Dajte si pozor na horúcu čokoládu!
Na úvod si dovolím krátku polemiku. Na Slovensku a v Čechách sme sa naučili “jest” horúcu čokoládu. Naučili sme sa to od Talianov, spolu s espressom. Spolu s dobrou kávovou nám často predajú aj “čokoládu” – ako to oni volajú. A my, samozrejme, ako takí somárikovia prikývneme. Veď nám dali pákový stroj, ktorý síce aj tak splatíme, ale to je jedno hlavne, že keď sme otvárali kaviareň, nemusíme kupovať prístroj na kávu. No ale späť k čokoláde…
Možno prišiel čas začať sa zamýšľať aj nad tým, akú “čokoládu” pijeme. Veď čokoláda je často alternatívou kávy, a to najmä v zime. Rovnako obsahuje kofeín aj theobromín – čiže ma povzbudzujúce účinky. A platíme za ňu raz toľko ako za kávu. Zdá sa vám to normálne? Na Slovensku je to tak.
Osobne považujem za klamstvo nazývať “instantnú čokoládu” čokoládou. Veď s čokoládou nemá nič spoločné. Dokonca ani chuť. Zvykli sme si, že keď si objednáme horúcu čokoládu, príde nám šálka s minimálne 200 ml plná lahodného pudingu. Hlavne to musí byt husté. Pre mňa je tento pohľad vtipný. Osobne, keď si idem dať horúcu čokoládu, považujem ju za dezert. A dezert je pre mňa niečo, po čom mam dobrý pocit. Dal som si trošku a urobilo mi to dobre. Je pravda, každý mame iné vnímanie “trošky” ale dať si namiesto napoja 200 – 250 ml pudingu, hustého s príchuťou naozaj nepovažujem za dezert. A za toto mam zaplatiť takmer 3 eurá? Veď úplne rovnaký (možno aj prírodnejší) produkt mam puding z Lidl – za 0,2 Eura aj so šľahačkou:) Pretože horúce čokolády “instantné” obsahujú presne to isté. Kukuričný škrob, nejaké kakao, a arómu.
Vybuchol som do smiechu, kde som na ponukovej karte jednej takejto “horúcej čokolády” čítal – dajte si napoj, aký pil staroveký národ pred 1000 rokmi:) Toto mi trosku zaváňa zavadzaním spotrebiteľa. Čokoláda ma svoju vyhlášku – podlá ktorej sa riadi označovanie – konkrétne je to vyhláška 40/2012 o kakae a čokoláde. Ak by sme ju mali brat vážne – tak názov horúca čokoláda môže použiť len podnik, ktorý pripravuje tuto “čokoládu” skutočne z čokolády. Vyzývam prevádzkarov, ktorý servírujú pudingy, aby sa držali vyhlášky a používali, ako káže zákon správny názov. Teda nie “horúca čokoláda”. Pokiaľ na tomto názve trvajú, nech aj dodržia zákon a nech tá čokoláda obsahuje aj ako káže vyhláška MIN 35% kakaovej sušiny, 18% kakaového masla a najviac 8% škrobu. Pokiaľ by toto niekto začal brat vážne, tak si pudingová čokoláda si u nás neškrtne.
- Puding – kukuričný škrob, kakaový prášok (odtučnený a alkalizovaný), cukor a nekonečne množstvo aróm – len zriedka prírodných
- Čokoláda – kakaová hmota, kakaové maslo, cukor, prírodná vanilka, sójový lecitín.
Keď si objednávam čokoládu – je mi jedno či bude hustá, alebo riedka – ale prosím – nech je z čokolády. V Belgicku pijú väčšiu a redšiu, v Kolumbii z čistej kakaovej hmoty, inde akoby “espresso” čokolády. Ťažko určiť – toto je správny pomer, toto je správna receptúra. Ale prosím, ak niekto píše “horúca čokoláda”, nech je to čokoláda. Prevádzkara to nestojí viac – len vôľu pre zmenu a vôľu dať zákazníkovi, to čo deklaruje.
Autor: Karol Styblo, fino de aroma Master chef chocolatier