Siky Spirit: Energiu venujem ľuďom
Písať rozhovor s moderátorom našej (ne)konferecie, Michalom Siklienkom, je ako robiť koncept knihy. Človek skrátka nevie kde má začať, pretože je to človek plný obrovskej charizmy a neskutočného množstva aktivít. Miestami až ľutujem, že nie je jednoduchší, nudnejší. Siky Spirit, je Michalov pseudonym a predstavuje aj jeho cestu života. Začal na sebe pracovať od mladosti, aby si v 31 rokoch splnil svoj sen a učil ľudí, ako žiť tak, aby boli spokojní. Okrem toho, že vybudoval jedno z najlepších záhradných centier na Slovensku a pravidelne sa objavoval v televízii, cestoval a spoznával svet a ako bonus si otvoril kaviareň- samozrejme v záhradníctve. Dnes všetku svoju energiu venuje ľuďom, koučingu, moderovaniu i spirituálnemu učeniu, aj v oblasti gastronómie.
Na úvod asi klasická otázka, ale aspoň mnohí z nás budú môcť pokojne spať. Prečo vôbec Siky Spirit? Je to veľmi exotické, aj keď váš zjav tomu viac menej zodpovedá.
Siky Spirit vzniklo kombináciou slova Siky ako ma odmalička volali priatelia a Spirit, čo je po anglicky duša. Je to v ponímaní osobná cesta duše človeka. Dnes je Siky Spirit značka, ktorá pomáha ľuďom na ceste k osobnému rastu, hojnosti a naplnenému životu. Iným vyjadrením, pomáha ľuďom objaviť ich skrytý potenciál, odblokovať od starých vzorcov a nastaviť na správnu cestu.
Mnohým našim čitateľom ste sa predstavili ako zručný moderátor našej (ne)konferencie Gastrolove. Iní si vás zas pamätajú z našich stránok, kedy sme s vami robili rozhovor, kvôli vašej nezvyčajnej kaviarni. Pýtať sa, či milujete gastronómiu je asi zbytočné…
Gastronómiu milujem odjakživa, milujem kvalitné jedlo a špičkový gastronomický zážitok. Ale k tomu, že som začal tvoriť v gastronómii som sa dostal v roku 2017, keď mi skrsla v hlave myšlienka prepojiť jeden z mojich biznisov práve s týmto krásnym svetom. Urobili sme netradičnú kaviareň s raw jedlom v záhradnom centre a tak vznikol unikátny koncept na Slovensku a v Čechách, ktorý si získal vysokú priazeň.
Satori, kaviarnička, ktorú ste vybudovali v záhradnom centre, je v srdci Slovenska vo Zvolene. Človek by ju tam nejak podvedome ani nehľadal…
Myšlienku o kaviarni som si nosil dlho vo svojom srdci. Lákalo ma vytvoriť niečo iné v spojitosti so záhradným centrom, ktoré som už mal vybudované. To, že na prvý pohľad nespĺňa predpoklady na vytvorenie dokonalej kaviarne, bolo pre mňa výzvou. Jednoducho som vedel, že tento krok musím urobiť a keď sa podarí, výsledok bude geniálny. Viete si predstaviť to krásne spojenie zelene, oddychu, dobrej kávy, raňajok na jednom mieste? Tak to som spolu s kolegynkou Luckou urobil. Navyše pre bonitnú klientelu. Bolo pekné vidieť, ako k nám chodia páni v kravatách a rezervujú si salónik na strome, kde si vychutnávajú dobrý rum.
Pri tvorbe tohto konceptu ste narazili aj na prekážky… ale tie ste zvládli s nadhľadom, ktorému dnes učíte aj svojich klientov.
Dali sme dokopy našu predstavu o tom, ako by to malo vyzerať a na druhý deň sme začali pracovať, pospájali sme niekoľkých ľudí do procesu tak, aby výsledok bol úžasný. Vyslovene za pochodu sme začali riešiť úrady, vodu, stavebné povolenie… keďže tam predtým nebolo nič okrem borovíc od ktorých sa to celé odvíjalo. Samozrejme, že boli aj prekážky, ale tie sú vždy a všade. Ak ste nadšený, netreba sa nechať znechutiť a skôr svojim nadšením nakaziť aj ostatných. Musí ísť z vás dobrá energia, vtedy to ide.
