Wasabi.stro v Ivanke pri Dunaji: Chuť kvalitnej Ázie s ostrou dávkou odvahy

 Wasabi.stro v Ivanke pri Dunaji: Chuť kvalitnej Ázie s ostrou dávkou odvahy

Wasabi.stro, koncept zameraný na ázijskú kuchyňu, ktorý si získal srdcia Ivančanov, no nemá núdzu ani o hostí z okolitých dedín či Bratislavy. Niet sa čo čudovať. Zárukou úspechu je spojenie kuchyne postavenej na čerstvosti a kvalite surovín a ctižiadostivosti a odhodlaní novej majiteľky. Tá vdýchla Wasabi.stru nový vietor do plachiet. Precvičte si prsty, uchopte správne jedálenské paličky a prijmite spolu s nami pozvanie plné exotických a pestrých chutí.

Wasabistro-ázijské-bistro-Ivanka pri Dunaji
Za týmito dverami nájdete nielen sushi, ale aj zeleninové jedlá, teplú kuchyňu či sladké dezerty. Jedno však majú spoločné – tento koncept ázijského bistra je postavený na čerstvosti a kvalite surovín.

Funkčný koncept priestoru v surových a prírodných materiáloch

Wasabi.stro, strategicky umiestnené v srdci Ivanky pri Dunaji, priamo na hlavnom ťahu, neminiete ani v prípade, že tadiaľ iba prechádzate. Príjemnú terasu delia od frekventovanej cesty plot a zeleň, ktoré vytvárajú zvukovú bariéru a ponúkajú príjemnú intimitu. Kombinácia ako stvorená na posedenie a navodenie priam dovolenkového pocitu.

Wasabistro-terasa-Ivanka-pri-Dunaji
Aj keď je poloha Wasabi.stra v centre obce a na hlavnej ulici, terasa ponúka príjemné miesto na posedenie a súkromie.

Interiér však svojou atraktivitou nezaostáva. Je navrhnutý jednoducho a minimalisticky, zároveň však vytvára útulný a príjemný pocit. Betón, priznané stavebné prvky, prírodné materiály a stenu z tehál natretú bielou farbou dotvára mobiliár v kontrastnej čiernej a bielej farby. Do toho zopár ružových doplnkov a vždy čerstvé kvety na stole.

Wasabistro-ázijské-bistro-Ivanka-pri-Dunaji

Wasabistro-ázijské-bistro-Ivanka-pri-Dunaji

Wasabistro-interiér
Interiér Wasabi.stra je jednoduchý, minimalistický, s dôrazom na stavebné prvky a prírodné materiály. Celkový pocit a atmosféru však dotvárajú doplnky či kvety. Ako sa vraví – tajomstvo sa skrýva v jednoduchosti.

Účelový, praktický, doladený doplnkami, ktoré vytvárajú atmosféru. Priestor je v prednej časti presvetlený veľkými oknami a denným svetlom. Zadná časť s okrúhlym stolom zase ponúka intímnu atmosféru. 

Wasabistro-suveníry-Japonsko-spomienky
Čestné miesto patrí aj spomienkovým predmetom z Japonska, ktoré majiteľke prirástlo k srdcu. Možno aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa nebála íšť do tohto závažného kroku.

Nechýba ani špeciálna vitrínka so suvenírmi a spomienkami, ktoré si Lucia priniesla priamo z Japonska, kam sa jej ako študentke podarilo vycestovať. Pracovala tam ako čašníčka 6 mesiacov, počas ktorých spoznávala krajinu, kultúru a hlavne gastronómiu,  ktorá je celkom odlišná od tej našej. Prejdime však k jedlám, na ktoré sme boli predsa len o čosi viac zvedaví.

