Online poradňa

Využite možnosť našej online konzultácie a poraďte sa s našimi odborníkmi. V nasledujúcich kategóriách si môžete vybrať oblasť, v ktorej potrebujete poradiť. Pýtajte sa všetko, čo sa vás zaujíma. Hľadáte konkrétne odpovede? Pozrite si nižšie už zodpovedané otázky a možno nájdete odpoveď, ktorú práve hľadáte a potrebujete.

Prosíme Vás, aby ste vo vašej otázke neuvádzali žiadne osobné údaje, napr. meno alebo priezvisko, telefónne číslo alebo e-mailovú adresu. Ak vaša otázka bude obsahovať osobný údaj, vaša otázka nebude zverejnená ani zodpovedaná. Vopred ďakujeme za pochopenie.

Zvoľte si kategóriu

V tejto kategórii vám poradí
Pridané 01.07.2021
Dobrý deň, radi by sme sa spýtali otázku. Ako spoznám naozaj kvalitné víno? Ponúk na trhu je veľa...

Je veľa faktorov, ktoré určujú kvalitu vína. Rozhoduje napríklad aj samotný typ – ak máte nemecký rízling, zvyškový cukor a obsah kyselín určuje jeho kvalitu. Okrem toho ešte samozrejme pôvod hrozna. Ak sa chceme všeobecne baviť o kvalitnom víne je to o tradíciách: pôvod vína, vek vinohradu a spôsob jeho výroby. To všetko určuje kvalitu daného produktu. Vo svete sa pije veľmi veľa vína, takže sa musí vyrábať aj veľmi veľa druhov. A keďže
medziročne rastie konzumácia tohto nápoja, aby nasýtili masy, veľké vinárstva musia vyrábať ešte viac vína. A to nejde vždy iba tradičnou cestou: existujú stabilizanty, látky, ktoré vám vo výsledku pomôžu vyrobiť každý rok rovnaké víno.

To je jedna časť a potom je to časť ľudí, ktorí idú do dokonalosti – zaujíma ich pôvod hrozna, vinohrad, redukovaný zber a limitované produkcie. Ak sa niečoho vyrobí 5 miliónov fliaš, nemusí to byť vždy dobré. Keď sa niečoho vyrobí 1 000 fliaš, môže to byť zaujímavé, ale tiež to nie je záruka kvality. Ako spoznať kvalitné víno? Každému chutí  niečo iné, ale keď vám už niečo chutí, pátrajte po tom. Tieto informácie vám už môžu napovedať, či ide naozaj o kvalitné víno. Jedna vec je chuť vína ako taká a druhá vec je jeho background. Ak toto spojíte, dokážete zistiť, či je víno skutočne kvalitné.

 

- Miroslav Balla | Someliér Selaví

Nenašli ste odpoveď?

Máte otázku, na ktorú ste nenašli odpoveď? Spýtajte sa našich odborníkov. Napíšte nám!

Pridať otázku