Pod Gaštankou: Malé Toskánsko v Modre

 Pod Gaštankou: Malé Toskánsko v Modre

Svadobný a eventový priestor Pod Gaštankou sídli v romantickej Modre a jeho názov prezrádza, že sídli pod sadom, kde kedysi rástli mohutné jedlé gaštany. Hoci dnes sú z nich už len torzá, i tak sa okolitá malokarpatská príroda pýši malebnými vinohradmi, lúkami, ovocným sadom a kvetinovými záhonmi – jednoducho zeleňou, ktorá tomuto miestu dodáva priam až toskánsky nádych. Aj vďaka tomu sa z priestoru stalo obľúbené miesto na svadby, teambuildingy či firemné akcie. A takýto je príbeh miesta Pod Gaštankou očami manažéra Romana Zelenaya.

Pod Gaštankou
Príbeh Pod Gaštankou sa začal písať presne pred 10 rokmi, keď rodina Zelenayovcov prerobila bývalý zaniknutý jazdecký ranč nad Modrou na zážitkovú farmu a neskôr na charizmatický eventový priestor.

Aký príbeh je za vznikom konceptu Pod Gaštankou?

Presne pred desiatimi rokmi sa naša rodina rozhodla, že na mieste bývalého zaniknutého jazdeckého ranča nad Modrou založí zážitkovú farmu s malým bistrom. Chceli sme vytvoriť pekné miesto, sprístupniť ho najmä rodinám s deťmi a ponúkať kvalitné trávenie voľného času v prírode a dobré jedlo.

Prečo názov Pod Gaštankou?

Kúsok nad nami kedysi existoval starý gaštanový sad, ktorý Modrania volajú Gaštanka. V súčasnosti sú v tomto bývalom sade iba torzá storočných stromov a my sme chceli nadviazať na túto lokalitu aj pripomenúť históriu pestovania jedlých gaštanov v Malých Karpatoch.

Roman a Katia Zelenayovci - Pod Gaštankou
Manažér, milovník histórie, prírody a znalec malokarpatského regiónu Roman Zelenay spolu s manželkou Katiou sa dlhé roky starajú o všetko, čo je spojené s prevádzkou eventového priestoru.

Z rozprávania známych viem, že išlo o reálnu farmu so zvieratami, kam ľudia veľmi radi chodili aj s deťmi. Čím si vás práve toto miesto dokázalo získať pre víziu svadobného a eventového priestoru?

Áno, na farme sme chovali rôzne domáce zvieratá vrátane koní, organizovali veľa sprievodných aktivít a zábavy pre rodiny s deťmi, školy aj škôlky. Mávali sme však zároveň veľa dopytov na rôzne oslavy, eventy a tiež svadby. Povedali sme si teda, že využijeme tento potenciál a vybudovali sme eventový priestor. Multifunkčný, variabilný, taký, ktorý sa krásne prispôsobí veľkosti aj povahe akéhokoľvek podujatia a pekne funguje v synergii s charizmatickým exteriérom plným zelene. Navyše, Modra bola a je vychytenou svadobnou destináciou. Pod Gaštankou je areál s maximálnym súkromím a má veľkorysé kapacity – to je naša veľká výhoda. V prvej kovidovej vlne koncept farmy zanikol, a keďže sme práve dokončili náš eventový priestor, ostali sme pri organizácii súkromných eventov a svadieb.

Máte otvorené aj pre verejnosť alebo Pod Gaštankou je čisto eventový priestor?

Zatiaľ sme našli kapacitu len na jedno podujatie, ktoré je pre verejnosť. V spolupráci so združením Víno z Modry™ každoročne v lete organizujeme podujatie Vinári v chotári. Je o ochutnávaní toho najlepšieho vína z pivníc modranských vinárov, dobrom streetfoode aj pohodovej hudbe – jednoducho o oslave leta. Akcia je zároveň koncipovaná ako skvelá celodenná aktivita pre rodiny s deťmi s bohatým programom vrátane výstavy historických traktorov aj modernej techniky vinárov. Tento rok vychádza podujatie na sobotu 15. júla.