Wasabi.stro a jeho pestrá, no nie prehnaná ponuka jedál

Ázijská kuchyňa je rozmanitá, rôznorodá a bohatá na rozličné chute. Rovnako je ladené aj menu Wasabi.stra, ktoré ponúka z každého rožku trošku. Okrem klasiky v podobe sushi si môžete pochutiť aj na čisto zeleninových rolkách, ktoré sú čoraz viac vyhľadávané. Nechýbajú ani populárne udon rezance s hovädzím alebo kačacím mäsom, tempurovaná chobotnica, tradičný japonský ramen či kokosová polievka Tom Yum.

Wasabistro-ázijské-bistro-Ivanka-pri-Dunaji

Wasabistro-sushi-ponuka-jedál
Sushi majstri si dávajú záležať a z jedál dokážu vyčarovať priam umelecké diela. Dokonalé a kreatívne prevedenie je čerešničkou na torte.

Veľmi obľúbené sú aj Bao žemle plnené bôčikom alebo krevetami. „Nechýba ani náš domáci fermentovaný kimchi šalát alebo sladká bodka na záver, mimoriadne obľúbený dezert Mango Sticky Rice, ktorý nemá široko ďaleko konkurenci ;),“ približuje nám menu Lucia Ratkovská, mladá a šarmantná majiteľka Wasabi.stra. Vyberie si tak skutočne každý, no zároveň sa neutopí v nezmyselne širokej ponuke jedál. 

Wasabi.stro a menu v jesennom šate 

Prichádzajúca jeseň so sebou prináša aj zmenu ponuky jedál v duchu sezónnosti. Kuchárom sa podarilo skĺbiť tradičné jesenné suroviny, ako napríklad tekvicu či repu, a zakomponovať ich do teplého šalátu s quinoou či do bodky vyladiť chute chobotnice koriandrovou zálievkou. Chuťovky, ktoré stoja za skúšku, nemyslíte?

Wasabistro-hovädzie-líčka
Ponuka jedál je rozmanitá a na svoje si príde každý. Hovädzie líčka s tekvicovým pyré doplnené shiso-koriandrovým pestom sa vám doslova rozpadnú na jazyku.

Vyhýbate sa morským plodom či rybám? To vôbec nevadí. Dajte si hovädzie líčka s tekvicovým pyré a so shiso-koriandrovým pestom. Okrem týchto noviniek si však svoje miesto v menu našlo aj kuracie mäso. A to po prvýkrát. Chrumkavé kura s pikantnou marinádou a jazmínovou ryžou si rýchlo získalo svoju klientelu.

Wasabistro-jesenná-ponuka
Wasabi.stro má okrem stáleho menu aj sezónnu špeciálnu ponuku. Tej jesennej kraľujú sezónne potraviny pretavené do exotických a nápaditých jedál.

A čo z jesenného menu by odporučila majiteľka Lucka? „Môj favorit jesenného menu je Dajzu Avocadu, čisto zeleninová rolka s takuan, čerstvou uhorkou a rukolou, zabalená v sójovom papieri. Na vrch ide guacamole s koriandrom dozdobené čipsom z batátu a póru. Stačí iba jemne poliať sójou omáčkou, vďaka čomu sa dokonale zvýrazní chuť tejto rolky,“ navnadila nás majiteľka Lucka natoľko, že sme neodolali, Dajzu ochutnali a nedá sa inak, ako s ňou súhlasiť. Potešenie chuťových pohárikov zaručené.

Wasabistro-dajzu-avocado-zeleninové-rolky
Dajzu Avocado je zeleninová rolka, ktorá je chuťovo vyšperkovaná. Obľúbený pokrm, ktorý radí medzi svoje najobľúbenejšie aj majiteľka Lucia Ratkovská.

Wasabi.stro a jeho znovuzrodenie

Wasabi.stro otvorilo svoje dvere v roku 2020. V čase, kedy zúrila korona a aj zabehnutým gastroprevádzkam hádzala polená pod nohy. Aj napriek tomu sa Wasabi.stru podarilo postaviť na nohy, udržať sa na nich a nájsť si verných priaznivcov. Preto by bola škoda, ak by Ivanka pri Dunaji o tento koncept ázijského bistra prišla. Bývalí majitelia sa však rozhodli svoju srdcovú záležitosť predať a posunúť do rúk niekoho, kto ho prevezme s láskou, odhodlaním a energiou.