Čo spájalo kaviareň a budovanie zelenej oázy v jednom priestore?
Jednak to bol život, spojenie medzi prírodou a gastronómiou, pretože najdôležitejšie prvky gastronómie pochádzajú z prírody. A najdôležitejší prvok je voda. Voda je najdôležitejšia látka, ktorá tvorí 70% nášho tela, je základným kameňom v gastronómii a v prírode vôbec. A to nie je všetko. Voda je najskúmavejšia, najzaujímavejšia a najvzácnejšia látka vôbec. Vedci už desaťročia skúmajú jej vplyv na organizmus. A prišli ma veľmi zaujímavé zistenia. Voda má život, emóciu a dokáže si pamätať informácie, ktoré sú niekoľko miliónov staré.
Čo to znamená? Treba očakávať nejaký návrat k vode, namiesto soft nápojov? V moderných prevádzkach, už myslím, tento trend zaznamenali…
Tým ako som už spomínal, že voda tvorí viac než 70% ľudského tela je to veľmi dôležité a rozhodujúce pre život človeka. Účinky vody sú rôznorodé podľa toho, aký typ vody pijeme. Najdôležitejšia je alkalická voda. Tá, ktorá napomáha k vytvoreniu zásaditého prostredia v tele. A prečo? pretože žiadna choroba nedokáže prežiť v kyslom prostredí. Druhá dôležitá vec je, že rôzne vody majú rôzne vibrácie. Čím vyššie vibračná voda, tým kvalitnejší život žijeme. Poviem vám príklad. Kúpite si balenú vodu, ktorá stojí vo fľaši, prešla rôznymi technológiami, veľa prostrediami, tak táto voda je skoro energeticky mŕtva. Keď vypijete túto vodu, tak priamo vplýva skoro na komplet celé vaše telo, tým že má nízku energiu, znižujete energiu svojho tela a tým priamo ovplyvňujete vaše vedomé rozhodnutia o vašom živote. Pokiaľ vypijete vodu, ktorá má život, vodu, ktorú dokážete aktivovať na vysokú energiu, tak táto voda zvýši vibráciu vášho tela a má obrovský dopad na váš život. Na čokoľvek, čo v živote riešime. Možno sa vám to zdá pritiahnuté za vlasy ale je vedecky dokázané, že voda má priamy vplyv na vaše vzťahy, zdravie, hojnosť a prácu.
Myslíte, že by prevádzka mala dbať na kvalitu vody, ktorú ponúka?
Samozrejme, že áno. Je to najpodstatnejšie. Ako som vyššie spomenul, pre mňa bolo najpodstatnejšie dať klientom kvalitnú vodu, aby som si bol istý, že budú šťastnejší.
Na Slovensku je mnoho podnikov, ktoré sú uvedomelé a verím, že ich tento produkt osloví. Vy však neostávate „len“ pri vode, dokonca ste sa vzdali záhradných centier i kaviarne, aby ste sa venovali koučingu. Aj na našej (ne)konferencii Gastrolove, ste boli nielen moderátorom, ale množstvo mladých ľudí si za vami prišlo o rady v oblasti motivácie. Je to v gastronómií nutnosť?
Áno, venujem sa koučovaniu jednotlivcov, ako aj tímom ľudí. Robíme veľmi zaujímavé Campy, či už na Slovensku alebo na Bali a kopec iných zaujímavých seminárov. Spolupracujeme s veľmi zaujímavými ľuďmi z celého sveta, ktorí dokážu množstvo ľudí namotivovať a nakopnúť správnym smerom. Využíva nás aj mnoho ľudí z gastronómie, pretože aj tu často ľudia vyhoria, prípadne bojujú s veternými mlynmi. Hoci gastronómia má jednu veľkú výhodu a to takú, že každý deň začínate nanovo, s príchodom hostí, ktorým môžete zlepšiť deň.
