Pomoc podľa farby okresu

 Pomoc podľa farby okresu

 

Od čoho sa bude od 1. júla odvíjať výška pomoci a ako sa podmienky prispôsobia aktualizáciám „farieb“ okresov? Momentálne je na Slovensku šesť okresov v zelenej farbe, 49 okresov žltých a 19 oranžových. V ružovej sú tri a dva okresy sú červené. Žiadny už nie je bordový ani čierny.  

 

príprava-frida

 

interier-dizajn-frida-kavickarisk

Frida Art Café: Bonbón so sladkým krémom uprostred

Čítať viac >

Minulý týždeň schválila vláda novinky v Prvej pomoci pre podporu zamestnávateľov, zamestnancov a živnostníkov. Jej trvanie síce predĺžila, no od 1. júla bude poskytovanie a výška závisieť od farby okresu podľa COVID automatu. Jedno je isté, od júla sa pre mnohé prevádzky gastro a cestovného ruchu pomoc z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny stane nedostupnejšou.

salky-frida-kavickarisk
Momentálne je na Slovensku šesť okresov v zelenej farbe, 49 okresov žltých a 19 oranžových. V ružovej sú tri a dva okresy sú červené. Žiadny už nie je bordový ani čierny.  

 

Aké farby majú jednotlivé okresy podľa COVID automatu momentálne?

 

Červená – 2 okresy: Kysucké Nové Mesto a Myjava.

 

Ružová – 3 okresy: Banská Štiavnica, Skalica a Trenčín.

 

Oranžová – 19 okresov: Bánovce nad Bebravou, Bardejov, Bytča, Čadca, Gelnica, Humenné, Levice, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Rimavská Sobota, Ružomberok, Senica, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trnava, Tvrdošín, Vranov nad Topľou a Žilina.

 

Žltá – 49 okresov:  Banská Bystrica, Bratislava I.-V., Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Ilava, Kežmarok, Komárno, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Nitra, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Revúca, Rožňava, Sabinov, Senec, Snina, Stará Ľubovňa, Svidník, Trebišov, Veľký Krtíš, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zlaté Moravce a Zvolen.

 

Zelená – 6 okresov: Brezno, Púchov, Šaľa, Stropkov, Topoľčany a Turčianske Teplice.

 

kavickarisk-slovensko-krajzazitkov
Minulý týždeň schválila vláda novinky v Prvej pomoci pre podporu zamestnávateľov, zamestnancov a živnostníkov.

 

Pomoc zostáva, ale…

 

Prichádza leto a situácia so šírením COVID 19 sa zlepšuje. Cestovný ruch ožíva, opatrenia sa uvoľňujú. Podľa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny je však potrebné zachovať poskytovanie pomoci zamestnávateľom, zamestnancom a SZČO. Podľa predbežných plánov by mala pomoc trvať do konca roka 2021, teda dokým nadobudne účinnosť zákon o podpore v čase skrátenej práce, tzv.  Kurzarbeit. Finančné príspevky však budú od 1.7.2021 naviazané na opatrenia podľa COVID Automatu, a to nasledovne:

  • Fáza 3: bordová a čierna farbaPrvá pomoc++ vrátane Opatrenia 3B

Pomoc sa vypláca podľa pravidiel projektu Prvá pomoc++ . To znamená, že zamestnávatelia, ktorí udržia pracovné miesta, dostanú príspevok na preplatenie mzdových nákladov na zamestnanca vo výške 100% CCP a SZČO a zamestnávatelia môžu žiadať o paušálny príspevok až do výšky 870 €. Pokiaľ SZČO, nevznikla povinnosť nemocenského a dôchodkového poistenia a nie sú dobrovoľne poistení a taktiež jednoosobové s.r.o. majú nárok na príspevok vo výške 360 €.

  • Fáza 2: červená a ružová farbaPrvá pomoc+ okrem Opatrenia 3B

Pomoc sa bude vyplácať podľa pravidiel projektu Prvá pomoc+ . Zamestnávatelia môžu žiadať o príspevok vo výške 80% CCP zamestnancov. Vo fáze 2 si nebudú môcť žiadať o paušálny príspevok z opatrenia 3B. SZČO majú nárok na pomoc do výšky 810 €. V prípade ak im nevznikla povinnosť nemocenského a dôchodkového poistenia a nie sú dobrovoľne poistení môžu žiadať o príspevok vo výške 315 € (platí aj pre jednoosobové s.r.o.).

  • Fáza 1: Nie je vyhlásený celonárodný Covid automat na I. až IV. stupni varovania a zároveň v stupni Monitoring (zelených) je do 39 okresov – Prvá pomoc okrem Opatrenia 3B

Príspevky sa budú vyplácať na základe podmienok z pôvodného projektu Prvá pomoc. Zamestnávatelia dostanú príspevok na preplatenie mzdových nákladov na zamestnanca vo výške 80% hrubej mzdy. Rovnako ako v predošlej fáze, ani vo fáze 1 zamestnávatelia nebudú mať nárok na paušálny príspevok z opatrenia 3B. SZČO môžu čerpať finančnú pomoc do výšky 540 € a v prípade ak neboli nemocensky a dôchodkovo poistení, majú nárok na príspevok vo výške 210 €, to platí aj pre jednoosobové s.r.o.

  • Fáza 0: Žiadny okres nie je v I. až IV. stupni varovania podľa Covid automatu a zároveň v stupni Monitoring (zelených) je aspoň 40 okresov – pomoc sa neuplatňuje.

 

interier-spilka-slovensko-kavickari-kavickarisk-bratislava
Prichádza leto a situácia so šírením COVID 19 sa zlepšuje. Cestovný ruch ožíva, opatrenia sa uvoľňujú. Podľa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny je však potrebné zachovať poskytovanie pomoci zamestnávateľom, zamestnancom a SZČO.

 

Ako bude pomoc reagovať na týždenné zmeny?

 

Farby okresov sa podľa aktuálnych pravidiel COVID automatu prehodnocujú každý týždeň. Ministerstvo upresňuje, že na priradenie príslušného stupňa pre určenie fázy prvej pomoci na daný kalendárny mesiac bude rozhodujúci prevažujúci počet dní v danom stupni. Ak nastane situácia, že bude počet dní rovnaký použije sa výhodnejší model prvej pomoci. Prechod medzi samotnými fázami medzimesačne je zároveň možný najviac o dve fázy. Ak budú musieť podnikatelia pri zhoršení pandemickej situácie zatvoriť prevádzku na základe rozhodnutia hygienika, automaticky majú nárok na vyššiu pomoc. Rezort práce na záver uvádza, že nemusíte rátať počet dní v mesiaci a zisťovať, v akej fáze sa Slovensko nachádza, zverejňovať tieto informácie budú oni.

 

hotel

 

 

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR

 

 

Text: Mária Baláž Gyuránová

 

 

Foto: Ondrej Bobek, Tomáš Turek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Mária Baláž - Gyuranová

http://www.kavickari.sk

Vyzná sa v zákonoch, je rýchla ako blesk a zároveň si rada dopraje chvíľku pôžitku. Mária je redaktorkou portálu Kávičkári.sk, ktorá má pod palcom rozhovory, eventy, ale najmä novinky s vyhláškami týkajúce sa gastra.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články