Balík pomoci pre cestovný ruch nestačí – aké kroky plánuje ministerstvo?
Vláda pôvodne predpokladala, že suma vyčlenená v decembri 2020, pokryje fixné náklady podnikateľom v sektore cestovného ruchu až do konca roka 2021. Minister Andrej Doležal priznal, že vyčlenených 100 miliónov budú musieť navýšiť.
,,Prepad tržieb v tomto sektore je taký výrazný, že vyčlenených sto miliónov eur pokryje pokles výpadku fixných nákladov iba za minulý rok. Ministerstvo dopravy sa preto bude uchádzať o navýšenie peňazí do “schémy pomoci”,” povedal minister. O akú sumu pôjde zatiaľ nekonkretizoval. Napriek maximálnemu úsiliu zo strany ministerstva, nemajú zatiaľ na účte pomoc zo schémy, podľa prieskumu platformy Stále máme chuť, 4 z 5 gastroprevádzok. “Samozrejme rozumieme mimoriadne ťažkej situácii, v ktorej sa títo podnikatelia ocitli. Robíme sedem dní v týždni, čo je v našich silách, aby sa peniaze k žiadateľom dostali čo najskôr. Stále však platí, že pri posudzovaní žiadostí musíme postupovať precízne. Nakladáme s verejnými financiami a nemôžeme si dovoliť chyby, ktoré by viedli k neoprávnenému čerpaniu,” uviedol minister.
30 + 30
Ministerstvo má na posúdenie žiadosti 30 pracovných dní a na vyplatenie peňazí ďalších 30 pracovných dní. Keď si to teda zilustrujeme, ak prevádzka podala žiadosť hneď v deň spustenia schémy pomoci tj. 15. 12., lehotu na vyplatenie peňazí má ministerstvo do polovice marca. Priemerná doba vybavenia žiadosti je momentálne 40 dní. “Áno, je pravda, že v niektorých prípadoch dochádza k predĺženiu lehoty na vybavenie žiadosti, napríklad ak dostaneme neúplnú žiadosť, v tomto prípade kontaktujeme žiadateľov a prosíme ich o doplnenie ich žiadosti,” upresnil Doležal. Podľa ministra, sa pod predĺženie lehôt s podpísalo aj to, že viacerí zamestnanci boli chorí. Kvôli zrýchleniu procesov, ministerstvo prijalo aj brigádnikov, ktorí denne posúdia približne 150 žiadostí.
Žiadateľ nesmie byť dlžník
Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska poukázala, na svojej stránke, aj na ďalšiu prekážku, ktorá komplikuje a zdržuje proces vyhodnocovania žiadostí v schéme pomoci. A to, že žiadateľ nesmie byť dlžníkom v zmysle zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, v čase posudzovania jeho žiadosti. Pôvodne malo postačovať, aby táto povinnosť bola splnená k 31. 12. 2019. Zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy, to však v čase zverejnenia výzvy neumožňoval. Až zmenou zákona, účinnou od 1. 1. 2021, bola táto podmienka zrušená. Ministerstvo však momentálne musí naďalej posudzovať žiadosti podľa podmienok v pôvodne zverejnenej výzve, aby nedošlo k ďalšiemu zdržaniu procesu schvaľovania už doručených žiadostí. Ako však uvádza Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska: „Ministerstvo dopravy a výstavby SR nám v diskusii pri príprave výzvy na ďalšie obdobie potvrdilo, že túto podmienku zruší. To znamená, že pri posudzovaní nových žiadostí v rámci výzvy de minimis už nebude ďalej kontrolovať a preverovať skutočnosť, či žiadateľ spĺňa podmienky §8a zákona.“
Odklad splatnosti poistného aj za február
Novinky prišli aj zo Sociálnej poisťovne. Na svojej stránke zverejnila informáciu, že zamestnávatelia a SZČO si môžu odložiť splatnosť poistného na sociálne poistenie aj za mesiac február 2021 do 30. júna 2021 za predpokladu, že ich čistý obrat alebo príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti v tomto mesiaci poklesol o 40 % a viac. Lehota splatnosti poistného na sociálne poistenie za február 2021 za zamestnancov sa, však nemení. Poisťovňa v tejto súvislosti pripravuje formulár čestného vyhlásenia, ktorý bude slúžiť na preukázanie splnenia podmienok odkladu splatnosti poistného za mesiac február 2021. Ak nemá odvádzateľ poistného prístup k internetu, môže Sociálnej poisťovni doručiť aj listinnú podobu formuláru.
Text: Mária Baláž Gyuránová
Foto: Ondrej Bobek