Dobrý deň,
“prskanie” je s veľkou pravdepodobnosťou zapríčinené opotrebovaným gumeným tesnením vo vnútri danej hlavy kávovaru. Tieto tesnenia by mali byť pravidelne menené – ich životnosť závisí aj od frekvencie používania kávovaru, ale aj od citu s akým s kávovarom baristi pracujú. Moja osobná skúsenosť však hovorí o tom, že minimálne 2-3 x ročne by sa tieto tesnenia mali meniť.
Pri teplote kávy by som sa zastavil a chcel vedieť viac informácií. Prvá otázka znie, či je naozaj príliš horúca práve voda, alebo nie sú prehriaté šálky. Rovnako tak, či je naozaj výsledné espresso horúce, alebo to skôr vnímate opticky – napríklad veľkým množstvom peny na espresse, alebo príliš tmavou penou, či vzduchovými bublinkami na povrchu peny espressa? Alebo či sa Vám káva zdá príliš horká, nie horúca? Je to často sa opakujúci jav, pri ktorom nás náš mozog “núti” uvažovať ako o horúcom / “prepálenom” nápoji na základe veľmi výraznej horkosti nápoja, ktorá môže byť spôsobená zlou mineralizáciou vody, ktorú používate. Klasické zmäkčovače vody vytvárajú tento problém, kedy nahrádzajú vodný kameň (Ca a MG) vo vode za Sodík, ktorý sa takto správa pri extrakcii. Tento efekt je možné pozorovať aj príliš čerstvej kávy – nie staršej ako 14 dní po pražení.
Samotnú teploty vody pre espresso na väčšine kávovarov nie je možné vidieť, no viem Vám poradiť určitú škálu, kde by sa mal nachádzať tlak pary v bojleri kávovaru, čo môžeme vidieť aj vy. Pri takto nastavenom tlaku pary, by voda nemala dosahovať teplotu vyššiu ako je vhodné na prípravu espressa. Na všetkých espresso kávovaroch sú “budíky”, ktoré znázorňujú práve tlak pary v bojleri – ten by nikdy nemal byť vyšší ako 1,5 baru, osobne si myslím, že už pri tlaku 1,3 baru je teplota na prípravu kávy vysoká. Tento tlak je možné nastavovať (zvyšovať a znižovať) za pomoci “pressostatu” vo vnútri kávovaru
Problém vysokej teploty však môže byť spôsobený aj usadeninami vodného kameňa a iných minerálov v kávovare. Vždy keď je takýto problém, je nutné zavolať technika, dodávateľa daného kávovaru, či pražiara kávy, s ktorou pracujete, aby ste identifikovali presný problém. Takže zhrniem to, problémom môže byť naozaj – vysoká teplota vody na espresso (teda vysoký tlak pary v bojleri kávovaru, ktorý je možné nastaviť), zlé minerálové zloženie vody používanej pre prípravy espressa, čerstvá káva, usadeniny vo vnútri kávovaru. Týmto by bolo nutné začať.