Grand Hotel Kempinski High Tatras: Rozprávka na brehu Štrbského plesa

 Grand Hotel Kempinski High Tatras: Rozprávka na brehu Štrbského plesa

 

Tá atmosféra… Obrovský stromček, vyzdobené foyer, ktoré inšpirovali aj filmárov. Áno, reč je o Grand Hotel Kempinski High Tatras. Výhľad na ľadom pokryté a zasnežené Štrbské Pleso a gurmánske zážitky v roku 2021.

Vianočný Langoš

Pečená kačka, dusená kapusta pyré, nakladaná dula – kompót, marinovaná červená cibuľa, kačacie škvarky, kôpor, cibuľový Crumble. Tradične-nezvyčajné.

Recept na 8 porcií

hotel-lomnica-dezerty-vianoce-rolada

Adventný recept: Zamatová roláda

Čítať viac >

Langoš cesto 

čerstvé droždie 42 g

cukor ½ KL

vlažné mlieko 400ml

soľ 1 KL

hladká múka 500g

Pečená kačka

1 ks celá kačka cca 2kg

1ks pomaranč

1ks čerstvé jablko

Omáčka z kačky:

Trup z kačky

200g mrkva

0,25g paradajkový pretlak

Nakladaná dula – kompót

2 ks čerstvá dula

0,01g sušený šafran

0,100ml biele víno

Marinovaná červená cibuľa

1 ks červená cibuľa

50ml biele balzamico

50g kryštálový cukor

Dusená červená kapusta – pyré

1 hlávka červená kapusta

0,500 ml červené víno

0,150g brusnicový kompót

0,250 ml čerstvá pomarančová šťava

Čerstvý kôpor

Soľ, cukor, čierne mleté korenie, bobkový sušený list, celá škorica, nové korenie

Biela cibuľa

hotel-kempinski

Postup

Pečená kačka

Kačku vložíme do pekáča. Jemne ju osolíme a naplníme ju pokrájaným jablkom a pomarančom. Dáme piecť do rúry na 160 stupňov cca 90 minút. Po upečení kačky si ju oberieme od mäsa a kože, ale ponecháme si trupy, z ktorých si pripravíme silnú omáčku – demiglas.

Kačacia omáčka – demiglas 

Z vopred upečenej kačky, ktorú sme si obrali od mäsa, použijeme trup na silnú omáčku. Pripravíme si základ z cibule a koreňovej zeleniny a malého kúsku paradajkového pretlaku. Vložíme trup, ktorý sme si rozdelili na menšie kúsky. Zalejeme studenou vodou a varíme cca 3 – 4 hodiny. Omáčku scedíme cez jemné sitko. Vložíme opäť do hrnca a pomaličky ju redukujeme do doby, keď sa nám zredukuje na štvrtinu svojho objemu. Túto omáčku použijeme na zjemnenie trhaného mäsa, ktoré sme si obrali od trupu kačky. Najlepšie je použiť omáčku na ohrievanie mäsa. Dostane chuť a bude šťavnaté.

Kačacie škvarky

Použijeme kožu z pečenej kačky. Pokrájame ju na menšie kúsky a necháme kožu pekne vypražiť.

Červená dusená kapusta

Najprv si nastrúhame alebo nakrájame na menšie kúsky červenú kapustu. Dáme ju do hrnca, kde ju zalejeme červeným vínom a pomarančovou šťavou. Pridáme brusnicový kompót, korenie – bobkový list, celú škoricu, cukor, soľ. Celé to zamiešame a necháme minimálne 4 hodiny marinovať. Samozrejme, ak ju necháme cez noc takto v chladničke bude chutnejšia. Celý hrniec aj so šťavou postavíme na sporák a dusíme do mäkka. Ku koncu môžeme pridať tuk z kačky, ktorú sme si dopredu upiekli. Tuk nám pekne zmení chuť kapusty. Ak bude kapusta hotová, použijeme kuchynský mixér, s ktorým vymixujeme hladké pyré. Pyré použijeme ako dip na langoš.

