Park Oddychu INSPIRO – rodinné miesto, ktoré prekvapí

 Park Oddychu INSPIRO – rodinné miesto, ktoré prekvapí

Miest, kde sa zabaví i oddýchne každý člen rodiny, navyše s dobrou kávou, je ako šafranu. Park Oddychu INSPIRO v Ivanke pri Dunaji je voľnočasový areál s kaviarňou, bistrom, detskou herňou, vonkajším ihriskom a komunitným priestorom. Rozlohou nadštandardný priestor umožňuje ľuďom tráviť čas zmysluplne, stretávať sa, hýbať sa, hrať sa, oddychovať a zabávať. Neveríte? 

Niektoré veci a miesta si zaslúžia prívlastok srdcovka. A my vám budeme počas roka 2024 vďaka spolupráci s unikátnou oblátkou Mini Mila, ktorá taktiež patrí medzi srdcovky mnohých z nás, takéto miesta predstavovať. Objavte spolu s nami zaujímavé, nevšedné a unikátne gastronomické koncepty po celom Slovensku. Začíname na západe, v Ivanke pri Dunaji.

INSPIRO je rodinný voľnočasový areál s kaviarňou, kde si oddýchne a zabaví sa každý člen rodiny. Príbeh tohto konceptu, ktorý je v dnešnej dobe vyhľadávaným miestom nielen tunajších, ale aj ľudí zo širokého okolia, sa začal písať v roku 2014. Zakladatelia sa prisťahovali z Bratislavy, aby našli pokoj a miesto na život mimo mestského ruku. Rýchlo však zistili, že im tu chýba miesto, kde by vedeli zmysluplne tráviť voľný čas. Po príchode ich syna na svet, obzvlášť.

Rodiny, priatelia a známy tu môžu tráviť čas spoločne, pričom si tu každý nájde tú svoju aktivitu. Príjemná kaviareň, detské herne pre malých a veľkých, pohybové krúžky, workshopy či rôzne voľnočasové aktivity.

INSPIRO – keď sa spojí sila rodiny

Okolo seba mali zakladatelia veľa šikovných ľudí, navyše unavených z korporátnej práce. Preto sa rozhodli nájsť spôsob, ako pracovať a tráviť čas spolu. Jeden bol zdatný technicky, druhý zase ekonomicky, niekto inklinoval k práci s deťmi, ďalší sa zase zaujímal o gastronómiu. Rozhodli sa teda spojiť sily a vytvoriť jedinečný priestor.

Nenájdete tu drahé dizajnové kúsky, ani koncept zladený podľa najnovších trendov. Práve naopak. Ako vraví spoluzakladateľka Petra, postupne to tu zliepajú, vždy niečo dotvoria, prerobia. Na stenách visia obrazy zobrazujúce všedný deň zakladateľov, kreatívne sa tu angažujú ich mama aj sestra, brat park konštruuje, synovec pracuje s drevom, neter zase vedie kaviareň a študuje zdravú výživu – celá rodina priloží ruku k dielu a dotvára tento priestor. Z každého kúsku cítiť rodinnú atmosféru a srdečnosť.

Všetko robia svojpomocne, bez pôžičiek a úverov, preto je celý priestor možno improvizovaný, ale tvorený s láskou. „Vďaka tomu, že máme takéto nastavenie, sa nám, napríklad, podarilo prežiť aj koronu a vieme sa ďalej udržať. Je to obrovská metráž a deti sa tu hrajú zadarmo, keďže vstup do kútika či na ihrisko nemáme spoplatnený. O to väčšie úsilie si chod a udržanie potom vyžaduje. Ľudia sú však milí a vďační, rozumejú nášmu konceptu a aj tomu, že je to zadarmo. Tak nás podporujú, ako vedia,“ rozpráva so zanietením, láskou a hrdosťou v hlase spoluzakladateľka Petra Šuttová. Postupom času sa spájajú s dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí reprezentujú INSPIRO v prevádzke. Tiež sa čoraz častejšie opierajú o podporu priateľov, ktorí ich úsilie podporia vždy, keď sa na nich obrátia.

Vytúžený oddych pri kávičke nielen pre mamičky. Ten na vás čaká v Inspiro v Ivanke pri Dunaji.

