Nie je šopa ako Shopa

 Nie je šopa ako Shopa

 

Regionálny koncept pre hostí z najbližšieho okolia. Miesto, kde sa môže komunita stretávať počas celého dňa s deťmi či bez nich. Kde si viete zacvičiť, dopriať kávičku, niečo sladké či dobrú polievku. To všetko ponúka novootvorená CoffeeShopa v Limbachu.

coffeeshopa-limbach-kavickarisk-slovensko

Dva roky sa Gabika so Zuzkou pripravovali na otvorenie svojho sna, aby  po troch dňoch museli zavrieť kvôli šíriacemu sa korona vírusu. Aj takéto bývajú začiatky. No nedali sa a dnes je tu. Voňavá a štýlová, pravá limbašská, dedinská CoffeeShopa. Stvorená pre priateľstvá, rodiny, oddych ale aj šport či firemné prezentácie. „A to sme pôvodne plánovali len malú kaviarničku s koláčikmi“ smeje sa Zuzka. No ako to býva, keď počas dlhých zimných večerov sedeli nad konceptom, zistili, že im v Limbachu toho chýba viac…

limbach-slovensko-kavickarisk-kavickari

multifunkcnypriestor-kavickarisk-limbach

Zhorená búdka

Mnohí ich v začiatkoch odrádzali,  no im to ani náhodou neubralo na chuti vytvoriť v malej dedinke pri Pezinku miesto, ktoré tam už roky tak veľmi chýbalo. „Bolo nám ľúto, že sa nemáme kde stretnúť, porozprávať, spoznať sa. Je tu veľa mladých rodín, veľa chatárov, veľa príjemných ľudí, ktorí si k nám rýchlo našli cestu,“ teší sa Gabika.  A tak na mieste rozpadnutej búdky predajne ovocia a zeleniny vznikla nádherná dvojposchodová budova, na ktorú sú jej autori – architekti z ITB, natoľko hrdí, že sa prihlásili do nominácie na ocenenie CE ZA AR a Cenu Dušana Jurkoviča.  Krásny, vidieckou atmosférou dýchajúci interiér, doladil Ateliér v Podkroví  a o kvietky sa postarali šikovné dievčatá z Botanical Lab.

exterier

interier-bar-kava-mlsnacava

„Všemiesto“

Dušou tohto krásneho miesta sú dve dlhoročné priateľky s takmer dospelými synmi a chápavými manželmi, ktorí sú na nich nesmierne hrdí. „Musíme poďakovať našim manželíkom a celej rodine, že nás neodrádzali, ale naopak podporovali a posúvali vpred,“ hovorí Gabika a Zuzka jednoznačne súhlasí. CoffeeShopa je ideálny priestor, kde sa môžu obyvatelia Limbachu spoznávať. Krásny drevený detský kútik od Petinka, ako inak s témou prírody a zvieratiek. Na poschodí hojdacie ratanové kreslá s výhľadom na Karpaty a do vinohradov,  a priestor na stretnutia pri dobrom víne od miestnych vinárov. Cvičenia pre mamičky aj detičky, aby nemuseli dochádzať do Pezinka alebo Bratislavy, ale aj  miesto pre biznis klientelu na workshopy, prezentácie či štýlové posedenia či rodinné oslavy.

detskykutik-kavickarisk-kavickari

kavickari-interier-priestor

Lokálny koncept s nádychom vidieka

Dedina na Vás dýcha doslova z každého kúta Shopy. A panie domáce so spokojným úsmevom priznávajú, že to bol presne ich zámer.  „Sme hrdé na to, že všetci, ľudia, ktorí sú u nás zamestnaní alebo nám pomáhajú s aktivitami sú miestni, z Limbachu,“ hovorí Zuzka.  Čas, kedy museli mať zavreté využili na koncepčnú robotu, premýšľali a dolaďovali aby začiatkom júna opäť otvorili s plnou parádou.  Je pre nich dôležité podporiť svojich „susedov“ . „Sme hrdí na to, že veľa vecí máme ozaj lokálnych,“ začína vymenúvanie Gabika. V Limbachu je 12 malých vinárov a každý mesiac bude v ponuke iný. Najprv na ochutnávke pre verejnosť predstaví svoje vínka a potom si ich budú môcť hostia objednať počas celého mesiaca.  K vínu sa ideálne hodí domáci kváskový chlebík s pomazánkami, syrmi a údeným mäsom z Farmy Orešany. Pre väčších hladošov v čase obeda ponúkajú domáce husté polievky od Shpaiza. Hostia si ich veľmi rýchlo obľúbili.  Sú nezahustené múkou, s minimom alergénov, sezónne a vďaka svojej krémovej konzistencii výbornou voľbou pre detičky. Ak sa do Limbachu chystáte na víkend, rozhodne sa zastavte po instantný domáci ramen. Mňam! Na „prázdno“ neobídu ani milovníci sladkého. V CoffeeShopa ponúkaj úžasné koláčiky a makrónky od cukrárne Marlotka z Pezinka a aj raw torty od pána Blatnického z Blatného. V bio kvalite, vegánske a vhodné aj pre ľudí s intoleranciami. A tie chia pudingy a točená zmrzlina!

