Kafé LAMPY spája ľudí umením, pomocou a kultúrou

 Kafé LAMPY spája ľudí umením, pomocou a kultúrou

Káva a umenie – to je ako pravá a ľavá, more a pláž alebo Bob a Bobek. Skrátka k sebe patria. Poznáte priestor, ktorý tieto dve srdcové záležitosti spája? My áno! Kaviareň Kafé LAMPY coffee & club & culture, ktorá rozžiari aj váš deň. Dobrou kávou, umeleckým pohladením duše, jedinečnou atmosférou. Navštívte toto zaujímavé miesto, ktoré sa nachádza, možno trochu netradične, v bratislavskej Petržalke. Je rovnako inšpiratívne a energické, ako jeho majiteľka Andrea Reichová.

Kafé Lampy charita

Už samotný názov Kafé LAMPY coffee & club & culture prezrádza, že nepôjde iba o obyčajnú kaviareň. Prezraďte nám niečo viac o koncepte vašej prevádzky. A nielen o nej, ale aj hosťoch, ktorí k vám zvyknú zavítať. 

Kafé LAMPY je priestor, ktorý prináša už 8 rokov multižánrové aktivity pre širokú a odbornú verejnosť, a to nielen na pravom brehu Dunaja. Priestor pre súčasnú umeleckú tvorbu začínajúcich, menšinových, ale aj etablovaných umelcov. Priestor pre spoločenské témy a vedomostné prezentácie, ako aj vzdelávanie návštevníkov v rôznych oblastiach. Skrátka priestor, ktorý spája umenie, biznis a pôžitok pri šálke kávy.

Zjednodušene sme miestom s rozlohou 338 m2 a s 5 samostatnými miestnosťami pre umelecké výstavy, komorné koncerty, literárne besedy a krsty kníh, odborné diskusie, workshopy, tanečné vystúpenia, premietania filmov, eventy či školenia. Ale hlavne sme priestor pre kávičkárov všetkých generácií, lebo kávu milujeme. Z našich šikovných kolegov je cítiť, že vedia, že sú dôležitou súčasťou tohto projektu. Pretože aj vďaka nim sa môžeme posúvať ďalej. Našim zápalom zároveň postupne rúcame mýtus, že za kultúrou a výbornou kávou sa chodí len do mesta.

Ku gastru ste pričuchli až neskôr, pričom predtým ste sa venovali úplne inej oblasti. Môžeme povedať, že aj v tomto prípade platí staré známe, že risk je zisk?  

Záleží, z akého uhla a v ktorej časti života sa pozeráme na zisk. Z vecnej roviny je zrejmé, že zámerom podnikania je vytvárať zisky, a to je dlhá cesta takmer pre každého podnikateľa. Z hľadiska vypočutia a naplnenia vnútorného hlasu je to však jednoznačný „zisk“, to viem. Ak sa obzriete späť a vidíte za sebou viac spokojných ako nespokojných hostí, úspešne naplnené projekty a získali ste nových partnerov, s ktorými pripravujete a realizujete ďalšie spoločné vízie, poviete si, áno, bolo to správne rozhodnutie. Ale treba priznať, že ak vytvárate vlastný projekt, a to Kafé LAMPY jednoznačne je, úspech prichádza pomalšie. Učíte sa z vlastných pochybení. Mali sme aj obdobie, keď sme stagnovali a nevedeli, ktorou nohou vykročiť. Ale ak je váš zámer správny, vždy príde niečo, čo vás prirodzene a niekedy aj bez vášho pričinenia posunie vpred. Toto sme v našich životoch zažili hádam všetci.

Kafé Lampy charita

Posledné obdobie sa nieslo v duchu korony a obmedzení. Ako ste vnímali toto obdobie a aké aspekty vám pomohli prekonať ho?

Keď prišla prvá zmienka o korone, štartovali sme šiesty rok a ja som si po prvýkrát kúpila najväčší diár, aký bol dostupný, pre termíny našich podujatí, školení, výstav… Mnohé nápady už mali našliapnuté na realizáciu. Mala som pocit, že začíname byť za vodou. A dokonca si pamätám, ako som si povedala, že už nastal čas dopriať si viac času pre seba. Nuž, paradoxne ten čas nastal a bol dlhší, ako som si želala. Ale budem úprimná, v prvom momente sa mi uľavilo. Ten prvotný nádych sme asi potrebovali všetci. 

Strach a stres prišli, samozrejme, po pár týždňoch, keď nebolo nič zrejmé, nikto nevedel plánovať a podnikateľský život bol rozdrvený na veľký kus neistoty. Prežili sme vďaka vybudovaniu akéhosi provizórneho „baru“ na prízemí, nazvali sme ho Street view bar, aby sme nestratili kontakt s ľuďmi. To bolo veľmi dôležité, aj keď ekonomicky absolútna strata. A priestor pôvodného schodiska sa zmenil na Galériu so sedením plným svetla a pohodlia. Vďaka skvelým architektom sa náš priestor zmenil na úžasný nový koncept a nové možnosti.

