Včelovina v Smoleniciach je areál plný chutí, histórie a možností

 Včelovina v Smoleniciach je areál plný chutí, histórie a možností

Včelárstvo má vo svete bohatú históriu, ktorá siaha niekoľko tisíc rokov dozadu. S medovinou sa stretávame v mnohých literárnych prameňoch, mýtoch a legendách. Často si ju vybavujeme v spojitosti s Vikingami či gréckou alebo rímskou kultúrou. Jej dejiny sú však ešte staršie. Podobne, ako sa vedie debata, čo bolo skôr – sliepka alebo vajce, vedie sa aj debata, či bolo skôr víno, pivo alebo medovina. Svoju históriu má toto staré remeslo aj na Slovensku a vďaka ideálnym geografickým podmienkam sa jej v posledných desaťročiach mimoriadne darí. Dôkazom toho sú krásne, úspešné a oceňované projekty, ktoré sa s včelárstvom spájajú. A práve v Trnavskom kraji, kde pokladal v devätnástom storočí jeho základy Juraj Fándly, nájdeme pod Smolenickým zámkom výnimočný areál Včelovina, o ktorom si teraz povieme viac.

Včelovina-Smolenice-areál
Traja priatelia si splnili sen a vytvorili niečo, čo tu zanechajú pre ďalšie generácie. Pod Smolenickým zámkom nájdete kúzelný areál Včelovina, ktorý skrýva mnohé prekvapivé zákutia.

Traja kamaráti (a včela)

Tak trochu ako zo známeho románu od E.M. Remarquea Traja kamaráti. Za projektom Včeloviny stoja traja priatelia, spolužiaci zo včelárskeho krúžku na ZŠ, ktorých láska k remeslu a tejto krajine spája už od študentských čias. Spolu v roku 2007 založili firmu, ktorá sa v priebehu rokov stala lídrom vo svojom segmente a získala nejedno ocenenie. Za takmer dvadsať rokov svojej činnosti neustále posúvajú hranice pojmu „včelárstvo“. V ich portfóliu okrem tradičných včelích produktov a medoviny nájdete aj skvelé sajdre či pivo.

Čo ponúka areál Včelovina?

Malebná dedinka Smolenice, ktorú z návršia chráni ikonický Smolenický zámok, je sídlom areálu Včelovina. Je to magické miesto plné možností a zážitkov, skrývajúce na svojej ploche množstvo tajomných zákutí a hravých momentov, ktoré potešia ako malých, tak aj veľkých. V areáli sa nachádza aj výroba, prezentačné priestory s degustačnou miestnosťou a predajňou a tiež krásna medová kaviareň. Samotný areál je edukačným centrom. Po jeho prejdení spoznáte a precítite históriu včelárstva, ale aj jeho procesy, prácu včiel a ich produkty.

Včelovina-Smolenice-včelie produkty
Priam rozprávkové priestory, kde prevláda drevo a vo vzduchu sa nesie vôňa sladkého medu. Okrem záhrady a kaviarne s vonkajšou terasou tu nájdete aj obchod s včelárskymi produktami od výmyslu sveta.

Krásy a klenoty Smoleníc

Obec Smolenice patrí medzi menšie dedinky, avšak jej potenciál je veľký a rozhodne stojí za návštevu. Dominantou obce je rozhodne Smolenický zámok. Ten ponúka okrem panoramatického výhľadu z hradnej veže aj veľký areál so zámockým parkom a možnosťami aktívneho oddychu v celom svojom okolí. Neďaleko sa nachádza historické hradisko Molpír, Jaskyňa Driny, vodná nádrž či kaštieľ v Dolnej Krupej. A, samozrejme, nádherná príroda Malých Karpát.

Včelovina a jej široké portfólio produktov

Na začiatku sme hovorili o posúvaní hraníc pojmu „včelárstvo“. Medovina je produkt, ktorý pozná snáď každý a málokto ho neochutnal. Tu si vychutnáte medoviny s desiatkami tuzemských aj medzinárodných ocenení. Bez preháňania môžeme povedať, že jedna z najlepších medovín sveta pochádza práve zo Slovenska. Avšak včelie produkty Včelovina už dávno nie sú len o mede a medovine. V ich portfóliu nájdete aj propolisové výrobky, kozmetiku a čoraz viac populárnejšie medové pivo, sajdre či medové destiláty. A mnoho iného.

Castel Mierovo - miesto s pridanou historickou hodnotou

Čítať viac >

Včelovina-Smolenice-včelovina

Včelovina-Smolenice-včelie produkty
Svoju medovinu pripravujú podľa vlastnej receptúry, a to hneď v niekoľkých druhoch. Okrem medoviny či piva si tu môžete kúpiť aj ďalšie včelie výrobky.

Medobeer – pivo, ktoré musíte ochutnať

Aj vám v hlave skrsla otázka, prečo práve pivo? Nuž, odpoveď od samotných majiteľov je jasná: „Čo padne po celom dni práce na včelnici lepšie ako vychladené pivko“? A keďže včelári sa nezaprú, rozhodli sa zlúčiť tieto dva elementy a vzniklo „Medobeer“, pivo, ktoré spája to najlepšie z dvoch svetov. V štýle belgických pív so sekundárnou fermentáciou priamo vo fľaši sa netreba báť prílišnej sladkosti medu, ktorá sa stráca v procese fermentácie a zanecháva len príjemnú medovú dochuť. Pre milovníkov piva je to rozhodne niečo, čo stojí za vyskúšanie, pretože vďaka jedinečnosti medu a tradičným postupom prináša unikátny chuťový profil, ktorý v pive inak nenájdete.

