Art Cafe Danubiana – miesto, kde sa snúbi pôžitok s umením

 Art Cafe Danubiana – miesto, kde sa snúbi pôžitok s umením

Spojenie kávy a umenia? Siaha až do ďalekej histórie, prebúdza zmysly, podnecuje tvorivosť. Ak hľadáte výnimočné miesto, ktoré vám ponúkne zážitok na viacerých úrovniach, potešíme vás. Slovenské múzeá nie sú obvyklým miestom pre prevádzku kaviarní. Avšak my sme jednu takú kaviareň v rámci nášho Fiat Dolce výletu za najunikátnejšími kaviarňami navštívili. Danubiana Meulensteen Art Museum neponúka iba expozície slovenských a medzinárodných umelcov, ale aj umením nasiaknutú kaviareň Art Cafe. Pretože je niečo inšpiratívnejšie ako spojenie lahodnej kávy a pôsobivého umenia?

Tento umelecky naladený výlet a kaviareň Danubiana Art Cafe vám priblížime vďaka spoločnosti FIAT, ktorá nám na účely prípravy tohto článku zapožičala elektrické vozidlo Fiat 500e La Prima vo verzii rose gold. Previezli sme sa touto ikonickou talianskou legendou štýlových mestských áut, nasali sme umelecké dojmy, dali si kávičku a… veď poďte sa pozrieť sami.

Verzia Fiat 500e La Prima  vo farbe rose gold, ktorú sme vyvetrali na jazdu za pôžitkami a umením, bola nielen esteticky vyšperkovaná, ale aj veľmi slušne technicky a komfortne vybavená. Toto elektrické vozidlo skrýva aj jedno prekvapenie pre vodiča i spolujazdcov, a to v podobe prídavných zadných dverí. Tie sa otvárajú v protismere a uľahčujú tak nastupovanie na zadné sedadlá.

Jazda poháňaná umením

Cieľ našej cesty, múzeum moderného umenia Danubiana skrývajúce kaviareň Art Cafe, sa nachádza na brehu Dunaja neďaleko Bratislavy. A to iba kúsok od našej prvej zastávky, ktorou bola kaviareň Sankt Vitus Kaffee situovaná priamo v kostolíku. Cesta autom bola príjemná, a to nielen vďaka scenérii na Dunaj a okolitú prírodu, ale aj vďaka nášmu autíčku. Fiat 500e môžeme totiž s čistým svedomím označiť za malý umelecký kúsok, ktorého jedinečný tvar, línie a proporcie predstavujú dokonalé spojenie estetiky a funkčnosti. Tiché, výkonné, stabilné, s množstvom doplnkových režimov.

Nielen zabudovaná gps, ale aj sledovanie mŕtvych uhlov, praktická priehradka na mobilný telefón s bezdrôtovým nabíjaním či jednoduché parkovanie vďaka parkovaciemu asistentovi s kamerou. To sú iba niektoré z mnohých vlastností, ktoré sme počas našej jazdy ocenili. Fiat 500e totiž ponúka pohodlie a komfort v každom smere.

Menšia veľkosť a farba v odtieňoch ružovej, auto ako stvorené pre ženy. To bol taký náš prvý, avšak mylný dojem. Stačila jedna jazda a aj mužská časť našej redakcie sa zamilovala. Auto má menej ako 1,5 tony a v kombinácii s 118-koňovým elektromotorom je to naozaj žihadlo. Na križovatke i bez zbytočného „túrovania“ a nohe na podlahe za sebou zanechá akékoľvek vozidlo. Stačí si len vybrať inú farbu karosérie a hneď sa zmení z módneho doplnku na trhača asfaltov. A tak nielen ženy, ale aj muži si prišli na svoje a iba ťažko sa im presadalo. Lebo toto autíčko je návykové po každej stránke.

Po príjemnej a extrémne pohodlnej jazde, ktorú sme si užili aj vďaka adaptívnemu tempomatu s asistentom riadenia, nás očarila jedinečná poloha múzea Danubiana – a to nielen z hľadiska, že sa nachádza na hraniciach troch štátov (Slovenska, Maďarska a Rakúska), ale aj vzhľadom k citlivému prepojeniu architektúry s okolitou prírodou a riekou Dunaj.

Múzeum Danubiana je miestom, kde sa umenie stretáva s prírodou a ponúka jedinečný priestor na objavovanie a porozumenie moderného umenia. Je to významné kultúrne centrum, ktoré prispieva k rozvoju a prezentácii slovenského a medzinárodného umenia.

