Pán Chai Latte

 Pán Chai Latte

Úspešnú kariéru v oblasti marketingu opustil a všetok čas začal venovať svojmu hobby. Z digitálneho sveta online komunikácie musel vyjsť na osobné stretnutia a rozhovory z očí do očí. A všetko iba pre „čaj“. O tom, čo ho k tomu viedlo a čím mu učaroval tento nápoj sme sa porozprávali s človekom, aj vďaka ktorému si môžeme Chai latte vychutnať v našich kaviarňach – s Jurajom Markovičom.

 
Prečo človek zavesí svoju dobre našliapnutú kariéru na klinec?

 
Dlhé roky som pôsobil v reklamných agentúrach, z ktorých „najslávnejšia“ bola agentúra Zaraguza Digital, kde som bol account manažérom. Napriek tomu, že ma práca napĺňala, prišlo do môjho života niečo, čo ho zmenilo. A to bol nápoj, ktorý som si tak zamiloval, až som sa mu rozhodol venovať sa. Keďže som však normálne pracoval, nemohol som nápoju venovať na 100%. Musel som primárne robiť svoju prácu, chodil som do zamestnania. A Chai latte si pýtalo viac – starostlivosť o klientov, servis, donášky, komunikáciu s dodávateľmi, stretnutia s ľuďmi v rozumnom čase – nie po pracovnej dobe… Nedá sa sedieť na dvoch stoličkách. Ja preferujem sedieť na jednej a poriadne. (úsmev)
A tak som začal premýšľať nad podnikateľským zámerom. Najskôr to bola zábava, vlastne, stále je to pre mňa zábava – prinášať ľuďom niečo príjemné. Až neskôr sa z toho stalo niečo, čo sa dá nazvať biznisom alebo „profesionálnou zábavou“, pre ktorú som už musel zvážiť, či opustím renomovanú značku v oblasti marketingu. Znie to ako z učebnice, ale v podstate to bolo tak, že moja „zábavka“ prerástla do živobytia.

 

 

chailatte juraj markovič

 

Pamätáte si, kedy ste po prvý raz ochutnali Chai latte?

 

Celé sa to začalo pred niekoľkými rokmi, keď som bol prvýkrát v Anglicku ešte s bývalou priateľkou Saškou. Ona ma „nahovorila“, aby som vyskúšal niečo netradičné, niečo netypické, čo som ešte neochutnal. Tak sme išli na Chai latte, ktoré ona poznala. Ja som vôbec netušil, o čo ide. Nevedel som, či to bude teplé, studené, alkoholické, nealkoholické… A bolo to nezvyklé, ale príjemné. A vtedy vznikla tá myšlienka: keď sme odchádzali z Anglicka, chceli sme si vziať so sebou domov niečo, čo by sme mohli ponúknuť našim známym, dať im niečo neštandardné, priniesť im suvenír. Tak sme kúpili Chai latte. A sprvu sme to naozaj ponúkali iba našim hosťom. Boli to naše „pokusné králiky“, ale usmievali sa pri tom. Bolo vidieť, že im to chutilo. (úsmev)

 

 

A tak ste sa rozhodli, že by Chai latte mali ochutnať aj ostatní Slováci.

 

Áno, začali sme ho dovážať od anglickej firmy Drink Me. Vybrali sme si ju úplne na začiatku, keď ten nápad prešiel od „Ponúknime niečo dobré kamarátom“ k „Poďme sa tomu venovať serióznejšie“. Nakúpili sme výrobky od najrôznejších firiem – aj vo forme prášku, aj sirupu, aj rôzne iné. A bolo to vyslovene iba na základe nášho testovania – vybrali sme si, čo chutilo nám a našim kamarátom. Od začiatku sme siahli práve po tejto značke a myslíme si, že to bola dobrá voľba.
Pretože, vždy je to najmä o chuti – tak ako keď ochutnáte víno, kávu alebo iný nápoj – niečo vám chutí viac a niečo menej. Či už je to spôsobom výroby, konzistenciou, zložením… takisto je to aj v prípade Chai latte. Človek možno nevie definovať presne, čo mu na tom chutí, ale vie, že podľa neho je „toto“ lepšie. To bol práve dôvod, prečo sme sa tak rozhodli.

 

juraj markovič

 

 

Podľa názvu tento nápoj mnohí spájajú s kávou. Čo v ňom však skutočne nájdeme?

 

Je to lahodný korenistý nápoj z extraktu čierneho čaju, mlieka a zmesi korenia. Výhodou tohto nápoja je, že je bez lepku, 99% bez kofeínu a je vhodný pre vegetariánov. To, že je bez lepku je v dnešnej modernej dobe veľmi vítané. Ľudia to vítajú, potešia sa, že to môžu piť. Nie je to žiadny energetický nápoj, nie je vyrobený z kávových bôbov, s kávou to nemá nič spoločné. Je to alternatíva ku káve, k čaju, k limonáde. Veľa ľudí obľubuje Chai latte aj z toho dôvodu, že po celom dni v práci, kde majú kávovar a pijú viac káv, večer v podniku radšej hľadajú niečo iné a Chai latte je vhodná verzia nápoja bez kofeínu. Chai latte obsahuje prírodné autentické korenie z Indie – je tam prevažne zázvor, čierne korenie, kardamón, klinčeky a ešte ďalšie koreniny v menšom množstve, ktoré dotvárajú typickú chuť a netradičnosť tohto nápoja.