dizajn-interier-coffeshopa-kavickarisk-mlsnacava

kavickarisk-kava-salkakavy

Najchutnejšia terapia

Základom každej kaviarne je tá najlepšia káva a čaj. Dámy si nechali poradiť skúsenou majsterkou v pražení  Veronikou Gálovou Veselou, s ktorou si padli do oka na škole alternatívnej prípravy kávy. Ona im pomohla s tvorbou projektu, naplánovala celé zábarie do posledného umývadla a musíme zhodnotiť, že sme už dlho nevideli tak veľkorysý a skutočne logicky usporiadaný bar.  „A predstavila nám aj skvelých ľudí a pán Staš z Mlsnacava je jedným z nich,“ dodáva Gabika. Dámy potvrdzujú a najmä sa tešia z toho, že ľudia začínajú  vyhľadávať aj specialty coffee a vedia si vychutnať aj acidnejšiu kávu. Aj keď ako s úsmevom dodali: „Nie je pre nás problém vyhovieť každému, náš úplne prvý zákazník prišiel na „zalívanú“.“  A rady Vám pripravia aj voňavý čaj od pani bylinkárky  Majky Šmelko Šmajdovej z Limbachu, ktorá má svoje vlastné lúky na východe Slovenska. Bylinky sú v bio kvalite a mieša aj zaujímavé zmesi napríklad na imunitu, trávenie, pre detičky alebo špeciálnu pre CoffeeShopa, ktoré si viete aj odniesť domov. „Ona je veľmi éterická bytosť – víla. Prinesie vždy úžasnú atmosféru a vôňu,“ tešia sa dámy. Ponúkajú aj studené alebo teplé limonády bez chémie a éčok z bazy, púpavy či kamiliek a aj milkshake na báze srvátky.

mlsnacava-salkakavy

kavovar-shopa-limbach-mlsnacava

Pláž a hviezdne nebo

Jednoznačne nesmieme opomenúť  nádhernú terasu, na ktorej si môžete romanticky posedieť pod „hviezdnym“ nebom a ani príjemnú kamienkovú pláž pod borovicami. Lehátka pre malých aj veľkých, ako stvorené na odpočinok s limonádou v ruke. Kaviareň je veľmi priateľská k deťom ale aj domácim miláčikom, takže vás určite nepošlú  preč ani s vašim štvornohým priateľom. Samozrejmosťou je aj bezproblémové parkovanie. A tak ako sa v rozprávkach všetko dobre končí, tak napriek prekážkam a množstvu úsilia, keď ráno otvárajú alebo večer zatvárajú dvere, si Gabika so Zuzkou hovoria, že to všetko stálo za to. Ten pocit, ktorý zanecháva toto miesto v každom návštevníkovi je krásne  kompaktný, hrejivý a prepojený s prírodou a vidiekom. A my môžeme povedať, že sa sem rozhodne s radosťou ešte vrátime.

coffeeshopa

kam-na-kavu-limbach-kavickarisk

CoffeeShopa nájdete aj na instagrame.

Text: Mária Baláž Gyuránová

Foto: Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Portál Kávičkári.sk vznikol v roku 2011 ako priestor pre všetkých nadšencov a milovníkov pôžitkov - dobrej kávy, jedla, zaujimavých miest a podujatí. Počas desaťročia pôsobenia priniesol stovky zauijímavých informácii, v ktorých sa rozoberala káva, slovenské pražiarne kávy, výrobcovia produktov, majitelia a prevádzkovatelia reštaurácii, šéfkuchári, ale i pomoc celému segmentu HoReCa.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *