Kávový festival Two Coffee Champs: Trojdňový kávový sviatok očami organizátora Mária Adamčíka

 Kávový festival Two Coffee Champs: Trojdňový kávový sviatok očami organizátora Mária Adamčíka

Festival výberovej kávy Two Coffee Champs 2023 už druhýkrát privíta hostí v priestoroch Novej Cvernovky v Bratislave. Predstaví skoro 50 pražiarní a bude plný súťaží, workshopov, prednášok, ochutnávok a ďalšieho lákavého programu. Ak si chcete vychutnať kávu všetkými zmyslami, poznačte si v kalendári trojdnie od 19. do 21. mája 2023. Festival Two Coffee Champs vďaka novej československej podobe spojí vedno slovenskú a českú kávovú komunitu. Organizátorom je československý kávový magazín a podcast Roast Different na čele so šikovným mladým Slovákom, baristickým šampiónom Máriom Adamčíkom. A práve s Máriom som sa porozprávala o všetkých jeho aktivitách súvisiacich s kávou, ktoré napokon viedli k organizácii kávového eventu Two Coffee Champs, ktorý má presah aj za slovenské hranice. Lebo káva nemá hranice 🙂

Two coffee champs - Mário Adamčík
Mário sa začal venovať podnikaniu s kávou už počas strednej školy a vášeň k tejto komodite ho dodnes neopustila. Ba čo viac, venuje sa jej s ešte väčším entuziazmom v rámci magazínu a podcastu Roast Different a ako organizátor veľkého kávového festivalu Two Coffee Champs, ktorého druhý ročník sa bude konať 3. májový víkend v Novej Cvernovke.

Mário, ako sa človek, ktorý študoval dizajn tlačovín, dostal do sveta kávy, ktorej sa venuje s takou vášňou na rôznych frontoch?

Dizajn a káva majú veľa spoločného. Už počas strednej školy som s mojou vtedajšou polovičkou otváral prvú kaviareň v Trnave. Bola to pre mňa vlastne prvá ochutnávka gastrobiznisu. Zistil som, čo znamená prebrať „zabehnutú kaviareň so stálou klientelou“. A v skutočnosti to znamenalo prebrať kaviareň bez klientely s mnohými problémami. (Úsmev.)

Čiže ty si už počas strednej školy mal ku káve bližší vzťah aj z toho hľadiska, že si s ňou mal podnikateľské plány?

Ja som kávu vôbec nepoznal, ani výberovú. Chodieval som na čokoládové mokačíno so šľahačkou. (Smiech.) A vlastne som celkom neodišiel z umeleckej sféry, ktorej som sa venoval na strednej škole. Pracovať s kávou totiž znamená pracovať so surovinou, ktorá je pomerne neobjavená a veľmi rýchlo sa mení – či už prístup farmárov k surovine, význam exportérov a importérov v nákupe, rôzne pohľady pražiarov, dizajn kaviarní a prevádzok alebo aj dizajn magazínov a kreatívnych tlačovín… To, ako spojiť kvalitný produkt s kvalitnou službou, je samo osebe umenie. A keď to môžem doplniť prvkami, ktoré som sa učil na strednej škole, tak si môžem zaklopať, že robím prácu, ktorá ma baví.

Čo máš v súvislosti s kávou kariérne za sebou a na čom aktuálne pracuješ?

Postupne som sa usídlil v kaviarenskom biznise a pracoval som na svojom vlastnom podniku – kaviarni a pražiarni black., ktorá funguje dodnes. Aktuálne sa venujem edukácii a spoločne s tímom ľudí, ktorí pracujú na svojich ďalších projektoch, tvoríme magazín a podcast Roast Different. Dnes už nevystupujem v žiadnej pražiarni a snažíme sa byť maximálne nestranní. A, paradoxne, ma to veľmi baví. Pretože káva v mojom ponímaní a v mojej hlave je jedno veľké umenie a celkovo aj podnikanie je veľké umenie. Snažím sa v rámci kávy pomôcť ľuďom, aby ich biznis bol dlhodobo ekonomicky a sociálne udržateľný.

Ako dlho sa im venuješ súčasným projektom – podcastu a magazínu Roast Different?