Danubiana Art Cafe ponúka priestor pre pôžitky rôzneho druhu

Art Cafe je kaviareň, ktorá sa nachádza v priestoroch múzea moderného umenia Danubiana. Preto je návšteva podmienaná vstupom do múzea. Art Cafe je ideálne miesto pre návštevníkov múzea, ktorí si želajú oddýchnuť si a vychutnať si občerstvenie v príjemnom a umením inšpirovanom prostredí.

Art Cafe je špecifickým typom kaviarne, ktorá spája prvky kaviarne a galérie. Tieto miesta ponúkajú zážitok z kávy a súčasne poskytujú priestor na to, aby ste sa pohrávali s dojmami z návštevy múzea.

Hneď pri vstupe vás na stenách upútajú plagáty umeleckých diel. Tieto diela od svetoznámych umelcov pridávajú kaviarni špeciálnu atmosféru a vašej umeleckej duši ponúkajú podnety aj po prekročení prahu múzea. Do istej miery vymazávajú hranicu medzi múzeom a kaviarňou, vďaka čomu si môžete nielen vychutnať kávu, ale zároveň obdivovať umenie či nechať doznieť dojmy z diel, ktoré ste navnímali počas návštevy múzea. Štýlový dojem z interiéru dotvára nábytok, predovšetkým kreslá od slávnych dánskych dizajnérov Arneho Jacobsena a Charlesa a Raya Eamesovcov.

Zastavte sa v Art Cafe na kávu, horúcu čokoládu, limonádu, zmrzlinu či koláčik. Vstup je podmienený návštevou múzea.

Danubiana Art Cafe ponúka široký výber kávových nápojov, ktoré si v Art Cafe pripravujú z vlastnej kávy Coffee Danubiana praženej v Rakúsku. Okrem toho si môžete vybrať aj iné teplé a studené nápoje. Kaviareň ponúka aj rôzne zákusky, zmrzlinu či iné pochutiny, ktoré doplnia váš kávový zážitok. Táto štýlová kaviareň vsadila na rôznorodosť ponuky, a tak nájdete v menu aj lokálne remeselné sirupy BROWN&Co. Syrups či iné slovenské produkty.

Danubiana Art Cafe je miestom, kde sa umenie stretáva s kávou a ponúka príjemné prostredie na relax, rozhovory a užívanie si šálky kávy. Je to ideálne miesto na oddych po prehliadke múzea v príjemnom prostredí plnom umenia a kultúry.

S výhľadom na Dunaj či sochárske umenie

Čo sa týka prostredia, Danubiana Art Cafe vytvára príjemnú a relaxačnú atmosféru. Návštevníci si môžu vybrať miesto vo vnútri kaviarne s výhľadom na okolitú prírodu a Dunaj, alebo sa usadiť na terase, kde si môžu vychutnať čerstvý vzduch a výhľad na sochársku záhradu s rozlohou 12 000 m2. V nej môžete vidieť diela viacerých osobností sochárskej scény, akými sú napríklad El Lissitzky, Magdalena Abakanowicz, Jozef Jankovič, Vladimír Kompánek, Rudolf Uher a iní. Výnimočnou je aj prechádzka po časti strechy múzea, kde býva pohľad na Bratislavu, Malé Karpaty a Dunaj príjemným spestrením umeleckého zážitku.

Kávu si môžu návštevníci vychutnať vovnútri, ale aj na terase s panoramatickým výhľadom na okolitú prírodu a architektúru, prípadne si ju vziať so sebou a poprechádzať sa v priľahlom sochárskom parku plnom diel viacerých osobností sochárskej scény.

Danubiana Meulensteen Art Museum – skvost slovenských múzeí

Múzeum moderného umenia Danubiana sa nachádza v blízkosti Bratislavy, pri brehu rieky Dunaj, kde sa citlivo stretáva príroda s umením. Týmto jedinečným múzeom, ktoré sa zameriava na moderné a súčasné umenie, sa Slovensko pýši od roku 2000. Za jeho vznikom stoja holandský zberateľ a podporovateľ umenia Gerard Meulensteen z Eindhovenu a slovenský galerista Vincent Polakovič.

Danubiana ponúka stálu expozíciu, ale aj rôzne aktuálne výstavy. Toto impozantné miesto je srdcom moderného umenia na Slovensku.

Architektonickým skvostom je moderná budova so sklenenou fasádou, ktorá je jedným z jeho charakteristických prvkov. Sklenená fasáda má niekoľko výhod – okrem toho, že vytvára moderný a atraktívny vzhľad budovy, umožňuje tiež prepojenie medzi vnútorným a vonkajším prostredím. Návštevníci môžu sledovať zmenu svetelných podmienok, ročných období a prírodných krás v okolí múzea. Sklenená fasáda taktiež vytvára priestranný a otvorený dojem vnútri múzea. Interiér je dobre osvetlený a prepojený so svetlom a prírodou vonku, čo zabezpečuje príjemnú atmosféru pre vystavované umelecké diela.

