Sviatočný lockdown je realitou, ako sa dotkne nás – kávičkárov?

 Sviatočný lockdown je realitou, ako sa dotkne nás – kávičkárov?

 

Pritvrdenie opatrení už niekoľko dni „viselo“ vo vzduchu. 4. adventná nedeľa tak bude už v sprísnenom režime, ktorý začína platiť 19.12. Dokedy potrvá je otázne…

Regionálne úrady verejného zdravotníctva môžu, v rámci svojho územného obvodu, nariadiť aj prísnejšie opatrenia, ak si to epidemiologická situácia vyžiada.

Ukončenie opatrení je avizované na 10. januára, kedy by mal vstúpiť do platnosti COVID automat Ministerstva zdravotníctva SR. Ktorý berie do úvahy reprodukčné číslo, prírastok pacientov s koronavírusom aj počet hospitalizovaných osôb na regionálnej úrovni.

mlsnacava-salkakavy

Z aktuálnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, vydanej 17.12. 2020,  vyberáme opatrenia, týkajúce sa HoReCa segmentu:

  1. Prevádzky verejného stravovania môžu vydávať pokrmy a nápoje zabalené na odber so sebou alebo prostredníctvom donáškovej služby.
  2. Pre zákazníkov platí zákaz konzumácie pokrmov a nápojov v interiérových aj exteriérových častiach prevádzok.
  3. Zakazuje sa konzumácia pokrmov alebo nápojov v spoločných priestoroch prevádzky.
  1. Návštevníci hotelov a ubytovacích zariadení starší ako 10 rokov, sa musia preukázať negatívnym výsledkom antigénového alebo RT-PCR testu na COVID-19 nie staršom ako 72 hodín, prípadne potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19 podľa prílohy vo vyhláške; prevádzkovateľ je oprávnený do týchto potvrdení nahliadnuť.
  2. Zakazujú sa všetky hromadné podujatia (aj s menej ako šiestimi účastníkmi).
  1. ZATVÁRAJÚ SA prevádzky, ktoré mohli byť doteraz otvorené za osobitných podmienok:
  • Umelé kúpaliská
  • Fitness centrá
  1. Lyžiarske strediská môžu mať otvorené svahy a vleky pod podmienkou, že budú mať návštevníci negatívny antigénový alebo RT-PCR test, ktorý nie je starší ako 72 hodín. V kabíne lanovky bude môcť byť buď len 1 človek, alebo rodinní príslušníci.

VÝNIMKA: V platnosti zostáva výnimka na konanie hromadných podujatí jednorazovej povahy, pokiaľ všetci účastníci budú v dobe začiatku hromadného podujatia disponovať negatívnym výsledkom RT-PCR testu alebo antigénového testu na ochorenie COVID19, nie starším ako 12 hodín a ktoré budú ohlásené na miestne príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva, najneskôr 48 hodín pred jeho začiatkom, pričom je potrebné uviesť presný čas a miesto jeho konania; za jednorazové podujatie možno považovať podujatie s maximálnou dĺžkou 48 hodín.

chata-urbanove-sestry-cierny-balog-slovensko-slovakia

 

Text: Maria Baláž – Gyuranová

Foto: archív Kávičkári

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Portál Kávičkári.sk vznikol v roku 2011 ako priestor pre všetkých nadšencov a milovníkov pôžitkov - dobrej kávy, jedla, zaujimavých miest a podujatí. Počas desaťročia pôsobenia priniesol stovky zauijímavých informácii, v ktorých sa rozoberala káva, slovenské pražiarne kávy, výrobcovia produktov, majitelia a prevádzkovatelia reštaurácii, šéfkuchári, ale i pomoc celému segmentu HoReCa.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články