Stará nová Gottwaldka

 Stará nová Gottwaldka

 

Nie je retro, jej názov však pripomína časy dávno minulé. Najnovšia piváreň v Prešove vzkriesila staré meno známej ulice a priniesla Prešovčanom ďalšie skvelé miesto na užívanie života.

Gotwalldka Prešov

Gotwalldka Prešov

„Dzeň bez piva… dzeň straceny,“ hlása novučičký podnik Gottwaldka hneď pri vchode a všetkým okoloidúcim nie práve nenápadne nahovára, čo tejto štýlovej prevádzke oproti Prešovskej univerzite dáva životnú energiu. Uhádli ste, je to pivo. Pivu sa pripisujú všelijaké liečebné a zázračné schopnosti, na jednej sa však zrejme zhodneme všetci – pivo spája ľudí a ide ruka v ruke s dobrou náladou. Kvalitné remeselné pivo ste však donedávna na Východnom Slovensku hľadali celkom ťažko, a tak sa Jozef Kaňuk, ktorý hneď veľa už pred pár rokmi otvoril obľúbenú kaviareň Nico Cafe, rozhodol venovať mu priestor, ktorý si zaslúži. Vitajte v krajine piva a pôžitkov!

Gotwalldka Prešov

Gotwalldka Prešov

 

Gotwalldka Prešov

Ak by ste v Gottwaldke hľadali retro spomienky na „staré dobré časy“ či kontroverzné ospevovanie jedného z najväčších komunistických lídrov, sklameme vás. V tejto nenápadnej pivárni nenájdete ani jedno, ani druhé. Gottwaldka svoj názov „zdedila“ po ulici, na ktorej stojí – tú po revolúcii premenovali na Ulicu 17. novembra, no Prešovčania ju dodnes nazývajú starým menom. Gottwaldku teda každý ľahko nájde a ak nie, dáme vám rýchly návod – stojí hneď cez cestu od budovy univerzity. Jej novým poznávacím znakom je dnes už slávna „múdra tabuľa“, ktorou Nico Café odvedľa šírilo do sveta rôzne vtipné posolstvá. Dnes táto tabuľa stojí pred Gottwaldkou a naďalej robí okoloidúcim, ale i fanúšikom podniku na Facebooku lepší deň.

Gotwalldka Prešov

Gotwalldka Prešov

Gotwalldka Prešov

Gottwaldka vás vonku privíta príjemnou letnou terasou, zatiaľ čo vo vnútri nájdete dve útulné poschodia. Vďaka štýlovému mestskému dizajnu, priznanej tehlovej stene natretej na bielo-žlto a nevtieravým knižniciam sa tu budete cítiť pohodlne cez deň i večer a ak máte radi vychytávky, Gottwaldka vás určite poteší. Tú prvú nájdete uprostred každého stola – nenápadný drevený zvonček, ktorý vraj vymysleli šikovní Prešovčania ako start-up projekt, za vás nevtieravo a efektívne privolá čašníčku hneď ako si sadnete. Čašníci vďaka nemu rýchlo vedia, kde ich hostia potrebujú a vy nemusíte zbytočne čakať dlhšie, ako by ste chceli.

Gotwalldka Prešov

Gotwalldka Prešov

Gotwalldka Prešov

Gotwalldka Prešov

Dobrými nápadmi sa to ale hemží aj v jedálnom lístku. K vychladenému pivu totiž neodmysliteľne patrí aj poriadne jedlo. Okrem moderného denného menu si tu môžete vychutnať rôzne street-foodové vychytávky z celého sveta, napríklad poutine hranolky s rôznymi prílohami a omáčkami či výborné sendviče. My sme vyskúšali putine fries s trhaným bravčovým plieckom a coleslaw šalátom, slinky sa nám ale zbiehali aj na pulled pork sendvič alebo Philly cheese pepper. Ak však na svetové chute jednoducho nemáte chuť, k pivku si môžete objednať aj tradičnú držkovú polievku, škvarkovú pomazánku či domácu huspeninu. Nazdravie!

Gotwalldka Prešov

Gotwalldka Prešov

Gotwalldka Prešov

Gottwaldku nájdete aj na facebooku.

Text: Miroslava Germanová

Foto: Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Odporúčané články