Kostolík Sv. Víta v Rusovciach – Bratislavská kaviareň, ako žiadna iná
Sakrálna stavba svätého Vita je krásny kostol, ktorý sa nachádza v blízkosti kaštieľa v Rusovciach. Kostolík pred pár rokmi chytil do parády miestny pán farár Marián Prachár. Ten sa spolu s dobrovoľníkmi postaral o jeho záchranu. A vytvoril z neho miesto, ktoré je dnes ikonické nielen pre Rusovčanov, ale láka návštevníkov z blízka i ďaleka. Vitajte v Bratislave, v Sankt Vitus Kaffee, v kaviarni, ako žiadnej inej.
Túto kaviareň vám prinášame vďaka vďaka partnerovi – spoločnosti FIAT, ktorá nám zapožičala elektrické vozidlo Fiat 500e na účely prípravy tohto článku. Prinášame vám náš dolce vita pohľad a spoločne si predstavíme tie najzaujímavejšie kaviarne, ktoré sa nachádzajú na Slovensku. Poďte s nami na dolce výlet!
Kaviareň v kostole
Kostol svätého Víta je jednou z najkrajších sakrálnych stavieb v Bratislave. Jeho architektúra a interiér sú nádherné a robia z neho miesto, ktoré by mal navštíviť každý, kto sa zaujíma o históriu a kultúru. Okrem toho, kostol je tiež miestom, kde sa konajú rôzne kultúrne podujatia a koncerty. Jeden z nich sme mali možnosť zažiť aj na vlastnej koži. Ale nepredbiehajme a poďme sa pozrieť na našu návštevu pekne od začiatku.
Do Rusoviec sme sa vybrali v jedno pekné júnové popoludnie, kedy sme deti nechali doma a urobili si pravý redakčný babský výlet. A čo sa hodí dvom matkám, ktoré dostali pár hodinový lístok “na slobodu”? Krásne a nadupané auto, v podobe elektrického FIAT 500e, v odtieni rose gold. Skrátka dolce vita po kávičkársky. Na to netreba nikoho nahovárať, to jednoducho treba zažiť. Počas polhodinovej cesty, kedy sme sa z jedného konca Bratislavy presunuli po diaľnici na druhý, sme zistili, že auto je nielen tiché, ale aj riadne vášnivé. Je ako talianska opera, ktorá dokáže ohúriť úžasnými áriami. A tak sme na to dupli, lebo naša cesta za pôžitkami je vždy nedočkavá.
Hoci sme v deň návštevy kaviarne Sankt Vinktus Kaffee okrem krásneho počasia zažili aj jednu z legendárnych potôp v Bratislave, elektrická 500-vka nás nenechala v štichu. Na svoju veľkosť bola na vozovke stabilná. A potešila aj batéria, z ktorej sme jazdou minuli tak 20% na vyše hodinovej ceste.
Kostolík Rusovce s históriou dvetisíc rokov
Do Bratislavských Rusoviec trafíte jednoducho. My sme prišli po diaľnici D4 a vďaka pohodlnému výjazdu sme sa za pár minút ocitli v Rusovciach a v areáli samotnej kaviarne Sankt Vitus Kaffee. Príjemne nás prekvapilo, že areál ponúka dosť miest na parkovanie (i v tieni), a dve pekné terasy.
Skromnejšia terasa z ulice ponúka pohľad na dva výnimočné historické artefakty, ktoré kostolík ukrýva. Tá staršia a vzácnejšia pamiatka na doby minulé sa nachádza v juhozápadnom pilieri veže, v podobe historického nápisu z roku 146 n.l., ktorý znie: “Jupiterovi Najlepšiemu a Najvyššiemu ala Cannanifator rímskych občanov, ktorým velil Marius Firmus, prefekt, aby sľub splnila rada, dobrovoľne a podľa zásluhy.”