Wasabistro-Lucia-Ratkovská-majiteľka
Ak sa ma hocikto predtým spýtal, či by som nechcela mať niečo svoje, moja odpoveď bola jednoznačná – nie, nikdy. Avšak nie nadarmo sa vraví, že nikdy nehovor nikdy. Sám život to totiž veľakrát zariadi inak, prezrádza nám majiteľka Lucia Ratkovská, ktorej osud privial do cesty príležitosť a výzvu.

Lucka bola prvou voľbou a aj napriek svojej vyťaženosti sa bez zaváhania rozhodla do toho skočiť po hlave. Alebo skôr bezhlavo? Všetko sa totiž zomlelo rýchlejšie, ako by ktokoľvek čakal. „Túto výzvu od života som prijala a musím povedať, že to bolo jedno z mojich najlepších rozhodnutí. Zrazu som nadobudla nový, nepoznaný pocit, ktorý som doteraz nemala nikdy možnosť pocítiť a zažiť,“ približuje Lucka rýchly sled udalostí a osudovú príležitosť.

Wasabistro-Lucia-Ratkovská
Lucia bola vždy veľmi ctižiadostivá. Chopila sa svojej šance, ku ktorej však pristupuje zodpovedne. „Veľkú zodpovednosť cítim v tom, aby som sa s pokojným svedomím vedela pozrieť zamestnancom do očí a aby som im každý mesiac mohla dať výplatu,“ vysvetľuje s pokorou Lucia.

Chute Ázie na tanieri i priamo na dlani pre každého

Myslím, že budem hovoriť za všetkých ľudí z bližšieho i vzdialenejšieho okolia, ak poviem, že práve v týchto končinách chýbal koncept, ktorý by ponúkal ázijskú kuchyňu. Kvalitnú. Zameranú na čerstvosť, pestrosť a kvalitu surovín. Vo Wasabi.stre sa toto všetko snúbilo a prinieslo výsledok, ktorý obohatil gastro scénu v okolí. A čo má v pláne Wasabi.stro na čele s novou majiteľkou? Keďže sme mali šancu stretnúť Luciu osobne, stráviť s ňou jedno veľmi príjemné doobedie a vidieť jej zanietenosť, nepochybujeme, že má v rukáve nejedno eso, ktoré čoskoro vytiahne.

Wasabistro-Ivanka-pri-Dunaji
Wasabi.stro nájdete v obci Ivanka pri Dunaji neďaleko Bratislavy. Koncept ázijského bistra je tu viac ako žiadaný a rýchlo si našiel svojich priaznivcov, ktorí sem radi pricestujú aj z okolia.

 

Wasabi.stro nájdete aj na Facebooku a Instagrame.

Text a foto: Dominika Noskovičová

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Dominika Noskovičová

http://www.kavickari.sk

Tvor tvorivý s vášňou k písaniu, foteniu a iným kreatívnym aktivitám. Svoje študijné kroky smerovala k štúdiu divadelných, filmových a mediálnych vied na Viedenskej univerzite. A vďaka Kávičkárom mohla tieto svoje vášne spojiť s ďalším pôžitkom, akým je kvalitná káva. Inšpiráciu a múzu hľadá vo všedných veciach. Svet rada objavuje cez hľadáčik fotoaparátu, zaznamenáva s perom v ruke a vychutnáva s kvalitnou kávou v ruke. Ako každá žena a mama sa točí v nekonečnom kolotoči. Preto vyhľadáva činnosti, ktoré ju bavia a napĺňajú. Na Kávičkári.sk má Dominika na starosti najmä sekciu "Pražiarne", ktorej dodáva jej osobitý ráz a vzhľad. Ako autorka románu však svoju kreatívnu dušu potešuje aj tvorbou rozhovorov, či iných článkov na našom portáli.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články

0
Budeme radi za vaše názory, prosím zanechajte nám komentár.x