Doprajte si husacie hody u vás doma podľa tradičných receptov z reštaurácie Gurmánsky Grob

 Doprajte si husacie hody u vás doma podľa tradičných receptov z reštaurácie Gurmánsky Grob

Reštauráciu Gurmánsky Grob návštevníci právom opisujú prívlastkom najlepšia husacia inštitúcia. O tom sme sa boli sami presvedčiť a neobanovali sme – bol to skutočný gurmánsky zážitok. Ak sa teda vyberiete na potulky do malej obce Slovenský Grob na západe Slovenska, určite neobíďte reštauráciu Gurmánsky Grob, ak chcete zažiť pravé husacie hody so všetkým, čo k nim patrí. A ak si chcete dopriať chutné hody v pohodlí domova, šéfkuchár a majiteľ reštaurácie v jednej osobe Boriš Haško sa s nami podelil o recepty na vychýrenú grobskú hus i husaciu pečeň. Mňam!

Kačacie a husacie hody patria k jeseni ako padajúce lístie, čo vedia aj v reštaurácii Gurmánsky Grob. Husi a kačky tu pečie samotný majiteľ reštaurácie a šéfkuchár Boris Haško so svojím šikovným tímom.

Grobská pečená hus

Počet porcií: 6
Príprava a pečenie: 3 hodiny

Suroviny:
1 hus  (ideálne s hmotnosťou 3,5 až 3,8 kg)
2 hrste soli
200 až 300 ml vody

Postup:
1. Večer pred pečením hus dôkladne očistíme a nasolíme. Jednu hrsť soli použijeme na vnútro a jednu na vonkajšok.
2. Pec vyhrejeme na 150 až 180 °C, hus dáme na pekáč a podlejeme 200 až 300 ml vody. Pečieme dve hodiny.
3. Po dvoch hodinách časť výpeku odoberieme, hus obrátime a pečieme ešte 45 až 50 minút. Podávame s prílohami podľa nášho výberu – v Slovenskom Grobe sa tradične k pečenej husi podávajú lokše a kapusta.

Tip: Podobne ako hus, môžeme si doma pripraviť aj kačicu.

V reštaurácii Gurmánsky Grob sú typickou prílohou k pečenej husi zemiakové lokše a šťavnatá uparená červená kapusta.

Gurmánsky Grob: Reštaurácia, ktorá sa stala inštitúciou husaciny

Čítať viac >

 

Vykŕmená husacia pečeň so zemiakovými lokšami z reštaurácie Gurmánsky Grob

Počet porcií: 6
Príprava: 60 minút

Suroviny na prípravu pečene:
vykŕmená husacia pečeň
husací tuk podľa potreby
100 až 150 ml vody
jablká podľa chuti

Suroviny na prípravu lokší:
1 kg zemiakov
100 až 150 g polohrubej múky
soľ

Postup:
1. Príprava pečene: Vykŕmenú pečeň dobre očistíme od žiliek a ponoríme do husacieho tuku. Toho má byť toľko, aby pečeň zakrýval. Dolejeme 100 až 150 ml vody a pečeň v zmesi pomaly dusíme. Tuk s vodou má pomaly bublať.
2. Necháme tepelne upravovať 45 minút. Keď chceme zistiť, či je pečeň hotová, zapichneme do nej špajdľu. Z pečene nesmie tiecť krv.
3. Krátko pred dokončením na chvíľu ponoríme do tuku očistené a na plátky nakrájané jablká. Tie v kombinácii s pečeňou dodajú jedlu šťavnatosť.
4. Pečeň nakrájame na plátky a buď ňou naplníme lokše a ozdobíme jablkami, alebo môžeme podávať každé osobitne, no na jednom tanieri.

Jablká a husacia pečeň idú k sebe a v spojení sú skutočnou šťavnatou delikatesou, ktorá si v reštaurácii Gurmánsky Grob našla veľa fanúšikov.

5. Príprava lokší: Uvaríme zemiaky v šupke a necháme ich dobre vychladnúť. Najlepšie je uvariť ich deň vopred – ak robíme lokše k husi alebo ku kačici, tak vtedy, keď ju nasolíme.
6. Zemiaky ošúpeme a nastrúhame na strúhadle.
7. Pridáme múku, trochu soli a spracujeme cesto.
8. Urobíme si z neho šúľok a z neho malé bochníky, z ktorých vyvaľkáme lokše. Musíme pracovať rýchlo, pretože cesto rýchlo redne a potom sa s ním ťažko pracuje. Ak doň pridáme múku, síce sa s nim bude pracovať ľahšie, ale lokše budú tvrdé.
9. Lokše pečieme na rozpálenej suchej kovovej platni, prípadne nasucho na vhodnej panvici.
10. Potrieme tukom a plníme podľa chuti – môžeme husacou alebo kačacou pečeňou, ale môžeme ich urobiť aj nasladko – s makom a so slivkovým lekvárom.

 

Recepty pripravil Boris Haško, šéfkuchár a majiteľ reštaurácie Gurmánsky Grob.

 

 

 

 

 

Reštauráciu Gurmánsky Grob nájdete aj na Instagrame či Facebooku.

Recepty: Boris Haško
Text: Katarína Kántorová
Fotografie: Dominika Noskovičová

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Katka Kántorová

Zanietená jazyková redaktorka, ktorej hlavnou pracovnou náplňou je mať oči na stopkách, len čo sa na obzore objaví nejaká chybička. Od štúdia na vysokej škole až dodnes prešla rôznymi redakčnými profesiami, no s určitosťou vie, že okrem korigovania sa v živote nezaobíde ani bez písania. A, samozrejme, bez dobrej kávy a milej mačacej spoločníčky Ellie.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články