Keramika a kaviareň modranska – unikátne spojenie s úctou k tradíciám
Modra je mestom mnohých tvárí. Okrem tradícií, histórie, vínnych pivničiek či kultúry sú to aj rozrastajúce sa gastro príležitosti a modranská keramika, ktoré dodávajú mestu svoju unikátnosť. A práve modranska je unikátny koncept, ktorý sa skladá z keramickej dielne, kamennej predajne a kaviarne. Na našej ceste za výnimočnými kaviarňami sme navštívili Jakuba Lišku, aby nám porozprával príbeh modranskej. Prečo sa rozhodol zachrániť výrobu tradičnej modranskej keramiky, čím je majolika výnimočná a aké spomienky má na detstvo v keramickej dielni?
Objavovanie originálnych miest pokračuje. Vďaka spolupráci s unikátnou oblátkou Mini Mila vám počas celého roka predstavíme a poodhalíme kaviarne a koncepty, ktoré rozhodne stoja za pozornosť. Vydajte sa spolu s nami na ďalšie miesto, ktoré vás chytí za srdce. Je ním výnimočné spojenie kaviarne a jedného z najstarších remesiel, hrnčiarstva. Príbeh, ktorý vzdáva hold tradíciám a je pretkaný rodinnou históriou.
Detstvo pri hrnčiarskom kruhu
Jakubov otec, Marián Liška, je uznávaným hrnčiarom a figuralistom. V keramickej dielni a pri kruhu tak prakticky vyrastal. Už ako malé dieťa si popri otcovi modeloval figúrky a zvieratká. Napriek tomuto zázemiu bolo rozhodnutie prihlásiť sa na keramickú tvorbu na strednej škole umeleckého priemyslu pomerne prekvapivé. Prekvapivé však boli aj jeho ďalšie kroky či to, ako ho prúd osudu najprv unášal rôznymi smermi, aby nakoniec predsa len skončil vo svojej vlastnej keramickej dielni. Medzitým však stihol vyštudovať architektonickú tvorbu na VŠVU či Dizajnérske myslenie vo Veľkej Británii.
Modranska vzdáva úctu tradíciám
Modranskej keramike a majolike vdýchol Jakub nový život, zmodernizoval ju a doslova ju vzkriesil. Po návrate zo zahraničia sa nechcel prizerať, ako tradícia výroby modranskej keramiky zaniká, preto sa spolu s kamarátmi, grafickými dizajnérmi, rozhodol túto tradíciu oživiť a obliecť ju do moderného šatu atraktívneho aj pre dnešnú generáciu. Od začiatku vedel, že sa chce zamerať hlavne na úžitkovú keramiku. Čiže keramiku, ktorá nájde svoj úžitok a bude sa aktívne využívať, nie iba stáť v poličke ako dekorácia. Výrobky modranska si tak môžete kúpiť domov, no nájdete ich aj v rôznych prevádzkach či firmách.
Majolika – čím je špeciálna?
Majolika je špecifická technika výroby keramiky, ktorej história v Modre siaha až do 15. storočia. Je charakteristická postupom, pri ktorom sa nízko pálený výrobok namáča do bielej glazúry. Do tej sa následne farbami za surova maľujú vzory a ornamenty, ktoré po ďalšom výpale nadobudnú rovnaký lesk ako biela glazúra.
Modranska majolika má typický vzor s prvkami kvetov, rastlín a remesiel. Šálky, hrnčeky, taniere, misy či vázy. Ponuka je naozaj široká a okrem úžitkovej keramiky tu nájdete aj dekoratívne predmety.
Kaviareň v hrnčiarskej dielni
Ako vznikol nápad pridružiť k dielni aj kaviareň? Káva a keramika k sebe pasujú ako kľúč a zámok, no i tak je toto spojenie pomerne raritou. „Chceli sme našu výrobu rozšíriť, aby mali ľudia šancu výrobky aj vidieť, pričom sa nám zdalo zmysluplné využiť priestor aj na niečo iné ako iba dielňu a showroom,“ začína rozprávanie zrodu tohto výnimočného miesta Jakub. Kaviareň bola skutočne trefou do čierneho, keďže výrobky môžu byť priamo jej súčasťou. A to nielen v rámci servisu a podávania kávy. Výrobky sú zakomponované všade naokolo – objímky žiaroviek, dekorácie, tabuľky, všetko je tu autentické a originálne.
Lokálny sortiment z celého Slovenska
Keď príde niekto po keramiku, môže si tu dať aj kávu či niečo iné zo základnej ponuky lokálnych slovenských produktov. Tomu sa vraví spojiť užitočné s príjemným a ešte príjemnejším. „Sortiment sme postavili na slovenských veciach. Máme slovenské pivo z Rožňavy, víno z Modry, nealkoholické pivo z Liptovského Mikuláša, remeselné limonády z Dolnej Stredy, koláče od tunajších cukrárov. Aj preto sme vedeli, že ku káve chceme niečo slovenské. A tak máme Mini Milu zo Serede,“ približuje nám s úsmevom ponuku kaviarne Jakub. Popritom popíjame lahodnú kávu, ktorá je, ako inak, zo slovenskej pražiarne Bozin Roastery v Pezinku. Čo sa týka kávy, od začiatku vedeli, že chcú ponúkať kvalitnú kávu. Na mlynčeku nájdete Indiu, ktorá je takým zlatým stredom a podľa slov Jakuba si ju ľudia pochvaľujú. A to je pre nich hlavným ukazovateľom.
Modranska zaplnila dieru na trhu, no stále napreduje
A aké sú odozvy na tento koncept? Ľudia reagujú pozitívne a vravia, že sa im tu páči, lebo je to také unikátne a zároveň slovenské. Samozrejme, je tu ešte veľa príležitostí a možností, kam by kaviareň chceli posunúť – či už ponukou sortimentu, alebo aktivitami a eventmi. „V máji to budú 2 roky, čo máme predajňu s kaviarňou. Predajňa má naozaj zmysel a kaviareň je veľmi dobrým doplnok, no stále je tam ďalší potenciál. Napríklad náš komunitný stôl, ktorý sme si vymysleli, aby sme mali kde robiť nielen keramické kurzy, ale aj rôzne besedy a iné podujatia nie priamo spojené s keramikou.“
No už teraz majú za sebou rôzne akcie, ktoré si ľudia obľúbili. Letné dielničky pre deti či sobotný brunch pre celé rodiny. Ľudia prídu v sobotu na celý deň, dajú si niečo jesť, deti tu pobehujú a točia si na kruhu. „Sme vo vlastných priestoroch, čo nám dáva možnosť sa ešte viac posúvať, a to v každom smere. Uvidíme, čo prinesie toto leto a tento rok,“ prezrádza Jakub. Modranska je však už teraz dôkazom, že spojenie tradícií a inovácií funguje. A veľmi dobre.
Kaviareň a keramiku modranska nájdete aj na Instagrame a Facebooku.
Text a foto: Dominika Noskovičová