Keď je veľkosť vízie väčšia ako čokoľvek iné

 Keď je veľkosť vízie väčšia ako čokoľvek iné

 

Dvojica mladých ľudí zo Zvolena vytvorila koncept, aký na Slovensku nemá obdoby. Kaviareň v záhradnom centre, ktorá spĺňa atribúty ideálnej kaviarne- ponúka kvalitnú kávu, servis i jedlo. Svojim krokom chcú inšpirovať, nabudiť ďalších  k podobnej činnosti, ale aj zaujať.  Michal Siklienka a Lucia Wahlandtová sú skutočne iní.

Asi ako prvé každému napadne- prečo ste sa rozhodli pre kaviareň v záhradnom centre? Doniesli ste si inšpiráciu zo zahraničia, alebo je za tým niečo iné?

Michal: “myšlienku o kaviarni som si nosil dlho vo svojom srdci. Lákalo ma vytvoriť niečo iné v spojitosti so záhradným centrom, ktoré už mám vybudované. To, že na prvý pohľad nespĺňa predpoklady na vytvorenie dokonalej kaviarne, bolo pre mňa výzvou. Jednoducho som vedel, že tento krok musím urobiť a keď sa podarí, výsledok bude geniálny. Viete si predstaviť to krásne spojenie zelene, oddychu, dobrej kávy, raňajok na jednom mieste?”

Lucia: “jedného dňa sme sedeli spolu v jednej našej obľúbenej kaviarni, tu vo Zvolene a Miško mi hovorí o tom, že by chcel urobiť takú malú terasu pre klientov, na ktorej budú riešiť projekty záhrad a potom povedal: “aké mega by to bolo, keby ten celý priestor pod borovicami bola kaviareň. Poďme do toho spolu!”, vykríkol. Dlhé roky som strávila prácou v zahraničí a rada som sa aj takouto príjemnou cestou vrátila domov.”

Michal a Lucka Satori

Predpokladám, že na začiatku stáli aj rôzne prekážky. Predsa len, videli sme hocičo, ale podnik takéhoto typu, nie.

Lucia: “tých prekážok bolo veru veľa…”

Michal: “som ten typ človeka, že keď si niečo zaumienim, neskončím, pokiaľ to nie je hotové. Zohnali sme šikovného stolára dali mu našu predstavu o tom, ako by to malo vyzerať a na druhý deň začal pracovať, pospájali sme niekoľkých ľudí do procesu tak, aby výsledok bol úžasný.”

Lucia: “a popritom sme začali riešiť úrady, vodu, stavebné povolenie… keďže tu predtým nebolo nič okrem borovíc od ktorých sa to celé odvíjalo.”(smiech)

Nechceli ste ísť niekde na iné miesto? Kde by to bolo jednoduchšie?

Michal:  “nie. Tu sme doma, a tu mám aj firmu, . Tu je silná energia, taká aká sa vo Zvolene ťažko hľadá. Síce projekty tohto typu sa nikdy nezaobídu bez prekážok.” (smiech)

Siky Gardens

Točíme sa okolo výrazu „prekážky“. O čo išlo?

Michal:  “samozrejme klasická slovenská byrokracia. Stavebné povolenia, prívod vody a podobne. Našťastie, aj na takýchto pozíciách pracujú skvelí ľudia, ktorí pochopili našu myšlienku a vízie a spolupracovali. Snažili sa nám pomôcť. Veď koniec koncov aj touto cestou zviditeľňujeme mesto Zvolen, robíme to všetko pre ľudí, aby sa cítili krásne a boli aj inšpirovaní.”

Lucia: “aj tak najväčší šok prišiel, keď nás dámy z úradu prišli priamo navštíviť. Ich prvotná reakcia bola taká, že tu stáli s otvorenými očami.  Ono Satori musíš zažiť. Hneď si to tu zamilovali.”

Michal: “tú pozitívnu energiu proste cítiš. To sa nedá opísať slovami. Je to ako keď panicovi rozprávaš o tom, aký je skvelý sex.” (smeje sa)

Michal Satori

Na tej pozitívnej energii niečo bude. Cítiť to tu všade. Pri tvorbe konceptu vám pomáhalo učenie od  Marie Diamond. Mary je známa feng-šuej majsterka, ktorá pomáhala podľa tejto filozofie zostavovať dom aj Leonardovi Dicapriovi, či skupine Rolling Stones alebo viacerým Wall Street firmám. Prečo táto voľba?

Michal:  “s Marie Diamond som spolupracoval či už pri koučingu alebo aj pri feng- šuej môjho domu. Žijem na lazoch, čo nie je žiaden úlet, skôr potreba. Mám rád pokoj okolo seba, krásne výhľady, upravenú záhradu. To, čo nám ponúka v tomto smere Slovensko, je úžasné. A doladiť všetky tie krásne energie do harmónie je potreba, bez ktorej môj život už neexistuje. Je to ako keby ste sa znova narodili.”

Lucia: “zároveň s Mary spolupracujeme aj pri projekte Get me up.”

