Hovädzie so sviečkovým pyré – recept z Hostinca Palatín

 Hovädzie so sviečkovým pyré – recept z Hostinca Palatín

Takýto výnimočný sviatočný hlavný chod si môžete vychutnať nielen v hlavnej a jedinej á la carte reštaurácii Kaštieľa Pálffy, v Hostinci Palatín, ale aj u vás doma. Posviatočné dni sú ako stvorené na tento tradičný recept v modernom šate. Vyskúšajte spolu s nami hovädzie mäso so sviečkovým pyré tak trochu inak – s chutnými detailmi, ktoré ho povýšia na originálny gastronomický zážitok.

Viliam Beňo
Krásne priestory Kaštieľa Pálffy ukrývajú reštauráciu, ktorá má úžasnú atmosféru. Hostinec Palatín  sa rozvoňal tradičnými špecialitami v modernom šate, ktoré si teraz môžete preniesť aj do svojej kuchyne.

Hovädzia kvetová špička sous-vide, pečený zeler v soli, sviečkové pyré, krupicový nok, čipsy z koreňovej zeleniny a hovädzia demi-glace omáčka s farebným korením, ktoré pripravil tím Hostinca Palatín

Na 5 porcií potrebujeme:

Mäso

1 kg hovädzej kvetovej špičky
100 g masla
6 g tymianu
1 g drveného farebného korenia

Mäso očistíme, rozkrájame na 200 g porcie a zavákuujeme do vákuových vrecúšok. Navrch mäsa dáme drvené farebné korenie, kúsok masla a vetvičku čerstvého tymianu. Pozor, mäso pred prípravou sous-vide nesolíme! Následne mäso budeme pripravovať 1 hodinu a 40 minút na 58 stupňoch Celzia. Hneď po dokončení sous-vide mäso dáme schladiť do vody s ľadom. Pred podávaním dáme mäso prihriať na teplotu, aká bola v čase prípravy sous-vide, čiže 58 stupňov Celzia, na 10 minút. Následne ho vyberieme z vrecka a sprudka opečieme na panvici s olejom z oboch strán. Môžeme servírovať.

Viliam Beňo
Kvalitný kúsok hovädzieho mäsa si pripravíme metódou pomalého varenia sous-vide, ktorá je v súčasnosti veľmi populárna. Hlavným benefitom je skutočnosť, že v potravinách, ktoré prejdú metódou sous-vide, sa zachovajú všetky potrebné živiny.

Pečený zeler v soli

1 ks zeleru
10 g soli
5 g tymianu
5 g rozmarínu
4 ks bielkov

Zeler si očistíme a v celku ho dáme na papier na pečenie. Bielky vyšľaháme na tuhý sneh, pridáme soľ, nasekaný rozmarín a tymian. S touto slanou bielkovou penou obstriekame celý zeler a dáme piecť na 190 stupňov Celzia približne na 3 hodiny.

Viliam Beňo
Keďže jeme aj očami, dôležitý je výzor servírovaného jedla. Vyskúšajte nápaditý spôsob prípravy zeleru v bielkovej pene.

Peter Marek z Kaštieľa Pálffy: „Hosťom predávame najmä zážitok a to ostatné majú zadarmo“

Čítať viac >

 

Sviečkové pyré

800 g mrkvy
200 g petržlenu
200 g zeleru
100 g cibule
20 g cesnaku
40 g horčice
2 bobkové listy
1 g bieleho mletého korenia
120 g mäsovej slaniny
1 čerstvý citrón
2 g soli
80 g bravčovej masti
100 g masti

Toto sviečkové pyré je v podstate základ na sviečkovú na smotane. Takže na masti si opečieme cibuľu, cesnak, koreňovú zeleninu, slaninu, pridáme korenie, soľ, bobkové listy a horčicu. Po opečení všetkého podlejeme zeleninovým vývarom a dusíme až do zmäknutia. Po uvarení scedíme, vyberieme bobkový list a celé rozmixujeme, prepasírujeme a pridáme maslo na zjemnenie.