Začiatky, ktoré INSPIRO nasmerovali osudovým smerom

Do cesty im vstúpil priestor, ktorý bol však priestorovo mimo ich pôvodných ambícií i schopností. Obrovský, zanedbaný, avšak s potenciálom a otvárajúci nové možnosti a výzvy. Rozhodli sa chopiť chátrajúcich priestorov a vybudovali tu raj pre všetky deti i rodičov. Z opustených, prachom zapadnutých priestorov vzniklo miesto, ktoré je pre mnohých srdcovkou. Začiatky však neboli ľahké a poriadne ich vytrápili. „​​Nikto z nás totiž nebol z gastra, ani nikto predtým neviedol žiadny takýto voľnočasovo-športový podnik. Tak sme sa učili od piky, aj sme veľa chýb urobili a veľakrát sa potkli. Nevyhli sme sa ani finančnej stagnácii,“ rozpráva nám o začiatkoch Petra Šuttová.

Kurzy, workshopy a iné pohybové, kreatívne a voľnočasové aktivity sú to, na čom zakladateľom záleží. Chcú, aby mali nielen deti, ale ľudia všetkých vekových skupín možnosť sa stretávať, zabávať, vzdelávať a aktívne sa hýbať. Nájdete tu preto naozaj širokú ponuku rôznorodých kurzov.

Kde sú však vôľa, zapálenie pre dobrú vec a odhodlanie, tam je aj cesta. „Potom sa nám sem podarilo pritiahnuť kurzy a šíriť tým osvetu ešte silnejšie. Odvtedy sa rozvíjame a snažíme sa správať progresívne.“ Prešli si rôznymi obdobiami, vždy sa však snažili držať ich poslania, a to zachovať priestory na kurzy, aby sa ľudia všetkých vekových kategórií združovali, čo najviac hýbali a aby ten spoločenský duch nevymizol. Preto tu dnes nestretnete iba mamičky s deťmi od pár mesiacov, ale aj školákov, mládež, dospelých a seniorov, ktorí sa sem taktiež chodia socializovať a rozhýbať.

Veľká multifunkčná sála slúži nielen na pohybové kurzy a rôzne cvičenia, prednášky, vzdelávacie akcie a semináre, ale aj na rôzne kultúrne podujatia – od divadlených predstavení až po benefičné koncerty.

3 500 m2 priestoru, kde to žije

Ak ide o priestor, v prípade areálu INSPIRO rozhodne neplatí, že menej je viac. Priestor je totiž viac ako veľkorysý, no i tak je využitý na maximum. Minulý rok sa preto rozhodli rozšíriť a dobudovali ďalší priestor. Vnútrajšok tak aktuálne ponúka 1 500 m2 na zábavu, oddych a šport. Okrem kaviarne a viacerých zákutí na posedenie pri kávičke sú tu aj sály využívané na pohybové a voľnočasové aktivity, veľká multifunkčná sála, ale predovšetkým herne pre všetky vekové kategórie.

Členitý priestor vytvára možnosť pre rôzne detské herne a kútiky. Od bezpečného priestoru pre najmenších, na ktorý vidíte priamo od stola, až po herné priestory pre väčšie deti.

Jedna časť herne je určená pre tých najmenších, pričom na farebný detský kútik s hračkami vidíte priamo od stola či pulta. Nájdete tu však aj detské priestory pre väčšie deti – preliezačky, šmykľavky, farebné guľôčky, preliezacia sieť, ale aj interaktívna vychytávka Multiball. Vonkajší priestor je rovnako štedrý a na rozlohe 2 000 m2 sa vyblázni každá ratolesť. Vy si zatiaľ môžete posedieť v tieni stromov a všetko sledovať s kávou v ruke. S podporou sponzorov a priateľov parku sa im podarilo vybudovať aj veľké multiúčelové športové ihrisko, ktoré má až 500 m2 a je taktiež významnou súčasťou parku.

Keďže sa INSPIRO nachádza v okrajovej časti obce, mimo hlavného ťahu a spoločenského diania, musia sem ľudí nejako dotiahnuť a udržať. Výhodou je však to, že areál je situovaný priamo pri vlakovej stanici a má veľké parkovisko.

Ak hľadáte miesto, kde si to užijú nielen deti, ale aj rodičia, záhrada s rozlohou 2 000 m2 je zárukou spokojnosti. Nájdete tu množstvo atrakcií pre deti všetkých vekových skupín, ale nezabúda sa ani na rodičov. Keď to tu navyše na jar zozelená, budete sa tu cítiť viac ako príjemne.

