Poznáme výsledky svetového finále Bocuse d’Or 2025 – ako dopadol slovenský tím?

 Poznáme výsledky svetového finále Bocuse d’Or 2025 – ako dopadol slovenský tím?

Posledné dva dni žil gastronomický svet najprestížnejšou kulinárskou súťažou na svete – Bocuse d’Or. Tá sa stala centrom pozornosti šéfkuchárov, gastronómov a milovníkov jedla. Tento ročník bol však výnimočný a prelomový. Historicky prvýkrát sa totiž do svetového finále prebojovalo aj Slovensko. Ako sa umiestnil tím v zložení Marek Minarič (kandidát), Márk Janák (asistent) a Peter Vajgel (tréner) a s akými jedlami sa postavili pred porotu, aby ukázali to najlepšie, čo slovenská gastroscéna ponúka?

Náš tím v zložení Marek Minarič (v strede), Márk Janák (vpravo) a Peter Vajgel (vľavo) sa v marci 2024 úspešne prebojovali do prvej desiatky z európskeho kola, čím si zabezpečili miesto na svetovom finále. Ako sa im podarilo umiestniť?

Emócie, vášeň a neskutočná energia

24 krajín z celého sveta súťažilo o prestížny titul. Atmosféra na podujatí bola neuveriteľná a silnú základňu fanúšikov tam malo aj Slovensko. Mareka Minariča a jeho tím prišli povzbudiť aj mnohí profesionáli a šéfkuchári z brandže.

Medzi finalistami súťaže boli: Spojené kráľovstvo, Spojené štáty americké, Maroko, Nový Zéland, Čína, Taliansko, Švédsko, Vietnam, Maďarsko, Kolumbia, Singapur, Litva, Japonsko, Fínsko, Dánsko, Maurícius, Island, Kanada, Francúzsko, Mexiko, Nórsko, Čile, Austrália a Slovensko.

„Celá táto cesta, od slovenského kola až po svetové finále, je veľmi prínosná. Predovšetkým, ak hovoríme o skúsenostiach,“ odpovedal Marek Minarič na otázku, ktorú sme mu položili ešte pred súťažou – či všetka tá drina a obeta stáli za to.

Historický úspech Slovenska

Náš tím má za sebou mesiace tvrdej driny a náročnej prípravy. Aj vďaka tomu sa Marek Minarič so svojim tímom umiestnil na skvelom 15. mieste. Ako prebiehali prípravy?

Po európskom kole prišli mesiace príprav, a to nielen tých mentálnych, ale aj aktívnych. „Bolo potrebné zbierať inšpiráciu a nápady, preto som sa rozhodol ísť na niekoľko mesiacov do Zürichu. A ako vyzerali moje posledné týždne? Stereotypne a v znamení každodennej driny,“ vysvetľuje Marek Minarič. „Ten kontakt medzi nami musel byť každodenný, keďže jedlá sa dennodenne vyvíjali a ladili sa chute či detaily, aby sa našiel ten najideálnejší chuťový vzorec. Takže áno, tá aktivita bola intenzívna a na dennej báze, predovšetkým tesne pred súťažou,“ dopĺňa Mareka Peter Duranský, šéf Bocuse d’Or Slovensko.

„Všetko sme si robili viac-menej sami, vrátane inšpiratívnej zložky, ku ktorej sme potom pridávali prvky a snažili sa nájsť ten najideálnejší balans. V tom nám pomáhal aj náš švédsky mentor Jimmi Eriksson, ktorý nás nasmeroval,” približuje Peter Duranský podrobnosti toho, ako vznikal celý koncept jedál.
Peter Duranský

Šéfkuchár Peter Duranský o súťaži Bocuse d‘Or: ,, Človek musí na takúto súťaž dozrieť“

Čítať viac >

Pod taktovkou mentora a švédskeho kuchára, kapitána švédskeho národného tímu na súťaži Bocuse d’Or v rokoch 2017 až 2020, Jimmiho Erikssona, poctivo makali na tom, aby dotiahli do dokonalosti každý aspekt a detail. Ako zhodnotil Jimmy spoluprácu so slovenským tímom? „Máme spolu za sebou dlhú cestu, počas ktorej som im pomáhal vo viacerých smeroch – od kreatívy cez konzultáciu k jedlám, ingredienciám či tvarom až po samotnú prípravu. Počas časového tréningu som im zase pomáhal s tým, ako zlepšiť workflow, načasovanie a všetko potrebné a dôležité. Napríklad aj to, ako si vybaviť a prichystať kuchyňu. Ale aj to, ako zmeniť timing tak, aby boli viac efektívni. Snažím sa im pomôcť a nasmerovať ich správnym smerom.“

Slovensko bolo vo svetovom finále Bocuse d’Or jedinou krajinou bez michelinskej hviezdy. Kvalitou našich kuchárov sa však môžeme porovnávať s tými najlepšími. A práve triumf v podobe účasti na svetovom finále je toho dôkazom.

 

Regionálne suroviny a ryba

Každý šéfkuchár mal 5 hodín a 35 minút na to, aby vykúzlil 2 súťažné jedlá. Jedno jedlo na tanieri a jedno na mise. Organizátori vzdali hold zakladateľovi súťaže a ikone svetovej gastronómie, Paulovi Bocusovi, práve prostredníctvom surovín. Ktorá ingrediencia bola pre slovenský tím najtvrdším orieškom? „Asi sladká príloha k divine. Výhodou bolo to, že s divinou sme už pracovali, ale pri sladkej prílohe sme hľadali vhodnú zložku, či to bude hruška, dula, jalbko – aby to malo aj kyslosť, aj sladkosť a aby to prinášalo na konci ten žiadúci efekt,“ vysvetľuje Peter Duranský.