O chvíľu to budú štyri roky. Najprv bol podcast, potom vznikol webový magazín Roast Different. Zároveň som sa začal venovať kávovému poradenstvu, aby som dokázal živiť všetky aktivity. Neskôr sme prešli z online magazínu na tlačený magazín.

Two coffee champs - Mário Adamčík
Na začiatku o káve nevedel takmer nič, tobôž nie o výberovej. Časom však rozbehol úspešný kávový biznis a prepracoval sa až na úroveň baristického šampióna.

Skutočnosť, že si sa rozhodol ísť do printu, ma celkom zaujala. Print na Slovensku v uplynulých kovidových časoch trošku utrpel a do popredia sa pretlačil práve online obsah. Čo bolo pre teba impulzom pre tvorbu tlačeného magazínu?

Vždy – už keď som otváral vlastnú kaviareň či pražiareň – som sa snažil, aby produkt, ktorý ponúkam, bol nadčasový. Aktuálne žijeme rýchlu dobu a aj sociálny segment je veľmi rýchly. To, čo ľudia hľadajú v kaviarňach, je buď miesto na prácu, alebo miesto na oddych. Naše sústredenie sa opiera o chvíľu, keď môžeš spomaliť. A vtedy nepotrebuješ všetky moderné výdobytky, stačí ti kúsok papiera. A zároveň sa do pekných priestorov kaviarní hodí pekný magazín. Dotvára atmosféru. Môj tím sa každé jedno číslo snaží inšpirovať inou témou na daný štvrťrok. V minulom čísle sme zrkadlili priestor za barom, v aktuálnom čísle sa „cartoon“ grafikou snažíme „rozbiť“ priestor kaviarne. Chceli sme ním navodiť priateľskejšiu a príjemnú atmosféru. Každý print si môže čitateľ chytiť do rúk a prečítať. Tým, že ho nenájde online, tak sa môže rozhodnúť, či si chce oddýchnuť pri magazíne, alebo nie.

Two coffee champs - Mário Adamčík
Tretie číslo štvrťročníka o káve Roast Different má veselú rozprávkovú grafiku. Nájdete v ňom aj článok o blížiacom sa festivale výberovej kávy Two Coffee Champs.

Čiže magazín Roast Different sa dá kúpiť iba v kaviarňach?

Dá sa kúpiť zhruba v 70 kaviarňach a existuje zhruba 200 kaviarní, kde si ho ľudia môžu prečítať. Na to, že zatiaľ vyšli len tri čísla magazínu, je naozaj veľa miest, kde ho možno nájsť. Web je iba doplnok k tlačenému magazínu. Zaujímavosťou je, že o magazín prejavil záujem aj slovenský Forbes, takže aktuálne číslo je tiež prílohou aprílového čísla Forbes pre predplatiteľov. Ľudia obľubujú aj naše predplatné, ktoré zasielame so vzorkou zaujímavej kávy na doma.

Naplnil Roast Different tvoje predstavy, s ktorými si sa doň púšťal?

Mám pocit, že sa chcem o veciach viac rozprávať, a vôbec neviem, kam ma Roast Different zavedie. Pre mňa aj celý môj tím je podstatné otvárať témy. Gastronómia nie je iba ružová scéna. Prečo práca baristu nie je prácou, ktorá sa dá robiť celý život – keď v iných sférach sa to dá? Prečo sa v tejto sfére nedá budovať kariéra? Prečo jediný kariérny postup je otvoriť si vlastnú kaviareň, čo nie je udržateľné? Prečo každá kaviareň chce mať vlastnú pražiareň? To sú otázky, ktoré sa snažíme otvárať. Ak náš magazín čo len trochu pomôže, aby sa zlepšili podmienky ľudí pracujúcich v gastre, tak to má zmysel. Ale nemôžem povedať, že mojím cieľom bolo, že by ma táto práca živila a zarábala. Zatiaľ je to veľmi ťažko dotovaná vec. Občas je ťažké otvárať náročné témy. Pri každom čísle sa nájde niekto, komu prekáža, že sme nejakú tému otvorili. Ale našou prácou nie je ľudí v gastronómii len chváliť. Na to tu máme influencerov. Snažíme sa nastaviť zrkadlo a iný názor.

Pôsobíš na dvoch frontoch – v Česku aj na Slovensku. Čo podľa teba spája slovenskú a českú kávovú komunitu?