História kostolíka siaha až do rímskych čias, kedy na územie Bratislavy siahala hranica Limes Romanus. V roku 1208 sa datuje vznik kostolíka v románskom slohu, ktorý bol v roku 1613 prestavaný do renesančnej podoby. Kostol bol viackrát prestavaný a ten najtvrdší úder dostal v 50 rokoch minulého storočia, kedy bol vybrakovaný a stal sa skladom kníh. To, že dnes je kostolík kaviareň a je v podobe akej je, je len vďaka neúnavnej práci pána farára a jeho farníkov a dobrovoľníkov.
V jednoduchosti je krása
Aj tak by sa dal nazvať koncept kaviarne Sankt Vitus Kaffee. Nečakajte nič honosné a dych berúce, ako je napríklad kaviareň Synagóga v Trnave. Kostolík je jednoduchý, odkazuje na pohnuté doby minulé, avšak s jemu vlastnou eleganciou. Kaviarenské stoličky z ohýbaného dreva, ktoré sú tak symbolické pre éru Rakúsko- Uhorska, ktorá nás storočia formovala. Na stolíku sú kvety, hrubšie menu a vtipne zakomponovaný Nový Zákon.
Kaviareň ponúka overenú klasiku, pri ktorej sa mi na pery derie otázka, prečo sa nevybrali cestou lokálnejších dodávateľov, hoci je mi jasné, že veľkú úlohu tam museli zohrať aj finančné možnosti. Prevádzkar kaviarne Sankt Vitus Kaffee, pán František Vajarský, však pohotovo odpovedal: “Julius Meinl kávu sme si nevybrali náhodou. Na tomto území bol a ešte stále je veľký vplyv bývalej monarchie a samotného Rakúska. Meinl je typická viedenská káva, pil ju aj sám František Jozef, a preto sa nám na toto miesto, do tohto regiónu tak veľmi hodila.”
Kostolík Rusovce a teda samotná kaviareň Sankt Vitus Kaffee susedí s dnes zúboženým, avšak stále impozantným kaštieľom, ktorý je so slávnym cisárom nepriamo prepojený. Žila tu totiž jeho nevesta, manželka korunného princa Rudolfa, belgická princezná Štefánia.
Domáce koláče i krásna záhrada
Nakoľko sa blížia horúce dni, nájsť pokoj a chlad v kaviarni je priam nutnosť. Ako inak, kostoly týmto privilégiom disponujú. Nuž a priľahlá záhradka v objatí stromov môže znieť ako požehnanie. I preto sa cesta do Sankt Vinktus Kaffee oplatí.
Skvelé sú však i ich domáce koláče. Hoci mi ako bezlepkáčovi väčšinou všade ostáva na výber len maková torta, ktorú už beriem s rezervou, tu som ju vzala na milosť. A teda prekvapila. Vôbec nebola presušená, s množstvom zbytočnej šľahačky. Bola vláčna, šťavnatá a akurát sladká.
Do pozornosti sme však dostali aj Kardinál rez, ktorý je rovnako typickou pochúťkou pre túto pohraničnú oblasť. To, že dezerty patria medzi veľmi obľúbené, sme sa presvedčili aj počas našej návštevy, kedy ako dvojičky pristávali pri objednaných kávach hostí.
Sankt Vinktus Kaffee miesto plné kultúry
Kaviareň má tiež príjemný interiér a atmosféru, ktorá je ideálna pre stretnutia s priateľmi, prácu na počítači, ale i množstvo kultúrnych zážitkov. Jeden taký sme zažili aj my, kedy na vyladenom krídle si prišiel zahrať klavirista pán Uličný, ktorý mal mať v Sankt Vinktus Kaffee koncert.
Bubnovanie dažďa, skvelá akustika a jedinečné priestory nám dodali pocit menšieho výnimočna. Takého, o ktorom vieme, že si ho vždy budeme vedieť prísť nasať do Rusoviec.
text: Simona Budinská
foto: Dominika Noskovičová