Bocuse dOr Minarič
„Je dôležité, aby v tíme fungovala chémia. Musíte si navzájom rozumieť, rešpektovať sa a dopĺňať. Súhra je skrátka nevyhnutná,“ tvrdí suverénne Marek Minarič.

Bocuse d’Or – jedlá v prevedení slovenského tímu

Náš slovenský tím sa na svoje značky postavil 26. januára. Aké jedlá si pripravili? Poďme sa na to spoločne pozrieť:

Téma ryba – prvé jedlo vydávané na tanieri:

  • Sciéna kráľovská s homárovou fášou a čili
  • Príloha č 1. – zeler konfitovaný v bylinkovom masle podávaný s lokálnymi bylinkami a koreninami
  • Príloha č.2 – polguľa zo stonkového zeleru plnená slanorožcom a koriandrom a aromatizovaná bobkovým listom
  • Omáčka – šafránovo-homárový sabayon

Sciéna kráľovská s homárovou fášou a čili, zeler konfitovaný v bylinkovom masle podávaný s lokálnymi bylinkami a koreninami, polguľa zo stonkového zeleru plnená slanorožcom, koriandrom a aromatizovaná bobkovým listom, omáčka – šafránovo-homárový sabayon.

Téma mäso – druhé jedlo vydávané na mise a prekladané na tanier:

  • Srnčí chrbát s kosťou plnený marinovanou bielou husacou pečeňou Foie Gras a srnčou sviečkovicou
  • Pošírovaný srnčí chrbát bez kosti obalený v cukete
  • Koláč zo srnčieho stehna so slivkami, smrčkovcom a bielou kačacou pečeňou Foie Gras
  • Príloha č 1. – slovenská hruška a čierna ríbezľa s pekanovými orechmi a čiernym korením
  • Príloha č.2 – srnčie consommé s krémovou raviolou a zeleninovým ragú
  • Omáčka – omáčka Viktória

Srnčí chrbát s kosťou plnený marinovanou bielou husacou pečeňou Foie Gras a srnčou sviečkovicou, pošírovaný srnčí chrbát bez kosti obalený v cukete, koláč zo srnčieho stehna so slivkami, smrčkovcom a bielou kačacou pečeňou Foie Gras, slovenská hruška a čierna ríbezľa s pekanovými orechmi a čiernym korením, srnčie consommé s krémovou raviolou a zeleninovým ragú a omáčka Viktória.

Ako prebiehalo hodnotenie?

Hodnotenie vychádzalo z kuchárskej a degustačnej poroty, pričom degustačnú porotu tvorilo 24 členov z každej zo súťažiacich krajín. Táto porota bola rozdelená do 2 skupín zložených z 12 členov. A tak hodnotilo 12 členov tému tanier a druhá polovica tému misa. Za Slovensku do poroty nastúpil prezident Bocuse d’Or Slovakia, Peter Duranský, ktorého zrejme predstavovať nemusíme. Okrem toho, že zbieral skúsenosti v najlepších reštauráciách na Slovensku, v Rakúsku, Nórsku či Českej republike, podarilo sa mu ako prvému slovenskému šéfkuchárovi získať michelinskú hviezdu.

Bocuse dOr Lyon

Bocuse d’Or – veľký krok pre slovenskú gastronómiu

Účasť na svetovom finále Bocuse d’Or nebol iba o súťaži samotnej. Tento míľnik nám otvára dvere do gastronomického sveta a pre slovenskú gastronómiu prináša množstvo nových príležitostí. A tak vám, páni, ďakujeme za všetko, čo ste pre túto súťaž obetovali. Je to veľký krok pre celú slovenskú gastronómiu a právom si zaslúžite ocenenie a vďaku.

Bocuse dOr
Finálne servírovanie vyrazilo mnohým sledujúcim tejto šou dych. Porota veľmi pozitívne ohodnotila vyladenie chutí i nahriatie tanierov.

Výsledky Bocuse d’Or 2025:

  • Social commitment award (cena za spoločenskú angažovanosť): Nový Zéland a Čile
  • Best commis prize (cena za najlepšieho commi): Francúzsko
  • Special prize theme on a plate (špeciálna cena za tému na tanieri): Nórsko
  • Special prize theme on a platter (špeciálna cena za tému na mise): Maďarsko
  • Tretie miesto: Švédsko
  • Druhé miesto: Dánsko
  • Prvé miesto: Francúzsko

Text: Dominika Noskovičová
Foto: Dominika Noskovičová a archív Bocuse d’Or Slovakia/Lyon

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Dominika Noskovičová

http://www.kavickari.sk

Tvor tvorivý s vášňou k písaniu, foteniu a iným kreatívnym aktivitám. Svoje študijné kroky smerovala k štúdiu divadelných, filmových a mediálnych vied na Viedenskej univerzite. A vďaka Kávičkárom mohla tieto svoje vášne spojiť s ďalším pôžitkom, akým je kvalitná káva. Inšpiráciu a múzu hľadá vo všedných veciach. Svet rada objavuje cez hľadáčik fotoaparátu, zaznamenáva s perom v ruke a vychutnáva s kvalitnou kávou v ruke. Ako každá žena a mama sa točí v nekonečnom kolotoči. Preto vyhľadáva činnosti, ktoré ju bavia a napĺňajú. Na Kávičkári.sk má Dominika na starosti najmä sekciu "Pražiarne", ktorej dodáva jej osobitý ráz a vzhľad. Ako autorka románu však svoju kreatívnu dušu potešuje aj tvorbou rozhovorov, či iných článkov na našom portáli.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články