Múzeum bolo navrhnuté architektom Petrom Žalmanom a jeho štruktúra je založená na kombinácii skla, ocele a betónu. Presklenie umožňuje prirodzený prístup svetla do vnútra budovy a poskytuje návštevníkom výhľady na okolitú krajinu.

Múzeum ponúka rozsiahlu zbierku diel slovenských a medzinárodných umelcov. V rámci expozície môžu návštevníci obdivovať rôzne formy umenia vrátane maľby, sochárstva, grafiky, fotografie či iných multimediálnych diel. Okrem trvalých expozícií organizuje Danubiana pravidelne aj dočasné výstavy, ktoré prinášajú nové perspektívy a tvorivé prístupy k umeniu. Počas svojho fungovania Danubiana zastrešila mnohé výstavy najprestížnejších osobností slovenskej i svetovej výtvarnej scény.

Káva – symbol umenia, kreativity a inšpirácie

Má jedinečnú schopnosť spájať ľudí, a to bez ohľadu na ich jazyk, kultúru, náboženstvo či sociálne pozadie. Predstavuje akýsi univerzálny jazyk, ktorý prekračuje hranice slov a kultúrnych bariér. Dokáže v nás vyvolať rôzne pocity a reakcie. Hovoríme o káve alebo o umení? Predsa o oboch. Káva a umenie majú totiž spoločné rysy a vzájomné väzby, ktoré sa prejavujú v rôznych aspektoch. Káva je všeobecne vnímaná ako nápoj, ktorý povzbudzuje myslenie a tvorivosť. Často slúži ako prostriedok na stimuláciu myslenia, kreativity a tvorivého procesu a stala sa zdrojom inšpirácie pre mnohých umelcov, ktorí v nej našli povzbudenie a kreatívnu stimuláciu.

Pre mnohých umelcov je káva symbolom energie, tvorivosti a intenzity, ktoré sú spojené s procesom tvorby. Legendárny Vincent Van Gogh bol známy svojou vášňou pre kávu a často si ju užíval pri svojej práci. Káva sa pre neho stala symbolom energie a stimulácie, ktoré potreboval na svoje tvorivé úsilie. Mexická maliarka Frida Kahlo mala tiež veľmi blízky vzťah ku káve. Pre ňu bola káva symbolom vášne a života. Americký pop-artový umelec Andy Warhol, ktorého diela nájdete aj v Danubiane, bol taktiež známy svojou vášňou pre kávu. Tá mu poskytovala energiu a motiváciu na jeho tvorbu.

Kaviareň Art Cafe a galéria Danubiana tak spolu tvoria miesto, kde sa môžete nielen posilniť a oddýchnuť si, ale rovnako sa ponoriť do umeleckej atmosféry, objaviť svoju tvorivosť či nájsť stratenú múzu. A to všetko so šálkou kávy v ruke a pohľadom upretým na dychberúcu scenériu okolitej prírody.

I keď by prvý dojem mohol klamať, že ide o auto ako stvorené pre ženy, opak je pravdou. Aj muži v našej redakcii z neho padli na kolená a označili ho za žihadlo, ktoré skrýva mnoho prekvapení. Navyše, táto očarujúca verzia 3+1 je vďaka svojim rozmerom vhodná aj pre rodiny s viacerými deťmi, čo dokazujú 3 isofixové úchyty.

Text a foto: Dominika Noskovičová

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Dominika Noskovičová

http://www.kavickari.sk

Tvor tvorivý s vášňou k písaniu, foteniu a iným kreatívnym aktivitám. Svoje študijné kroky smerovala k štúdiu divadelných, filmových a mediálnych vied na Viedenskej univerzite. A vďaka Kávičkárom mohla tieto svoje vášne spojiť s ďalším pôžitkom, akým je kvalitná káva. Inšpiráciu a múzu hľadá vo všedných veciach. Svet rada objavuje cez hľadáčik fotoaparátu, zaznamenáva s perom v ruke a vychutnáva s kvalitnou kávou v ruke. Ako každá žena a mama sa točí v nekonečnom kolotoči. Preto vyhľadáva činnosti, ktoré ju bavia a napĺňajú. Na Kávičkári.sk má Dominika na starosti najmä sekciu "Pražiarne", ktorej dodáva jej osobitý ráz a vzhľad. Ako autorka románu však svoju kreatívnu dušu potešuje aj tvorbou rozhovorov, či iných článkov na našom portáli.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články