Base Camp v Bytči – základňa, ktorá vyrazila dych nielen miestnym

 Base Camp v Bytči – základňa, ktorá vyrazila dych nielen miestnym

Keď sa spýtate kohokoľvek z okolia Bytče, kam zájsť na kávu, určite vám odporučí práve Base Camp. Vskutku nápadité miesto, ktoré naozaj vyniká svojím konceptom, postavili majitelia Miroslav Polko a Lívia Mináriková na silných základoch. Tými sú unikátny dizajn, kvalitná ponuka orientovaná na lokálnych dodávateľov a priateľská atmosféra. A tak sme sa na toto miesto vybrali aj my, aby sme vám mohli priniesť príbeh Base Campu. Ste pripravení?

Miroslav Polko a Lívia Mináriková sa rozhodli opustiť zabehnutú prácu a pustiť sa do vlastného podnikania v gastre. S odhodlaním a víziou priniesť do Bytče niečo nevšedné a kvalitné.

Naša cesta za jedinečnými gastronomickými prevádzkami, ktoré stoja za návštevu, pokračuje. Vďaka spolupráci s obľúbenou oblátkou Mini Mila sme vám už priniesli niekoľko tipov na nevšedné miesta, avšak ešte zďaleka nekončíme. Tentoraz sme vyrazili na severozápad, do mestečka Bytča, ktoré skrýva kaviareň, akú by ste tu rozhodne nečakali.

Ani jeden z majiteľov Base Camp nepochádza z gastra, no napriek tomu sa im podarilo vybudovať koncept, ktorý je známy široko-ďaleko. Ako to dokázali?

Gastro prevádzok pribúda ako húb po daždi. Kdežto v minulosti bolo pár miest, kam zájsť na kávu či koláč, dnes si človek môže vyberať, v ktorej kaviarni si dopraje zaslúžený dúšok kávy. Preto už nestačí ponúkať iba kávu či koláč. Ak chcete uspieť, musíte staviť nielen na kvalitu sortimentu a ponúkaných služieb, ale aj na nápaditosť, koncept či unikátnosť. A práve Base Camp má všetko, čo by mala úspešná a vyhľadávaná prevádzka mať.

Názov Base Camp, v preklade základný tábor, vznikol vlastne vďaka priateľstvu. K názvu Miroslava inšpiroval kamarátov ranč v Portugalsku, logo má zase na svedomí kamarát žijúci v Moskve.

Keramika a kaviareň modranska - unikátne spojenie s úctou k tradíciám

Čítať viac >

 

Zrod Base Campu – alebo príbeh toho, že náhody neexistujú

Rovnako ako nás, možno aj vás zaujíma to, ako sa dvaja mladí ľudia bez predošlých skúseností v gastronómii dostali ku kaviarni, ktorá si získala srdcia miestnych i cezpoľných. V krásnej starodávnej uličke na námestí mestečka Bytča sa nachádzala kaviareň, ktorú s obľubou Miroslav s Líviou navštevovali. „Jedného dňa som šiel okolo, keď som zbadal na okne tejto prevádzky nápis s ponukou na prenájom. Prišiel som domov a povedal Livke: Videla si? Vitalko je na prenájom. A bolo hotovo,“ stručne a s úsmevom zhrnul zrod Base Campu majiteľ Miroslav Polko. Nebolo to však až také ružové a do cesty im život hodil ešte niekoľko polien, ktoré však spoločnými silami prekročili. Plány mali síce veľké, avšak priestor, ktorý bol navyše pre ich plány primalý, majitelia nakoniec prenajali niekomu inému. Osud však zariadil, že aj táto prevádzka po roku zatvárala. V tom čase pribudol na prenájom aj vedľajší priestor, a tak bolo rozhodnuté. Oba priestory dokopy boli dostačujúce na to, aby sa tu zhmotnil sen mladého páru.

Base Camp Bytča ponuka
I keď majú zrejme najdrahšiu ponuku v Bytči, o zákazníkov nemajú núdzu. Sami sme boli svedkom, že po otovrení sa kaviareň zaplnila rýchlosťou svetla a doslova praskala vo švíkoch.