 

 

Vyzerá to veľmi jednoducho a všetky ingrediencie poznáme aj u nás. Ako to, že ešte len objavujeme Chai latte?

 

Všetky ingrediencie sú známe, nie je to tajný recept. Človek však musí mať správne koreniny, v správnej kvalite a v správnom pomere ich namiešať a niečo s nimi urobiť – či už variť, lúhovať, mlieť. Nie sú to tajné prísady, nie je tam vesmírna energia. Ľudia, ktorí sa však pokúšali to spraviť sami, povedali, že je to namáhavé. Nie sú tam zázračné koreniny, všetko je to dostupné. Niekto sa však už vyhral so správnym pomerom a našiel tú správnu kombináciu.
Pôvodne tento nápoj pochádza zo starej Indie, kde bol známy pod názvom masala chai a obsahuje približne tie isté koreniny ako Chai latte, tiež sa vyrába z mlieka, korenia a čierneho čaju. Originál v Indii vám tento čaj vyvaria a pripravia priamo na ulici. Amanda Hamilton je Angličanka, ktorá vynašla túto verziu, ktorú pomenovala Chai latte. Spoznala tento nápoj v práve Indii, kde bola na dovolenke a napadla jej myšlienka urobiť z toho takú európsku verziu. Pridala do toho spenené mlieko (latte), ponechala väčšinu tých prírodných korenín a vzniklo toto originál Chai latte.
Príprava je veľmi jednoduchá, dá sa ľahko pripraviť aj doma – 3 až 4 lyžičky práškovej zmesi sa zalejú horúcou vodou, vymieša sa pasta a tá sa zaleje horúcim alebo speneným mliekom a nápoj je hotový. To je základná verzia. Dá sa pripraviť aj ľadová verzia výborná v lete – zmes sa zaleje studeným mliekom, pridá sa ľad a premieša v shakeri. Ďalšou možnosťou je použiť nápoj na pečenie sušienok.
Zmes na prípravu existuje v sypanej – práškovej forme a v podobe sirupu. V sypanej podobe sú tie koreniny pomleté na prášok a nasypané vo vnútri. Keď to otvoríte, vo vnútri je vidieť kúsky škorice. Neviem presne, ako sa robí sirupová verzia, ale som rád, keď vidím, čo v tom je.

 

chailatte prípravachailatte príprava

 

 

Aké príchute sa spájajú s týmto nápojom?

 

Úplne najznámejšie a základné je Chai latte spice, teda korenisté. To je zatiaľ preferované a najobľúbenejšie. K tomu sú na Slovensku známe aj verzie s vanilkou a so zeleným čajom a medom. Tento rok by mala prísť aj novinka – menej sladená verzia. Podniky si vymysleli aj kávovú verziu, v ktorej je výrazne cítiť káva, ale stále je to Chai latte. Keď má niekto rád kávu, tak je to príjemná kombinácia. Musím sa priznať, že na začiatku sme trochu „bojovali“ s tým, či je to ešte Chai latte alebo už káva. Ľudia si však túto kombináciu pýtali a chutí im, tak sme im vyhoveli.

 

 

juraj markovič chailatte

 

 

Takže sme si my, Slováci, obľúbili tento nápoj?

 

Stále postupne ho objavujeme a obľubujeme si ho. Hovorí sa, že Slovensko je konzervatívna krajina. Je to čiastočne pravda, ale Bratislava je v niektorých veciach otvorenejšia, je hipsterská. Ľudia sa tu až toľko neboja ochutnať niečo neobvyklé. Je tu veľa študentov, ktorí nápoj poznajú zo zahraničia. Aj ponuky v kaviarňach sú rozmanitejšie ako na iných miestach Slovenska. Takisto si však môžete tento nápoj vychutnať v Košiciach, v Martine, v Žiline, v Nitre, v Trnave… Momentálne je však najviac zastúpená Bratislava, kde si tento lahodný nápoj môžete vychutnať v kaviarňach ako Foxford, Štúr, Axioma, Café Dias, La Putika, Kava.Bar a postupne to pribúda, čo ma nesmierne teší. Najnovšie tiež v Buddha Brothers a tiež v pojazdných kaviarniach Coffee Brothers. A uvidíme, ako to bude vyzerať o rok. Koľko nových fanúšikov tohto nápoja pribudne. (úsmev)

 

Foto: Ondrej Bobek pre Kávičkári.sk

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Odporúčané články