Art Cafe Danubiana – miesto, kde sa snúbi pôžitok s umením
Spojenie kávy a umenia? Siaha až do ďalekej histórie, prebúdza zmysly, podnecuje tvorivosť. Ak hľadáte výnimočné miesto, ktoré vám ponúkne zážitok na viacerých úrovniach, potešíme vás. Slovenské múzeá nie sú obvyklým miestom pre prevádzku kaviarní. Avšak my sme jednu takú kaviareň v rámci nášho Fiat Dolce výletu za najunikátnejšími kaviarňami navštívili. Danubiana Meulensteen Art Museum neponúka iba expozície slovenských a medzinárodných umelcov, ale aj umením nasiaknutú kaviareň Art Cafe. Pretože je niečo inšpiratívnejšie ako spojenie lahodnej kávy a pôsobivého umenia?
Tento umelecky naladený výlet a kaviareň Danubiana Art Cafe vám priblížime vďaka spoločnosti FIAT, ktorá nám na účely prípravy tohto článku zapožičala elektrické vozidlo Fiat 500e La Prima vo verzii rose gold. Previezli sme sa touto ikonickou talianskou legendou štýlových mestských áut, nasali sme umelecké dojmy, dali si kávičku a… veď poďte sa pozrieť sami.
Jazda poháňaná umením
Cieľ našej cesty, múzeum moderného umenia Danubiana skrývajúce kaviareň Art Cafe, sa nachádza na brehu Dunaja neďaleko Bratislavy. A to iba kúsok od našej prvej zastávky, ktorou bola kaviareň Sankt Vitus Kaffee situovaná priamo v kostolíku. Cesta autom bola príjemná, a to nielen vďaka scenérii na Dunaj a okolitú prírodu, ale aj vďaka nášmu autíčku. Fiat 500e môžeme totiž s čistým svedomím označiť za malý umelecký kúsok, ktorého jedinečný tvar, línie a proporcie predstavujú dokonalé spojenie estetiky a funkčnosti. Tiché, výkonné, stabilné, s množstvom doplnkových režimov.
Menšia veľkosť a farba v odtieňoch ružovej, auto ako stvorené pre ženy. To bol taký náš prvý, avšak mylný dojem. Stačila jedna jazda a aj mužská časť našej redakcie sa zamilovala. Auto má menej ako 1,5 tony a v kombinácii s 118-koňovým elektromotorom je to naozaj žihadlo. Na križovatke i bez zbytočného „túrovania“ a nohe na podlahe za sebou zanechá akékoľvek vozidlo. Stačí si len vybrať inú farbu karosérie a hneď sa zmení z módneho doplnku na trhača asfaltov. A tak nielen ženy, ale aj muži si prišli na svoje a iba ťažko sa im presadalo. Lebo toto autíčko je návykové po každej stránke.
Po príjemnej a extrémne pohodlnej jazde, ktorú sme si užili aj vďaka adaptívnemu tempomatu s asistentom riadenia, nás očarila jedinečná poloha múzea Danubiana – a to nielen z hľadiska, že sa nachádza na hraniciach troch štátov (Slovenska, Maďarska a Rakúska), ale aj vzhľadom k citlivému prepojeniu architektúry s okolitou prírodou a riekou Dunaj.
Danubiana Art Cafe ponúka priestor pre pôžitky rôzneho druhu
Art Cafe je kaviareň, ktorá sa nachádza v priestoroch múzea moderného umenia Danubiana. Preto je návšteva podmienaná vstupom do múzea. Art Cafe je ideálne miesto pre návštevníkov múzea, ktorí si želajú oddýchnuť si a vychutnať si občerstvenie v príjemnom a umením inšpirovanom prostredí.
Hneď pri vstupe vás na stenách upútajú plagáty umeleckých diel. Tieto diela od svetoznámych umelcov pridávajú kaviarni špeciálnu atmosféru a vašej umeleckej duši ponúkajú podnety aj po prekročení prahu múzea. Do istej miery vymazávajú hranicu medzi múzeom a kaviarňou, vďaka čomu si môžete nielen vychutnať kávu, ale zároveň obdivovať umenie či nechať doznieť dojmy z diel, ktoré ste navnímali počas návštevy múzea. Štýlový dojem z interiéru dotvára nábytok, predovšetkým kreslá od slávnych dánskych dizajnérov Arneho Jacobsena a Charlesa a Raya Eamesovcov.
Danubiana Art Cafe ponúka široký výber kávových nápojov, ktoré si v Art Cafe pripravujú z vlastnej kávy Coffee Danubiana praženej v Rakúsku. Okrem toho si môžete vybrať aj iné teplé a studené nápoje. Kaviareň ponúka aj rôzne zákusky, zmrzlinu či iné pochutiny, ktoré doplnia váš kávový zážitok. Táto štýlová kaviareň vsadila na rôznorodosť ponuky, a tak nájdete v menu aj lokálne remeselné sirupy BROWN&Co. Syrups či iné slovenské produkty.