Bytča a kaviareň, akú by ste tu nečakali

Priestor si však vyžadoval obsiahlu rekonštrukciu, preto si Miroslav s Líviou vyhrnuli rukávy a pustili sa do práce, ktorá nakoniec priniesla koláče. A to doslova. 🙂 Čo však bolo na rekonštrukcii najobtiažnejšie? Nie nadarmo sa hovorí, že posledné kroky sú najťažšie, lebo aj skutočne boli. „Doladenie prevádzky ako takej nám dalo poriadne zabrať. Pravdou je, že čo sa týka rozpočtu, kaviareň sme zariadili veľmi skromne, ale zato originálne a inak, ako boli ľudia v našom meste zvyknutí. Rozhodli sme sa investovať finančné prostriedky skôr do kvality servisu a prípravy produktu. V našom prípade do kávy,“ spomínajú na začiatky majitelia.

Base Camp Bytča latte art výberová káva
Pri zariaďovaní kaviarne si veľa pomohli svojpomocne. Zariadenie a doplnky majú prevažne z druhej ruky či podarované. To, čo sa im podarilo vďaka tomu ušetriť, mohli vložiť do kvality servisu. Voľba padla jednoznačne na kávu a kvalitný kávovar.

Retro atmosféra a inšpirácia zo sveta

Spoločnými silami tak vytvorili koncept, ktorý spája kvalitnú ponuku s unikátnym dizajnom. Pri vstupe do prevádzky vás upútajú detaily, o ktoré tu nie je núdza. Nečakajte bezduché miesto a minimalistickú čistotu. Čakajte množstvo retro nábytku, starožitných doplnkov, kníh a predmetov. Tie doslova našepkávajú príbehy, ktoré si odžili. Miro mal v predošlom zamestnaní na starosti dizajnovú stránku obchodov s outdoorovým oblečením, takže ako-takú predstavu o dizajne priestorov mal. Taktiež mal možnosť navštíviť rôzne krásne podniky podobného štýlu pri oceánoch, v ktorých našiel inšpiráciu.

Base Camp Bytča kniha starožitnosti
Nečakajte priestor bez duše, práve naopak. Každý kus retro nábytku tu má svoj príbeh, ktorý si už odžil. Nechýba ani množstvo doplnkov a kníh, ktoré dotvárajú príjemnú atmosféru.

Koncept i ponuka prevádzky nie sú pre Bytču práve typické. Obaja majitelia však vedeli, že chcú dať ľuďom v ich malom meste niečo, čo tu doteraz nemali. Kvalitný produkt, i keď na úkor ceny. „Chceli sme ľuďom ukázať, že atmosféra vznikne len vtedy, keď do projektu vložíte svoj čas, ruky a hlavne srdce. Niekedy nestačí len nakúpiť kožené kreslá a naplácať ich do priestoru.“

Base Camp Bytča exteriér
V priestoroch, vnútorných i tých exteriérových, prevláda nábytok, ktorý zachránili v poslednej chvíli. Namiesto smetiska tak skončil v rukách Base Campákov, ktorí ho opravili a vdýchli mu nový život. Ten zase vdýchol jedinečnú atmosféru ich kaviarni.

Base Camp je základňou lokálnych produktov

Base Camp, v preklade základný tábor, je skutočne základňou, a to lokálnych produktov. Už od otvorenia majitelia vedeli, že chcú spolupracovať so slovenskými dodávateľmi. Samozrejmosťou je preto káva zo slovenskej pražiarne Be:café, od ktorých majú kvalitný kávovar, mlynčeky či servis ušitý priamo na mieru a odhadovanú produkciu. „Dá sa povedať, že všetko, čo o káve vieme, nás naučil Matej z Be:café. Príkladne sa o nás stará, je lojálny a stali sme sa aj kamošmi, čo sem-tam spolu vybehnú na bajky či na pivo. Taktiež je pekne vidieť, ako spolu rastieme – pražiareň aj náš Base Camp.“

Base Camp Bytča káva keramika
Káva z pražiarne Be:café z Rajca, ale aj šálky od keramikárky z Beniakoviec. Miro a Lívia vedeli od začiatku, že chcú ísť cestou remeselnosti a lokálnosti.

Aj ostatné produkty, ktoré si tu môžete vychutnať, pochádzajú zo Slovenska. Vlčie sirupy, víno z Vintopu, remeselné limonády z Manaroots, pečivo z Vojtovej pekárne či Plzeňský Prazdroj, ktorý má distribučné stredisko práve v Bytči. Koláče pochádzajú zase od cukrárky Simony, ktorá ich dodáva výhradne iba do Base Campu, takže jedinečnosť máte zaručenú. Najnovšie do ich ponuky pribudla aj obľúbená oblátka Mini Mila, ktorú si môžete vychutnať ku káve. Pretože čo sa hodí ku kvalitnej slovenskej káve viac ako slovenská ikonická oblátka?