śāfkuch†r Grand Hotela Kempinski Miroslav ZamiÁka

Nakladaná Dula – Kompót

Ošúpanú  dulu si pokrájame na rovnomerne mesiačiky. Vložíme do vody, kde pridáme pár kvapiek citrónu. Ten nám pomôže, aby nám dula nesčernala.

Hrniec položíme na sporák, kde vsypeme cukor a sušený šafran 0,1gramu. Jemne si cukor zohrejeme aj so šafranom, ten nám vďaka teplote pustí viac farby a arómy. Keď bude cukor začínať jemne hnednúť, zalejeme to bielym vínom. Privedieme do varu a počkáme, kým sa nám alkohol odparí a pridáme bobkový list, nové korenie a štipku soli. Celé to opäť privedieme do varu. A necháme cca 15 minút povariť. Dulu, ktorú sme si pokrájali a nechali vo vode, scedíme a vložíme do sterilizovanej fľaše. Nálev, ktorý nám vznikne, necháme troška vychladnúť. Dulu vo fľaši zalejeme a dáme sterilizovať do rúry na 100 stupňov cca 20 minút. Ale dá sa to aj zjednodušiť tak, že čerstvú pokrájanú dulu vložíme do nálevu a povaríme spoločné cca 10 minút. Necháme potom vychladnúť spoločne v náleve.

Marinovaná červená cibuľa

Cibuľu si očistíme a olúpeme na pekné lupene. V hrnci si skaramelizujeme cukor. Pridáme  biely balzamikový ocot, bobkový list, nové korenie, štipku soli. Podlejeme to potom vodou cca 0,500 ml. Necháme to celé povariť 15 minút. Zatiaľ čo sa nám nálev varí si lupene vložíme do misky alebo fľaše. Ešte horúci nálev nalejeme priamo na cibuľu, tak aby boli lúpene celé zaliate. Necháme spolu vychladnúť. Najlepšie nechať lupene cibule celú noc v náleve, kde nám chytia farbu a chuť.

hotel-kempinski

A o plánoch a ponuke, ktorú si pripravili pre svojich hostí nám povedala viac, Kathrin Noll, generálna riaditeľka Grand Hotela Kempinski High Tatras:

Kathrin Noll

 

Podlieha každoročný výber aj trendom, alebo skôr staviate na overených stáliciach?

Vo všeobecnosti, odhliadnuc od súčasnej pandemickej situácie sa snažíme vždy držať tradícií a jedlá slovenskej kuchyne našim hosťom servírujeme v novom šate.

jedlo-hotel-kempinski-tatry

Aké sú Vaše plány pre rok 2021?

V roku 2021 by sme našim hosťom radi priniesli nové koktejlové menu, ktoré si budú môcť dopriať v Lobby Lounge. Pripravíme pre nich tiež Signature cake a Signature dessert roka 2021.

Vitajte v rozprávke na brehu Štrbského plesa

Vďaka spojeniu historických budov, ktoré sú zároveň národnou pamiatkou, si môžete nájsť svoje obľúbené tatranské miesto na relax z kolekcie 98 izieb a apartmánov – každá izba je jedinečná! Objavte čaro oddychu na balkóne s výhľadom do doliny, alebo sa nechajte inšpirovať krásou našich veľhôr a magického Štrbského plesa. Šéfkuchár pripravuje lokálne a sezónne jedlá v inovatívnom prevedení. V luxusnom prostredí Grand Restaurant tak nájdete napríklad tradičné tatranské bryndzové pirohy, ale i delikatesy svetovej kuchyne. Vstúpte do horskej rozprávky, kde sa priania a sny stávajú skutočnosťou.

Hotel-Entrance-Winter

 

Grand Hotel Kempinski High Tatras nájdete aj na instagrame.

 

Text: Maria Baláž – Gyuranová

 

Foto: archív hotela a Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Portál Kávičkári.sk vznikol v roku 2011 ako priestor pre všetkých nadšencov a milovníkov pôžitkov - dobrej kávy, jedla, zaujimavých miest a podujatí. Počas desaťročia pôsobenia priniesol stovky zauijímavých informácii, v ktorých sa rozoberala káva, slovenské pražiarne kávy, výrobcovia produktov, majitelia a prevádzkovatelia reštaurácii, šéfkuchári, ale i pomoc celému segmentu HoReCa.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články