Viliam Beňo
Hlavné jedlo chuťovo dopĺňa sviečkové pyré, ktoré vzniklo z rovnakého základu ako tradičná sviečková omáčka.

Krupicový nok

250 g krupice
120 g masla
0,6 l mlieka
2 g soli
0,02 g muškátového orieška
1 vajce

V hrnci rozpustíme maslo s mliekom, pridáme soľ, muškátový orech a miešame až do úplného zhustnutia. Necháme vychladiť a do studenej hmoty primiešame vajce. Zo vzniknutého cesta tvarujeme noky formou „lyžica o lyžicu“ a potom ich dáme pariť na 20 minút na 100 stupňov Celzia. Po naparení necháme vychladiť a pred podávaním sprudka opečieme na panvici s olejom.

Viliam Beňo
Krupicový nok, alebo po slovensky haluška, tvorí chutnú a ľahkú prílohu k mäsku a omáčke. Team profesionálov z Hostinca Palatín odporúča nok pred podávaním krátko opiecť na panvici.

Čipsy z koreňovej zeleniny

200 g mrkvy
100 g petržlenu
100 g zeleru
1 l oleja
2 g soli

Koreňovú zeleninu nakrájame na úplne tenké plátky (čipsy). Následne všetky druhy každé zvlášť vysmažíme – mrkvu poslednú, aby nám nezafarbila olej. Po vysmažení posolíme a môžeme podávať na tanieri.

Viliam Beňo
Zeleninové čipsy sú aktuálne veľmi populárnou alternatívou klasických zemiakových lupienkov. V takejto podobe ich môžete využiť aj v recepte, aby vytvorili chrumkavý doplnok k jemnému mäsku a omáčke.

Hovädzia demi-glace omáčka

2 kg hovädzích kostí
1 kg mrkvy
500 g petržlenu
500 g zeleru
120 g cibule
30 g cesnaku
5 g tymianu
5 g rozmarínu
3 dl červeného vína
1 g drveného farebného korenia
soľ podľa potreby

Viliam Beňo
Demi-glace tvorí už len dokonalú bodku za celým kulinárskym zážitkom. Hoci je jeho príprava zložitejšia a časovo náročnejšia, my jej prípravu rozhodne odporúčame.

Kosti dáme upiecť zvlášť dotmava. Aj koreňovú zeleninu s cibuľou dáme upiecť dotmava bez šúpania. Pri tejto omáčke zužitkujeme zeleninu aj so šupou. Po upečení kostí aj zeleniny všetko vložíme do studenej vody, pridáme červené víno, bylinky, drvené farebné korenie, necháme zovrieť a na stíšenom ohni varíme približne 2 dni. Soľ počas varenia nepridávame. Po 2 dňoch omáčku scedíme a necháme vyredukovať na požadovanú hustotu. Až teraz podľa potreby dosolíme, prípadne zjemníme maslom. Správny výsledok je, keď je omáčka úplne tmavá, skoro až čierna, a konzistencia omáčky je sirupová.

Aj najlepšie jedlo nemusí chutiť, ak nie je servis dokonalý. To sa vám však v Hostinci Palatín nestane. Profesionálny personál má na starosti prevádzkový riaditeľ, Peter Marek, s ktorým sme nedávno mali rozhovor.

 

Kaštieľ Pálffy, kde sídli Hostinec Palatín, môžete nájsť aj na Instagrame a Facebooku.

Text: Recepty editovala Katarína Kántorová

Recepty: Hostinec Palatín

Fotografie: Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Katka Kántorová

Zanietená jazyková redaktorka, ktorej hlavnou pracovnou náplňou je mať oči na stopkách, len čo sa na obzore objaví nejaká chybička. Od štúdia na vysokej škole až dodnes prešla rôznymi redakčnými profesiami, no s určitosťou vie, že okrem korigovania sa v živote nezaobíde ani bez písania. A, samozrejme, bez dobrej kávy a milej mačacej spoločníčky Ellie.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články