Preklenuli sme toto obdobie vďaka úveru, ale najpodstatnejší článok, vďaka ktorému Kafé LAMPY prežilo, je môj manžel. Keď som padala na duchu, bol to on, ktorý ma dvíhal, pomáhal mi hľadať možnosti a riešiť finančné prežitie nášho 338 m2 priestoru.

Keďže je náš priestor orientovaný na kultúrne podujatia, školenia a gastro je jeho súčasťou, máme celkom pestré portfólio klientov. Počas tvrdého lockdownu som s mnohými klientmi a firmami, ktoré sa u nás školia, udržiavala aspoň krátku komunikáciu a na FB sme uverejňovali spomienky na predchádzajúce výstavy, podujatia, ako napríklad Klub knihomilov či Večer zvedavých. To nám všetkým pomohlo, lebo vtedy bolo veľmi dôležité pripomínať si tú príjemnú atmosféru zo spoločných podujatí. Pre mňa osobne bola počas lockdownu podstatná aj komunikácia so zamestnancami, hoci to boli zväčša študenti, potrebovali sme navzájom o sebe vedieť. A som rada, že traja z nich s nami ostali, ale pozdravujem týmto všetkých.

Pomoc… Poznáme viacero odtieňov pomoci. Jednou z nich je určite aj podpora, ktorú vám, napríklad, dodával manžel. Je tu však aj hmotná pomoc pre ľudí, ktorí to potrebujú. Zvyknete nejakým spôsobom podať pomocnú ruku? Ak áno, akým?

Úprimne, súkromne nemám potrebu hovoriť o tom, čo mi príde prirodzené. A to pomoc iným je. Zhrniem to takto – som dievča, ktoré nepoznalo starých rodičov ani z jednej strany rodičov, mám výnimočnú výchovu od skvelej maminy a vychovalo ma petržalské sídlisko. Toto všetko ma predurčilo rozumieť ľuďom v rôznych životných situáciách. Ale predsa len spomeniem srdcovku, a to dlhoročnú spoluprácu s Centrom pre deti a rodiny Repuls, kde pracujú skvelí ľudia. Naši úžasní hostia a klienti im každý rok zakúpia darčeky, ktoré si sami vyberú zo stromčeka želaní, ktorý pripravujeme už 8. rok.

A, samozrejme, bolo toho viac. Okrem iného sme organizovali Deň detí pre deťúrence z krízového centra, strediska sociálnych služieb a detského domova. Vďaka zbierke klienta strávili u nás dve dievčatá z týchto centier sobotu s akademickou maliarkou. Takže, áno, tieto aktivity radi podporíme, aj keď nemáme OZ. Darí sa nám však prirodzene spájať ľudí s veľkým srdcom, za čo sme im vďační.

Podporujete skutočne široké spektrum rôznych projektov. Preto ma ani neprekvapuje, že ste sa rozhodli zapojiť aj do projektu Darujte dobrotu, ktorá zahreje ľudí v núdzi. Prečo váš výber padol aj na tento charitatívny projekt?

Lebo verím, že čokoľvek, čo robíme spontánne srdcom, má svoje poslanie a nájde si presne toho, kto to potrebuje najviac.

Charita certifikát dobroty
Aj jedna káva dokáže zahriať, aj jeden koláč dokáže obliecť.

Podajte aj vy pomocnú ruku. Stačí, ak si raz odpustíte jednu kávu alebo jeden koláč. Pre vás maličkosť, pre iných veľká pomoc. Neváhajte a #darujtedobrotu aj vy. Tí, ktorí to najviac potrebujú, sa vám poďakujú. Viac na www.charitapomaha.sk.

 

Text: Dominika Noskovičová

Foto: Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Dominika Noskovičová

http://www.kavickari.sk

Tvor tvorivý s vášňou k písaniu, foteniu a iným kreatívnym aktivitám. Svoje študijné kroky smerovala k štúdiu divadelných, filmových a mediálnych vied na Viedenskej univerzite. A vďaka Kávičkárom mohla tieto svoje vášne spojiť s ďalším pôžitkom, akým je kvalitná káva. Inšpiráciu a múzu hľadá vo všedných veciach. Svet rada objavuje cez hľadáčik fotoaparátu, zaznamenáva s perom v ruke a vychutnáva s kvalitnou kávou v ruke. Ako každá žena a mama sa točí v nekonečnom kolotoči. Preto vyhľadáva činnosti, ktoré ju bavia a napĺňajú. Na Kávičkári.sk má Dominika na starosti najmä sekciu "Pražiarne", ktorej dodáva jej osobitý ráz a vzhľad. Ako autorka románu však svoju kreatívnu dušu potešuje aj tvorbou rozhovorov, či iných článkov na našom portáli.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články