Base Camp Bytča Lívia Mináriková

Base Camp Bytča káva koláč limonáda
Okrem kávy si však v Base Campe pochutíte aj na sviežich limonádach so slovenskými sirupmi Vlčie, oblátke Mini Mila servírovanej ku káve či koláčoch, ktoré cukrárka dodáva výhradne iba do ich prevádzky.

Base Camp je stále v procese

Basecamp je koncept, ktorý si zachováva retro ducha, no sleduje aktuálne kaviarenske trendy. Miroslav s Líviou sa snažia neustále zlepšovať, prerábať priestor a obmieňať svoju ponuku. Taktiež pravidelne organizujú rôzne eventy a tematické večery. Nadchádzajúca letná sezóna sa nesie v znamení sobotných grilovačiek, live barov, videoprojekcií či beer pongových turnajov.

Base Camp Bytča majitelia
„Či nemáme chuť to niekedy zabaliť? Povedzme sme si úprimne, pracujeme spolu a ešte aj v gastre. Takže v priemere tak 7-krát týždenne,” odpovedal s vtipom mladý pár na otázku, či to nemajú chuť na jednom fronte, či už tom partnerskom, alebo pracovnom, zabaliť.

Najväčším eventom v Base Campe však býva každoročná oslava ich narodenín, tentokrát už štvrtých. „Tento veľkolepý event je naplánovaný na sobotu 8.6.2024. Nebude chýbať profi bartender miešajúci úžasné drinky v exteriérovom live bare či prekvapko v podobe úspešnej tatérky, ktorá bude priamo v bejse robiť menšie tetovania na počkanie zadarmo.“

 

Base Camp Bytča Mini Mila
„Ako to v každom kolektíve býva, stane sa, že vzniknú problémy. Nám sa ich, chvalabohu, podarilo včas identifikovať a vyriešiť. Momentálne máme fakt super baby, ktorým by sme sa chceli zo srdca poďakovať za to, že nás trpia a zvládajú všetko nové, čo od nich požadujeme,“ nezabúdajú vyjadriť vďaku svojmu tímu.

Skok do neznáma, ktorý bol trefou do čierneho

Ako spätne hodnotia Miroslav s Líviou rozhodnutie vstúpiť do neznámych vôd a ponúknuť v Bytči niečo nevšedné, čo tam doteraz nebolo? „Ako sa ukázalo, funguje to. Niektoré kaviarne v meste po nás kopírujú viac, niektoré menej, ale my sme radi, že zákazník aj na iných miestach dostane produkt a servis hodný 21. storočia.“

Base Camp Bytča Miroslav Polko a Lívia Minarovičová
„Každý feedback poteší, avšak tie úprimné a zo srdca potešia úplne najviac. Taktiež je krásne, keď vie človek oceniť vašu prácu, aj mimo otváracích hodín, a všíma si energiu, ktorú do priestoru a služieb investujete.“

Base Camp, Coffee & Beer nájdete aj na Facebooku a Instagrame.

Text a foto: Dominika Noskovičová

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Dominika Noskovičová

http://www.kavickari.sk

Tvor tvorivý s vášňou k písaniu, foteniu a iným kreatívnym aktivitám. Svoje študijné kroky smerovala k štúdiu divadelných, filmových a mediálnych vied na Viedenskej univerzite. A vďaka Kávičkárom mohla tieto svoje vášne spojiť s ďalším pôžitkom, akým je kvalitná káva. Inšpiráciu a múzu hľadá vo všedných veciach. Svet rada objavuje cez hľadáčik fotoaparátu, zaznamenáva s perom v ruke a vychutnáva s kvalitnou kávou v ruke. Ako každá žena a mama sa točí v nekonečnom kolotoči. Preto vyhľadáva činnosti, ktoré ju bavia a napĺňajú. Na Kávičkári.sk má Dominika na starosti najmä sekciu "Pražiarne", ktorej dodáva jej osobitý ráz a vzhľad. Ako autorka románu však svoju kreatívnu dušu potešuje aj tvorbou rozhovorov, či iných článkov na našom portáli.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články