Michal: “áno, aj vďaka tomu bola v našich končinách. Na základe jej učenia je celý priestor podniku upravený tak, aby tu prúdili energie tým správnym smerom. To je vyšší stupeň umenia dizajnovania priestoru. Výsledok je jednoduchý, ľudia k nám prídu a odchádzajú s lepšou náladou. To je pre mňa úspech.”

Priestor je rozdelený pomerne netradične. Jednoznačne najviac sa mi zapáčila časť s hojdačkami a domček na strome. Ten je vraj určený najmä ľuďom z biznisu.

Lucia:  “nielen im, samozrejme. Avšak je to príjemné osvieženie pre každého, kto je v biznise 24/7. Predstavte si, že svojich klientov, alebo spolupracovníkov zavoláte na drink na takéto miesto. Sedíte v korunách stromov, stres hneď opadne a lepšie sa komunikuje a podpisujú zmluvy.”

Michal: “mysleli sme tým aj na to, že tu máte dokonalé súkromie. Môžete preberať aj citlivejšie informácie.”

Lucia: “taktiež kto by odmietol rande na hojdačke? Ale samozrejme všetky časti majú svoje čaro, či už  sú to ďalšie terasy alebo pláž s hojdacími sieťami. Je to pravdepodobne kvôli tomu, že žiadna vec tu nie je tuctová. Všetko je vyrobené na mieru. S energiou našich myšlienok. A to sa nedá prehliadnuť.”

satori hupacky satori hupacky

K vášmu servisu ponúkate kávu značky Bazzara, vegánske raw koláče  a rovnako aj vegánske jedlá. Dokonca aj do cappucina ide rastlinné mlieko. Prečo?

Michal: “Lucka je vegánka.” (smeje sa)

Lucia: “iste, aj to stálo za tým, ale jednoducho je to tým, že sme chceli našim klientom priniesť to najlepšie. Mnoho ľudí trpí na rôzne intolerancie, a mali problém si dať v meste niečo, čo by im neuškodilo. Naše produkty a jedlá sú výživné, sýte a hlavne zdravé.”

Michal: “dávame našim klientom to najlepšie. Snažíme sa.”

veganske jedlo

Okrem jedla a nápojov sa snažíte klientov aj osobnostne vzdelávať. Pravidelne robíte eventy pod zančkou Get Me Up a rovnako ich aj streamujete na facebooku. Michal, vy ste moderátor týchto podujatí. Ste nejaký všestranný, nemyslíte?

Lucia: “Michal je talent na všetko!” (smiech)

Michal: “jednoducho ma to baví. Mám skúsenosti aj s vystupovaním v TV, roky som spolupracoval s Teleránom. Toto je však cesta, ktorá sa mi páči. Spätná reakcia ktorú nám dávajú ľudia priamo v Satori, ale aj na facebooku, je skvelá a pomáha nám rásť. Čo je krajšie ako pozitívne pôsobiť na spoločnosť?”

satori bali

Satori je veľmi inšpirované Bali. Prečo práve tento ostrov?

Lucia: “boli sme tam niekoľkokrát. Ten ostrov pre nás znamená niečo ako druhý domov, áno presne tak sa tam cítime. Na zimu sa zas chystáme. Podnik bude fungovať klasicky, ešte stihneme aj nejaké tie vianočné akcie s predajom stromčekov, varením punču a tak.”

Michal: “Satori dostane zimný šat, budete sa tu cítiť dobre v každom ročnom období. Začiatkom roka si dáme však dovolenku a pôjdeme čerpať energiu na Bali a možno tam aj zostanem navždy.” (smiech)

Lucia: “máme tam aj veľa kamarátov, napríklad aj naše srdiečko Slovenku Mimi, ktorej šperky Biu Bali tu predávame.”

satori bali

Satori je až taký bravúrny nápad, že je veľmi možné, že budete kopírovaný. Nebojíte sa toho?

Michal: “pokojne nech nás kopírujú! V tomto prípade strach nie je na mieste. To je ako keby sa nám podarilo vyvinúť liek na rakovinu. Nenechal by som si ho pre seba. Chcem aby bol pre všetkých. A to je Satori. Je pre všetkých. Chcem aby sa každý cítil dobre, aby sa každý nadýchol tej energie. Budeme radi ak takéto centrá vzniknú aj v iných mestách na svete.”

Lucia: “máme radi Slovensko a cítime sa tu dobre. Vieme, že Satori je skvelé miesto a radi podobný koncept doprajeme aj iným ľuďom. Ale samozrejme úplne najradšej vás privítame tu u nás, vo Zvolene! Tešíme sa na vás.”

satori team

 

 

Text: Simona Budinská

Foto: Ondrej Bobek

 

 

 

 

 

 

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Portál Kávičkári.sk vznikol v roku 2011 ako priestor pre všetkých nadšencov a milovníkov pôžitkov - dobrej kávy, jedla, zaujimavých miest a podujatí. Počas desaťročia pôsobenia priniesol stovky zauijímavých informácii, v ktorých sa rozoberala káva, slovenské pražiarne kávy, výrobcovia produktov, majitelia a prevádzkovatelia reštaurácii, šéfkuchári, ale i pomoc celému segmentu HoReCa.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články