Na Slovensku aj v Česku pražíme kávu svetovej úrovne. Vidno to na baristických súťažiach, počte kaviarní, kávovej kultúre. Českí aj slovenskí politici neustále spomínajú „bratislavskú a pražskú kaviareň“ ako pojem, ktorý sa stal synonymom niečoho moderného a progresívneho. Obe komunity ovplyvňujú životný štýl ľudí v mestách – a už aj v malých mestách. Káva aj veľmi pekne bojuje s alkoholom. Kiežby sa jej to podarilo, pravda? (Úsmev.)

Two coffee champs - Mário Adamčík
Ak náš magazín čo len trochu pomôže, aby sa zlepšili podmienky ľudí pracujúcich v gastre, tak to má zmysel.

Okrem spomenutých aktivít sa venuješ aj organizácii veľkého festivalu, ktorý sa čoskoro chystá – Two Coffee Champs. Ide o pomerne veľký česko-slovenský festival zameraný na výberovú kávu a aktuálne pripravujete druhý ročník.

Áno, minulý rok bol Two Coffee Champs slovenský festival, ktorý sa stal nečakane česko-slovenským. Až 40 % návštevníkov totiž prišlo z Česka, čo je malý úspech. Určite sme neboli najväčším festivalom, no isto sme mali najväčší presah českých návštevníkov na slovenský festival. Roast Different má česko-slovenský presah a ľudia z Česka chcú spoznať slovenskú kávovú kultúru. Za tri roky pôsobenia v Roast Different sa veľmi podieľame na tom, aby sa obe kultúry ešte viac prepojili. Predtým sa medzi sebou natoľko nepoznali, teraz už, možno aj vďaka nám, viac kooperujú.

Čím bude výnimočný pripravovaný druhý ročník Two Coffee Champs?

Vyzerá to tak, že to bude veľký krásny event. Očakávame zhruba 800 až 1 000 ľudí denne. Každý deň bude programovo úplne iný. Tento rok bude na Two Coffee Champs veľmi veľa prednášok v angličtine. Prídu totiž spíkri nielen zo Slovenska a z Česka, ale napríklad aj svetová majsterka v baristike z Poľska Agnieszka Rojewska, ktorá bude predstavovať svoju novú pražiareň, alebo roasting šampión z Rumunska. Za spomenutie určite stojí náš špeciálny hosť, kolumbijský farmár Sebastian Ramirezr, ktorý priletí na náš festival a bude rozprávať o experimentálnych spracovaniach na jeho farme. Návštevník vlastne príde na to, že sme super komunita, a nájde si program, či už pije kávu, alebo nie. Bude tam veľká sekcia, ktorá sa bude venovať lyofilizovanej či kapsulovej káve, o ktorých si mnohí ľudia myslia, že k výberovej káve nepatria. No už bežne fungujú a majú veľké zastúpenie. A aktuálny počet 48 pražiarní (dúfame, že do festivalu ich bude 50), je super. Asi na žiadnom inom podujatí v našej geografickej polohe sa nestane, že človek stretne tak veľa pražiarov na jednom mieste.

Už v samotnom vizuáli k podujatiu Two Coffee Champs sa odzrkadľuje prepojenie Česka a Slovenska. Bol to zámer?

To bola jedna z vecí, na ktorej nám veľmi záležalo. Každý ročník Two Coffee Champs by mal mať nejaký svoj symbol a vzhľad. Myslíme si, že tento vizuál vyšiel veľmi pekne. Český lev ako symbol Československa držiaci šálku v tvare slovenského znaku má dosť silné posolstvo.

Two coffee champs - Mário Adamčík
Už samotný vzhľad plagátu (na obálke magazínu vľavo) k festivalu Two Coffee Champs napovedá, že bude mať československý charakter.

A prečo vlastne názov Two Coffee Champs?

Two Coffee Champs preto, lebo hľadáme dvoch kávových šampiónov. Celý festival vznikol tak, že sa začal točiť okolo dvoch šampionátov. Súčasťou festivalu sú teda dve baristické súťaže. Prvá je Slovak AeroPress Championship a druhá Brewer´s Showdown.