S výhľadom na Dunaj či sochárske umenie
Čo sa týka prostredia, Danubiana Art Cafe vytvára príjemnú a relaxačnú atmosféru. Návštevníci si môžu vybrať miesto vo vnútri kaviarne s výhľadom na okolitú prírodu a Dunaj, alebo sa usadiť na terase, kde si môžu vychutnať čerstvý vzduch a výhľad na sochársku záhradu s rozlohou 12 000 m2. V nej môžete vidieť diela viacerých osobností sochárskej scény, akými sú napríklad El Lissitzky, Magdalena Abakanowicz, Jozef Jankovič, Vladimír Kompánek, Rudolf Uher a iní. Výnimočnou je aj prechádzka po časti strechy múzea, kde býva pohľad na Bratislavu, Malé Karpaty a Dunaj príjemným spestrením umeleckého zážitku.
Danubiana Meulensteen Art Museum – skvost slovenských múzeí
Múzeum moderného umenia Danubiana sa nachádza v blízkosti Bratislavy, pri brehu rieky Dunaj, kde sa citlivo stretáva príroda s umením. Týmto jedinečným múzeom, ktoré sa zameriava na moderné a súčasné umenie, sa Slovensko pýši od roku 2000. Za jeho vznikom stoja holandský zberateľ a podporovateľ umenia Gerard Meulensteen z Eindhovenu a slovenský galerista Vincent Polakovič.
Architektonickým skvostom je moderná budova so sklenenou fasádou, ktorá je jedným z jeho charakteristických prvkov. Sklenená fasáda má niekoľko výhod – okrem toho, že vytvára moderný a atraktívny vzhľad budovy, umožňuje tiež prepojenie medzi vnútorným a vonkajším prostredím. Návštevníci môžu sledovať zmenu svetelných podmienok, ročných období a prírodných krás v okolí múzea. Sklenená fasáda taktiež vytvára priestranný a otvorený dojem vnútri múzea. Interiér je dobre osvetlený a prepojený so svetlom a prírodou vonku, čo zabezpečuje príjemnú atmosféru pre vystavované umelecké diela.
Múzeum ponúka rozsiahlu zbierku diel slovenských a medzinárodných umelcov. V rámci expozície môžu návštevníci obdivovať rôzne formy umenia vrátane maľby, sochárstva, grafiky, fotografie či iných multimediálnych diel. Okrem trvalých expozícií organizuje Danubiana pravidelne aj dočasné výstavy, ktoré prinášajú nové perspektívy a tvorivé prístupy k umeniu. Počas svojho fungovania Danubiana zastrešila mnohé výstavy najprestížnejších osobností slovenskej i svetovej výtvarnej scény.
Káva – symbol umenia, kreativity a inšpirácie
Má jedinečnú schopnosť spájať ľudí, a to bez ohľadu na ich jazyk, kultúru, náboženstvo či sociálne pozadie. Predstavuje akýsi univerzálny jazyk, ktorý prekračuje hranice slov a kultúrnych bariér. Dokáže v nás vyvolať rôzne pocity a reakcie. Hovoríme o káve alebo o umení? Predsa o oboch. Káva a umenie majú totiž spoločné rysy a vzájomné väzby, ktoré sa prejavujú v rôznych aspektoch. Káva je všeobecne vnímaná ako nápoj, ktorý povzbudzuje myslenie a tvorivosť. Často slúži ako prostriedok na stimuláciu myslenia, kreativity a tvorivého procesu a stala sa zdrojom inšpirácie pre mnohých umelcov, ktorí v nej našli povzbudenie a kreatívnu stimuláciu.
Pre mnohých umelcov je káva symbolom energie, tvorivosti a intenzity, ktoré sú spojené s procesom tvorby. Legendárny Vincent Van Gogh bol známy svojou vášňou pre kávu a často si ju užíval pri svojej práci. Káva sa pre neho stala symbolom energie a stimulácie, ktoré potreboval na svoje tvorivé úsilie. Mexická maliarka Frida Kahlo mala tiež veľmi blízky vzťah ku káve. Pre ňu bola káva symbolom vášne a života. Americký pop-artový umelec Andy Warhol, ktorého diela nájdete aj v Danubiane, bol taktiež známy svojou vášňou pre kávu. Tá mu poskytovala energiu a motiváciu na jeho tvorbu.
Kaviareň Art Cafe a galéria Danubiana tak spolu tvoria miesto, kde sa môžete nielen posilniť a oddýchnuť si, ale rovnako sa ponoriť do umeleckej atmosféry, objaviť svoju tvorivosť či nájsť stratenú múzu. A to všetko so šálkou kávy v ruke a pohľadom upretým na dychberúcu scenériu okolitej prírody.
Text a foto: Dominika Noskovičová