Včelovina-Smolenice-medové pivo-Medobeer
Medobeer, pivo, ktoré spája to najlepšie z dvoch svetov. Vďaka jedinečnosti medu a tradičným postupom prináša unikátny chuťový profil, ktorý v pive inak nenájdete. Milovníci piva, rozhodne neodíďte bez toho, aby ste ho ochutnali.

Včelárstvo a ekológia idú ruka v ruke

Kvalita je viac než kvantita. Aj tak by sa dala charakterizovať práca troch včelárov stojacich za celým projektom: „Viac než na ocenenia sa dnes už sústredíme na to, aby sme dosiahli stopercentnú energetickú sebestačnosť a nulovú uhlíkovú stopu.“ Okrem tepelných čerpadiel a solárnych panelov pracujú aj s exteriérom, kde vďaka vhodne zvoleným materiálom dokážu zadržiavať dažďovú vodu, s ktorou ďalej pracujú. Včelárstvo je ekologické remeslo, a taká by podľa majiteľov mala byť aj jeho prevádzka a výroba.

Medová kaviareň a včelárska záhrada

Najväčím lákadlom pre návštevníkov je okrem obchodíku s možnosťou degustácií rozhodne Medová kaviareň a Včelárska záhrada s množstvom kvetov, byliniek a dizajnových umeleckých inštalácií. Kvalitná káva z pražiarne Zlaté Zrnko poteší každého milovníka dobrej kávy. Posedenie na terase vychutnávajúc si cappuccino s medovým koláčikom od šikovných cukrárok, navyše v objatí prírody s výhľadom na zámok, je na nezaplatenie. Romantické rande, výlet s deťmi, ale aj kvalitne strávený čas osamote je v Medovej kaviarni výnimočný.

Včelovina-Smolenice-medová kaviareň

Včelovina-Smolenice-medová kaviareň
Zastavte sa na tomto čarovnom mieste nielen kvôli nákupu medových produktov či degustáciám, ale aj na výborný koláč či kávu zo slovenskej pražiarne Zlaté Zrnko. Vychutnať si ju môžete vnútri, ale aj na príjemnej terase.

Rovnako ako budova, v ktorej sa nachádza srdce celého areálu. Schátranú, vyše dvestoročnú budovu farskej stodoly, citlivo znovu postavili. Zachovali prvky, ktoré bolo možno zachovať, a zvyšok vystavali s maximálny dôrazom na historický odkaz. Dnes tak máte možnosť vychutnávať si tento zlatý mok v „staronových“ priestoroch. Medová kaviareň disponuje veľkou terasou a bohatým vnútorným priestorom, takže ak uvažujete napríklad nad netradičnou degustáciou, toto je rozhodne miesto pre vás

Včelárstvo a jej nespočetné množstvo prínosov

Pokiaľ vás téma včelárstva láka a túžite preniknúť hlbšie do jej tajomstiev, je to jednoduché. Stačí prísť a vyskúšať jednu z možností degustácie medoviny spojenej s prehliadkou priestorov a výroby. Spoznať kus slovenskej histórie, ale aj bližšie porozumieť tomuto remeslu, ktoré okrem produkcie skvelej medoviny a iných výrobkov spoluzodpovedá za biodiverzitu a život na tejto planéte. Len vďaka usilovnej práci včiel pochádza až 30 % našej konzumácie z rastlín, ktoré opelil práve tento vzácny hmyz. Okrem degustácií sa vo Včelárskej záhrade konajú pravidelné akcie, ktoré vás do sveta včiel pritiahnú ešte viac. Stačí návštíviť ich web vcelovina.sk a bude to láska na prvý pohľad.

Včelovina-Smolenice-záhrada
Vedeli ste, že „medové týždne“, po anglicky honeymoon, sú priamo spojené s včelárstvom? Historicky sa tento pojem spája priamo s včelármi, ktorí mladomanželom dávali ako dar zásobu medoviny na celý mesiac (lunárny cyklus), aby si jednak manželstvo osladili, ale zároveň pôsobilo ako afrodiziakum. A pokiaľ sa mladomanželom podarilo v tomto období počať dieťa, mal včelár nárok na odmenu.

V priestoroch Včelovina viete zorganizovať váš vlastný event. Kapacita ponúkaných priestorov:

  • Skupinová degustácia: 10 – 35 osôb (možnosť doobjednania drobného záhryzu).
  • Prehliadky výroby: 25 – 50 osôb.
  • Školské exkurzie: min. počet detí 20.

+421 949 305 315

www.vcelovina.sk

Továrenská 10A, 919 04 Smolenice

Článok bol vytvorený v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Trnavský kraj.

Včelovinu nájdete aj na Instagrame.

Text a foto: Rudolf Sladkovský

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Rudolf Sladkovský

Po rokoch sledovania portálu Kávičkári.sk sa k nám Rudolf pridal a začal pre nás fotiť. Akčný, s veľkým úsmevom, talentom a nasadením pokrýva Rudi celé Slovensko. Najnovšie sme objavili jeho nadanie pre písanie článkov. Veď posúďte sami!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články