A čím sú tieto súťaže ako súčasť festivalu Two Coffee Champs zaujímavé?

Zo súťaže Slovak AeroPress Championship môže súťažiaci postúpiť na svetové kolo World AeroPress Championship v Melbourne a reprezentovať Slovensko. Je to veľmi príjemná inkluzívna súťaž, ktorá je, na rozdiel od oficiálnych SCA súťaží, menej strojená a viac komunitne založená. A to sa nám na nej veľmi páči – baristi môžu viac spolupracovať a komunikovať. Tento rok bude súťažiť 36 baristov zo Slovenska. Aj v minulom roku sa nám v rámci Two Coffee Champs podarilo zorganizovať Slovak AeroPress Championship a ja som zase vyhral český AeroPress Championship, pričom svetové kolo bolo v Kanade. Pre baristu je to super zážitok byť na svetovom finále a vidieť, ako rozmýšľajú baristi z iných krajín o káve.

Druhá súťaž v rámci festivalu Two Coffee Champs je naša vlastná súťaž Brewer´s Showdown. Je to také naše malé dieťa. Ide o súťaž založenú na praktických baristických zručnostiach. Baristi sa na ňu nevedia úplne pripraviť, pracujú so surovinou, ktorú nepoznajú, a majú obmedzený čas. Zároveň testujeme aj senzoriku súťažiacich – rozoznávanie aróm, rozdiely v kávach. Je to oveľa náročnejšia súťaž, no nemá svetové kolo. Víťaz však môže ísť na 10 dní na kávové farmy v Kolumbii, čo môže mnohým významne pomôcť v kariére. Na Slovensku a v Česku je stále veľa pražiarov, ktorí neboli na kávových farmách. Tá skúsenosť je niekedy na nezaplatenie. Keď môžeme aspoň trochu pomôcť, aby sa nejaký barista alebo pražiar vydal na takú cestu, tak radi pomôžeme.

Čím vás zaujal priestor Novej Cvernovky, že Two Coffee Champs organizujete práve tu?

Keďže Two Coffee Champs je celodenný s členitým programom, tak nám sa úplne nepáčia festivaly, ktoré sú vo veľkej hale, pretože napríklad na workshopoch ľudia potrebujú ticho a pokoj. Nová Cvernovka nám poskytuje krásne členenie priestorov. Sme asi jediný festival, ktorý si na 3 dni dokázal prenajať všetky priestory a dokáže rozprestrieť program do poschodí, vonkajšieho parku, sály, baru atď. Tento rok navyše staviame v parku aj veľký festivalový stan, ktorý vytvorí ďalší priestor.

Čím môže Two Coffee Champs zaujať našich čitateľov, komunitu fajnšmekrov a nadšencov kávy?

Minimálne pre nadšencov tam máme veľké množstvo ochutnávok a degustácií kávy, kde sa ich nikto nebude pýtať zbytočné otázky a budú mať svoju komfortnú zónu. Môžu ochutnať aj veľmi dobré remeselné pivá a street foody, ktoré sú v sprievodnom programe. Môžu navštíviť aj kreatívne ateliéry, ak bude na nich kávy už príliš. Zároveň sa môžu spoznať s pražiarmi. Ak chcú zažiť trošku adrenalínu, môžu sa ísť pozrieť na súťaže. My si uvedomujeme, že niektorých návštevníkov Two Coffee Champs nezaujímajú baristické súťaže. Práve preto je festival tak pekne štruktúrovaný. Zaujať môžu aj prednášky, na ktorých si zakladáme, pretože ich robia úspešní slovenskí podnikatelia. A týkajú sa aj dizajnu kaviarní, biznisu, podnikania a gastra. Two Coffee Champs má atmosféru komunity, takže ľudia sa neboja zdieľať svoje nápady a myšlienky.

Two coffee champs - Mário Adamčík
Na svoje si na festivale Two Coffee Champs príde každý milovník kávy, chutného street foodu, adrenalínu baristických súťaží, remeselného piva a zaujímavých diskusií či workshopov.

A vstupenky sú otvorené na všetky podujatia v rámci festivalu Two Coffee Champs?

