Čarovná záhrada – charitatívne podujatie plné skvelého jedla i ľudí

 Čarovná záhrada – charitatívne podujatie plné skvelého jedla i ľudí

Čarovná záhrada píše príbehy so šťastným koncom aj tento rok. Benefičné gastro podujatie Čarovná záhrada Omama Edition Vol. 2 spojilo ľudí s jediným cieľom – pomôcť a podporiť dobrú vec. Bratislavská Galéria Umelka sa v sobotu, 11. novembra, premenila na miesto plné skvelého jedla, dobrých ľudí a čarovnej atmosféry. Unikátny koncept charitatívneho eventu na podporu OZ Cesta von, ich omám a detí, ktoré sa nenarodili práve pod šťastnou hviezdou, bolo opäť nezabudnuteľné. 

V Umelke sa zišlo veľa ľudí s jediným cieľom – pomôcť a podporiť dobrú vec a vyzbierať finančnú pomoc pre OZ Cesta von. Charitatívny gastro event, akým je Čarovná záhrada, je u nás skôr raritou.

Čarovná záhrada cieli na dobré jedlo a pomoc druhým

Čarovná záhrada je podujatie, ktoré vzniklo vďaka odhodlaniu dobrosrdečných ľudí poháňaných túžbou pomôcť tam, kde je to potrebné. Ide o koncept pop-up dinner party, ktorá vznikne na jedeň deň. Pohostí všetkých ľudí, ktorí sa stretnú pre dobrú vec, a potom ako mihnutím čarovného prútika zmizne. Zmizne, aby sa zase o rok mohla objaviť a čarovať. Čarovať s jedlom, ľuďmi a pre ľudí. Tento rok sa toto benefičné podujatie konalo v bratislavskej kultúrnej pamiatke Galéria Umelka.

Tento výnimočný večer si nenechali ujsť ľudia z celého Slovenska. Event si nenechala ujsť ani Andrea Kubasová z Blaho od Aďky.

 

Za týmto projektom stoja Dalibor Rákoczy a Jana Kadlíčková. Dalibor je vášnivým foodblogerom so skúsenosťami v zahraničí a zmyslom pre perfekcionizmus. Ten sa pretavuje aj do organizácie Čarovnej záhrady, kde má pod palcom tvorbu konceptu jedál, prípravu či servírovanie hosťom. Janka je expertom v oblasti reklamy a marketingu, no zároveň jej srdce patrí aj vlastnej značke JK | Jana Kadlíčková, ktorá prináša upcyklované a ľanové zástery či iné doplnky. Preto je zrejme jasné, že v projekte Čarovnej záhrady stojí nielen za marketingom, ale zabezpečuje aj styling priestoru a chod podujatia.

 

Jana Kadlíčková a Dalibor Rákoczy, známy aj ako Pán Tymián, vytvorili jedinečný gastro projekt na podporu tých, ktorí potrebujú.

10-chodové menu v znamení udržateľnosti

Čarovní kuchári v podaní Dalibor Rákoczy a @martincookss dostali tento rok aj posilu, a to michelinského šéfkuchára Pavla Sekerku. Ten pridal do menu Čarovnej záhrady, ktorá pracuje s lokalnými surovinami a farmármi, trochu ázisjkého nádychu. Na zúčastnených čakalo 10-chodové menu, pričom v jedlách dominovali suroviny ako gaštany, kačka, zemiaky, hliva, pstruh, bôčik, mangold či dula.

V menu dominovali lokálne suroviny, no mohli ste v ňom nájsť aj ázisjký nádych, ktorý vniesol michelinský šéfkuchár Pavol Sekerka.
Tacos na slovenský spôsob? Lokša, bôčik, mkrva a mangold.
Kačka, figy, čakanka.

Predjedlá vystriedali hlavné jedlá, aby nakoniec celé menu zavŕšili dezerty. Chute hrušky, orechov a medu a ako dokonalá bodka za celým menu dezert s intenzívnou chuťou čoklády, miso a karamelu. Celé menu sa nieslo nielen na vlne lokálnosti, ale bolo navyše v súlade so zero waste princípmi.

Čokoláda, miso a karamel, dokonalá sladká bodka 10-chodového menu.

Príjmenou súčasťou večera bola určite aj možnosť nazrieť kuchárom priamo pod ruky, keďže vstup do kuchyne bol voľný. Tí čarovali, obracali sa, spolupracovali. Napriek tomu, že museli pohostiť veľa hladných krkov, v kuchyni vládla príjemná atmosféra. Určite k tomu prispela aj profesionalita celého tímu, ktorý bol dokonale zohratý – od kuchárov až po obsluhu.

