Smolenický zámok: Dominanta malokarpatského regiónu

 Smolenický zámok: Dominanta malokarpatského regiónu

Na úpätí Malých Karpát, nad malebnou dedinkou Smolenice a s krásnymi výhľadmi do okolia, stojí romantický Smolenický zámok. Jeho história siaha až do 15. storočia a prešiel svojimi vrcholmi aj pádmi, ktoré viedli k jeho súčasnej podobe a využitiu. Po kompletnom vyhorení a zničení v časoch napoleonských vojen bol v minulom storočí zrekonštruovaný do dnešnej podoby. Následne ho do užívania dostala Slovenská akadémia vied, ktorej zámok slúžil ako reprezentatívny priestor na organizáciu medzinárodných vedeckých podujatí. V súčasnosti svoje brány otvára aj návštevníkom mimo vedeckých kruhov a sympózií, ktorí si môžu vychutnať jedinečný pobyt na tomto nádhernom mieste.

Smolenický zámok
Smolenický zámok je postavený na návrší, takže z neho máte nádherný výhľad do celého okolia.

Smolenický zámok – pohľad do histórie

Malokarpatský región je bohatý na históriu. Z vyhliadkovej veže zámku je napríklad na dohľad hradisko Molpír, ktoré datujeme do 6. až 7. storočia pred n. l. Dnes zrekonštruované, s peknou expozíciou a infraštruktúrou. Svoju vlastnú a zložitú históriu má aj Smolenický zámok. S prvou zmienkou v prvej polovici 15. storočia mal hrad strážiť malokarpatský priesmyk. Od pezinských a svätojurských grófov k Országovcom, neskôr Erdődyovcom až nakoniec k Pálffyovcom. Zámok menil majiteľov, až napokon vyhorel a bol celý zničený. S náročnou obnovou začal jeho posledný majiteľ Jozef Pálffy. Dokončený a zariadený bol až v roku 1953, keď už bol majiteľom zámku štát. Ten dal Smolenický zámok do užívania SAV, ktorá tam dodnes organizuje stretnutia vedcov z celého sveta a svoje priestory ponúka aj na prenájom.

Smolenický zámok
Smolenický zámok mal ťažšiu históriu – často menil majiteľov, vyhorel a bol zničený. Obnova mu však vdýchla nový život a dnes je pýchou Trnavského kraja.

Inšpirovaný zámkami na rieke Loire

Smolenický zámok nemožno prehliadnuť cestou autom, je skutočnou dominantou celej oblasti. K zámku vedie asfaltová cesta pre ubytovaných hostí či účastníkov podujatí. Pre turistov je možnosť parkovať v obci či na malom parkovisku pod zámkom. Vedie k nemu príjemná a nenáročná lesná cestička, kde sa v poslednej zákrute romanticky ukáže hradba a vstupný portál. Smolenický zámok je skutočne masívny a pôsobivý. Vďaka citlivej pálffyovskej rekonštrukcii podľa návrhu Jozefa Huberta si objekt zachováva autentický historický nádych. Inšpiráciou boli zámky na rieke Loire a je veľká škoda, že sa iniciátor celého projektu nedožil jeho finalizácie.

Smolenický zámok
Pri návšteve vás určite potešia výhľady z veže, obrovské nádvorie či zámocký park.

Smolenický zámok otvoril brány všetkým návštevníkom

Po prechode pod gesciu štátu a Slovenskej akadémie vied sa Smolenický zámok stal reprezentatívnym objektom slovenskej vedy s možnosťou organizácie medzinárodných podujatí. Dlhé roky bol uzatvorený pre verejnosť a slúžil hlavne na tieto účely. Až v posledných rokoch otvára brány aj všetkým návštevníkom a ukazuje ďalšiu z mnohých pamiatok Slovenska a Trnavského kraja, ktoré sa oplatí navštíviť. Na Smolenice si pokojne vyhraďte celý deň. Okrem expozície zámku či hradiska Molpír ponúka okolie a zámocký park v štýle škótskych a anglických lesoparkov ďalšie možnosti relaxu. Keď sa od zámku pozriete dole do dediny, na lúke pod zámkom uvidíte areál Včelovina, ktorý patrí medzi tých najlepších producentov medoviny v našej krajine. Ich areál je ideálny na spoznávanie včelárstva pre rodiny s deťmi.

Smolenický zámok
Smolenický zámok obklopuje príroda, cyklotrasy a turistické chodníčky, ktoré lákajú návštevníkov.

Ideálne miesto na organizáciu veľkých aj malých podujatí

Hradná expozícia nie je typicky historická, no nádherný interiér aj exteriér ponúkajú množstvo tajuplných zákutí. Klenby, široké chodby, historický nábytok a veľa umenia, ukážky dobových fotografií a vyobrazení mapujúcich históriu a rekonštrukciu zámku, ale aj Pálffyovcov. Vnútru dominuje množstvo salónov a konferenčných miestností, a preto je práve Smolenický zámok ideálny na organizáciu akéhokoľvek podujatia. Od konferencií, kongresov, prezentácii až po oslavy, svadby.

Smolenický zámok je ideálnym miestom na romantickú svadbu.
exterier

Včelco v Smoleniciach vás príjemne prekvapí

Čítať viac >

Variabilné možnosti prenájmu interiérových a exteriérových častí spolu s technikou robí zo Smolenického zámku jeden z najzaujímavejších priestorov. Môžete si tu nerušene vypočuť prednášku a neskôr si dať kávičku na balkóne s výhľadom na nádvorie. Práve exteriér je ťahákom celého zámku – potešia výhľady z veže, obrovské nádvorie či zámocký park. Ak hovoríme o romantickej svadbe ako z filmu, Smolenický zámok je na ňu ako stvorený.

