Alternatívna príprava kávy doma: Chemex – čistý dizajn a chuť

 Alternatívna príprava kávy doma: Chemex – čistý dizajn a chuť

 

Ikonický tvar, občas výborný aj ako váza, vytvorený už v roku 1941. Jeho jednoduchosť, elegancia a kvalita si našli svoje miesto v našich srdciach aj dnes. V nezmenenej podobe. Chemex sa stal súčasťou trvalej výstavy v Múzeu moderného umenia – MOMA v New Yorku. Nájdete ho v takmer každej domácnosti v USA či dokonca v seriáli Priatelia, ale aj mnohých iných.

Jeho výnimočný tvar nám ponúka možnosť vychutnať si krásnu, čistú šálku kávy s mohutným telom a vyrovnanými chuťami.

Je vyrobený z bezpórového borosilikátového skla, ktoré je nielen výborným tepelným izolantom, ale rovnako zabezpečuje odolnosť voči absorbovaniu aróm a iných organických či anorganických chemických zložiek.

Chemex sa vyrába vo viacerých veľkostiach. My v pražiarni vidíme jeho pridanú hodnotu v jednoduchosti použitia, krásnej a čistej šálke kávy a možnosti pripraviť filtrovanú kávu vo väčšom množstve behom pár minút. Práve preto sme si obľúbili veľkosť označovanú výrobcom ako „6 Cups“, v ktorej väčšinou pripravujeme 700 mililitrov kávy.

chemex-priprava-mlsnacava-1

Náš obľúbený recept na prípravu filtrovanej kávy za pomoci Chemexu.

Chemex je vhodný pre prípravu väčšieho množstva filtrovanej kávy – keď je veľa objednávok v kaviarni alebo na programe dňa grilovačka doma s priateľmi. Tu je dokonalý recept (45 g kávy93 °C a 700 g vody, čas extrakcie 4:00 min). Čo potrebujete?

Pri príprave je dôležité dodržať niekoľko pravidiel či základných krokov.

1. Papierový filter pre Chemex vo veľkosti 6 Cups má štvorcový tvar. Netreba ho skladať, ani ohýbať. Je však dôležité dbať na to, aby ste ho vložili do Chemexu jeho hrubšou vrstvou smerom ku kanáliku na nalievanie kávy. Papierový filter sa rozkladá tak, že jedna vrstva (hrubšia) sa prikladá k spomínanému „nalievačiku“ a tenšia vrstva na opačnú stranu Chemexu. Správnym vložením zabezpečíte to, aby sa tenká vrstva papiera pri jeho prepláchnutí neprilepila do hrdla a prepúšťala tak vzduch z Chemexu von. Tento tok vzduchu je nevyhnutný pre správnu prípravu kávy cez Chemex. V opačnom prípade by sa vám tenšia vrstva papiera mohla „prilepiť“ do nalievačika. To by zapríčinilo upchatie filtra a voda by sa nevedela dostať cez kávu dole do Chemexu.prepláchnutí filtra vylejte vodu z Chemexu.

chemex-priprava-mlsnacava-2

2. Po prepláchnutí filtra vylejte vodu z Chemexu.

3. Do prepláchnutého papierového filtra nasypte čerstvo zomletú kávu. Mletie kávy je relatívne hrubé. Práve hrúbkou mletia najviac ovplyvníte čas extrakcie, ktorý je dôležitý udržať okolo 4 minút. Tak, aby káva mala dostatok času uvoľniť zo seba všetky arómy a chute. Práve teraz je všetko pripravené na zalievanie.

chemex-priprava-mlsnacava-6

4. Káva sa zalieva trikrát. Prvý nálev by mal zvlhčiť všetku kávu. Sto gramov vody nalejte pomalými, krúživými pohybmi ruky a nechajte „oddychovať“ zhruba 35 sekúnd. Kávu môžete jemne premiešať lyžičkou, aby ste zabezpečili dokonalé zvlhčenie. Táto časť extrakcie sa volá kvitnutie alebo „blooming“. Z kávy odstránite prebytočný vzduch a zabezpečíte jej dokonalé rozmiestnenie vo filtračnom papieri a zariadení. Po 35 sekundách ste pripravení dolievať vodu.

chemex-priprava-mlsnacava-4

5. V našej pražiarni preferujeme doliatie vody po kvitnutí minimálne na dvakrát. Zabezpečíte tak rovnomernejšie lúhovanie kávy. Po 35 sekundách teda dolievame ďalších 300 gramov vody. Opäť pomalými, kontrolovanými a krúživými pohybmi. Tak aby sme každú časť kávy zaliali rovnomerne a rovnako.

chemex-priprava-mlsnacava-10

6. Neskôr, v čase dve a pol minúty, dolejeme rovnakými pohybmi zvyšných 300 gramov vody. Dôležité je sledovať čas extrakcie. Ak sa vám káva bude extrahovať (tiecť) príliš rýchlo, musíte zjemniť mletie. Naopak, ak káva kvapká pomaly, musíte kávu pomlieť hrubšie. Ak by ste si nevedeli rady, pripravili sme pre vás aj krátke video.

chemex-priprava-mlsnacava-12

Filtrovaná káva za pomoci Chemexu

Chemex je dokonalou pomôckou pri príprave filtrovanej kávy. Návod ako na to či informácie o tom, čo všetko ešte budete potrebovať, nájdete v niekoľkých videách, na #Youtube kanáli @mlsnacava.coffee

chemex-priprava-mlsnacava-16

Návod na alternatívnu prípravu kávy doma sme pre vás pripravili v spolupráci s pražiarňou kávy mlsnacava z Banskej Bystrice.

Mlsnucavu nájdete aj na instagrame.

Text: Šimon Staš, Tomáš Turek

Foto: Rudo Sladkovský

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Tomáš Turek

Nadaný, so svojským humorom. Jeho články sú skutočným pokladom a jeho rozhovory sú románom na pokračovanie. Vďaka nemu sa dokážete preniesť na miesta, o ktorých s ľahkosťou píše. A možno ostanete aj trošku hladní. To je riziko Tomášových článkov. No a ešte fotí. Parádne!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články