsiahnutá v káve nielenže vynahradí tento malý deficit, ale v konečnom dôsledku budete hydratovaní viac ako predtým.

TIP: Nie je káva ako káva. Ak si chcete pripraviť kávu ako od dobrého baristu – DeLonghi kávovar to hravo zvládne.

Foto: 123rf.com

Mýtus č. 2: Káva je nezdravá 

Opak je pravdou. Množstvo štúdií dokázalo, že pravidelná konzumácia kávy môže mať pozitívny vplyv na organizmus. Je bohatá na antioxidanty, ktoré chránia vaše telo pred poškodením voľnými radikálmi a dokážu predchádzať ochoreniam. Jej pravidelné pitie môže znížiť riziko ochorenia na cukrovku 2. typu, Alzheimerovu či Parkinsonovu chorobu.

Moderné výskumy tiež naznačujú, že dokáže chrániť pred kardiovaskulárnymi ochoreniami a znížiť riziko rozvoja rakoviny pečene a maternice. Tieto benefity kávy platia pri jej striedmom pití do 400 mg kofeínu, ideálne bez pridávania cukru a smotany.

Mýtus č. 3: Pravidelné pitie kávy spôsobuje vysoký krvný tlak

Kofeín obsiahnutý v káve môže krátkodobo zvýšiť systolický a diastolický krvný tlak, ale netrvá to viac ako 3 hodiny. Zaujímavé je, že dlhodobé pitie kávy (1 – 3 šálky denne) môže naopak znižovať krvný tlak. Zistila to štúdia z roku 2023, keď vedci z Bolonskej univerzity zistili , že ľudia pravidelne pijúci kávu mali nižší krvný tlak v porovnaní s tými, čo ju nepili. Pravdepodobne je to preto, že vďaka antioxidantom a biologicky aktívnym látkam dochádza k roztiahnutiu ciev a k ochrane buniek cievnej výstelky pred voľnými radikálmi.

Foto: 123rf.com

Mýtus č. 4: Káva škodí kostiam a spôsobuje osteoporózu

Dlho panoval názor, že káva môže zvýšiť riziko rozvinutia osteoporózy, čo je rednutie kostí. Nenašiel sa však žiadny dôkaz o tom, že by mierna pravidelná konzumácia kávy spôsobovala tento problém. Každá šálka kávy môže spôsobiť síce stratu 4 – 6 gramov vápnika, ale tento pokles je zanedbateľný, ak máte vyváženú stravu a konzumujete napríklad mliečne výrobky, ryby, zeleninu, cereálie či orechy.

Mýtus č. 5: Káva vždy spôsobuje nespavosť

Mnoho ľudí sa domnieva, že káva je zaručeným nepriateľom dobrého spánku. Stačí jedna šálka z kávovaru a celú noc budete počítať ovečky. Je pravda, že kofeín je stimulant, ktorý blokuje adenozín, čo je látka, ktorá navodzuje v mozgu ospalosť. Pokiaľ by ste si dopriali kávu menej ako 6 hodín pred spaním, tak vám môže skrátiť dobu spánku a znížiť jeho kvalitu. Polčas rozpadu kofeínu je približne 5 hodín, ak si však dáte kávu do 14 hodiny a pôjdete spať po 22 hodine, tak vám žiadna nespavosť alebo narušenie spánku nehrozí.

 

Text: PR článok

Foto: 123rf.com

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Portál Kávičkári.sk vznikol v roku 2011 ako priestor pre všetkých nadšencov a milovníkov pôžitkov - dobrej kávy, jedla, zaujimavých miest a podujatí. Počas desaťročia pôsobenia priniesol stovky zauijímavých informácii, v ktorých sa rozoberala káva, slovenské pražiarne kávy, výrobcovia produktov, majitelia a prevádzkovatelia reštaurácii, šéfkuchári, ale i pomoc celému segmentu HoReCa.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články