Smolenický zámok sa pýši variabilitou priestorov

Počas návštevy Smolenického zámku sme prešli menšie salóniky ako červený či okrúhly, ale aj lovecký či umelecký salón spojený so zámockou jedálňou a barom. Veľká kongresová miestnosť s kapacitou takmer sto ľudí sa pýši zabudovaným plátnom. Na privátne stretnutia je ideálna knižnica a na neformálne stretnutia zas modrý či žltý salónik s masívnymi kreslami a sedačkami. Každý svojský, jedinečný a poukazujúci na rôzne aspekty našej histórie. Okrem iného je k dispozícii kaplnka, terasa, možnosť kateringu a občerstvenia a, samozrejme, ozvučenia všetkých miestností. V zámockom parku je možnosť organizácie kultúrnych podujatí s kapacitou viac ako tisíc návštevníkov. Romantické svadby so stanom na nádvorí sú samozrejmosťou.

Na zámku je viacero salónikov, ktoré sú unikátne a poukazujúce na rôzne aspekty jeho histórie.

Pobyt na zámku má svoje čaro

Smolenický zámok sa v posledných rokoch otvára verejnosti a pomaly buduje infraštruktúru služieb pre svojich hostí. Či už organizujete medzinárodné podujatie, alebo sa chystáte na výlet, zámok má kapacitu ubytovať zhruba stovku hostí. Ukrýva v sebe sedem jednolôžkových a dvadsaťosem dvoj- až štvorlôžkových izieb v štandarde. Každá izba má vlastnú kúpeľňu, WC, písací stôl, wifi, TV, hygienické potreby, uteráky. Pre ubytovaných hostí majú pripravené aj raňajky a možnosť obeda alebo večere. Smolenický zámok ponúka aj ubytovanie v piatich jedinečných apartmánoch (jeden dokonca v hradnej bašte) a v jednom veľkom rodinnom apartmáne s kuchynkou. Pobyt na zámku má svoje čaro a autentický dojem v niektorých izbách umocňuje aj historický nábytok či sofistikované detaily.

Smolenický zámok sa postupne otvára verejnosti a buduje infraštruktúru služieb pre svojich hostí. Má ubytovaciu kapacitu zhruba 100 hostí.

Pobytové balíčky, vďaka ktorým sa budete cítiť kráľovsky

Smolenický zámok je v procese a pomaly si zvyká na svoju službu verejnosti. Postupne sa dobudováva infraštruktúra pre návštevníkov. Aj keď stále vo veľkej miere slúži primárnemu účelu, postupne vytvára ponuku aj pre iný typ návštevníkov. Okrem samotného zámku je k dispozícii park s turistickými chodníkmi, cyklochodníkmi, altánkami a ohniskom. Nechýbajú ani rôzne pobytové balíčky, vďaka ktorým zažijete romantický pobyt v zámockom apartmáne so slávnostnou večerou a s wellnessom. O ten sa postará Sanasuma ajurvéda spa, ktoré nájdete na hornom nádvorí. Vírivka, sauny, masáže a srílanské špeciality. Garantujeme, že je len málo miest, kde sa budete cítiť tak kráľovsky ako práve tu. A kráľovský dvor by dnes len so závisťou sledoval, aké možnosti ponúka Smolenický zámok v súčasnosti.

Smolenický zámok sľubuje príjemne strávený čas

Ak sa zaujímate o históriu, návšteva Smoleníc a Smolenického zámku je skvelou voľbou. Nádherné výhľady, krásny interiér a okolie pozývajú objavovať. Blízkosť ďalších zaujímavých miest a pamiatok sľubuje príjemne strávený deň. Parkovanie na zámku je možné len pre ubytovaných hostí či účastníkov podujatí. Je to v poriadku, lebo krátka prechádzka z obce na Smolenický zámok určite stojí za to. Mnohých určite poteší, že finalizujú stavbu malého bistra, a tak si čochvíľa budete môcť na zámku a jeho nádvorí vychutnať aj dobrý obed a načerpať nové sily. Zatiaľ však musíte vystačiť len s bufetom, no krása zámku a výhľady vám vezmú dych a zabudnete aj na hlad. Tento klenot západného Slovenska jednoducho musíte vidieť a zažiť.

– kongresová sieň/90 miest
– červený salón/60 miest
– zámocká jedáleň/60 miest
– umelecký salón/36 miest
– okrúhly salón/20 miest
– lovecký salón/35 miest
– knižnica /24 miest
– počet izieb/7 jednolôžkových , 28 dvoj-, troj-, štvorlôžkových
– počet apartmánov/5 dvojlôžkových, 1 rodinný
– kaplnka, živánčisko, horné a dolné nádvorie, 48-hektárový zámocký park

Centrum spoločných činností SAV, v. v. i.
Kongresové centrum SAV Smolenice
Zámocká 18
919 04 Smolenice
Slovenská republika

Článok bol vytvorený v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Trnavský kraj.

 

 

 

 

Smolenický zámok nájdete aj na Facebooku a Instagrame.

Text: Rudolf Sladkovský

Foto: Rudolf Sladkovský, archív hotela

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Rudolf Sladkovský

Po rokoch sledovania portálu Kávičkári.sk sa k nám Rudolf pridal a začal pre nás fotiť. Akčný, s veľkým úsmevom, talentom a nasadením pokrýva Rudi celé Slovensko. Najnovšie sme objavili jeho nadanie pre písanie článkov. Veď posúďte sami!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články