Kaviareň Štefánik: Memento slovenského generála pri káve

Ivanka pri Dunaji je väčšia obec, ležiaca hneď za Bratislavou. Preslávila sa letiskom, bulvárne magazíny ju vďaka vysokej koncentrácií celebrít volajú často tiež ako “slovenský Hollywood”. Najviac sa však do kroniky a osudov dedinky zapísala paradoxne tragédia – na jej území zahynul významný slovenský politik, astronóm a generál francúzskej armády Milan Rastislav Štefánik. Ivančania postavili Mohylu, majú Štefánikovú ulicu i školu. A teraz majú dokonca i kaviareň. Nazvanú ako inač než – Štefánik.

kaviareň Štefánik

Kaviareň na dedine je na Slovensku príjemnou výnimkou. Navyše pokiaľ dosahuje takú kvalitu a služby aké môžete nájsť v Štefánikovi. Kvalitné espresso značky Carrarro, chutné a krásne zákusky z neďalekého Malinova, či milý personál, od ktorého by sa mohli učiť väčšie a paradoxne úspešnejšie kaviarne v hlavnom meste. Milota je na dennom poriadku, personál ochotne poradí pri výbere a dokonale pozná svoj sortiment. K espressu automaticky dostanete grátis štedrý pohár vody. V ponuke sú nielen zákusky, ale aj sendviče. Skrátka, príjemný podnik vhodný na milé stretnutia pre všetkých (nielen obyvateľov dediny).

Replika Caproni Ca-33

Interiér kaviarne Štefánik

V kaviarni nájdete nespočetné odkazy na Štefánika, ktoré dokopy vytvárajú príjemné memento. Už pri vchode vás poteší kópia Velocipédu – práve na ňom Štefánik jazdil ako mladík. Kufre na zemi i zaujímavo vsunuté do steny odkazujú na jeho cestovateľskú vášeň. Písacie stroje poukazujú na kariéru diplomata a slnečné hodiny zas na spojitosť s astronómiou. Velocipéd V kaviarni sa podáva káva značky Carraro Interiér kaviarne Štefánik

Nad priestorom kaviarne sa vznáša replika Caproni CA-33, lietadla, s ktorým Štefánik zahynul. Rovnaký, len väčší model doplnený o motor, sa nachádza aj na neďalekom letisku.

Interiér kaviarne Štefánik Interiér kaviarne Štefánik Interiér kaviarne Štefánik

Na stenách si zákazníci môžu pozrieť Štefánikovú fotokópiu pasu, vysvedčenie, či fotografie. Na interiéri sa rok pracovalo, aby každý jeden kút napovedal o osobe tohto významného človeka.

Interiér kaviarne Štefánik Kufre na stene v kaviarni Štefánik VQ9A8923 jako inteligentn+ş objekt-1

Foto: MB Pictures

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Simona Budinská

Vášnivý gurmán, mama troch detí, dvoch kníh a niekoľkých bedekrov. Náhody sú jej osudom, a tak pred rokmi vznikol projekt Kávičkári.sk. S nadšením sa venuje najmä víziám, kreovaniu na portáli, ale aj new biznis. Srdcovkou je aj vzdelávanie v oblasti gastronómie v rámci projektu Gastrolove a tvorbe osobnostného PR.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články