V tíme sme si robili žarty, že ak sa nájde človek, ktorý dokáže prejsť všetky workshopy a prednášky, tak má od nás neobmedzené pivo zadarmo. (Smiech.) Program je totiž stavaný tak, aby to človek nestihol. (Smiech.) V jednej chvíli je totiž prednáška, workshop, cupping a ešte aj program vo veľkej sále. Človek sa teda musí neustále rozhodovať. Práve preto sa nám predávajú permanentky. Človek si môže pre seba vyskladať špeciálny program, čo sa týka prednášok, cuppingov, ochutnávok, súťaží – a to všetko je v cene vstupenky. Iba workshopy sú spoplatnené cenou 5 €, pretože niektorí ľudia sa v minulom roku prihlásili na viac vecí a potom nestihli prísť na workshop.

A workshopy by tiež mohli zaujať milovníkov kávy, ako sú naši čitatelia?

Pri každej prednáške a workshope máme uvedený level – kávový nadšenec alebo barista. Barista level zahŕňa tých, ktorí by chceli robiť v kaviarni, vlastnia kaviareň, pražia kávu alebo sa cítia ako kávový profesionál.

Ak sa človek cíti ako kávový nadšenec, tak si vyberie práve tento level. V levele kávového nadšenca sa nebude vyžadovať, aby človek prišiel s určitou zručnosťou. V programe workshopov festivalu Two Coffee Champs je napríklad latte art pre úplných začiatočníkov – čiže začínajú od napeňovania mlieka až po prvé vzory. A do latte artu pre pokročilých by sa mal prihlásiť niekto, kto ho už ovláda na nejakej úrovni a chce sa zdokonaliť.

Je festival Two Coffee Champs vhodný aj pre rodinky s deťmi?

Na festivale budú mať deti svoje detské ihrisko a aj priestory Novej Cvernovky a park ponúkajú možnosť na to, aby sa zabavili. Na festivale sa predstaví aj jeden nový koncept z Brna so zaujímavou limonádou. Nechajte sa prekvapiť. Dokonca sa snažíme spojazdniť aj saunu. (Smiech.) Ale odvahu asi naberú len organizátori a pražiari. Každá skupina si príde na svoje. Deti do 15 rokov majú vstup na Two Coffee Champs zadarmo a nikto im nebude zakazovať piť kávu. A rodičia dostanú aj vysvetlenie, či vôbec káva škodí deťom alebo nie. Pre hendikepovaných máme zabezpečený bezbariérový prístup. Rovnako sú vítané všetky zvieratá, ktoré sa vedia správať.

Two coffee champs - Mário Adamčík
Mário motivuje k účasti na festivale výberovej kávy Two Coffee Champs aj čitateľov webu kavickari.sk, pretože program festivalu bude naozaj bohatý a lákavý pre malých, veľkých i štvornohých.

Prečo je festival zameraný len na výberovú kávu?

My ako magazín Roast Different sa snažíme združovať malých pražiarov. Veľké komerčné spoločnosti na to majú marketingové oddelenia a naši malí lokálni pražiari majú Roast Different. Sme otvorení veľkým pražiarňam, ktoré by chceli ísť na náš festival Two Coffee Champs. Dokonca sme s niekoľkými značkami aj komunikovali. Lenže nakoniec by zistili, že v našom výbere pražiarov by vôbec neobstáli.

Aký je primárny cieľ festivalu Two Coffee Champs?

Ide o spojenie komunity. Náš festival sa zameriava na to, aby oslovil širokú verejnosť, a práve preto je tak stavaný aj jeho program. Na festivale Two Coffee Champs sa návštevníci môžu presvedčiť, že baristi sú usmiati, dá sa s nimi porozprávať a výberová káva nie je žiaden strašiak.

Viac informácií o festivale Two Coffee Champs nájdete aj na Facebooku, Instagrame a webovej stránke www.twocoffeechamps.com.

Text: Katarína Kántorová
Fotografie: Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Katka Kántorová

Zanietená jazyková redaktorka, ktorej hlavnou pracovnou náplňou je mať oči na stopkách, len čo sa na obzore objaví nejaká chybička. Od štúdia na vysokej škole až dodnes prešla rôznymi redakčnými profesiami, no s určitosťou vie, že okrem korigovania sa v živote nezaobíde ani bez písania. A, samozrejme, bez dobrej kávy a milej mačacej spoločníčky Ellie.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články