Čo by ste odporučili ľuďom, ktorí sa rozhodnú podnikať napríklad aj v gastronómii?
Prvá základná a najpodstatnejšia otázka je: Prečo? Prečo to chcú robiť? Pretože táto práca môže byť špičková len vtedy, keď do nej dáte srdce. A to vlastne každá práca. (smiech). Druhá dôležitá vec je, aby dali zákazníkovi zážitok. Aby nepredávali produkt ale dali tomu zákazníkovi skrz jedlo, alebo nápoje zážitok na aký nezabudne.
Na čom všetkom v oblasti motivácie, by sme mali pracovať v tíme? Tím je predsa len základom každej dobrej prevádzky.
Najdôležitejšie sú vzťahy na prevádzke, v akejkoľvek firme. Práve preto sme vyvinuli dokonalý systém tímbildingu pre pracovné tímy, pretože pokiaľ je rozhádzaný tím, je rozhádzaný aj biznis. Ak je tým v súlade tak biznis a všetko okolo toho rastie neuveriteľným spôsobom.
Problémom nielen vo svete gastronómie, ale aj v podnikaní či súkromnom živote je komunikácia. Aké sú základné piliere správnej komunikácie, alebo je to individuálne?
Je to individuálne ako každý človek. Líder firmy musí vedieť správne komunikovať a správne delegovať. Komunikácia je základ. Najpodstatnejší pilier je otvorenosť, pravda a priamosť. Tým sa predíde akýmkoľvek nepríjemným situáciám a cesta k výsledkom sa skráti.
Nie je motivovanie vyčerpávajúce? Kde si dobíjate baterky vy?
Pre mňa je inšpiráciou príroda. Keď si poriadne otvoríme oči, príroda nás dokáže učiť presne tomu, čo potrebujeme. Aj preto som asi postavil dom na lazoch. Každý nový deň je pre mňa zážitkom, stačí keď otvorím oči a vychutnám si ten výhľad a pokoj. Motivácia neexistuje nikde inde iba vo vás. Vo vonkajšom svete ju nenájdete. Na to, aby ste si vytvorili motiváciu existuje niekoľko zaujímavých techník, ktoré keď si osvojíte, vonkajší zdroj potrebovať nebudete.
Ale predsa je len miesto, okrem vašich lazov, kde sa chodíte motivovať, resp. učiť. Tým miestom je Bali. Čo tam robievate?
Na Bali mám duchovného učiteľa, ktorý patrí k najvyšším duchovným učiteľom, ktorý má niekoľko rokov učil a odovzdával mi svoje učenie. Až ma nakoniec, ako jediného z vonkajšieho sveta, ma vymenovali tradičnou balijskou ceremóniou za spirituálneho učiteľa, ktorý dokáže pomáhať ľudom svojimi schopnosťami. Ale asi sa to ťažšie takto vysvetľuje. Najlepšie to zažijú moji klienti.
Je to zrejme veľká česť. A čo chvíle takého konzumného relaxu, aký máme radi my, kávičkári? Navštívili ste tam aj nejaké zaujímavé kaviarne, bistrá a reštaurácie?
Samozrejme. Bali je oáza krásnych a energeticky veľmi krásnych podnikov, pri ktorých som aj ja čerpal inšpiráciu. Ktokoľvek sa púšťa do rôznych biznisov, mal by najskôr vidieť kúsok zo sveta, učiť sa a potom vytvoriť a priniesť niečo krásne. Slovensko má obrovský potenciál, a to nielen vďaka prírode, kultúre, ale najmä mladým ľuďom, ktorí ho môžu posunúť niekde úplne inam. Som rád, že sa to už deje v oblasti gastronómie a budem rád ak sa to ešte viac zosilnie…..Len treba vytrvať.
Sikyho Spirita nájdete na instagrame a webe.
Text: Simona Budinská
Foto: archív Siky Spirit a Ondrej Bobek