Celý tím ste mohli sledovať priamo pri práci. Za presklenými dverami sa doslova čarovalo.

Čarovná záhrada spája dobrých ľudí

Neodmysliteľnou súčasťou celého večera bolo aj prosecco. A nie hocijaké. Eva a Davide Tognon z Vinárstva Tognon z talianskeho Valdobbiadane priniesli na Slovensko kus Talianska a s radosťou podporili tento dobročinný projekt. Prečo sa bez váhania rozhodli podoriť Čarovnú záhradu a OZ Cesta von? „Keď nás Dalibor Rákoczy oslovil, aby sme participovali na tomto projekte, naša odpoveď bola okamžite áno. A prečo? Môj otec mi celý život hovoril, že vzdelanie je to, čo mi nikto nikdy nevezme a myslím si, že to je práve tá cesta, ako pomôcť ľuďom dostať sa z aktuálnej situácie, v akej sa nachádzajú. Pretože vzdelanie vám vie vždy pomôcť dostať sa zdola hore,“ vysvetľuje Eva.

Jedným z partnerov bolo aj Vinárstvo Tognon priamo zo srdca Valdobbiadene. Manželia boli myšlienkou projektu nadšení a bez váhania na spoluprácu prikývli.

Nechýbali ani remeselné nealkoholické limonády Něcojako, vyrábané v Česku, a to v príchutiach Cola, Spratek či Franta či miešané drinky. O tie, ako aj skvelú, uvoľnenú atmosféru, sa opäť raz postarali páni z Mirror baru. Svojimi rukami doslova vyčarovali miešané drinky, ktoré boli nielen chuťovým zážitkom, ale ohromené ostali aj ostatné zmysly.

Čarovná záhrada bola skutončne o čaroch. Aj páni z Mirror baru vykúzlili nejeden dokonalý drink. O tom svedčil aj rad hostí, ktorý sa tvoril počas celého večera.

OZ Cesta von a ich čarovné stvorenia Omamy

11. novemba sa vďaka Čarovnej záhrade premenilo netradičné miesto na podujatie plné skvelého jedla, dobrých ľudí, príjemných stretnutí, no predovšetkým veľkou chuťou pomáhať. Aj tento rok pre Casta von a ich omamy. A kto sú to vlastne omamy? Sú to zázračné stvorenia s veľkým srdcom, ktoré pomáhajú deťom v núdzi.

Moderátorka večera Zuzana Kovačič Hanzelová vyspovedali omamy, ktoré sa podelili o svoje príbehy. Omamy sú ženy pracujúce s deťmi, ktoré sa narodili do generačnej chudoby a štart do života majú náročný.

Cesta von sa venuje programu, vďaka ktorému omamy učia rodičov, ako správne rozvíjať deti od narodenia. Pomáhajú im získať si životné návyky na dôstojný život, bez ktorých by sa nedokázali začleniť do spoločnosti a vymaniť sa z prostredia, do ktorého sa narodili. Pretože každé dieťa si zaslúži šancu na dobrý život. Aj tie, ktoré sa nenarodili práve pod šťastnou hviezdou. Omamy im pomájahú postaviť sa na vlastné nohy a viesť dôstojný život. Viac o projkete Omama sa dozviete TU.

OZ Cesta von a projekt Omama môžete podporiť aj vy na tomto odkaze.

Text a foto: Dominika Noskovičová

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Dominika Noskovičová

http://www.kavickari.sk

Tvor tvorivý s vášňou k písaniu, foteniu a iným kreatívnym aktivitám. Svoje študijné kroky smerovala k štúdiu divadelných, filmových a mediálnych vied na Viedenskej univerzite. A vďaka Kávičkárom mohla tieto svoje vášne spojiť s ďalším pôžitkom, akým je kvalitná káva. Inšpiráciu a múzu hľadá vo všedných veciach. Svet rada objavuje cez hľadáčik fotoaparátu, zaznamenáva s perom v ruke a vychutnáva s kvalitnou kávou v ruke. Ako každá žena a mama sa točí v nekonečnom kolotoči. Preto vyhľadáva činnosti, ktoré ju bavia a napĺňajú. Na Kávičkári.sk má Dominika na starosti najmä sekciu "Pražiarne", ktorej dodáva jej osobitý ráz a vzhľad. Ako autorka románu však svoju kreatívnu dušu potešuje aj tvorbou rozhovorov, či iných článkov na našom portáli.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články