Kvásková pizza, raw koláče i ponuka pre vegánov

Kaviareň, ktorá svoju ponuku rozšírila na pomerne bohatú ponuku jedál, je počas celého dňa v jednom kolotoči. Okrem náporu nepravidelných návštevníkov, ktorí sem prídu za účelom hrania a zábavy, si musí kaviareň udržať aj pravidelných hostí, ktorí sem chodia kvôli kurzom. Ako sa im to darí? „Keď je tu človek často, musíme hľadať spôsob, ako ho stále zaujať. Keďže sem chodia pravidelne, musia si tu vždy niečo nájsť. Snažíme sa preto ponuku pravidelne obmieňať aj dopĺňať. Postupne sa z nás stalo bistro, takže máme pomerne širokú ponuku jedál,“ vysvetľuje Petra. Kvásková pizza, palacinky, šaláty, wrapy, quesadillas, ciabatty, gnocchi, cestoviny, raňajková ponuka – každý si príde na chuť. Bufetové jedlá ako hranolky a iné smažené veci tu však napriek trendu a rastúcemu dopytu nenájdete. Jedlo sa snažia pripravovať čo najzdravšími metódami a dbajú na čerstvosť a kvalitu surovín. V tejto oblasti sa preto neustále posúvajú a vzdelávajú, a to hlavne prostredníctvom kvalitných partnerov a dodávateľov.

Môžete si tu vychutnať kávu, pochutiť si na koláčoch, ale najnovšie tu nájdete aj bohatú raňajkovú, snackovú a obedovú ponuku.

INSPIRO – podpora domáceho trhu

Popri čerstvosti a kvalite sa snažia podporovať aj lokálne, slovenské firmy a produkty. Koláče si sami pečú, alebo ich berú od domácich dodávateľov. Ponuka je totiž široká a zastrešiť chcú aj sladkú ponuku pre vegánov či ľudí s rôznymi intoleranciami. A káva? Tú im pražia v slovenskej pražiarni Bozin, ktorá sídli v Pezinku.

Značka Sedita prišla so sladkým potešením ku káve v podobe krehkých mini kúskov prémiovej oblátky. Mini Milu vám ku káve naservírujú aj v Park Oddychu INSPIRO.

Káva si priam pýta malú, sladkú drobnosť, a keďže sa aj v tomto smere rozhodli podporiť slovenský trh, ku káve vám naservírujú oblátku Mini Mila: „Ide o slovenský produkt, preto sme radi, že môžeme aj v tomto smere pomáhať. Zároveň sama zbožňujem tento keksík, je smotanovo-šťavnatý a jeden z mojich najobľúbenejších. Takže verím, že to ľudí poteší a ku kávičke dobre padne.“

Kaviareň priateľská k deťom ponúka domáce koláče, čerstvé limonády, samozrejmosťou sú aj dobrá káva zo slovenskej pražiarne či široká ponuka jedál. A to všetko v prostredí s milou obsluhou a vedomím, že deti sú tu vítané.

Park Oddychu INSPIRO nájdete aj na Facebooku a Instagrame.

Text a foto: Dominika Noskovičová

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Dominika Noskovičová

http://www.kavickari.sk

Tvor tvorivý s vášňou k písaniu, foteniu a iným kreatívnym aktivitám. Svoje študijné kroky smerovala k štúdiu divadelných, filmových a mediálnych vied na Viedenskej univerzite. A vďaka Kávičkárom mohla tieto svoje vášne spojiť s ďalším pôžitkom, akým je kvalitná káva. Inšpiráciu a múzu hľadá vo všedných veciach. Svet rada objavuje cez hľadáčik fotoaparátu, zaznamenáva s perom v ruke a vychutnáva s kvalitnou kávou v ruke. Ako každá žena a mama sa točí v nekonečnom kolotoči. Preto vyhľadáva činnosti, ktoré ju bavia a napĺňajú. Na Kávičkári.sk má Dominika na starosti najmä sekciu "Pražiarne", ktorej dodáva jej osobitý ráz a vzhľad. Ako autorka románu však svoju kreatívnu dušu potešuje aj tvorbou rozhovorov, či iných článkov na našom portáli.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články