Európska komisia odobrila veľkú schému pomoci pre gastro a cestovný ruch

 Európska komisia odobrila veľkú schému pomoci pre gastro a cestovný ruch

 

A je to tu! Čoskoro budeme môcť žiadať o pomoc už aj z tzv. veľkej schémy pomoci z dielne rezortu dopravy. V čom bude rozdiel medzi malou a veľkou schémou?

 

Už na najbližšom rokovaní vlády predloží minister dopravy Andrej Doležal pripravený materiál k veľkej schéme pomoci na schválenie. “Podnikatelia v gastro sektore a cestovnom ruchu, ktorí prekročia čerpanie pomoci 200.000 eur, tak budú môcť požiadať o vyšší finančný príspevok na záchranu svojho podnikania,” uviedlo ministerstvo dopravy na svojej sociálnej sieti.

 

dezert-kavickari-

Korona dobro v ľuďoch nezahubila

Čítať viac >

selaví-kavickari-menu-jedlo-kavickarisk

 

Základnou podmienkou na získanie štátnej pomoci zostáva pokles tržieb o 40 % v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019, rozdiel však bude, podľa ministerstva, vo výške možných nekrytých fixných nákladov. Vo veľkej schéme budú môcť veľké podniky požiadať o finančný príspevok maximálne do 70 percent nekrytých finančných nákladov. Pre malé a stredné podniky to bude hranica 90 percent. “Podnikatelia budú môcť požiadať o finančnú pomoc z veľkej schémy okamžite po navýšení finančného balíka o 37,25 milióna,” konštatuje rezort dopravy.

 

cafioca-kavickarisk-dizajn-salkakavy-interier-praha
Čoskoro budeme môcť žiadať o pomoc už aj z tzv. veľkej schémy pomoci z dielne rezortu dopravy.

 

Za rovnaké obdobie je možné požiadať o finančnú pomoc len v rámci jednej schémy, teda buď schémy pomoci de minimis, alebo schémy štátnej pomoci. „Odporúčame podnikom, ktoré sa zmestia do 200-tisíc eur, aby využili schému pomoci de minimis. Vzhľadom na nižší objem finančnej pomoci bude administratívne jednoduchšia,” povedal Radúz Dula, generálny riaditeľ sekcie cestovného ruchu rezortu dopravy.

Oprávnenými prijímateľmi aj vo veľkej schéme pomoci sú prevádzky stravovacích a ubytovacích zariadení, cestovných kancelárií a agentúr, aquaparkov, kúpalísk, sprievodcovia v cestovnom ruchu, organizácie kongresov a podnikových výstav, botanické a zoologické záhrady a prírodné rezervácie, zábavné parky a lunaparky, prevádzka lanoviek a lyžiarskych vlekov, múzeá s prehliadkami pre verejnosť, historické pamiatky a turistické zaujímavosti.

 

bazen-limonada-relax

 

 

Zdroj: TASR, SITA

 

 

Spracovala: Mária Baláž Gyuránová

 

 

Foto: Ondrej Bobek, Tomáš Turek

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Portál Kávičkári.sk vznikol v roku 2011 ako priestor pre všetkých nadšencov a milovníkov pôžitkov - dobrej kávy, jedla, zaujimavých miest a podujatí. Počas desaťročia pôsobenia priniesol stovky zauijímavých informácii, v ktorých sa rozoberala káva, slovenské pražiarne kávy, výrobcovia produktov, majitelia a prevádzkovatelia reštaurácii, šéfkuchári, ale i pomoc celému segmentu HoReCa.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články