Najlepšie kaviarne v Brne podľa Kávičkárov

 Najlepšie kaviarne v Brne podľa Kávičkárov

Je tu leto a s ním sa spája množstvo skvelých výletov. Samozrejme, aj za kávou a s ňou spojenými pôžitkami. Ak plánujete, kam vybehnúť, zvoľte Brno. Kúsok za našimi hranicami vás čaká famózny svet plný skvelého servisu, kávy a jedinečnej atmosféry, akú vie vyčarovať len toto mesto.

Pozrite si naše tipy na najlepšie kaviarne v Brne, ktoré sme navštívili v rámci hodnotenia kaviarní do sprievodcu Gourmet Brno 2023.

Najlepšie kaviarne v Brne a ich hodnotenie

Vybrané obľúbené kaviarne najprv vyberali zákazníci v hlasovaní na internete a neskôr ich chodili „na tajnáša“ hodnotiť nezaujatí kávičkári z rôznych miest.  Opätovné pozvanie sme do našej redakcie dostali aj my. Teraz voľba padla na fotografa Ondreja s priateľkou Ivkou. Ako sa im hodnotilo a čo sa im najviac páčilo?

Náš fotograf Ondrej Bobek a jeho priateľka Ivka patria k ostrielaným gurmánom. Vďaka práci na portáli Kávičkári.sk navštívili za 11 rokov fungovania magazínu desiatky podnikov rozličných úrovní. Preto sme ich aj vyslali hodnotiť najlepšie kaviarne v Brne. Ktoré boli ich favoritmi?

Hodnoteniu predchádzala príprava so zoznamom 11 kaviarní, mapou a približným časovým harmonogramom, aby sa to dalo stihnúť počas návštevy mesta. Na hodnotenie slúžil formulár, v ktorom bolo nutné bodovo ohodnotiť položky ako chuť kávy, ponuka kávových aj nekávových nápojov, drobných chuťoviek, personálu a prostredia/atmosféry kaviarní.

Centrum kvalitnej kávy

Keďže Brno je centrom kvalitnej kávy, tak najväčší rozdiel robil personál a prostredie, ktoré sú v každej kvalitnej kaviarni nesmierne dôležité. V každej jednej kaviarni vedeli, ako vyzerá správne espresso, robili slušné cappuccino a ponúkali aj kávové špeciality navyše.

To, že Brno je v kávovej kultúre už niekde inde, bolo cítiť aj na širokej ponuke speciality káv. „Káva bola oproti našim kaviarňam všade mierne ovocnejšia,“ zhodnotil náš fotograf Ondrej Bobek.

Príjemné retro kaviarne Kafe v Rozkladu

Z vybraných kaviarní nás najviac zaujala Kafe v Rozkladu s príjemným prostredím v retro interiéri priamo v centre mesta. Prevádzka sa zameriava na celodenné raňajky a brunch.

Ponúkali množstvo chutných jedál a personál ochotne pomohol s výberom krásne naservírovaného trhanca, burgrov či vynikajúcej omelety so syrom. V kaviarni sa snažia myslieť na každého, na mäsožravcov, vegánov či ľudí s intoleranciami. Samozrejmosťou je aj bezlepkové pečivo. A za čo dávame palce hore? Za to, že je bez príplatku. Rovnako ako aj ovsená kaša, ktorá je automaticky robená z bezlepkových vločiek.

Kafe v rozkladu najlepšie kaviarne v Brne
Unikátny dizajn, industriál prepojený s retrom a množstvo zelene. K tomu menu zostavené s citom aj pre intolerantných. I preto sa stala táto kaviareň naším osobným víťazom.

Industriálne prekvapenie v podobe SKØG Urban Hub

Kúsok vedľa je rockovejší a industriálnejší SKØG Urban Hub s priestranným interiérom a neustále plným posedením vonku pred obrovskými oknami. V podniku to naozaj žilo a ľudia sa v ňom striedali s jedlom a kávou.

SKØG Urban Hub najlepšie kaviarne v Brne
V SKØG Urban Hub sa rozumejú káve. Na mlynčekoch posledných pár nedieľ nájdete kávu praženú sesterskou sieťou prevádzky, Typica coffee. S výberom vám skúsení baristi veľmi radi pomôžu a kávu si viete zakúpiť aj domov.

SKØG Urban Hub najlepšie kaviarne v Brne

Punkt. patrí tiež medzi najlepšie kaviarne v Brne

Priateľské prostredie uprostred sídliska, či skôr parkoviska medzi budovami, ponúkol Punkt., kde sa nám zdalo, že sa všetci poznajú a majú dobrú náladu. Priestor vo vnútri bol menší, útulnejší. Objednať sme si museli na bare, no všetko nám veľmi šikovne priniesli. Majú skvelé koláčiky aj limonády. 

Kaviareň Punkt v Brne má síce maličký priestor, ale vyniká skvelou výberovou kávou z vlastnej pražiarne a aj koláčmi, ktoré si sami pečú. Ich vyhlásené dezerty si dokonca viete objednať aj cez e-shop.

Vlastná pražiareň aj pekáreň. V Punkt. dbajú na skvelé suroviny.

Veľká a moderná kaviareň v Brne, Rebelbean Vlněna

Moderná veľká kaviareň s množstvom jedál, ktorá sa nachádza len kúsok od centra mesta za vlakovou stanicou. Aj to je Rebelbean Vlněna. Patrí do siete 4 prevádzok, ktoré nesú spoločný názov Rebelbean, odkazujúci na výberovú kávu pripravenú na výberových technológiách z vlastnej pražiarne. Mnohým je táto sieť známa najmä z festivalov, avšak punkového ducha preniesli skvelo aj do kamenných prevádzok.

My sme navštívili jednu z nich, Rebelbean Vlněna.

Ponúkajú výbornú kávičku, ktorú si treba ísť objednať do vskutku vkusného interiéru a chvíľku si počkať, kým objednávku prinesú. Boli sme tam v čase, keď sa na terasu nahrnulo viac ľudí.

Rebelbean Vlněna patrí medzi najlepšie kaviarne v Brne
Rebelbean Vlněna patrí medzi najlepšie kaviarne v Brne. Vkusný interiér i výberová káva z vlastnej pražiarne sľubujú silný zážitok. Veľkosť podniku sa však odrazila na dlhšom čakaní na objednávku, avšak výsledok stál za to, a preto vám prevádzku iste odporúčame.

Brno je iný svet. Plný skvelých podnikov, dobrej kávy a úžasnej atmosféry. Vyberte sa po našich stopách a spoznajte aj vy najlepšie kaviarne v Brne.

najlepšier kaviarne v Brne
Prekrásne uličky a skvelá atmosféra. Vyberte sa na letný výlet do Brna a nebudete sklamaní.

Každý jeden podnik bol pre nás niečím výnimočný. Brno ponúka množstvo miest, kam zájsť nielen na mestskú turistiku, ale aj na kvalitnú kávičku a pochúťky k nej. Radi navštívime Brno aj v budúcnosti a už presne vieme, kam nás istotne nohy zavedú.

 

Text a foto: Ondrej Bobek

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Portál Kávičkári.sk vznikol v roku 2011 ako priestor pre všetkých nadšencov a milovníkov pôžitkov - dobrej kávy, jedla, zaujimavých miest a podujatí. Počas desaťročia pôsobenia priniesol stovky zauijímavých informácii, v ktorých sa rozoberala káva, slovenské pražiarne kávy, výrobcovia produktov, majitelia a prevádzkovatelia reštaurácii, šéfkuchári, ale i pomoc celému segmentu HoReCa.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články