Pod Gaštankou
Eventový areál otvárajú aj pre verejnosť – Podujatie Vinári v chotári (15. júla 2023) je o ochutnávaní toho najlepšieho vína z pivníc modranských vinárov, dobrom streetfoode a pohodovej hudbe. Akcia je zároveň koncipovaná ako skvelá celodenná aktivita pre rodiny s deťmi.
Cuvée

Filip Trusina z kaviarne a vinotéky Cuvée

Čítať viac >

 

Veľmi sa mi páči prirovnanie „slovenské Toskánsko v Modre“, ktorým charakterizujete miesto Pod Gaštankou 🙂 V čom všetkom sa zrkadlí práve toskánska krása a jedinečnosť vo vašom svadobnom a eventovom priestore?

Vinohradnícky malokarpatský kraj vždy inklinoval k južanským inšpiráciám, sú to najmä južné kamenistopiesočnaté svahy, z ktorých voda rýchlo stečie. Je tu dostatok slnka, takže zeleň typickú pre Toskánsko je vhodné vysádzať aj u nás – vinič, levandule, figy, mandle, pre dotvorenie atmosféry aj oleandre a, samozrejme, ruže. Suché kamenné múriky z vyoraného kameňa z viníc sa budovali po stáročia a robíme to aj my.

Pod Gaštankou
Pod Gaštankou dýcha atmosférou Toskánska či Provensalska. Je to najmä vďaka kamenných múrikom a výsadbe stredomorských rastlín a bylín.

Prejdime k svadbám, ktoré majú mnoho pozitívnych recenzií spokojných párov 🙂 Čím sú svadby Pod Gaštankou výnimočné a iné?

Výhodou nášho priestoru je, že sme nový a neopozeraný. Hostia majú u nás maximálne súkromie a areál je naozaj veľký, priestranný a poskytuje veľa možností, ako zabaviť na svadbe aj najmenších hostí. Vládne u nás dovolenková, uvoľnená atmosféra. Areál krásne mení svoju tvár v každom ročnom období, ale aj v každej hodine dňa. Každý mesiac u nás kvitne iná zeleň. Založili sme voňavé bylinkové aj levanduľové záhony, mladý ovocný sad aj jedlé gaštany, typické pre toto miesto. Cez deň sa hostia môžu kochať okolitou prírodou a podvečer debatovať či zabávať sa pod hviezdami či žiarou svetielok.

Pod Gaštankou
Svadby Pod Gaštankou majú svoje čaro. Vládne tu dovolenková, uvoľnená atmosféra a veľkorysý priestor ponúka mnoho možností, ako zabaviť aj najmenších hostí.

S organizáciou svadieb a eventov vám pomáhajú externí partneri alebo to robíte vo vlastnej réžii?

Samozrejme, máme svojich overených a stabilných partnerov, ktorí dokonale poznajú každý centimeter areálu a vedia sa popasovať s každou situáciou. Či už je to kvalitný katering, svadobné agentúry zabezpečujúce výzdoby, poskytovatelia dopravy či ubytovania. No vieme odporučiť aj plejádu ďalších eventových dodávateľov.

Pod Gaštankou
Do budúcna plánujú areál Pod Gaštankou viac otvárať pre verejnosť. Zelenayovci uvažujú o prepojení krásneho miesta so zážitkovou gastronómiou a s modranským vínom.

Aké máte plány a nápady do budúcna?

Do vybudovania tohto parádneho miesta sme investovali už mnoho úsilia aj nespočetne financií. Do budúcna je naším cieľom opäť sa viac otvoriť pre verejnosť. Máme v zásobe množstvo kreatívnych nápadov, akou cestou sa v tomto smere vydať. Rozhodne uvažujeme o silnom prepojení nášho krásneho miesta Pod Gaštankou so zážitkovou gastronómiou a s lokálnym vínom.

Svadobný a eventový priestor Pod Gaštankou nájdete aj na Facebooku a Instagrame.

 

Text: Katarína Kántorová

Fotografie: archív Pod Gaštankou

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Katka Kántorová

Zanietená jazyková redaktorka, ktorej hlavnou pracovnou náplňou je mať oči na stopkách, len čo sa na obzore objaví nejaká chybička. Od štúdia na vysokej škole až dodnes prešla rôznymi redakčnými profesiami, no s určitosťou vie, že okrem korigovania sa v živote nezaobíde ani bez písania. A, samozrejme, bez dobrej kávy a milej mačacej spoločníčky Ellie.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články